Chat

host

MUDr. Alena Šebková

Baby rady – výživa batolat

Záznam chatu z úterý 16. března 2021

ANTI: „Které otázky ohledně výživy batolat jsou podle Vás nejdůležitější?“

MUDr. Alena Šebková: „Správné složení, klidný ale důsledný přístup k dítěti, společné stolování, úprava jídla, která potěší žaludek, ale i oči, hezky voní..“

STOP: „Jaké můžou být následky špatné výživy batolat?“

MUDr. Alena Šebková: „Na rozdíl od dospělého u dítěte se špatné složení může projevit poruchou růstu, poruchou vývoje, včetně nedostatečného vývoje centrální nervové soustavy.“

SKINF: „Jaké chyby se dělají při výživě batolat?“

MUDr. Alena Šebková: „nucení do jídla, "hraní divadélka, příliš sladkého, jednostranná výživa“

ANTI: „Co je to nejdůležitější co je potřeba si uvědomit ohledně výživy batolat?“

MUDr. Alena Šebková: „Potřeby jsou jiné než v kojeneckém věku, zdánlivě menší porce, vliv tzv. neofóbie, tedy strachu z nového a období vzdoru - tedy fyziologických záležitostí, které při správném vedení dítěte lze překonat. Potřeba pravidelného příjmu, menších porcí častěji pro menší kapacitu žaludku, pestrá strava včetně masa, mléka, ryb ovoce, zeleniny. Pozor na pevné kousky z hlediska mžnosti vdechnutí oříšky, kousky syrové mrkve, apod.“

Lucie: „Dobrý den, paní doktorko, dcera 8 měsíců odmítá příkrmy, zvládne pár lžiček dopolední ovocné přesnídávky a odpoledne to stejné, jen trochu (masozeleninová, polévka, atd). Chce pouze kojit. Nemám s tím problém, jen jestli je to v pořádku, že v 8mém měsíci je stále plně kojena a asi ji to tak stačí? (Ani kaši na večer nechce). Prospívá v pořádku..... V noci se budí na kojení po cca třech hodinách. Děkuji. Hezký den.“

MUDr. Alena Šebková: „Důležité je, že dcera prospívá. Hlavně pozor na možnost nedostatku železa. Jinak prostě vytrvejte, v době jídel nabízejte, zkuste stolovat s dítětem, nepřestaňte s krmením, při prvním otočení hlavy, ale nenuťte, pokuste se nabídnout znovu s přestávkou. Kojení nenabídněte ihned po odmítnutí příkrmů - dítě si zvyká, že dostane to, co chce. Zkusila bych ošidit noční kojení na jedno, max.2, aby měla slečna hlad“

Zuzana: „Dobry den p.doktorko, 16 mesicni syn dostava jako snidani stale umele mleko(250ml). Rada bych mu davala jidlo ( kasi nebo pecivo), ale bojim se, aby nemel nedostatek tekutin. Behem dne prakticky nic nevypije, nabizim mu ruzne lahve a pitka, vetsinou chce vodu jen ze lzicky. Mam UM vysadit a nebo absence normalni snidane neni v tomto veku takovy problem? Dekuji“

MUDr. Alena Šebková: „Mléko ke snídani je srávně, ale mělo by být k němu "něco". Tedy kousek chleba napři s Luinou, žervé apod. Sedět u stolu, nakrájet na kostičky, nechat ho krmit se sám, stolovat s ním. Pokud jinak jí dobře a prospívá, nic se zatím nedejě. Alespoň má návyk snídaně. Pití je někdy svízelné, s podáváním vody bez nucení ale vytrvejte, případně neslazený děský čaj. Ovocné šťávy se doporučují jen v omezeném množství max 1,5dcl.“

Helena: „Dítě jeden a čtvrt roku odmítá obědy, t.j. jakekoliv polívky, maso, zeleninu. Jíme u stolu společně, jídlo měním.“

MUDr. Alena Šebková: „Tady asi neodpovím dostatečně - pokud toleroval kaše a masozeleninové příkrmy jako kojenec - zkuste krémové polévky, mletá masa....“

Tereza M.: „Dobrý den paní doktorko, synovi je 13 měsíců, vařím vše doma, ale chtěla jsem zkusit něco nového, začala jsem dávat zakysané výrobky, je to v pořádku? Syn nadšený. Existuje nějaký seznam, čeho se vyvarovat úplně třeba do 2 a 3let? Např.kamarádka dáva skoro denně taveny sýr, což je pro mě nepochopitelné. Předem děkuji za odpověď Krásný den“

