Chat

host

MUDr. Jarmila Seifertová

Babyrady – co umět v jednom roce

Záznam chatu z úterý 2. března 2021

STOP: „Co není nutné, aby dítě v 1. roce umělo?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „To je velmi složitá otázka: nemusí samostatně chodit, nemusí umět číst, poznat tvary, nemusí se umět samostatně najíst..“

AK: „Jak postupovat pokud dítě v prvním roce něco neumí - a mělo by to umět?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Rozhodně to před dítětem neprobírejte, nestěžujte si babičkám kamarádkám apod. Zeptejte se pediatra, co je ještě v normě, každé dítě je jiné! Všechny dovednosti je lépe získávT HROU a hlavně vlastním příkladem.“

Barbora: „Dobry den, syn (14 mesicu) si hraje tim, ze porad neco odnekud prendava, prenasi z mista na misto apod. Je to ok? Dekuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „V tomto věku je to absolutně správně, učí se věci uchopovat, potěžkávat a zjišťuje co s nimi lze. Velmi často děti rádi něco otvírají, zavírají, vypínají, zapínají...To prima poznávání světa. Je fajn jim v tom asistivat, aby se mohlo seznámit a děti všemu rozumí, tak jim vačs říci, že to nemohou brát a nosit. Metoda , že vše zamknu a klíče schovám není pro rozvoj dítěte přínosná“

Jana: „Dobrý den, syn má 14 měsíců bio, 12,5 měsíců korigo. Už asi od listopadu obchází nábytek, ale samostatně nestojí ani nechodí. Do kdy má prosím čas? Je to jinak velice živý klučík, vyleze si na gauč, rychle leze, i kolem toho nábytku obchází rychle, ale sám se nepustí. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Každá dovednost musí také dozrát "v hlavě". A je také v kontextu s genetickou výbavou. Někdo je odvážný, někdo je opatrný, přemýšlivý..Norma na SAMOSTATNOU CHŮZI JE 18 MĚSÍCŮ.(přepočteno)Tak máte ještě půl roku čas. A lezení je pro další svalový vývoj to úplně nejlepší. A to nejhorší je dítě vodit..!“

Míša: „Dobrý den, paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám syna 28 měsíců, který vůbec nemluví. Vydává jen různé zvuky. Pokynům rozumí, snažíme se s ním komunikovat jak jen to jde, ukazujeme na obrázky, komentujeme činnosti. Tato jeho nekomunikace nám ztěžuje proces dalšího učení, které se týká sebeobsluhy a udržení hygieny. Jsem z toho nešťastná, protože se tomu všichni hrozně diví... Měla bych v tomto věku vyhledat pomoc odborníka nebo máme počkat do 3 let? Mnohokrát děkuji, hezký den“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dítě je třeba posuzovat komplexně, tedy i jeho pohybové dovednosti. Důležitý je jeho oční kontakt, interakce s vámi- zda napodobuje, zda by chtěl být s jinými dětmi apod. Hygiena je to nejméně důležité. Připravte si také jednoduché obrázky o činnostech (teřba vytištěné fotky z vašich činností) a když půjdete ven ukažte mu obrázek parku nebo houpačky, nebo odrážedla apod. Tak i s jídlem, skleničku apod...Dítě nejvíc rozčiluje, že vám to nemůže sdělit.... Ale při jakýchkolv pochybnostech ze strany rodičů bych poprosila vašeho pediatra o doporučení na vyšetření na neurologii k posouzení celého vývoje. Zatím můžete cvičit mluvící svaly foukáním (svíčky, do papíru), napodobováním řevu zvířat, kukáním. Také používejte bubnování do krabice, do plechovky. A to předpokládám, že máte vyšetření sluchu v rámci screeningu po porodu?! Pokud máte pocit, že vám všemu rozumí, tak vytrvejte, vše komentujte, ponoukejte ho ať ukazuje, vydává zvuky zvířat...Děti jsou jako houba, všchno nasávají a pak se projeví. Nevzdávejte to, J.S“

