Chat

host

Michaela Kačírková

Babyrady – rehabilitace dětí

Záznam chatu z úterý 27. září 2022

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dají uceleně najít informace o dětském vývoji a jak jako rodič chyby nechtíc nepáchat. Mnohokrát děkuji.“

Michaela Kačírková: „Krásný den Markéto, děkuji za Váš dotaz, dovolím si vás odkázat na mé internetové stránky www.detskafyziomama.cz, kde najdete knihu Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem, jejíž jsem spoluautorkou a také ucelený videokurz Pro zdravý vývoj miminka, který obsahuje praktická videa+informace o tom, jak přistupovat k vývoji děťátka tak, aby to bylo v souladu s jeho přirozeným vývojem, jak děťátko ve vývoji podpořit a naopak čemu se vyvarovat. Vše jednoduše a srozumitelně vysvětluji a ukazuji na videí, aby to bylo co nejvíce názorné. Přeji Vám krásný den Michaela Kačírková“

Jiřina: „Dobrý den, mám syna, kterému je 11 měsíců. Dosud sám nesedí ani neleze, pouze se plazí, zdatně, doplazí se všude, mám potřebuje. Mám to nechat být, chodit někam na rehabilitace, řešit to? Děkuji moc.“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Jiřino, pokud se plazí již zdatně, bylo by vhodnější kontaktovat dětského fyzioterapeuta ve Vašem okolí. V dnešní době lovocích podlach (kluzké dlažby) mají poté děti problém dostat se do polohy na čtyřech a do lezení po čtyřech. To, že nesedí nevadí (pohybovému vývoji, chápu, že vám asi ano:-) ). Více bych se zaměřila na lezení po čtyřech, které je pro vývoj podstatné. Přeji hezký den a děkuji moc za dotaz Michaela Kačírková“

Denisa Simonová: „Dobrý den, nevyžádané rady, kdy posazovat dítě na nočník? Naše dcera má 5 měsíců. Jak mohu posadit dítě, které nesedí. Rozumím, že se dříve snažily maminky zbavit látkových plen co nejdříve a my máme plenkování mnohem jednodušší, ale opravdu bych ráda vysvětlila, že přeci tak brzy nemohu dítě posadit, ničím mu přeci jeho zdravý vývoj. Mockrát děkuji a přeji hezký den Simonová“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den, předčasné posazování je také bohůžel také často doporučované. Pokud chete odplenkovat děťátko, nebo třeba zkoušíte bezplenkovou komunikační metodu, tak doporučuji držet miminko na jeho potřebu v náručí - ve zmíněném klubíčku, kdy mu dodáte podporu, ale není pasivně posazeno - na jeho páteř nepůsobí až takový vliv gravitace. Na nočník můžete posadit miminko nejdříve v době, kdy samostatně a jistě sedí, jelikož je nočník vyvýšen a děťátko tam nemá dostatek opory (jako třeba na rovné podlaze). Najdříve můžete posadit miminko na čas jídla do stabilní jídlení židličky a nedříve v období, kdy leze po čtyřech a začíná si stoupat. Páteř je v této chvíli napřímena a chvílkový stabilní sed tělo miminka zvládne. Není potřeba na miminko pospíchat, ono to uteče tak rychle, že za chvíli bude sedět samo. ;-) Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Eva: „Dobrý den, do kdy by dítě mělo umet samostatně chodit? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Krásný den, průměrně děti chodí ve 14-15měsících, ale jso uděti, které chodí už v 10 jiné až v 18. V případě, že necodí v 18 měsících je vhodnější kontrola o dětského rehabilitačního lékaře. Mnohem důležitější než, kdy děťátko chodí je to, jak kvalitně vývoj probíhá. U 3 letch dětí často nepoznáte jestli chodili v 10 nebo v 17 měsících. Přeji krásný den a moc děkuji za Váš dotaz Míša Kačírková“

Kateřina: „Dobrý den, zajímalo by mě odkdy by dítě mělo nosit boty pro zdravý vývoj či nemělo a jaký typ bot (tvrdé, měkké, kotníkové?( atd. Děkuji“

