Chat

host

Zuzana Věšínová

Domácí ekonomika – rozpočet pod tlakem a tvoření rezerv

Záznam chatu ze středy 21. dubna 2021

denmark: „Jak se dopředu připravit na rozpočet pod tlakem? Jak se dopředu připravit na tvoření rezerv?“

Zuzana Věšínová: „Důležitá je prevence a každý měsíc si dávat část příjmu do rezervy. Ideálně 10% do krátkodobé rezervy a 20% do dlouhodobé rezervy. Zároveň, pokud hrozí, že rozpočet bude pod tlakem, je dobré omezit své výdaje pouze na nezbytně nutné.“

STOP1: „Pokud vytvořím rezervy tak nemám rozpočet pod tlakem?“

Zuzana Věšínová: „Jedna věc je rezervy vytvořit a druhá rezervy udržet a pravidelně doplňovat. Správná finanční rezerva, by měla být ve výši minimálně 3-6 měsíčních příjmů.“

SKINF: „Jaký je to rozpočet, když je pod tlakem?“

Zuzana Věšínová: „To je rozpočet, kdy se jede tzv. od výplaty k výplatě a jakýkoli mimořádný výdaj je velký problém pro rozpočet. Zároveň to je rozpočet, kdy se nám tenčí rezervy a nejsme schopni je doplňovat.“

blanka pěničková: „jakou část z příjmů je optimální odkládat stranou, abychom měli na horší časy ?“

Zuzana Věšínová: „Optimální je odkládat alespoň 10% z příjmů do krátkodobé rezervy, např. spořící účet a 20% do dlouhodobé rezervy, např. doplňkové penzijní spoření, podílové fondy, stavební spoření atd.“

Běla: „jaká část financí je brána za dostatečnou rezervu ?“

Zuzana Věšínová: „Záleží na druhu výdělečné činnosti, zda jsem zaměstnanec nebo podnikatel. U podnikatele by rezerva měla být vyšší s ohledem na náklady spojené s podnikáním . Obecně lze za dostatečnou rezervu považovat 6 měsíčních příjmů.“

Denča Lounová: „Má tvořit v rodině rezervy já , nebo partner ? a čerpat je pak můžeme oba najednou, co když mi je odmítne ??“

Zuzana Věšínová: „Záleží zda své finance řešíte společně nebo každý zvlášť. Nicméně pokud oba pracujete, tak je dobré se na výdajích a tvorbě rezerv podílet společně a sestavovat si rodinný rozpočet.“

darina: „odkud mám dělat rezervy, když jsem samoživitelka na podpoře ?“

Zuzana Věšínová: „To je samozřejmě složitá situace, protože jste na vše sama a peněz není nazbyt. Nicméně je dobré si sestavovat měsíční rozpočet a hledat cesty, zda lze někde výdaje omezit.“

Hana Dušková: „Mám uzavřeno doplňkové penzijní spoření(je mi 69 let). Pokud by došlo k mému úmrtí budou manželovi vyplaceny i státní příspěvky? Pokud ne, jak upravit smlouvu. Děkuji.“

Zuzana Věšínová: „Ano, pokud by tato situace nastala, tak manželovi budou vyplaceny prostředky včetně státních příspěvků.“

Jana Malá: „Dobrý den, paní Věšínová, povinnost dodanit smlouvy zivotniho pojisteni vypovězené dříve, byla i před novelou zákona, nebo byla nějaká lhůta, po jejímž vypršení následně dodanění nebylo nutné? Dekuji Malá“

Zuzana Věšínová: „Dobrý den, paní Malá, do konce roku 2014 nebylo nutné smlouvu při předčasném ukončení dodaňovat. Pokud jste si na začátku roku 2015 zvolila smlouvu jako daňově uznatelnou a uplatňovala jste si odpočet z daní, tak je nutné smlouvu zpětně dodanit nebo převést odkupné na novou smlouvu životního pojištění. Hezký den“

Jana: „Pobírám starobní důchod (65 let) a cca 15 let spořím v penzijním spoření. Lze z tohoto spoření vybrat určitou částku (třeba polovinu naspořené částky) a penzijní spoření zachovat a spořit dále? Bude to mít nějaké dopady na státní příspěvky? Děkuji za odpověď.“

Zuzana Věšínová: „Pokud už jste dosáhla věku 60 let, tak je možné z penzijního spoření peníze vybírat, klidně i jen část, aniž byste přišla o státní příspěvky. Zároveň můžete dále ve spoření pokračovat. Hezký den“

Zdeňka: „Dobrý den prosím Vás když už opravdu musím půjčit která banka je nejlepší a jakou máte zkušenost s půjčkou od zonky?moc děkuji a přeji hezký den Zdeňka“

Zuzana Věšínová: „Dobrý den, je těžké říct, že je jedna banka nejlepší, primárně bych se obracela na banku, ve které máte účet, jelikož ta zná Vaši historii a pokud se jedná o nižší úvěr, tak ani nebude zkoumat Váš příjem. Mám pouze historické zkušenosti se Zonky. Hezký den“

Jana Šmidova: „Dobry den, vybrala jsem 1/2 penzijniho sporeni jako jednorazove vyrovnani .... musim neco danit? Myslim tim dodanovat uplatnovane odpocty v dan priznanich? penzij poj stale bezi neni mi jeste 60let. dekuji“

Zuzana Věšínová: „Dobrý den, pokud jste provedla výběr po 15-ti letech spoření, což zákon u penzijního spoření umožňuje, tedy máte smlouvu uzavřenou do konce roku 2012, tak není nutné dodaňovat. Hezký den“

Renáta: „Dobrý den,jak se díváte na případné rezervy v Bitcoinu?Děkuji.“

Zuzana Věšínová: „Dobrý den, s bitcoinem bych byla opatrná, nepovažuji to za bezpečnou investici, nazvala bych to spíše spekulací. Pokud však někoho bitcoiny lákají, tak bych doporučila tam dát částku, o kterou je člověk ochoten případně přijít. Hezký den“

Libor: „Před měsícem jsem zrušil životní pojištění. V jakém časovém horizontu musím dodanit na finančním úřadu obdrženou částku z tohoto pojištění.“

Zuzana Věšínová: „Pokud jste v předchozích letech uplatňoval odpočet z daní, tak by to mělo být zohledněno v tom roce, ve kterém Vám přišly peníze na účet. Pokud podávate daňové přiznání, tak v daňovém přiznání za rok 2021.“

Ivana: „Dobrý den, jaký máte názor na spořící účty bank? Děkuji za odpověď. Ivana“

Zuzana Věšínová: „Dobrý den, spořící účet doporučuji pro krátkodobou rezervu, ať nemám svou rezervu na svém běžném účtu. Je to nástroj pro uložení peněz, ke kterým se hned dostanu, avšak nelze to brát jako nástroj, kde se mé peníze zhodnotí, proto by na spořícím účtu měla být železná rezerva a zbytek mít uložen někde, kde budou mé peníze ochráněny před inflací. Hezký den“