Martina: „Dobrý den, mám měsíčního syna. Krásně sedí, ale nechce vůbec lézt po čtyřech ani se plazit. Jak ho mohu prosím nejlépe stimulovat. Často ho dávám na kolinka. Je to tak správně? Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nnení v otázce vidět kolik je mu měsíců. Nejlépe je ho lákat na oblíbené věci...: mobily, ovladače, míček, zvukové hračky, papíry co šustí...Na kolínka ho dávejte spíče málo. Hlavně podlaha nesmí klouzat. Také až bude tepleji je lepší nahatost, třeba obětovat staré oblečení a prostříhnout ho na břiše a ten chlad ho přinuté tělo zvednout. Ale nepospíchejte, dejte mu hodně příležitosti a motivece- všichno se válejte na zemi..“

Vaculíková: „Dobry den, je v poradku, ze dcera v osmi mesicich stoji? Sama si vyleze na prekazku (nebo v postylce) a postavi se na nozicky. Nijak ji nestavime, nenutime,jen pridrzujeme, protoze pak se pusti a spadne. Peruje na nozickach a sedi. Dekuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Je jistš vše OK, je urychlená. Dejte ji šanci, jen hlídejte a nenuťte..“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, nevím zda mi odpovíte, mému kloučkovi je totiž již 20 měsíců. Pokud budu mít štěstí, chtěla jsem se zeptat na slovní zásobu dítěte v tomto věku. Můj syn totiž stále nemluví, jediné co řekne je "ham", "máma" pouze zopakuje po mně. A když se mu chce, tak řekne "haf, mňau, a bů". Ale to se podaří jednou týdně. Je velmi paličatý, vzteklý, uřvaný a umíněný. Opakovat slova nechce, utíká pryč a zakrývá si oči. Děkuji mockrát za případnou odpověď. Jana“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Buďte trpělivá, ukzujte zvířátka a štěkejte, mňoukejte..Také třeba pořiďte hračky zvířátek a mluvte za ně. Zkuste si ho třeba 5x denně vzít pevně na klín a prohlížet si klížku, malovat, mačkat papír..Stačí zprvu minutu a postupně se to prodlouží. Pokud bude ve stoličce apod. držte ho za ruce, upřeně se mu dívejte do očí a navazujte oční kontakt, zpívejte tleskejte, bubnujte. Vařte v noci a všechnu činnost dělejte s ním ( stavění, vození aut, garíže z krabice od bot..). Společně zametejte , utírejte, a za vše ho hodně chvalte, zatleskejte..! Pokud budete bez úspěchu, poraďte se s vaším pediatrem ev. s psychologem- jak na to. Všechnu činnost mu říkejte předem, aby se nerozčiloval, že si nepohrál“

Lenka: „Dobrý den,syn má 17 měsíců je ve svém vývoji šikovný jenže nemluví jenom slůvko NE.Cokoliv nechce nebo se mu nelíbí tak hrozně hlasitě piští . Dělá to i ze spaní .“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Jestli na vás dobře reaguje, navazuje oční kontakt, všemu rozumí...tak buďte v klidu“

Vlasta: „Dobrý den,kdy by měla nejdéle začít lézt 7měsíční vnučka a kdy sedět? Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Lezení obvykle očekáváme 9-10 měsíc a na sezení se vůbec důraz neklade! Dítě si musí samo sednout bez pomoci ve volném prostoru a pak ho můžeme začit posazovat třeba do stoličky. Nejčastěji to děti s pevným držením dělají až kolem 8 měsíce.A plazení a lezení je ze všeho nejdůležitější rpo svalovou koordinaci“

Jitka V.: „Dobrý den, mám dvojčata 15.měsíců, narozeny 37+2tt, pohybově super-chodí, pokouší se běhat, "tančí", lezou po židli a zkouší schody. Ale slovní zásoba nic. Ani jeden. Když řeknu, přines mi knížku, tak vědí, donesou. Ale jak píšu, neříkají ani jedno slovo, přesto mezi sebou mají jakousi řeč. Mám se tedy strachovat? Nebo mají ještě čas? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Ještě je čas. Důležitá je tzv. pasivní řeč-to je, že vám rozumí a donesou , ukážou apod. Zkuste nejdřív zvířata, choďte s plyšovým psíkem a štěkejte apod“

