Chat

host

Lukáš Václavík

Rozložitelnost plastu - pravda a mýty

Záznam chatu ze středy 24. června 2020

SK: „Vy jste pro používání plastů?“

Lukáš Václavík: „Plast je materiál, díky kterému jsme jako lidstvo na současné úrovni. Materiál je: - Lehký - Snadno zpracovatelný a opracovatelný - Dá se modifikovat dle potřeb výrobku - Levný - Snadno recyklovat pokud zajistíme že jeden typ plastu nebude kontaminován jiným (nutnost optických třídiček, které v ČR chybí) Špatný je pouze způsob jakým ho zneužíváme na výrobky na jedno použití. Zde je třeba se zamyslet a nehledat nové materiály na tyto výrobky, ale nové způsoby jak tyto výrobky používat opakovaně. Přeji hezký den LV“

ANTI: „Jaké jsou pravdy o rozložitelnosti plastů?“

Lukáš Václavík: „Rozložitelnost plastů je dogma, bio rozložitelné plasty se rozkládají v nejlepším případě na částice menší než 2mm aby splnily kritéria PAS100. No jo, jenže částice menší než 1mm jsou microplasty a ty jsou zlo. Takže je do přírody nedávejme!“

SK: „Jaké jsou mýty o rozložitelnosti plastů?“

Lukáš Václavík: „Klasické plasty se rozkládají predikovaně dlouhou dobu, ale nejspíš ho přežijí spousta příštích generací. Kdy přesně zmizí nevíme, záleží na množství slunečního svitu, vlhkosti a výskytu bakterií. Z toho se dá jen doporučit, plasty do přírody nedávat. Jestli nevíte jak eliminovat plasty ve vaši organizaci, nebo se chcete dozvědět jak zajistit udržitelný rozvoj Vás a Vašeho okolí, tak dopozučuji navštívit web zajimej.se anebo Vám s tím pomůžeme v INCIEN nebo CIRAA“

Tom: „Jak efektivní je recyklace plastů v ČR? Kolik z celkového množství tříděného plastu se znovu využívá?“

Lukáš Václavík: „Bohužel v Česku jsme dobří třídiči, ale né recyklátoři. Ze žlutých popelnic se z recykluje PET a tvrdé plasty takže 1/4 celkového množství. Více informací najdete na webu zajimej.se, kde nyní na toto téma zveřejňuji sérii článku“

Lenka: „Dobry den, slysela jsem, ze mikrotenove sacky nepatri do trideneho plastu. Je to pravda a pokud ano, proc ? Dekuji“

Lukáš Václavík: „Mikrotenové sáčky do žlutých popelnic patří, je to plast, který jsme schopni zrecyklovat, problém je ten, že v Česku na to chybí infrastruktlra, a proto se to zatím neděje. Pro zatím musíme doufat že se takový odpad využije na energetické zpracování odpadu (ZEVO) ve které se z takového sáčku vyrobí elektrická energie a teplo. S pozdravem Lukáš Václavík“

Hanka: „proč se tedy rozložitelné plasty vyrábějí, když to je škodlivé? Je to těm výrobcům jedno nebo to neví nebo co? Díky“

Lukáš Václavík: „EU zakazuje celou řadu takovýchto plastů od 1.7.2021 takže EU se k tomuto problému velmi rázně staví a problém řeší. Takže změna k lepšímu se blíží S pozdravem LV“

Novotný Ondřej: „Jak je to s rozkladem polyaktidu, neboli PLA, které je běžně užívané v oblasti 3D tisku? Děkuji“

Lukáš Václavík: „Pro 3D tisk je PLA potřeba, protože má dobré vlastvosti jako nízkou teplotu glasifikace, co se týče recyklace dá se též recyklovat a to dobře. Problém ale je že je ho malé množství a tak se jeho recyklace moc nevyplácí. Je to složitější a pro podrobné informace mě prosím kontaktujte na lukas@incien.org a je se pokusím to lépe vysvětlit. S pozdravem Lukáš Václavík“

Albert Schandl: „Držíme Vám palce za celý team INCIEN!“

Lukáš Václavík: „Děkuji Alberte, Tým INCIEN odvádí skvělou práci a díky tomu jsme schopni kultivovat vývoj České Republiky. Velký dík všem v INCIENu Jste skvělí“

Matouš, 13 let: „Dobrý den. Kousek za naším městem máme vinohrad. Nad námi je ale vinohrad další a majitel chrání stromky plastovými ochranami. To by mi ani tam moc nevadilo, kdyby mu ochrany kvůli špatnému upevnění nelétaly všude po sousedních vinohradech. Když jsme s dědou psali stížnost na obecní úřad, žádné změny jsme se nedočkali. Nedávno odpad navíc někdo přejel sekačkou na trávu a úplně plasty rozsekal na milion malých kousíčků. Můžu se zeptat, co máme dělat? Na koho se obrátit, kde hledat pomoc, když na obecním úřadě to nikoho nezajímá?“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Matouši, je to problém se kterým ze své pozice nevím jak pomoct. Patří to do problematiky Littering na kterou EU velmi upozorňuje, ale jak je to s legislativou nevím. V institutu spolupracuejme s právníky Krup a Helán, ti by teoreticky mohli vědět co se dá dělat :-) Držím palce a prosím informujete mě jak jste dopadl Lukáš Václavík lukas@incien.org“

