Chat

host

MUDr. Jarmila Seifertová

Děti a virózy

Záznam chatu z úterý 7. ledna 2020

Jana V.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak lze zvýšit imunitu u ročního batolete? Stačí jen podávat hodně ovoce a zeleniny? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „ovoce, zelenina je super, vhodné velmi jsou jogurty, již od roka může i tvaroh (vše plnotučné) a vlákninu - klidně namočené vločky - to vše pro správnou biokulturu.“

SK: „Kolik celkem existuje viróz, které mohou děti dostat?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „to je otázka zajímavá, je jich mnoho, myslím,že konečné číslo ještě věda neřekla, jen virů rýmy, které jsou známy od 50let minulho století j 200“

SK: „Jaké jsou nejčastější příčiny viróz u dětí?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nejčastější příčina je kontakt s dítětem s virozou v kolektivu -kapénkově (tedy kýchání smrkání, kašel) a přes ruce- tam viry např rýmy vydrží i hodiny.“

STOP: „Jaké mohou být nejhorší důsledky virových onemocnění u dětí?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Je těžké říci, co je nejhorší komplikace. každá je špatná. Ale asi zápal plic s dušností a snížením kyslíku v těle...Ale i některé viry - herpetické (oparové) mohou napdnout centrální nervový systém. Je to vzácné.“

SK: „Co psychické snášení viróz u dětí - jak děti psychicky virózy snášejí?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Každé dítě je jiné, a snáší je jinak. Většinou přebírá model přes maminku. je li matka hodně úzkostná, je dítě více úzkostné. je li matka statečná " to spolu zvládnem"... vymyslí něco na odreagování- písničku, malování, mačkání papíru apod .- dítě to snáší výrazně lépe. V praxi znám i pár dětí, které stůňou rády...“

SK: „Které virózy jsou nebezpečné pro 10-ti měsíční dítě?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nebezpečné jsou herpetické viry - tedy oparové, ale i může větší komplikace mohou působit viry infekční mononukleozy.. Otázka je široká a složitá a záleží na prostředí dítě, jeho zdravotní historii ( není li jiná předchozí vážná nemoc, apdo.)“

Lucie Brožová: „Dobrý den. Vánoce jsme s dcerkou - 6 mes. strávily v nemocnici s laryngitidou, která se nám už podruhé vrátila. Lze tomuto onemocnění předejít? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Laryngitida je zánět v oblasti hlasivek - často se opakuje u dětí, které k tomu mají sklony - někdy se později projeví alergie. Je to vlastně otok hned trochu níže než je rýma. ty děti často moc velkou rýmu nemají a hned sušše kašlou. Zamyslete se nad prostředím , vaší zdravotní historií ( alergie) . Nemějte doma zvířata ( kočky, ptáky, morčata, králíky,..), nemějte plíseň, nepoužívejte staré deky , peří , nemějte celou noc v sychravém počasí otevřenou ventilačku... Mějte v pohotovosti Fenistil kapky a při začínající rýmě ho nasaďte zpočátku na nco (váha 2x a vydělit 3 - to je počet kapek na dávku).“

Petra: „Dobrý den, Jak lze zvýšit imunitu u ročního dítěte? Ovoce a zeleninu moc nejí. Nějaká omega, nebo vitamíny?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nezapomeňte na jogurty - biokultura nebo čerstvé sýry, vločky, nahraďte ovoce čerstvými ovocnými š´távami, mleté ořechy, ryby..V zimě podávejte vitamin D a ev. i vit C v tabletách či sirupu - dle věku dítěte.“

