Chat

host

Stanislava Lišková

Domácí ekonomika – jak nastavit rozpočet – dopad inflace

Záznam chatu ze čtvrtka 29. září 2022

Dana Boučková: „už nám z rozpočtu nezbývá ani kačka navíc, kde je ještě prostor na šetření ? dětem nechci moc odpírat, oni za krizi nemohou,. nepijeme, nekouříme“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, souhlasím, že děti jsou ty poslední, na kterých chceme šetřit. V zásadě jsou 2 možnosti: 1) snížit výdaje, 2) navýšit příjmy. Výdaje se dají snižovat i "korunku ke korunce": místo koupání ve vaně se sprchovat, což snižuje spotřebu vody, nepoužívat TV jako kulisu při práci na PC, zhasínat světla, větrat krátce, ale pořádně, kupovat ekonomická balení atd. To je ta výdajová stránka. A když už to nejde, tak se snažit navýšit tu příjmovou. Dnes je nezaměstnanost pouze 2,5 % a zaměstnavatelé těžko hledají šikovné pracovníky. Další možností je pomoc od státu. Podívejte se např. na destnikprotidrahote.cz, což je vládní projekt na podporu v této těžké době.“

Zdena: „Moje děti neustále něco vyžadují, tu na sladkosti, tu do hry na mobilu, jak jim vysvětlit, že musíme šetřit ?“

Stanislava Lišková: „Těžká otázka. Sama mám 2 děti (2.stupeň ZŠ). Často vzpomínám, jak to bylo v mém dětství, jak to rodiče vysvětlovali mě. A jak se šetřilo. Děti chápou víc než si myslíme. Je potřeba jim vysvětlovat, kolik vyděláváme, kolik za co platíme a klást jim otázky, zda opravdu toto potřebují? Ale děti jsou nejlepší vyjednavači a jdou si tvrdě za svým. U dětí je potřeba, aby pochopili hodnotu peněz. Šikovným nástrojem je třeba hra Finanční svoboda.“

Blanka Pěničková: „jaká nás ještě bude čekat inflace , o kolik se ještě bude zdražovat, ví se to ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, pokud neporostou ceny energií (a v tom by mohl pomoci cenový strop) a nebudou se zásadně zvyšovat mzdy, tak inflace by už dál nemusela zrychlovat. Meziměsíční inflace je aktuálně 0,4 %, tzn. zpomaluje, přestože meziroční inflace (srpen 2021 vs. srpen 2022) byla 17,2 %.“

petr: „Kolik je současná inflace, co si máme pod tím představit, třeba na ceně chleba ??“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, aktuálně je meziroční inflace 17,2 % (nárůst indexu spotřebitelských cen od srpna loňského roku do srpna letošního roku). Tím se dá říct, že co jsem loni koupila za 100 Kč, tak letos koupím za 117 Kč. V tomto spotřebním koši se však cena jednotlivých komodit vyvíjí různě. V srpnu například zdražovaly mléčné výrobky, ale klesala cena zeleniny nebo pohonných hmot.“

Karla Melíšková: „domácí rozpočet jsme už letos upravovali několikrát a vypadá to, že zase budeme muset utahnout opasky, na čem se nejrychleji dá utáhnout ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, nemyslím si, že je 1 položka (snad kromě spotřebitelských úvěrů), které když se zbavím, tak to vyřeší vše. Bude to spíš o úsporném či šetrném hospodaření ve všech oblastech. Moje babička říkala: šetrná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí (myslím, že je to dokonce z Babičky). Tipy najdete např. na skrblik.cz: nakupovat ekonomicky výhodná balení, dobře chápat datum minimální trvanlivosti vs. datum spotřeby, mýt nádobí spíš v myčce než v ruce, nepřetápět, snížit teplotu v místnosti, kde spíme, zhasínat, nestravovat se v restauracích ani nekupovat polotovary, ale vařit atd. Anebo jít opačnou cestou a snažit se navýšit příjem.“

