Chat

host

Lukáš Kaňok

Komunitní energetika a sdílení elektřiny

Záznam chatu ze čtvrtka 24. října

Petra H.: „Zdravím, a ráda bych se zeptala, zda když si udělám FV na chalupě a budu posílat i do bytu. Na kolik mě to cca vyjde, žiju sama, dle toho jsou náklady celkem nízké a myslím, že náklady na FV by byly vysoké až moc. Díky Petra“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, každou fotovoltaickou střechu je vždy potřeba správně spočítat. Jak sama píšete, může se stát, že se někomu prostě FVE nevyplatí. Sdílení elektřiny ale velmi posouvá hranici, kdy se instalace vyplatit může. Díky tomu, že již nebude nutné spotřebovat vyrobenou elektřinu tam, kde se vyrobí, můžeme si začít kupovat řešení bez baterie a tedy velmi často za méně, než polovinu původní ceny. Malou fotovoltaiku je možné pořídit do 100.000 Kč a protože nemá baterii, měla by vydržet 25 až 30 let. Tedy pokud si budete posílat vyrobenou elektřinu domů do bytu, kde ušetříte 5.000 Kč za rok, tak se vám investice v dlouhodobém horizontu vrátí. V každém případě ale doporučuji propočítat vše s odborníkem, který problematice rozumí a spočítá Vám, jestli do takového řešení máte investovat. V každém případe ale doporučuji podívat se na to, jakou cenu platíte za elektřinu, kde můžete snadno ušetřit a to zcela bez investic.“

Anna: „Pojem komunitní energetika zní subkulturně anebo politicky.“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, souhlasím s Vámi. Slovo komunita je u nás používáno jinak, než jak je využito u sdílení elektřiny. Zde mluvíme o skupině lidí, které spojuje třeba Společenství vlastníků jednotek. Ti mohou nově lépe sdílet elektřinu, kterou si vyrobí z obnovitelných zdrojů.“

ANTIH: „Komunitní energetika znamená sdílení elektřiny?“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, ano, je to tak. Komunitní energetika je sdílení elektřiny, kterou si komunita vyrobí z obnovitelných zdrojů a může je sdílet v rámci všech zapojeným odběrných míst. Jsou zde určitá pravidla o tom, kolik odběrných míst se může do sdílení zapojit a kde taková místa musí elektřinu odebírat, aby bylo sdílení možné.“

DM: „Jaké jsou výhody a nevýhody komunitní energetiky?“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, komunitní energetika je možnost sdílení elektřiny v rámci skupiny výrobních a odběrných míst. Tedy když si představíme třeba 3 nově postavené bytové domy, kde jsou na střeše 3 FVE a celkem je zde 30 bytů, je nově možné vyrobenou elektřinu sdílet mezi všemi byty bez ohledu na to, která střecha zrovna vyrábí více. Hlavní vhodou je možnost zapojit až 1000 odběrných míst do jedné komunity a pak velmi široká možnost nastavení toho, jak se bude elektřina mezi tato odběrná místa rozdělovat. Naopak jako nevýhodu vidím to, že všechna odběrná místa musí být relativně blízko sebe.“

ANTIH: „Jaké jsou výhody a nevýhody sdílení elektřiny?“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, sdílení elektřiny nám přináší hlavně možnost využít elektřinu z obnovitelných zdrojů tak, jak to dnes nejde. Tedy třeba na jiném odběrném místě. Možnost podpořit třeba své rodiče, kteří bydlí v bytě a nemohou si koupit vlastní FVE mi připadá jako skvělá příležitost. Určité nevýhody vidím, hlavní jsou podle mě 2 - první je o tom, že elektřinu mohu poslat na maximálně 10 míst, což většinu z nás asi moc limitovat nebude, ale umím si představit, že by to mohlo být limitující. Co je ale podle mě větší škoda je fakt, že jedno odběrné místo smí přijímat elektřinu maximálně od 5ti míst, které elektřinu vyrábějí. Například pokud budeme chtít hromadně podpořit školku, kam chodí naše děti, pak bude limit 5ti dodavatelských míst určitě omezením a školka si bude muset vybrat, od koho ano a od koho ne.“