MUDr. Alena Šebková: „Zakysané výrobky jsou naprosto v pořádku, naopak tavený sýr v nepořádku. Paní Zilvarová, kteřá vaří v tomto pořadu, vytvořila stránky, kde najdete podrobně seznamy, jinak obecně určitě se vyvarovat uzenin, tučných potravin,tvrdých kousků“

Klara: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je problém pokud dítěti dělám na 14.mesici mléčnou kaši (1xden) z UM určené pro kojence s ukončenym 6.mesicem (zbyly mi 3 krabice v zásobě), přestože stejná značka nabízí UM pro batolata s ukončenym 12.mesicem? Bude mu něco chybět? Stále kojíme. Stejně tak ráda používám pro zpestření kupované jídlo pro kojence (zelenina s masem, rýži či presnidavku) na kterém je např. ukončeny 4.,6. ,7. měsíc protože v nich často nebývají zbytečně soli, cukry atd. Může to být problém?“

MUDr. Alena Šebková: „Kaše do mléka - určitě nevadí, když "doděláte". Jinak je vhodnější kupovat jídlo pro daný věk - složení může být jiné z hlediska výživových potřeb - například množstvím bílkovin, energetickou hodnotou,.. Tedy jako zpestření jistě chyba neí, mělo by to být pravidlo.“

Petra: „Dobrý den paní doktorko, dcera 14 měsíců odmítá prakticky jakákoliv dětská jídla (přesnídávka, jogurt, tvaroh, příkrmy domácí i kupované). Stolujeme společně, dávám jí tedy naše jídlo méně solené, ale jí velmi málo. Dokrmuji UM, v noci cca 3x, přes den také cca 3x. Jsem už zoufalá, nevím, jak zajistit pestrou stravu pro její správný vývoj.“

MUDr. Alena Šebková: „Vaše jídla s omezením soli vůbec nevadí. Určitě bych nedávala v noci UM, pokud ho má celkem 6x, má velký energetický příjem už z něj.Zkuste skutečně nastartovat režim, ráno chleba se žervé například, na kostičky, aby si mohla sama brát, ovoce mžete obejít neředěnou ovocnou šťávou.Mléko by mělo stačit s "něčm" ráno, večer, na svačinu třeba banán na kousky, odpoledne, pokud nevezme jogust, zkuste i pudng, nebo pečivo s nějakou dobrou domácí pomazánkou. Pokud dítě roste a alespoň trochu přibývá, spíše zkuste uklinidt i sebe a vytrvat. Někdy nám ti rošťáci dávají pěkn zabrat....“

Anna K.: „Dobrý den paní doktorko, syn (6 měsíců) má genetickou intoleranci laktózy. Nyní dáváme umělé bezlaktozové mléko v kombinaci s (domácími) příkrmy. Chtěla bych se zeptat, co ideálně zařazovat vzhledem k této dietě do jeho jídelníčku (i do budoucna v batolecím věku), abychom něco neopomněli, co by mohl získat pouze z mléka. Děkuji.“

MUDr. Alena Šebková: „Myslím si, že pokud to je jen o laktoze, není to tak velký problém. Jsou v dosahu bez laktozová mléka i mléčné výrobky v docela dobré kvalitě, napadá mne jedině vápník, ale ten v noch podle druhu je také, je i například v brokolici..“

Jana Kellnerová: „Dobrý den, kojila jsem syna do jeho 14ti měsíců. Bohužel pak se nám nepodařilo přejít na pokracovaci umělé mlíčko. Syn ho nepřijme. Nyní mu bude rok a půl a stále si nejsem jistá, zda má potřebné látky a vitamíny, které by měl zajištěné v tomto mléce. Jinak mu občas podáváme mléčné výrobky, má rád Actimel, občas i čerstvé polotucne mleko. V omackach smetanu apod. Neděláme výživou chybu? Děkuji.“

MUDr. Alena Šebková: „Jestli Vás to uklidní, ani jeden můj syn nepil mléko ze stejného důvodu. Poud přijme "normální", tak ale zatím plnotučné, není to chyba, pokud nechce mléko vůbec, nagraďte porci jiným méčným výrobkem - kaší, sýrem, jogurtem, pudingem. Pozor na tučnou smetanu.“