Martin: „Dobry den, neni to, ze se stat stale nekontrolovane zadluzuje spatny priklad pro domacnosti? Jak se mohu zabezpecit kdyz neverim ze moje vydelane penize budou mit treba v duchodu jeste nejakou cenu?dekuji“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, to že stát je špatný hospodář je známá věc. Samozřejmě, že je to špatným příkladem. Na druhou stranu, když už peníze vyděláváme, tak je dobré se o ně postarat sami tak, aby to dávalo smysl. Spolehnout se na důchod od státu, anebo na posílání 500 Kč do penzijka není šťastný nápad, protože tím to bohužel nevyřešíme. A dnes už ty možnosti jsou. Jednou z nich může být investování do podílových fondů, což je samozřejmě vhodné probrat s odborníkem.“

Karel Pechata: „V čem si myslíte, že je potřeba ubrat na výdajích, a kolik procent inflace nás ještě čeká ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, ubrat na výdajích jak kdo. Především je to ubrat na zbytných výdajích. Průzkumy ukázaly, že až 30 % potravin vyhodíme, aniž bychom je ochutnali. Češi ročně 400 mld. Kč prosází (aby vyhráli cca 200 mld.), anebo prokouří 1.560 Kč měsíčně na osobu. Kolik procent inflace nás ještě čeká bych nechtěla hádat, ale každopádně věřím, že už začne zpomalovat.“

Kamila: „Dobrý den , prosím o radu mám stavební spoření s liškou, co mohu udělat proto, aby to bylo v dnešní době výhodné, předpokládám dám výpověď, ale kdy počkat do konce roku ať dosáhnu státní podpory anebo co navrhujete při 3 měsíční výpovědní lhůty, a kam pak peníze převést , už jen na nějaký spořící účet anebo jiné stavební spoření, či zda-li pokračovat, mám ještě vůbec nějaké výhody a jaké ? Co moc prosím doporučujete, budu velmi ráda za konkrétní odpověď. Děkuji Kamila“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, paní Kamilo, těžko se radí, když nevidím přímo Vaši smlouvu se všemi parametry. Záleží např. i na tom, zda máte stavební spoření po 6leté vázací lhůtě, anebo ne. Pokud ano, tak smlouvu vypovědět a peníze převést na spořící účet, které dnes nesou přes 5 % p.a. nemusí být špatný nápad. Ale finální řešení by s Vámi měl probrat odborník přímo nad Vaší smlouvou.“

Honza Konopásek: „Jak si uspořádat rozpočet při rostoucí inflaci ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, zlaté pravidlo finančního zdraví říká, že struktura výdajů by měla být 10-20-30-40. 40 % příjmů může jít do spotřeby, 30 % za výdaje na bydlení, 20 % na dlouhodobé rezervy, 10 % na krátkodobé rezervy a zajištění. A ten kdo se tím řídil, tak v době rostoucích nákladů má možnost, kde ubrat: ubere ve spoření. Bohužel jen 45 % domácností má rezervu na 3 měsíce a více. Takže při aktuální situaci je to buď o snižování výdajů, anebo navýšení příjmu.“

Helena Podholová: „Jak se bude zvyšovat hypotéka, když mi koncem roku končí fixace ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, záleží na více faktorech, o kolik nakonec stoupne v absolutním čísle splátka Vaší hypotéky. To, co se dá čekat, je, že bankou nabídnutá nová úroková sazba pro další fixační období bude výrazně vyšší, než jste byli zvyklí do teď. Můžete čekat sazbu okolo 6 % p.a., možná i vyšší. Doporučuji fixovat na kratší období (byť tam bude sazba asi nejvyšší), protože se očekává, že cca do 3 let se sazby vrátí do rozumné míry. ČNB cíluje cca na 3 % p.a., tzn. pak by splátka mohla být zase nižší.“

Patricie: „Dobrý de, ráda bych se zeptala do čeho přesně v dnešní době investovat peníze, ať mi zbytečně neleží jen tak na účtu, dříve to bylo stavební spoření, ale teď, co prosím doporučujete , nejedná se o milion , ale o ticíse korun, děkuji Patricie“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, Patricie, dnes jsou rozumnou volbou i spořící účty, které nesou přes 5 % p.a., navíc při minimálním riziku (vklady jsou pojištěny). Taková výše úroku však nevydrží dlouho, tzn. pokud je cílem odkládat peníze na vzdálenější období (5, 10, 15 let), tak s klienty řešíme investování do podílových fondů. V tomto je potřeba se poradit s odborníkem.“

Hana: „Dobrý den,chci se zeptat jestli se da upravit životní pojistka když mám invaliditu 2stupně?děkuji“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, velmi omezeně. Záleží o jakou pojišťovnu a jakou smlouvu se jedná. Doporučuji toto řešit s odborníkem.“