Pepa: „Pokud budeme mít možnost sdílení energií, a budeme ji je posílat do druhé domácnosti, budou to dělat všichni dodavatelé a co se stane, když poslu na své druhé odběrné místo více elektřiny, než reálně využiju.“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, zatím nemám informaci o žádném dodavateli, který by sdílení elektřiny nepodporoval a myslím, že to ani nebude možné. Pokud ano, pak je snadné dodavatele změnit a přejít k takovému, který Vás nebude omezovat. Pro sdílení je zapotřebí splnit 3 základní podmínky: 1 - registrivat se u EDC, což je velmi snadný proces 2 - mít FVE, která je připojena do distribuční sítě s možností přetoků a zároveň splňovat tkzv. mikrozdroj, tedy mít FVE, ke které není ze zákona nutné mít licenci pro výrobu elektřiny 3 - mít s dodavatelem domluven výkup přebytečné elektřiny Právě poslední bod nejvíce odpovídá na Vaší otázku. Dodavatel to, co neumíte využít na ani jednom místě, od vás vykoupí. Sdílení by mělo právě tomuto výrazně pomoci, protože dodavatelé nemají obecně o přetoky z FVE moc velký zájem, vykupijí elektřinu za výrazně méně, naž za kolik jí prodávají a možnost využít elektřinu jinde a neprodávat jí tak bude lepší jak pro Vás, tak i pro dodavatele.“

J.: „Dobrý den, pokud si pořídíme fotovoltaiku na chalupu a rádi bychom si ji posílali domů do bytu. Mohu si ji převést všechnu nebo je nějaký limit? Jaké náklady jsou s převodem elektřiny spojeny - plánuje se zavedení nějakého zpoplatnění, popř. jaké? Děkuji“

Lukáš Kaňok: „Hezký den, v rámci sdílení elektřiny můžete poslat všechnu elektřinu, kterou v místě, kde máte výrobní zdroj, nevyužijete, není žádný limit. Protože elektřinu posíláme sítí z jednoho místa do druhého, zaplatíme i za tuto elektřinu distribuční poplatky. Žádný jiný speciální poplatek za sdílení ale nyní nemáme a neočekávám, že by se měl zavádet, naopak si myslím, že u distribučních poplatků by se jednou nemuselo platit vše, co se platí dnes.“

Petr: „Pan tomu rozumí, ale ne každý má na fotovoltaiku peníze a důležité je, jak můžeme ušetřit když nemáme peníze.“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, s tím mohu jen souhlasit. Ne každý má na FVE peníze a ne každému se takové řešení vyplatí (i kdyby ty peníze měl). Každý ale může i tak za elektřinu platit méně, než platí dnes. Stačí se podívat na to, jakou cenu mají jiní dodavatelé. A změna je opravdu snadná, kalkulace vám zabere jen pár minut času a specialisté se pak o všechny další kroky postarají za vás.“

Blanka: „Podle toho, co pan řekl tak můžu tedy posílat i dceři do školky. Takze je jedno kdo je u jakého dodavatele a půjde to pískat klidně od eonu do cezu. Děkuji za odpověď“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, ano, elektřinu můžeme posílat kamkoliv, klidně do školky. Ta o tom samozřejmě musí vědět a souhlasit s tím :-) Ale je jedno, jakého máme dodavatele doma a jakého má školka, může být stejný a nebo ne. I když - jakého máme dodavatele doma by nám bý jedno nemělo, protože pak platíme zbytečně moc. Schválně se zkuste podívat, kolik Vy sama dnes platíte.“

Daniela KV: „Ahoj Lukasi! Náhodou té vidím po 30 letech v TV! Jsi to ty! Muj oblíbeny kolega z Prague tourist center? Jak se mas? Mas hodně zajimave téma!!!! Zdravim Daniela tehdy Krutova! 737671553“

Lukáš Kaňok: „ahoj a děkuji :-) dnes se mám trochu nervozně, není snadné sedět před kamerou :-)“

Věra V.: „Dobrý den, Lukáši, vaše vystoupení se mi moc líbilo. Pamatuji si Vás z Kalkulator.cz, když jste mi poprvé napsal e-mail. Je vidět, že se v energetice vyznáte. Pokračujte dále.“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, moc děkuji, jsem rád že jste si na mě vzpomněla a věřím, že jste s námi byla spokojená a brzy se na nás zase obrátíte :-)“