Jitka Kladivová: „Dobrý den, právě aktuálně řešíme vysoké horečky (40,3 apod.) naší dcerky (8měs.). V pátek odpoledne se vzbudila s horečkou, ty trvaly až do včerejšího večera. Paní doktorka nic neshledala, vyšetřila ústa, krk, poslechla ji a jeli jsme domů. Dávala jsem jí čípky na snížení horečky od 38,5. Zuby jí momentálně nerostou( v prosinci vyrostly 4), průjem nemá, nezvrací. Nemá chuť k jídlu, jen se kojí a pije vodu. Jsme pověření odebrat moč, pro možnost zánětu moč.měchýře, což se nám zatím nepodařilo ani se sáčkem, ani na nočníku. Dnes je bez horečky, ale pozoruji nějakou vyrážku na bradě a hrudníčku. Celou dobu nekašle a rýmu také nemá. Čím to všechno může být? Nelehká otázka.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Může tpmít samozřejmě více příčin. Důležité je, že je jí lépe.. Může to být 6.dětská nemoc.“

Hanka: „Dobrý den, chci se zeptat, jak nejlépe předcházet virózám u kojenců? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Virozam zcela nepředejdete. Omezte pobyt v hromadných dopravních prostředcích, nepřetěžujte ho plaváním a nějakými kroužky pro kojence, nechod´te do obchodních center, zvl těch s klimatizací..Nežijte ve stresu- celá rodina.“

Romana: „Dobrý den, jak léčit zánět spojivek u malého dítěte, jsou nutné antibiotické kapky a případná prevence? Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Běžný zánět spojivek je virový, stačí opakovaně desinfekční kapky- Ophtalmo Septonex , či Ocu flash. Důležitá je hygiena rukou a pravidelné oplachování očí ráno studenou vodou. A pobývat hodně v zeleni- nepoužívaz zbytečně tmavé brýle.“

Martina: „Dobrý den, je dobré, když syn pije mléko ráno, odpoledne večer prostě stále, je to náznak že mu něco chybí (hodně sportuje a má 8 let)“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Mléko je super strava a vůbec nevadí-naopak- vzláště když sportuje.“

Jolana: „Dobrý den, imunita je spojená s vnitřní výstelkou střev. Jsou tedy kojenci trpící častou řídkou stolicí více náchylní? Jak posílit imunitu u čistě kojeneho dítěte? Jaký máte názor na probiotika Biogaia, Hylak apod.?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „pokud je dítě mladší 6 měsíců a je plně kojeneé je to vpořádku. po 5-6 měsíci je dobře začít stimulovat střevo vlákninou - zelenina, doplnit zvolna železo - maso, pravidelně podávat vit D, a také je nutné ovoce - vit C - zvl v zimě. Probiotika když je normálně zdravé nejsou potřeba. Vhodné jsou po průjmu, či jiném onemocnění. Biogaia iHylak fungují dobře. hylak je spíše po průjmovém onemocnění“

Zuzana: „Je pro “ochranu” dítěte i podporu imunity vhodné kojení? Pokud je matka nemocná, tělo vytvoří protilátky, které mlékem předává dítěti? Dekuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Mateřské mléko je velmi účelně "přefiltrované"- můžete kojit i v nemoci - jen pozor na některé léky a návykové látky (marihuana apdo.( a kofein, tein a alkohol! Protilátky kolují v krvi- ne v mléce! Po porodu cca do 6 měsíců mizí -ty přenesené od matky“

SK: „Které virózy jsou pro děti nejvíce nebezpečné?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „To se vůbec nedá říci, každé dítě je jiné, má za sebou jinou zdravotní historii a má jiné genetické vlohy. Nebezpečné jsou herpetické viry- tedy oparové.“

Kateřina Pivonkova: „Dobrý den paní doktorko, o vánocích byla nachlazena naše 6mesicni holcicka, a měla zadní rýmu. Kapali jsem kapky, ale nic jsme samozřejmě neodsali, a dcerce se z rymy hůře dýchalo. Dá se ještě něco udělat ke zlepšení stavu, ptám se pro priste:). A jak dlouho máme ještě odecitat rektalni teplotu, když byla 38.6st.chapu to tak, že byla 38.1st? Děkuji za odpověď, s pozdravem Pivonkova.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Teplotu vhápete dobře, měříme li v zadčku - vždy se půl st odečítá. Tak jak zaznělo ústně, proplachujte opatrně mořskou vodou - je to dobré i na zvhčení sliznice. Někdy je dobrý studený vzduch - teple obléci dítě a být chvíli v okně, či jít ven( ne do mlhy)nebo před mrazákem, také mám doboru zkušenost s Fenistilem kapky celkově na oplasknutí sliznic - ne trvale.“