Petra: „Dobrý den, paní doktorko. Co si prosím myslíte o pořízení trampolíny na zahradu? Máme 4 děti (věk 11, 9, 2 a miminko) a touží po trampolíně. Manžel je ale proti z důvodu strachu z úrazu. Jsme si vědomi přínosu pro děti ale zároveň i rizik. Jaký máte prosím názor? Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Trampolína je úplně úžasná věc. Dobře koordinuje svalové napětí, koordinuje kontrolu dětí navzájem. Děti všemu rozumí! Od začátku jim ukažte díry na okrajích a že to skřípne nožku, společně a důrazně vždy zapněte zip v ochranné síti. Dobře k pohybu na trampolíně jsou takové ty lehké barevné kuličky, co mají v hracích koutcích. Dají se koupit a dítě si neuvěřitelně vyhraje s tím jak skákají , jak se k nim kulí.. Důležité je děti dobře poučit, pokud jsou na trampolíně 2 současně. 3 už je riziko, že se srazí. Hlavně je nezapomeňte pochválit, jak si hezky hrají. A prakticky? Malé dítě máte chvilku zavřené v kleci ( zip dáte nahoru). V ordinaci vídám úrazy z trampolíny úplně minimálně! a spíše neškodné. Starší mohou mít na trampolíně "mejdan" -nějakou svačinu s kamarády apod.“

Martina: „Dobrý den, mám dceru, 17 měsíců a nemluví, jen občas řekne máma, ale nic víc..... Čteme, prohlížíme a povidame si, vypracujeme, ukazujeme... Děkuji. S pozdravem Martina.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Důležitá je také pasivní řeč - to je : že reaguje na pokyny - polož to tam, dones kyblík apod. Noste zvířátka a štěkejte, mňoukejte apod. A nějké věci ukažte a pak je schovejte a čekejte, že ji to zaujme a pokusí se to pojmenovat, Občas ji prostě nesmíte rozumět..“

Jitka J: „Mám 14 m holčičku. Chtěla bych se zeptat záda je normální, že se mlátí do hlavičky a tahá za vlasy. Když se začne vztekat, tak mlátí hlavičkou o zem. Jinak chodí bez držení, slovní zásoba je cca 5 slov. (Tati, méďa, ahoj, haló, jídlo). Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „No, norma je široká...Buďte s ní v neustálém kontaktu, neokřikujte ji a hned přispěchejte s lákadlem (kniha, míček..) Při vzteku zkuste pevné , dlouhé objetí i přes její vzdor a třeba ji zpívat nebo něco vyprávět. Je to těžké, ale pomáhá to...Děti to dělají, když si vlastně neví rady... Potřebují tedy pomoci. Zkuste: já vím , že máš problém, že se ti něco nelíbí, odstraníme to spolu...“

Anna H.: „Dobrý den paní doktorko, dcera bude mít teď 5 měsíců, je aktivní a mrštná.Co mě ale znepokojuje je, že má tendenci si sedat. Když ji držíme např. v náruči zatne se a začne zvedat hlavičku směrem do sedu.Naše pediatrička říkala ať ji neposazujeme a nepodporujeme v tom, že má na to čas. Co s tím?Předem děkuji.Pěkný den Anna H.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Přesně to, co vám poradila kolegyně. Nechte ji A´t posiluje, nic jí neusnadňujte...“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, mám syna 20 měsíců, u kterého si všímám, že se několikrát během dne, při různých činnostech celý zatne a zatřese (není to ze vzteku), například i když ho mám na klíně a kreslím. Nevím z čeho by to mohlo být, je velmi emocionální, vznětlivý, energický, a nemluví. Děkuji předem za odpověď, Jana“

MUDr. Jarmila Seifertová: „To není úplně obvyklé. Zkuste to natočit na telefon a poraďte se s vaším pediatrem.“

SK: „Co vše by se v 1. roce mělo umět?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „1-2 aktivní slůvka, chodit kol nábytku, navazovat oční kontakt, stavět 2-3 kostky na sebe. začít pít z hrnečku, věci otvírat a zavírat, navlíkat něco na tyčku (hračky s dírou uprostřed jsou ke koupi), dát něco malého třeba do hrdla lahve....Otočit se na jméno, dát si jídlo do pusy.“