Michaela Kačírková: „Krásný den, děkuji za Váš dotaz, pokud je děťátko zdravé a má zdravé nožky, tak doporučuji s botkami počkat co nejdéle, ideálně až do té doby než samostatně a jistě chodí. Ve cvhíli, kdy děťátko obchází je njevhodnější jej nechat naboso, popřípadě použít ponožky či capáčky, při prvních krůčkách také doporučuji to co při obcházení, poté je varianta třeba boty typu prewalkers. Bota by měla především chránit nohu proti poradnění a extrémním teplotám. Osobně ráda doporučuji boty typu barefoot, které respektují tvar nohy a jsou volné, měkké a ohebné -> bota se přizpůsobí noze, ne noha botě). Přeji hezký den Míša Kačírková“

Gabriela: „Dobrý den, Moc bych Vám chtěla poděkovat za knihu, kterou jste napsala spolu s paní Rybovou. Vlastně na základě Vaší knihy jsme navštívili s tříměsíčním prvkem na nezávislou konzultaci k fyzioterapeutovi, a byli jsme pochválení, že to řešíme brzo.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Gabrielo, moc děkuji za Vaši zprávu, moc mě potěšila (a Zuzce to vyřídím), přesně toto byl náš záměr, aby se rodiče lépe orientovali a věděli. :-) Přeji krásné dny s miminkem Míša Kačírková“

Jitka: „Dobrý den, pokud chci malé miminko nechat ve volné pozici na zádech, aby mohlo volně hýbat ručičkama a nožičkama, je vhodnější spíše tvrdší podložka (jako pěnová podložka nebo kobereček), nebo něco měkčího (např. sedačka, postel)? Nebo je to jedno? :) Zrovna se chystáme do zařizování dětského pokojíčku a přemýšlím, jestli je třeba pěnovou podložku pořídit. Děkuji a přeji hezký den.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jitko, děkuji moc za Váš dotaz. Vhodnější je pevnější podložka (ač některé postele to mohu splnovat), jde o to, aby se miminko nezabořilo do podložky a mělo pevný bod o který se může zapřít (byť třeba vypadá "jen", že kope nožkama, tak mu podložka dodá stabilitu). Samozřejmě i místo, kde leží by, mělo být příjemné, aby nebylo studené, jen pozor na různé hrac dečky, které se pohyblivějším/většm miminkům mohou shrnovat pod tělem a oporu jim opět nedodají. Shrnutí: malé miminko podložka např s látkovou plenkou, větší miminko podložka bez plenky/deky. Přeji vám krásný den Michaela Kačírková“

Alena Simonova: „Dobry den, mam mesicni miminko, nejlepe si odrihne v pozici, kdy jej mam pres rameno. Melo by mit hlavicku na mem rameni, nebo spise nize jako na klicni kosti? Vim, ze vertikalni pozice nejsou idealni, ale ostatni doporucene pozice (klubicko, tygrik) nam tolik nefunguji. Predem dekuji za odpoved.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Aleno, děkuji moc za Váš dotaz. Děláte to krásně, přesně jak píšete, hlavičku nechat přes rameno, ideálně dát přes rameno i obě ručky děťátka. Případně si můžete lehnout do takového pololehu-polosedu a položit si miminko přímo na svůj hrudník. Přeji krásný čas s Vašim miminkem Michaela Kačírková“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na nosítka /šátkování? Přes 3 měsíce poslouchám od švagrové, že je to pro dítě to nejlepší, že se právě cítí jako v děloze a kočárky jsou zlo, že se právě v nich páteř ničí.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Markéto, děkuji za Váš dotaz. Toto téma je trochu širší a nedokáži ho obsáhnout v jedné krátké odpovědi. Zjednodušeně: Všeho s mírou, kočárek zlo není, naopak se může použít třeba při "trénování" pasení koníčků, kdy miminko kouká ven a je tak motivováno. Šátek také není zlo, ale musí být správně navázán a nemělo by v něm děťátko být celý den, je potřeba, aby se záda miminka napřimovala. Pokud je děťátko kontaktní/neodložitelné, doporučuji nosit v náručí v různých pozicích, ale aby mělo šanci dělat i jiný pohyb. V kočárku se záda "ničí" v případě, že je do něj miminko předčasně posazováno.;-) Snad takto alespoň rámcově stačí. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Veronika: „Dobry den, jaka poloha je nejlepsi pro miminka po kojeni na odrihnuti ? Hlavicku pokladam na rameno, ale nevim,zda hlavicka netlaci na pater…dekuji mnohokrat“