Eva: „Vážená paní doktorko, poraďte mi prosím, jak posilovat imunitu 4 měsíčního miminka, které nekojím? Má ABKM a pije mléko NEOCATE. Mám ještě staršího syna (v 1. tride) a ten má věčně rýmu, malej ji od něj občas chytá (zatím ale vždy bez ucpaného nosu). Děkuji a přeji hezký den. Eva P.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „NeocTE JE VÝBORNĚ UDĚLANÉ mléko, musíte pečlivě dávat vit D v kapkách Vigantol, a zvolna začněte s příkrmy - vláknina je vhodná pro správnou biokulturu. ovoce je vhodné na vit C. A jak jsem řekla, občasná rýma stimuluje a učí ten imunitní systém...“

Martina Kroulíková: „Dobrý den, dcera 5 měsíců má už skoro 2 měsíce rýmu,kterou dodáváme odsávačkou na vysavač,do nosanku aplikujeme Physiomer. ( Starší dcera má 4 roky a chodí do školky ). Hlen odsavame čirý. Dcera přesto stále "chrochtá",teplotu nemá. Čím doporučujete ulevit? Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Sama jste si trochu odpověděla...sourozenec. ale může být někde také skrytá alergie- to pak ty sliznice často otečou ne infekcí ale něčím z prostředí - plíseň v ovzduší, peří, prach, ...Já někdy doporučím dětem Fenitil jkapky celkově - na noc a mám s tím doboru zkušeost.“

Iveta: „Dobrý den, mám dotaz ohledně stolice u 2 leté dcery. S rostoucími zuby nastal problém prodloužené intervalu na velkou stolici z 1-2 dnů na 4-5 dnů. Dcera nějaký problém neprojevuje, plyny jí normálně odchází, na malou chodí v pohodě a bříško také není tvrdé. Můj dotaz je, jestli je nutné tento stav nějak řešit? Ještě ji zkouším podpořit trávení přidáním lněného oleje do ranního mléka, které stále vyžaduje. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Olej občas změňte třeba na olivový, řepkový. A přidejte vlákninu - ovesnou kaší se švestkami. Švestkovou šťávu dejte ráno na lačno. a také dbejte na dost pohybu. A se zuby to spíše nesuvisí. toto je časté období, kdy děti nechtějí na stolici chodit, otravuje je to, někdy začnou méně pít a v zimě se méně hýbat... Bude li ji to vadit- bude mrzutá, odmítat jídlo- poraďte se s lékařem.“

Petra: „Dobrý den. Od jakého zimního měsíce je dobré dávat vitamin D dvouletému dítěti? A kdy zase přestat, někdy na jaře? Proč děti do 1 roku nemají jíst tvaroh? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Vitamin D není striktně určeno od kdy, je to podle slunce - tzn asi konec října a taktéž skončení- dle slunce a vašeho pobytu venku. Dáte li ho déle- není žádná chyba. Tvaroh má dost vysoký obsah bílkovin a je to do roka větší náůož na ledviny. kole roka jsou již dozrále...“

Ladka: „Dobrý den, mám skoro ročního chlapečka, dosud nestonal, asi i proto, že nechodíme do nákupáků, MHD atd. Ted bych ale chtěla začít chodit víc nezi lidi, do herniček atd. Jediné, čeho se bojím, je společné olizování hraček dětmi, běžné dětské nemoci chápu, že jsou i potřebné, ale co ted ty spalničky? Je namístě raději dítě ještě neočkované MMR spíš od větších kolektivů dětí izolovat? Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Máte zcela správný náhled! klidně začněte do kolektivu- olizování je běžný kontakt s tím nějakým antigenem... to je dobrý trenink. Spalbiček se bojíme všihcni. Očkování je možné od 13 měsíců, u nás očkujeme v ordinaci od 14 měs. A spalničky šíří spíše starší děti-puberťáci- očkování již selhalo, či byla jiná vakcina. Malé by měly být zdravé.“