Mirka: „Dobrý den, mám dotaz ohledně vnuka, i když nepatří věkem do skupiny, o které hovoříte. Je mu 2½ roku, ale velkým problémem je jídlo. Je živ pouze z obilné kaše, rohlíků a Matyldy, což je tvarohovojogurtový produkt. Vše jiné odmítá, přijme pouze sladké, což velmi omezujeme. Prosím, kam se obrátit o radu, jak ho převádět na jinou a přínosnější stravu? Děkuji. Nešťastná babička (i maminka)“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Zvolte nutriční poradenství- nejdete ho jistě na internetu.“

Jarmila: „Dobrý den paní doktorko, můj vnouček v 11ti měsících nesedí ani neleze. Dle fyzioterapeuta je to v pořádku, až si sedne sám. Žádná pomoc. Mladší vatolata lezou a sedí již samy. Je to v pořádku ?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Je to jistě v pořádku pokud ho vidí zkušená fyzioterapeutka, Důležité jsou i jiné dovednosti- zájem o knížky a kostky apod.Je ještě kojenec, válejte se po zemi, lákavé věci dávejte na židle, třeba se tam doplazí..Sezení je nejméně důležité..Plazení je také ve vývoji důležité.“

Zdenka: „Dobrý den syn se narodil v 41 týdnu, teď mu bude 10 měsíců zatím se plazíme a jsme na čtyřech a houpeme dopředu a do zadu . Tchýně mi říká že její vsechny 3 děti už sami seděli v 7 měsících, a říká že můj syn je zaostalý, já jí říkám že ho na sílu nebudu posazovat že se musí posadit sám, a že se posadí až bude chtít sám. Mám pravdu já nebo tchýně?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Máte jistě pravdu VY- a je to vaše dítě...Má opravdu čas, nechte ho ve volném prostoru..dejte před něj lákaDLO (mobil , ovladač..). Z houpání začne couvat a pak teprve zkusí dopředu. nesmí mu podlaha klouzat a nesmí bát těsně oblečen. Vydržte , jsem také tchýně - myslí to určitě dobře. A sezení pro další vývoj svalový je nejméně důležité! Vydržte, přijde to rychle“

Johana: „Dobrý den paní doktorko, prosím Vás o radu, jak na extrémně vzteklého kloučka (20 měsíců). Vzteká se tak, že mu zgumovatí nohy a nepostaví se, lehne si na zem (klidně venku do bláta) a neskutečně řve. Chlácholení, domlouvání, objímání nepomáhá. Doma pomůže, když ho na pár sekund zavřu do pokoje. Když otevřu tak přestane řvát. Venku pravidelně jde jiným směrem, odhodí odrážedlo a jde pryč atd. Když něco chce( např. jít ven) a já řeknu, že ho nejdříve musím obléknout, tak opět spustí a skončí až když ho vystrčím ven oblečeného. Je to psychicky velmi náročné. Děkuji mockrát“

MUDr. Jarmila Seifertová: „V tomto věku se to objevuje poměrně často v určité formě. Musíte ho umět nalákat (aspoň to zkusit), že když dojdete tam- zazpíváte písničku, dáte mu bublifuk, nafouknete balonek, papírový pytlík..může ho pak prasknout. Chce to někdy hodně fantazije.. Doma zkuste mít na vše dost času, říci mu dlouho dopředu: teď si ještě zaparkuj auta, dojeď někam vláčkem a pak se půjdeme podívat ven, co lítá za ptáčky,,,aopd. Vezměte si krmení rpo ptáky, kachny apod. Jděte vyhodit tříděný odpad, děti baví popelnice- zjistěte kdy jezdí popeláři nebo vlak apod. Nebo jestli máte stavbu v okolí.jděte se tam podívat, Když mu něco říkáte, chyŤte ho za ruce buďte ve dřepu před ním, vyzvěte ho Ať se vám podívá do očí a vyzvěte ho, že se teď domluvíte. On si pohraje, pak půjdete, pak bude odměna. Když už je v afektu a nedá se nalákat na oblíbenou činnost, spíše než samotu zvolte sprchu. Jednou to dokonáte a pak už budete lehce vyhrožovat: vidím, že se nedomluvíme- tak bude sprcha... Vydržte! Děti všechno vnímají, i když to my nepoznáme, mslíme si, že neposlouchají..( a po 1000.to udělají)“