Lada: „Dobrý den, přišla jsem v rámci vyhoření o práci a nemohu se vrátit do rytmu, sehnat práci, je mi 60 let. Bydlím v nájmu a mám vlastně z rozvodu peníze od exmanžela, nestihla jsem si koupit byt a peníze se značně tenčí a mam z toho nervy. Byla jsem už v bance, ale má obezřetnost je vlastně sebezničující a nevím co s tím. Děkuji. S pozdravem L.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, Vaše situace mě velmi mrzí, ale nejsem si jistá, zda Vám takto budu umět poradit. Doporučila bych poradit se s odborníkem, který by Vám položil ty správné otázky a zároveň s Vámi probral, čeho se obáváte a co Vás brzdí v řešení.“

Lenka Jánská: „Dobrý den. Nedávno jsme s manželem navštívili finančního poradce. Přesvědčoval nás, abychom část měsíčního příjmu posílali do investičních fondů (akcie). Já jsem momentálně na rodičovské dovolené, tudíž rodinný rozpočet je velmi omezený. Vyplatí se v dnešní době tyto investice, v porovnání např. s odkládáním do běžného spořicího účtu, kde je roční garance úrokového ohodnocení jisté (oproti nejistotě akciových investic)? Děkuji za odpověď.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, v zásadě oba způsoby jsou správné, ale každý pro jinou situaci: 1) spořící účet je vhodný pro tvorbu krátkodobé rezervy, která má být k dispozici pro mimořádné události, 2) akciový podílový fond je vhodný pro tvorbu dlouhodobé rezervy (10 a více let), např. pro situaci, až Vaše dítko půjde na VŠ, anebo když budete chtít dřív zbavit hypotéky, anebo (a to hlavně) si vytvořit rentu na důchod.“

Lýdie: „Dobrý den,jste skvělá.Moc dobře jste vysvětlila, jak se v dnešní době chovat.Je mi 70 let, zažila jsem dobu,kdy jsme jedli střídmě,maminka vařila zdravá jídla, nikdy se nic nevyhodilo, uměla neskutečně šetřit, byli jsme šťastní, společně jsme večeřeli a povídali si.Šetřili jsme všude automaticky, přirozeně.Dnes je všechno úplně jinak, plné obchody zboží a lidí s obrovskými koši někdy i zbytečností. Nechápu. Doba je rychlá, nervózní, všichni se musíme snažit ukáznit a opravdu ničím neplýtvat. Mějte se moc hezky.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, paní Lýdie, moc děkuji za pochvalu. Poslední dobou často vzpomínám s láskou na svoji babičku, která postavila večeři na stůl a když jsme se jako děti ofrňovaly tak řekla: "Ber, anebo nechej bejt. Ve spižírně je chleba." A byla s námi hotová! :-D A to vařila výborně, zavařovala kompoty, stáčeli jsme jablečný mošt atd. Tato doba mi ji poslední dobou připomíná. Že bychom se měli zastavit a uvědomit si, jak se vlastně máme dobře.“

Simona H.: „Dobrý den, jak si lépe hlídat rodinný rozpočet ? Právě začínáme čerpat hypotéku, stavíme dům a začínám se ztrácet v měsíčních výdajích rodiny. Jsme 4 členná rodina - 2 dospělí (z toho 1 na RD), 2 děti. Děkuji za odpověď“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, čeká Vás náročné období. Nejjednodušší (a zároveň náročná) rada je: psát si všechny výdaje. A jestli použijete excel, anebo apku v mobilním bankovnictví záleží jen na Vás. Cestou může být také tzv. "obálkování", kdy si stanovím, jaký chci udržet rozpočet, kolik za co vydat. A jestli to budou opravdu papírové obálky, anebo excel, apka, opět záleží na tom, co Vám bude vyhovovat. Přeji Vám, ať to dobře zvládnete.“

Lidka: „Dobrý den,jak si mám rozdělit důchod,abych si udělala rezervu?jak vysoká by měla být?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, rezerva by měla být ve výši 3-6měsíčních výdajů. Ale to se týká pracujících, když by přišli o práci, tak aby zvládli udržet domácnost v chodu. Ve Vašem případě by měla být rezerva pro případ nečekaných výdajů, anebo plánovaných výdajů.“