Lenka: „Dobrý den, Jaký je Váš názor na očkování 4 měsíčního miminka vakcínou prevenar? Ano nebo ne? Po hexa vakcíně dítě bylo protivné, mrzuté. Děkuji Lenka“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Odpověď není jednoduchá...Pneumokok není tak rychlý jako meningokok, dá se léčit, ale spoléhat se na to zcela nedá. Záleží na tom, jak se chováte, kam chodíte...V lese pneumokoka nepotkáte, tak není potřeba. jestli jset hodně meziůidmi , v obxhodech...pak raděj oočkujte. a mrzutost berte jako důkaz, že vakcina došla do těla a to tělo na to tvoří odpověď.“

Iveta: „Dobrý den, ráda bych se zeptala. Syn má 1 rok. Má za sebou tři virozy, kdy mu pokaždé rýma sedla do uší. Je něco co bychom měli dělat jinak než při klasické rýmě jak radíte? Skončili jsme naštestí vždy na kapičkác do uší. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Z pohledu celkovhé to není tak dramatické i když pro vás protivné. Doporučuji brzypři začátku rýmy použít opravdové nosní kapky, mořskou vodujak jste zmínila a Fenistil kapky (nebo něco podného- na předpis - třeba Aerius nebo Zyrtec) celkově na týden a při počínající bolesti uší - zatahnete za boltec mírně nahoru a dozadu- podávejte třeba 3 dny ibuprofen 3xd na zánět.“

Lukáš: „Dobrý den paní doktorko, máme doma 8 měsíční holčičku, která je naprosto v pořádku, dobře prospívá a je kojená. Doktor nám řekl, že bychom jí už mohli pomalu zvykat na dětské šťávy z jablka a mrkve, zatím jednu čajovou lžičku denně a časem zvyšovat. Není to ještě brzo? Mnohokrát děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Obecně je nyní dokázáno, že stimulovat celý gastroi ntesinální trakt - tedy zažívání a imunitu je vhodné zAČÍT JIŽ DO 6 MĚSÍCE - tam je nejlepší tolerance k novému. A v 8 měsíci již potřebuje tu vlákninu - taKŽE CELÉ ovoce a mrkev mixovat...a i další ovoce, zeleninu a již také maso.“

Alena Krupska: „Dobrý den, můj 1,5 roku stary syn odmítá čaj, a to i v zimě. Pije hlavně UM a trošku vody. Je to problém? Děkuji!“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Naučíte li ho pít vodu je to do budoucna super. čaj není tak nutný, zkuste i hodně naředěné džusy- teřba čerstvé....Není to problém, jde hlavně při nemoci o tekutinu- třeba i vývar“

Šárka: „Dobrý den, moje dvouletá dcera od září do začátku ledna prodělala 4x rýmu, v prosinci a teď v lednu se k tomu ještě připojila vyrážka kolem pusy a bolavé koutky. Měla by podstoupit vyšetření krve? Je pravděpodobné, že jí chybí vitamíny? Nyní má období, že nechce jíst ovoce a zeleninu. Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Je to celkem ještě v normě! Rýma a běžná viroza v tomoto věku je v normě až do počtu 10 do roka. Dejte o něco více B vit ve stravě - drožˇovou polévku či pomazánku, vločkovou kaši.. A nejí li ovoce, tak zkuste ředěný čerstvý džus.“