Michaela Kačírková: „Krásný den, pokud má miminko hlavičku ideálně i ručičky přes vaše rameno je to v pořádku. Další polohy jsou třeba na klokánka, na tygříka, tzv. savčí poloha kdy vy jste v polosedě-pololeže a miminko je položené bříškem na Vašem hrudníku. Přeji hezký den a krásný čas s Vaším miminkem Michaela Kačírková“

Eva: „Dobrý den, syn 14 měsíců stále nechodí. Po čtyřech leze zdárně, obchází nabytek a ted začal chodit po kolenech. Chodit se zdá bojí, vždy jde hned na kolena. Myslíte, že má ještě cas?“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den, moc děkuji za Váš dotaz. Děti se průměrně rozchodí kolem 14-15 měsíce, ale je zcela v pořádku, když chodí třeba až v 18 měsících, důležitá je kvalita předchozího vývoje. Z pohledu dětského fyzioterapeuta je dlouhé lezení počtyřech velkou výhodou. Dcera lezla od 8 měsíců do 16 měsíců, až poté začala chodit - popravdě už mě to také nebavilo, ale její držení těla nyní je krásné a z dlouhého lezení těží doteď. Lezením si děťátko dokáže srovnat i sama nějaké drobné vývojové nedostatky. Přeji vám hezký den a užívejte syna Michaela Kačírková“

Lucka: „Dobry den, nase dcera 6 mesicu nepase konicky s takovou lehkosti, jako to vidim u jinych deti. Na brisku to nema rada, vetsinou se po chvilce rozbreci a vetsinu casu travi na zadech nebo na boku. Dokaze se sama otocit na brisko a uz i sama z briska zpatky na zada. Rada bych se zeptala jestli ji mame nechat cas, nebo radsi vyhledat fyzioterapeuta? Dekuji.“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Lucko, moc děkuji za Váš dotaz. Jesltiže pásla koníčky dobře dříve (cca od 3 měsíce) a na bříšku se jí líbilo, je možné, žej e nyní ve fázi "trénování" pohybu na bříško a zpět a nechce v této pooloze zůstat. Pokud nepásla koníky pořádně ani dříve a nedostane se třeba ani do druhého vzpřímení opření o natažené ruce), tak bych raději doporučuji navštívit osobně fyzioterapeuta, aby poradil, jak dceři pomoci. Aby neměla dále problém s lezením po čtyřech, šikmými sedy,..atd. Přeji vám hezký den a krásný čas s vaši holčičkou. Michaela Kačírková“

Veronika: „Dobry den, mela bych na vas dotaz, mam mesicniho syna a dost mava rucickama a dost casto se jimi i budi. Na noc ho davam do takoveho elastickeho spacacku,ktery ho obepne. Zklidni ho to a spinka i dele. Nevite,zda to necemu vadi? Do jake doby pripadne mohu spacacek davat? Dekuji moc“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Veroniko, moc děkuji za Váš dotaz. Nevím přesně jaký spacáček myslíte, pokud to je takový ten, co udrží i ručky u těla, tak bych jej doporučila používat maximálně do 3 měsíců (korigovaného věku) a během dne střídat třeba s klasickým spacáčkem - kde má volné ruce, některým dětem pomůže třeba hnízdečko či nějaký útulný prostor, polohovací polštářek okolo těla (vyvíjím ho a snad už do 14 dnů bude hotov), děťátko by z bezpečnostních důvodů mělo mít volnou hlavičku do otáčení do stran, na to nezapomenout. Postupně tento reflex (mávání ruce nohy)bude slábnou, většinou vymizí ve 3 měsících, nejpozději v 6 m. Přeji vám krásný den Michaela Kačírková“

Anna: „Dobry den, do kdy je “normalni” ze se miminko zaklani, prohyba do “luku” na obe strany. Jak tomu predchazet, kdy navstivit odbornika. Nase mala ma 5 tydnu. Dekuji za odpoved, Anna“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Anno, děkuji za Váš dotaz. Toto je velmi individuální otázka. Protože není záklon jako záklon. Některé děti se zaklánějí, když pláčí, když se protahují, nebo třeba při spánku (to všechno může být úplně v pořádku). Pokud ve vývoji převládá záklon a třeba se miminko v tomto věku překuluje z bříška na záda doporučuji navštívit odborníka. Také si dejte pozor na nošení miminka čelem k sobě, kdy se miminko zaklání, byť je to příjemná poloha pro vás, vývoji miminka moc nepomůže. Přeji vám krásný den a hezký čas s vaši dcerou Michaela Kačírková“