Monika: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na jídelníček syna s alergiemi. Je mu rok, má potvrzenou alergii od půl roku z krevních testů a diety na lepek, kravskou bílkovinu, sóju. Z diety zjištěna alergie i na mrkev a nejspíš i vejce. Dělá mi starost vyváženost jídelníčku. Na snídani má umělé mléko (neocate), dopoledne ovoce a rýžové nebo jáhlové křupky, na oběd maso, zelenina a příloha, na svačinu ovocná přesnídávka nebo obilná kaše s ovocem, na večeři zelenina s přílohou a na spaní ještě umělé mléko. Je to v pořádku? Kolik ovoce je pro roční dítě ještě v normě? Jak moc pestrý má být jídelníček? Přijde mi že jí pořád to samé dokola. Děkuji moc“

MUDr. Alena Šebková: „Myslím, že to děláte správně, tady je to spíše o zjoušení dalších druhů ovoce, potravin, ryby apod. - ale s opatrností ve vztahu k riiku alergie...“

Lenka: „Dobrý den, můj syn má 14 měsíců. Nikdy nebyl extra jedlík, ale zhruba do 1 roku alespoň ochutnal vše nové a vždy něco snědl. Poslední dva měsíce o jídlo ale vůbec nejeví zájem. Jí vlastně pouze maso a okurku:-) Moc ráda bych dodržovala všechny zásady ohledně stolování, pestrosti stravy, ale je to těžké, lžičku úplně odmítá, nechávám ho jíst samotného, ale v židličce u stolu nevydrží déle jak dvě minuty, takže mu pak dám aspoň něco do ruky během hraní, vím, že to není ideální, ale jinak by nesněl nic. Syna kojím, takže chápu, že může stále preferovat mateřské mléko, i tak se ale obávám, aby měl dostatek potřebných živin a aby se někdy naučil správnému přístupu k jídlu. Je možné, že je to jen období, které zase přejde? Zdá se mi, že už trvá dlouho. Děkuji a přeji pěkný den.“

MUDr. Alena Šebková: „Pozor na kojení - ze zkušenosti mám pacientku, která nejdela skutečně jen díky velmi častému kojení. Bohužel Vám asi neporadím nice jiného než vytrvat, vydržet u stolu a jíst s ním, nechat ho jíst rukama kousky/měkké/, neběhat za ním s náhradou, nedávat jako náhražku kojení... Jen je nutné hlídat prospívání a růst. Období skutečně děti mají, ale dva měsíce už jsou opravdu dlouho.“

Petra: „Znovu já paní doktorko. Nevím, jak v noci UM vynechat, čaj ani vodu v noci nechce a pláče. Jinak puding i zerve jsme také zkoušeli, bohužel bez úspěchu. Banán taktéž. No není to s nimi jednoduché, to je pravda.“

MUDr. Alena Šebková: „Ta noc je, bohužel o tom, kdo zvítězí. Jestli Vy nebo dítě... Někdy pomůže, když s dítětem spí a vstane k němu otec, dostane od něj pohít vodu a neustoupí....“

Eva: „Dobrý den paní doktorko, zmínila jste důležitost mléka do 3let dítěte. Jaké množství za den a jaká forma? Do tří let raději UM? Nebo není nutné a použít kravské mléko, tvaroh, jogurt, kefír apod. Děkuji moc za odpověď.“

MUDr. Alena Šebková: „Začnu koncem - upravené mléko, tedy jogurty, kefíry, tvarohy jistě do jídelníčku dítěte patří. Mléko jako takové ve formě umělé formule, protože má přídavky vitamínů a prvků pro děti potřebné a je více hygienicky hlídané..Do dovu let aspoň 300ml, do 3 let cca 200ml denně, mléčné porce by měly být 3 denně.“

Alena: „17m dítko za den vypije stěží 50 ml. Jí však hodně ovoce (mandarinky, pomeranče, borůvky, blumy) a sní i polévku. V noci kojen. Je to ještě přijatelné nebo by měl vypít více?“

MUDr. Alena Šebková: „V tomto období je doporučený přjem tekutin cca cca 80-125ml/kg hmotnosti a den. Patří do toho i to, co píšete, tedy polévka, šťáva z ovoce. Důležité je, jestli dítě dobře močí - alespoň 4x denně přiměřené mnoství. NIcméně na vodu či neslazený dětský čaj, klidně ovocný, zvykejte, nenásilně v průběhu dne nabízejte.“

Irena: „Dobrý den paní doktorko, děkuji za Váš přínosný vstup. Nevím, zda Vám dorazil můj dotaz, z opatrnosti píšu znovu. Ráda bych se Vás zeptala, zda je vhodné u 14měsíčního dítěte nedávat UM, ale nahradit jej jedenkrát denně mléčným výrobkem- kefír, zákys, bio tučné jogurty. Do 13měsíců bylo dítě kojeno. Sama jsem UM jako dítě nikdy nedostávala a je pro mě přirozené dát spíše obyčejné mléčné výrobky. Děkuji Vám za čas.“