Martina Uherková: „Dobrý den. Paní doktorko,jaký máte názor na vytrhnutí nosní mandle u 4-letého dítěte.Je velikosti 3.st. Všechny příznaky má jak z učebnice,chrápe,huhňá, mám dojem,že i hůř slyší. Rodiče se tomu brání. Změnili jídelníček,vylučují laktozu,cukry. Může se mandle zmenčit? Ani tak často nemocný nebýval až před vánoci 2x po sobě. Napřed uši,potom kašel. Děkuji za odpověď. Babička. uherkovamartina@seznam.cz“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nosní mandle sama se zmenšuje ale spíše až do 10let věku. Dítě může než k tomu dojde hůře slyšet, mohou se mu děti smát, že má pootevenou pusu, v noci mu více vysychají sůiznice- tK SPÍŠE ČASTĚJI KAŠLE...Ve Francii nosní mandli i 3.st neodstraNújí - jen když do dítě nedoslýchá. V Čechách je s tím dobrá zkušenost! doporučuji to.“

AJ: „Dobrý den, co si myslíte o užití homeopatik Thuya po očkování (např. hexavakcínou)? Děkuji. Hezký den.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Homeopatii jsem se věnovala dost dlouho a nepřesvědčilo mě to! Meduňkový čaj udělá podobnou službu. ..rekaci po očkování berte jako důkaz, že očkování funguje a dítě tvoří protilátky“

Jarmila: „Dobrý den paní doktorko, moje dcera (5 měsíců) má teď druhý den teplotu 38⁰. Srazila jsem ji panadolem. Mohla by to být viróza nebo jsou teploty i při růstu zubů? Nastydnutá není. Vypadá to, že jí brzy porostou a začínají se jí nafukovat dásně. Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Může to být obojí. pečlivě sledujte celkový stav, tak, jak jsme říkali ve studiu“

Hana: „Dobrý den, zastupující paní doktorka doporučila mé často nemocné dcerce (4 roky, školka) používat Aerius pravidelně (1× denně, večer). Je to vhodné, pokud není na nic alergická? Paní dr jsem se zapomněla zeptat. Pouze trpí na rýmy, zánět nosohltanu a od září 2019 měla 2× atb (zánět průdušek). Ráda bych jí pomohla s imunitou i s těmi rýmami. Máme doma ještě ročního chlapečka, rýma, zahlenění nás také často trápí. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Doporučuji to také stejně! Zkušený lékař odhdne tzv alergický terén - testy se vždy alergie nemusí prokázat.Lepší Aeirus zdínivě zbytečně než antibiotika“

Kateřina Veveričíková: „Dobrý den paní doktorko, mám syna 1,5 roku. Už měl 5x ATB údajně na angínu. Neustále chrčí a teče mu z nosu. Například teď už má rýmu minimálně 3 měsíce v kuse. Je veselý, v podstatě nevypadá, že by ho cokoli trápilo, ale stále mu teče z nosu a chrčí. U pediatra jsme samozřejmě byli, také na ORL. Vždy se jen dozvím, že mám stříkat mořskou vodu, vlhčit vzduch, odsávat. Vždy, když mu udělají výtěr, najdou streptokoka pneumonium a dají ATB. Už se mi nechce ani nikam chodit, protože nám stejně ani ATB nepomáhají a nechci ho jimi cpát. Nevíte, čím to může být, že dítě stále chroptí a soplí. Moc děkuji za jakoukoli radu.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Antibiotika se mi také zdají zcela zbytečná!!!! Vyhledejte jiného ORL lékaře a ev. i pediatra. Lépe je vždy podpořit rozhodnutí o vyšetření CRP! Může mít chlapeček alergický terén a vše vyřeší pravidelné podávání léků jako na alergii - Fenistil kapky 2xd, nebo aeirus 1xd, nebo Zyrtec.... Bez CRP bych mu antibiotika nedala.“

Petra: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat jaký teploměr byste doporučila pořídit do výbavičky pro novorozence? V rozhovoru nakonec nezaznělo. Děkuji Petra“