Misa: „A ještě jeden dotaz, kde skutečně končí separovaný plast. Slyšela jsem, že hodně plastů nejde dál recyklovat, takže se pálí. Je to pravda?“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Míšo, v lepších případech se opravdu energeticky využívají (pálí), v horších končí an skládkách. Co se týče energetického využití odpadů tak bych ale rád apeloval na to že ZEVO (spalovna) má své místo v cirkulární ekonomice, protože spousta odpadu se eliminovat nedá a získat z tohoto odpadu energii je dobrý přístup. S pozdravem Lukáš“

Radka: „Dobrý den, třídíme domácí odpad v dobré víře, že se dál zpracovává a vyrábí se z něho nové věci. Bohužel jsem z několika zdrojů slyšela, že se tento tříděný odpad sváží v lepším případě do spalovny. Jaký to má tedy smysl??“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Radko, žádný systém není optimální a ani ten český, chybí tu optické dotřiďovačky které by materiál připravily k opravdové recyklaci zároveň je tu problém s finanční podporou celého systému, ale nová legislativa s tím doufám že pomůže. Naštěstí se v 2020 a 2021 plánuje nákup optických dotřiďovaček (spektrální analýza) v několika zařízeních v ČR a proto se situace bude postupně lepšit. Třiďte prosím dál ale zejména se snažte odpady generovat co nejmíň. Dnes už to jde tak proč to nezkusit :-) S pozdravem Lukáš V INCIEN“

Míša: „Dobrý den, roky separuju odpad a líbí se mi bezodpadová domácnost, ale co si budeme povídat, je to dražší. Zrovna dneska, kdy jsem pekla dva plechy zákusku manželovi k svátku, mám plno prázdných kelímků z tvarohu, šlehačky, kys,. smetany, mascarpone... No prostě je jednodušší zajít do supermarketu a všechno si většinou v akci nakoupit, než hledat bezobalový obchůdek. Možná když vláda přemýšlí povinnost v obchodech 80% domácích produktů, by spíš mohla zavést povinnost v supermarketech prodávat i bezobalově.“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Míšo, bezobalová domácnost je vize, ke které je třeba směřovat. Cesta je ale trnitá jak vidíte všude kolem sebe a upřímně není jednoduché vše prodávat bezobalu a spoustu produktů bude muset být ještě dlouho baleno klasicky. Zkuste jít cestou bez obalu tam kde to jen jde, když to nejde tak odpad prosím dobře vytřiďte a já věřím že i recyklační síť v ČR se postupně nastaví dobře a bude fungovat. Neříkám že to bude hned, ale když se každý pokusí začít u sebe tak tam společně dojdeme. Dobré informace najdete na webu zajimej.se S pozdravem Lukáš V. INCIEN“

František V.: „Dobrý den, chci se zeptat, kam to patří, kam to vytřídit. Jedá se mi o ty balení, pytlíků s těmi uzavíráním. Jak to přejedu a bude to zadělané, asi drátkem. Vtom je třeba zabaleno smetany, soli, smetany, apod. Prosím o odpovědi, za které Vám moc děkuji František“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Františku, tyto typy obalů je nejlepší energeticky využít selsky řečeno spálit. Jedná se totiž o kompozitní materiál (více druhů plastu spečených v jeden celek) a ty se stašně špatně recyklují. S pozdravem Lukáš V.“

Iveta: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho asi tak trvá, aby se rozložila potravinová fólie? Děkuji moc. Iveta“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Iveto, odpověď nevím, ale zjistím a přidám do svého článku na zajimej.se S pozdravem Lukáš Václavík“

Míša: „A ty spalovny mají dobré emise? Ovzduší to nevadí?“

Lukáš Václavík: „Dobrý den Míšo, spalovny jak vy říkáte, já preferuji pojem zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) mají staršně ale opravdu strašně přísné limity emisí. Nyní pracuji na projektu kde jsem měl za úkol to zjistit, jestli mají své místo v Cirkulární ekonomice a po 5 měsících usilovné práce můžu říct že ano. Za 15minut novoročního ohňostroje (myslím ty velké městské) vznikne víc emisí než vyprodukuje ZEVO za 100let Pokud by jste chtěla vědět detaily tak se na mě neváhejte obrátit na luaks@incien.org Lukáš“

Radka: „Jak jsem již psala, pečlivě doma třídíme odpad. V tom případě mi přijde logičtější používat např. igelitové sáčky na pečivo nebo ovoce a zeleninu, protože když bych nakupovala do látkových sáčků, zákonitě je musím vyprat a při tom zase spotřebovávám navíc vodu s pracím prostředkem, kterou vypouštím do odpadu. Nebo nákup bez obalu - zase se musí ty vratné tašky nějak očistit k dalšímu použití. I papírové sáčky se musí vyrobit ze dřeva. Toto mi nepřipadá k přírodě šetrnější než používání igelitů a jejich poctivé třídění. Naopak mě rozčiluje nadbytečné balení různého zboží do vícero igelitových obalů např. platové lahve nebo sušenky a použití jiných zbytečně silných plastů, které nejsou potřeba.“

Lukáš Václavík: „Zdravím znovu :-) Za mě mám polyesterovou tašku na nákup kterou mám už dva roky a pral jsem ji za tu dobu 2x takže to praní není zas tak časté, aby mělo velký vliv. A když tu zeleninu do sáčku dáte a ten sáček pak použijete ještě jednou třeba na zabalení svačiny dětem do školy, tak to je celkem v pohodě. Ukázal bych vám to na LCA ale nemám to jak poslat. Lukáš Václavík lukas@incien.org“

Míša: „Co se děje s separovaným papírem?“

Lukáš Václavík: „V lepším případě se recykluje. papír umíme recyklovat dobře :-)“