MUDr. Alena Šebková: „Dobrý den. Omlouvám se, dotazů je mnoho, kouří se mi od rukou.... Dítě ve výživě potřebuje jak mléko, tak mléčné výrobky. Umělá formule má výhodu v dostatečné hygienické kontrole a v příravcích vitamínů a prvků, které dítě potřebuje. Pokud máte problém s umělou formulí, Není zas tak vekým problémem nabídnout "normální" zatím plnotučné mléko. Ostatní mléčné výrobky určitě také. Dtě by mělo mít 3 méčné porce denně. Pokud by mléko pít nechtělo, pak skutečně nahradit tí, co pšete. Zdravím.“

Zdenka: „Dobrý den mohla bych se mám syna 10 měsíců zda mu můžu dát domácí pribiňáček a buď s boruvkami nebo banánem a i samotný banán zda mu mohu nabídnout , jinak jablíčka s mrkvičkou sní normálně stejně tak i brokolici a salátovou okurky.“

MUDr. Alena Šebková: „U pribiŇáčku záleží, jestli je vněm tvaroh Do roka věku se tvaroh nedoporučuje pro vysoký obsah bílkovin. Ostatní, co píšete klidně, jen pozor, kousky musí být měkké, aby dítě nevdechlo.“

Jarča: „Dobrý den paní doktorko,syn - tři roky, odmítá ochutnat jakékoliv čerstvé ovoce nebo zeleninu, vše sní jen tepelně upravené, vařenou zeleninu, ovocné přesnídávky, výjimkou je jen okurek. Jinak maso a všechny přílohy jí, dvakrát denně pije um. Často také nechce pečivo,jen samotnou šunku nebo sýr. Je to problém,mohli by mu chybět nějaké vitamíny? děkuji za odpověď“

MUDr. Alena Šebková: „Zkuste ovoce ve fromě ovocné šťávy - smoothee. Samotná šunka nebo sýr je pro něj "namka", nemělo by to být "jídlo". Jen tak okem si nemyslím, že mu něco významně chybí, pokud dobře prospívá“

Jitka: „Dobrý den, dělám domácí jogurt pouze z bulharských kultur a pasterizovaneho bio mléka. Jogurt je tedy bez jakýchkoli éček apod. Nemusím se bát nabídnout batoleti? Dělám z něj take tvaroh, zerve atd.“

MUDr. Alena Šebková: „Přiznám se, že bulharské kultury neznám, jinak si nemyslím, že by to měl být problém“

Dagmar: „Dobrý den paní Doktorko (nevidím můj dotaz, proto možná se zobrazí 2x), prosím Vás o informaci, jak často by mělo dostávat mléko 15. měsíční batole. Dávám jej 3x denně, ale četla jsem že od 10. měsíce má být pouze 2x denně. Může mít příjem mléka vliv na skutečnost, že batole nepřijímá již tolik jiné stravy? Dále prosím kolik masa a tuku má přijmout za den? četla jsem 25 g vařeného masa (o tucích informaci nemám). V kupovaných skleničkách je však jen pouze cca 18 g masa a cca 4g tuku (oleje). Dále má problém s přijímáním kousků stravy. Oběd musím mixovat k večeři a k snídani dostává mléčné kaše, aby se najedl. Kousky chleba sní, ale jen málo, i když mu chutná. Prosím můžete ještě doporučit nějaké recepty a výživy, knihy či odkazy? Předem moc děkuji.“

MUDr. Alena Šebková: „Příjem mléka pro tento věku je cca 300ml denně. Ano, vyšší příjem mléka může snížit pocit hladu a potřeby jíst něco jiného. Maso je s rybami a luštěninami v jedné škatulce, doporučuje se 1-2 porce denně, maso by mělo být 3-5x týdne. 25g je pro kejenecký věk. Tuk má být 30-35%ní podíl z celkové denní energie, po druhém roce více nenasycených mastných kyselin, tedy rostlinných tuků, omega 3 (ryby, řepkový olej)Zkuste nejdřív nemixovat, ale mačkat vidličkou. Pak měkké kousky. Urččitě se to poddá, jen trpělivost. Paní Zilvarová, co vaří, má web s radami, předpokládám, že řekne konakt.“