MUDr. Jarmila Seifertová: „dobrý bezdotykový a i lihový do zadečku - jako byl dříve rtuťový“

Martina: „Dobrý den, v lékárně mi doporučili na produktivní kašel hedelix sirup,který mohu když kojím. Nyní moje 4 měsíční dítě dostalo rýmu a kašel ode mne. Mám dítěti také podávat hedelix nebo stačí,že ho beru sama a zároveň kojím? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Hedelix můžete bez obav- do mléka ho moc nepřechází...Mimnku ho nedávejte- nabídněte občas vodu mezi kojením či čaj , aby hleny byly řidké a šli dobře odkašlat-dítě polohujte , masírujte třeba molitanovým míčkem na hrudníku...A bude li hůře - jděte se poslechnout k pediatrovi“

Alena: „Dobrý den, vidíte nějaké riziko v každodenním užívání kapek Fenistil? Doporučila byste užívat jen nějaké období a pak udělala přestávku?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „/daje udávají, že riziko neí. ALE je to mírně tlumící lék centrálního mozkového systému, tak ho dávejte přerušovaně- spíše jen když ucpaný nos nebo kašel přjde. preventivně nefunguje!“

Iveta: „Dobrý den, jaký mate názor na vitamin D u dvouletého dítěte ? Je nutné ho doplňovat uměle? Byl mi doporučen sprej Vitashine? Je vhodný? Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Sprej neznám. Vitamín D se v zimě u dětí doporučuje!!!“

Jana: „Dobrý den, moje dcerka 1 měsíc zvrací po vigantolu. Dávám pouze jednu kapku denně, ale vždy vyzvrací snad celý obsah žaludku. Čím to může být? Vigantol jsem i přes protesty naší pediatričky přestala dávat a nahradila kapkami baby-D . Máme je týden a ani jednou nezvracela.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Asi je to náhoda, 1kapka zvracení nevyvolá..asi bych také protestovala, ale aspoň máte náhražku. Jen si buďte vědoma, že to není dobře zkontrolovaný lék, ale doplNěk stravy.“

Lukáš: „Omlouvám se za špatně položený dotaz. Holčička není 8 měsíční, ale 8 týdenní, proto nám to připadá brzo. Souhlasíte? viz.: Dobrý den paní doktorko, máme doma 8 měsíční holčičku, která je naprosto v pořádku, dobře prospívá a je kojená. Doktor nám řekl, že bychom jí už mohli pomalu zvykat na dětské šťávy z jablka a mrkve, zatím jednu čajovou lžičku denně a časem zvyšovat. Není to ještě brzo? Mnohokrát děkuji za odpověď.““

MUDr. Jarmila Seifertová: „platí dopověď- nejlépe před 6 měsícem. Ve 2 měsících je brzy!!“

Lenka Doubravová: „Dobry den pani doktorko. Mame 6timesicniho chlapecka. Poslednich 14 dni vecer hrozne krici. Place i 4h v kuse a nemuze usnout. Mlati sebou z prava do leva a probudi ho kazde sustnuti perinou. Predtim krasne spinkal. Ted spi semnou v posteli a i tak krici. Vcera jsme byli v poradne a vsechno v poradku. Prosim nemate nejaky recept jak miminko uklidnit, uspat. Jsem uz zoufala. Dekuji moc za odpoved“

MUDr. Jarmila Seifertová: „recept nemám, ale opakovaně kontrolujte ev i u lékaře - váhu výšku....“

PJ: „Dobrý den, jaký máte názor na očkování hexa vakcínou? Nemělo by se to rozložit alespoň na dvě vakcíny a ne rovnou 6, popř. očkovat později. tj. ne 9-ti týdenní miminko, které nemá vyvinutou imunitu? Děkuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Termín imunita je moc široký pojem, obecnou imunitu vyvinutou máme! pak dozrává. Nechodíte li mezi lid- můžete očkování mírně odložit 3-4 měsíc! Rozložení je hloupost- vpichy bolí!!!!“