Martin: „Dobrý den, sdílení elektřiny zní od vás téměř idealisticky - zadarmo. O čem ale už nemluvíte je, že převod elektřiny musí probíhat ve stejný okamžik, jinak to výrobce zaplatí, odběratel platí za distribuci a my všichni platíme poplatek. Nebo to je jinak ?“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, je to trochu jinak. Elektřinu musíme při sdílení opravdu spotřebovat ve stejnou dobu, lépe řečeno ve stejném 15ti minutovém okně. Pokud se tak ale nestane, neplatí ji výrobce, ale odkoupí jí dodavatel, se kterým má výrobce smlouvu. Odběratel za elektřinu většinou opravdu zaplatí distribuční poplatky, ale přijde mi, že to je správné, elektřina se musela do toho odběrného místa poslat. Žádný jiný poplatek spojený se sdílením nemáme a nečekám jeho zavedení, naopak si myslím, že možnost sdílení nám pomůže lépe zvládat právě tu dobu, kdy svítí slunce, všichni již mají nabité baterky a začne se ve velkém prodávat přebytek. Možnost využít takovou elektřinu jinde pomůže třeba právě dodavatelům lépe řešit odchylky v síti.“

Radka: „Dobrý den, s fotovoltaikou osobní zkušenost nemám, ale zajímalo by mě: 1) když někomu dodáváte svůj přebytek elektřiny - s někým ji sdílíte, tak s ním uzavřete smlouvu o dodávkách a on vám za ní platí? 2) Jak se tedy tento příjem daní? Musí se dodavatel - fyzická osoba hlásit finančnímu úřadu? 3) Musí mít tento člověk - dodavatel živnostenské oprávnění nebo jiné povolení - oprávnění? Děkuji.“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, moc hezká otázka, děkuji za ní. 1 - Sdílení elektřiny můžete udělat úplatně a nebo bezúplatně, je to jen na Vás. EDC, tedy společnost, která má za úkol měřit sdíenou elektřinu, vám dá informaci o objemu elektřiny, které jste nadlílela a komu. 2 - Pokud vám bude za elektřinu někdoplatit, je to určitě příjem, nenašel jsem nikde nic o tom, že by takový příjem byl osvobozen od daňové povinnosti. Ale protože se bavíme o přebytkové elektřine z obnovitelných zdrojů, které mají velmi striktní limit, kolik elektřiny mohou vyrobit, myslím si, že i když ji budete někomu prodávat, nebudete z toho muset naonec daně platit. Je ale potřeba ověřit si to podle toho, kolik peněz za to dostanete. 3 - ne, jediné, co je potřeba pro sdílení je registrace u EDC, která je zdarma“

Zdeněk Rendla: „Dobrý den, vše co jste vykládal o malých fotovoltaických zdrojích se dá použít, využít i pro malé vodní elektrárny s výkonem obdobným, jako mají fotovoltaiky na rodinných domech? Díky za odpověď, Zdeněk Rendla“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, ano, je možné využít jakýkoliv mikrozdroj dle definice zákona. Tedy vše, co vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů a zároveň tento výrobní zdroj nepotřebuje licenci pro výrobu elektřiny. Nikde jsem nezaznamenal omezení pro malé vodní a nebo domácí větrné elektrárny. Pokud chcete mít 100% jistotu, obraťte se prosím přímo na společnost EDC, u které se dělá registrace pro sdílení. Mají zelenou linku, kde vám odpověď potvrdí.“

Zdenek: „Dobrý den, vše co jste vykládal o malých fotovoltaických zdrojích se dá použít, využít i pro malé vodní elektrárny s výkonem obdobným, jako mají fotovoltaiky na rodinných domech? Díky za odpověď, Zdeněk Rendla“

Lukáš Kaňok: „Dobrý den, myslím, že tato otázka tu již byla a odpovídal jsem na ni. Ano, sdílení elektřiny je možné z jakéhokoliv zdroje, který vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů a nepotřebuje licenci pro výrobu elektřiny.“