Mirka: „Prosím, jak řešit? Vnuk, 2¾ roku, odmítá vše, jí pouze kaše, sladké, Matyldu=tvarohovojogurtový produkt a rohlíky. Když se mu toto nedá, nejí nic. Vydrží, pouze pije. Děkuji. Mirka“

MUDr. Alena Šebková: „Tady je těžké as poradit touto formou, doporučuji rozebrat s dětským lékařem“

Michaela: „Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat, kdy mohu začít podávat med synovi, kterému je nyní 10 měsíců. Je důležité ho zavádět postupně (nejdříve trochu v čaji a třeba až časem na chlebu)? Dále bych se chtěla zeptat na sůl v jídle, kdy je bezpečné s ní začít a do kdy třeba udržovat výrazněji nižší množství, než u dospělých. ¨ Moc Vám děkuji a přeji hezký den.“

MUDr. Alena Šebková: „Dříve jsme med doporučovali až po roce, dnes íkají imunologové, že vše se má zařazovat mez 4. a 6. měsícem... Je otázka, jak na med budeme pohlížet. Říká se o něm, že je zdravý, ale.... on je hlavně sladký. Je tedy vůbec otázka, zda ho zavádět. Spíše s ohledem na toto bych před rokem věku nezaváděla, rozhdně by dítě mělo pít vodu nebo neslazený dětský čaj. Med na chleba bych pak používala max. občas jako přilepšení na snídani (já vím, chlebíček s máslem a medem je moc dobrý...)Se solí skutečně šetřit. Je třeba si uvědomit, že hodně soli je již v běžně konzumovaném pečivu. Maximální denní příjem NaCl je 2g.“

Barbora: „Dobry den, syn, 14 mes., ji vse - maso, zele, ovo, domaci chleb, bily jogurt.... kojim 2x denne, ale pomalu uz bych chtela prestat. Je nutne mu kojeni nahradit umelym mlekem? Dekuji“

MUDr. Alena Šebková: „Doporučuje se , aby i dítě po roce věku mělo kromě mléčnch výrobků cca 300ml mléka. Umělé se doporučuje proto, že je lépe hygienicky hlídané a přidávají se do něj vitamíny a prvky, které dítě potřebuje. V případě, že by ho nechtěl, není chybou normální plnotučné mléko.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak malého klučinu 20m naučit jíst zeleninu a ovoce. Jako malý jedl vše ve formě kaše, pak se postupně přecházelo na nekašové pokrmy a od té doby nechce ze zeleniny a ovoce nic sníst. Dcerka jí vše a ani to nechce od ní okoukat a zkoušet.Děkuji“

MUDr. Alena Šebková: „Je možné zkusit smoothee, ale pozor zde na množství sacharidů v ovoci“

Žaneta: „Dobry den, chci se zeptat, zda moje dcera, ktere je rok a 9 mesicu, muze snist dukatove buchticky? Nekde jsem cetla ze neco kynuteho neni doporuceno jist pro batolete, je to tak? Dekuji za vasi odpoved.“

MUDr. Alena Šebková: „No, asi ne často. Napadá mne jen kynuté pečivo - možnost nadýmání, kynuté pečivo se nedoporučuje u nemocí jater. Je to bílá mouka, tedy obecně to asi není racionální výživa....“

Alice Kubínová: „Dobrý den, prosím vás mám dotaz, mému synovi je 14 let, sportuje,ale s jídlem to máme docela složitý. Syn ji sm.kureci řízek,ale omáčky musím cedit aby tam nebyl vlásek z masa,sama jsem kuchařka ve školní jídelně a fakt nevím co dělám špatně.Dekuji za radu“

MUDr. Alena Šebková: „Tohle je spíše na poradu s dětským lékařem, případně jestli sportuje, mohl by mít klub i nutričního poradce, výživa sporujících dětí je specifická, hlavně v pubertálním věku“

Alka: „Dobrý den, syn 16m miluje ovoce, dostává jej 4x denně kromě večeře. Zeleninu má v polévce a druhém jídle, popřípadě sní rajče či okurku. Není problém, když má tolik ovoce? Ke svačině prakticky nic jiného nechce, vždy si donese nějaké to ovoce. A další dotaz - kdy by měl být schopen se samostatně najíst lžičkou, případně příborem? Zatím zvládne jen jogurt, kaše, apod., zkrátka to, co se na lžičku přilepí. Děkuji“

MUDr. Alena Šebková: „Záleží i na tom, jak je velká porce, jen dávat pozor na příjem jiného sladkého, správně je, že nemá ovoce k večeři. Ještě má čas, kolem dvou let, ale zkoušejte to“