Milana Všianská: „Dobry den dcera ma chlapečka 11.března bude mit půl roku narodil se předčasně o 4.5 týdne a ještě se nepřetáči ze zadíček na břiško vidite v tom problém nebo máme odečist ty 4 týdny a poté sám na to přijde. DeKuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Určitě vždy odečitejte ( do 2let) a nic necvičte-jen při jasné poruše a lákejte ho (mobil a ovladače fungují nejlíp). Najednou na to přijde.“

Vlasta: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na 22 měsíční vnučku. Nechce vůbec chodit na nočník. Má ještě čas nebo už to máme nějak řešit? Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nic neřešte, má čas, jdete na toaletu společně, vydrží na nočníku třeba ě vteřiny, ale v hlavě zůstane informace, že se to tak dělá..Musí k tomu hlava DOZRÁT.Když se podaří- hodně se radujte“

Lenka: „Vážená paní doktorko, je velký problém, pokud syn ani ve 27 měsících nestaví kostky??? Chodili jsme od devátého do cca 16m na rehabilitace kvůli pomalejšímu vývoji hrubé motoriky (lezení 12m,chuze16m) a paní doktorka mi tehdy na výstupní kontrole řekla,že už by měl něco "konstruovat". ...od té doby žádný pokrok a vrtá mi to hlavou. Stále kostky jen boří popř přidá jednu a hned to vzdá. Také hodně věcí ničí,kouše,hází..... Děkujii za vaši odpověď. Lenka“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Záleží i na jiných dovednostech, čmárání, modelína, dáváni malých kamínků do hrdla lahve, nebo tam strkejte klacíčky..Mačkejte papír. Kupte vodové barvy, namažte dlaně a na balicí papír plácejte obrazce. Nebo mouka na plechu a prstem něco "pište! Za každou blbost ho pochvalte.“

Zdenka: „Dobrý den Radečkovi teď bude 10 měsíců zatím se plazíme a stavíme na 4 a houpeme dopředu a do zajdu. Prý by už měl sám sedět a chodit. Dělám někde chybu ? Možná to sem nepatří ale chci se zeptat na polštářek pod hlavičku je sice nízkéj a placatý, nebo popřípadě od kolika je dobré mu dát polštář. Děkuji přeji pěkný den a pro sluněným den“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nepospíchejte- třeba ho baví víc knížky nebo vaše písničky, bubnování, po houpání lezení přijde brzy. Někdy pomůže vystřihnout díru na břiše- tedy v oblečení a dítě začne lézt-je mu dotek kůže nepřijemný nebo to studí. Musí mít protiskluzné punčocháčky, nebo neklouzavou podlahu“

Martina P.: „Dobry den, mam holcicku 6 a pul mesice. Chtela bych se zeptat, co by uz mela umet? Narozena byla v terminu. Zatim neleze, ani se neplazi...jen se otaci ze zad na brisko a zpet. Je to v poradku? Mohu ji nejak pomoct s urcitymi cviky, aby zacala lezt? Predem dekuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „To je úplně OK. Hlavně, že se na vás směje.“

Anna: „Dobrý den paní doktorko. Mému synovi bylo minuly týden 16.měsíců. Vy jste teď mluvila o tom, že by dítě v 1. roce mělo umět aspoň jedno slovo. Ale náš syn začal až teď používat mama na cokoliv co potřebuje. Má takovou svou mluvu, které zatím moc nerozumíme. Byl teda vždy trochu pomalejší, chodit začal v 15-ti měsících. Myslíte, ze je potřeba řešit více jeho mluvu, nebo nikoliv. Když prohlížíme knihy, ukáže různá zviratka i lidi apod. Takže myslím, ze rozumí, jen do toho mluvení se mu moc nechce. Děkuji za odpověď s pozdravem Anna Černá“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Důležité je, že vašim pokynům rozumí. Zkzuste mu s maňáskem předvádět zvuky zvířat.“