Chat

Iveta Minaříková
Baby rady – placenta
Záznam chatu z úterý 5. listopadu 2019
Jana: „Dobry den,prosim o odpoved,proc je ta placenta tak dobra??!proc bychom to meli jist.dekuji“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, v mém vstupu se budeme bavit i o jiných možnostech využití placenty, než je její konzumace po porodu. Pozitivní účinky konzumace placentu po porodu nebyly spolehlivě ani potvrzeny ani vyvráceny. Placentu- perinatální tkáně lze ale využít i jako zdroj kmenových buněk k léčbě různých nemocí nebo se také využívá vnitřní blána placenty (tzv.amniová membrána), která již pomáhá českým pacientům např. při uzavírání nehojících se chronických poranění.“
Jana Šicová: „Dobrý den, po porodu mi nechali čast placenty v děloze, dostala jsem zánět a podstoupila zakrok a následně antibiotika. Jak je možné ze se toto stane? A je chyba na straně lékaře a mám se obávat příště? Je povinností porodnice Vám udělat ultrazvuk po porodu? Předem děkuji. S pozdravem Jana Š.“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, podle mých informací není povinností rodičce dělat po porodu ultrazvuk. Placenta je ale po porodu kontrolována. Věřím, že při dalším porodu již bude vše v pořádku.“
Eva: „Jak je to se snedenim placenty“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, existuje mnoho návodů a doporučení jak připravit placentu ke konzumaci. Pozitivní efekt konzumace placenty po porodu ale nebyl ani spolehlivě potvrzen ani vyvrácen.“
petr: „Dobrý den, chci se zeptat jestli by jste jedla placentu, kdyby Vám ji dali.Dcera rodila v německu a dostala ji domů a nakonec ji vyhodila.Jinak Vám to moc sluší.“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, to je dobrá otázka. Já v současné chvíli nejsem pevně přesvědčena o tom, že konzumace placenty po porodu má jasně pozitivní vliv na stav po porodu. Raději bych asi volila uložení perinatální tkání- tedy pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tato část placenty obsahuje kmenové buňky. Na využití kmenových buněk z perinatálních tkání již probíhá mnoho klinických studií.“
Jana: „Dobrý den. Jak je dále nakládáno s biologickým odpadem- jakým placenta po porodu dle zákona je?“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, je likvidován v nemocnici spolu s ostatním biologickým odpadem.“
Hana Kauerova: „Dobrý den, chtěla sem se zeptat ohledně uschováni pupečníkové šňůry a krve. Co vše to vlastně zahrnuje a kdo to nabízí a za jakou finanční částku?“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, děkuji za otázku. Uchování pupečníkové krve a pupeční šňůry je již možné již v České republice. Pupečníková krev a tkáň pupečníku se odebírá po porodu miminka, ale ještě před porodem placenty. Pupečníková krev se odebírá z cévy v pupeční šňůře, většinou se odebírá mezi 50-100 ml. Tyto tkáně jsou následně po odběru odvezeny do zpracovatelských laboratoří. Zde jsou zpracovány a následně řízeně zamraženy a bankovány v parách dusíku. Více informací o tom naleznete např. na webu cekammiminko.cz. Pokud vím, tak v současné době se tomuto v České republice věnují dvě společnosti, jsem si jistá, že pokud zadáte do vyhledávače "uložení pupečníkové krve" tak se Vám tyto společnosti zobrazí.“
Šárka: „Pupečníková krev - je to tak, že když pupečníkovou krev nechám odebrat z ještě tepajícího pupečníku, tak vlastně ochudím své vlastní dítě o tento "dar" pupečníkové krve? Nebylo by raději lepší nechat dotepat pupečník (lékaři standartně bohužel nedělají), aby dítě dostalo maximum ze své placenty? Děkuji moc za odpověď.“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, pupečníkovou krev je možné odebrat i po dotepání. Tedy ideální kombinace- miminko dostane maximum do startu život a zbytek může být uložen k budoucímu použití.“
Kateřina: „Dobrý den, před 3 týdny jsem rodila a nechala jsem si zpracovat placentu do tabletek. Ty beru 3x denně. Zajímá mě, jestli je možné, že by tyto tabletky měly negativní vliv na miminko. Trpíme na bolesti bříška, neklid, záchvaty pláče a koliky. Může to mít prosím nějakou spojitost? Jídlo jsem výrazně omezila a bereme i probiotika + mažeme/masírujeme bříško. Děkuji za odpověď.“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, podle mých vědomostí by toto nemělo mít vliv na zažívání miminka. Občas může trvat, než si trávící trakt novorozence zvykne na příjem mateřského mléka. Zkuste to prosím konzultovat s pediatrem Vašeho miminka.“
Pavlina Najfusova: „Dobrý den, máme uloženou pupečníkovou krev z porodu dcery. Tehdy se to nepovedlo úplně dobře, není jí mnoho, pamatuji si údaj do 14 kg váhy dítěte, Dnes má dcera téměř 27 kg. Má smysl pupečníkovou krev stále uchovávat? Vím, že jde medicína stále dopředu, ale jestli nen omezující ta váha? DĚKUJI“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, v dnešní době se standartně pupečníková krev uchovává do 18 let dítěte, kdy se pak dítě samo rozhoduje, zda chce mít svou krev i nadále uloženou. Žádný váhový limit v tomto nehraje roli. Doporučuji tedy nechat pupečníkovou krev uchovanou.“
Adéla: „Dobrý den. V současné době jsou české porodnice stále zastaralé, placentu nevydávají, pálí je... a na rodičky, které by ji chtěli využít, pohlíží prazvláštně. Jsem měsíc po porodu (Ostrava) a jsem zklamaná, ..nebyla možnost. Zajímalo by mě, proč porodnice nejsou ochotny spolupracovat s výzkumnými aj organizacemi (které sušení, skladování umožňují).... V čem vidíte problém? Moc Vám děkuji :-)“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, Vaše negativní zkušenost mě velmi mrzí. Tato situace se ale pomalu mění s tím, jak je odborná i laická veřejnost stále více informovaná o možnostech využití perinatálních tkání. Takže věřím, že v následujícíh letech se přestane na pacentu/amniovou membránu/tkáň pupečníku/pupečníkovou krev pohlížet jako na biologický odpad, ale bude považována za biologický poklad. :-)“
Iva: „Prosím, kde je možné získat informace o lécích z placenty. Konkrétně je možné, any můj manžel , který trpí bolestivým oparem na rtu a vůbec žádné léky , masti mu nepomáhají. Jen tlumí bolest, ale opar u vnitř rtu nevyléčí. Jinak dříve se placenta využívala a skutečně to je dnes odpad? Není to škoda? Děkuji Engelová“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, je to tak, ještě 100 let zpět se amniová membrána (tedy vnitřní blána v placentě) využívala pro nehojící se rány, popáleniny apod. ale postupně se od toho kvůli velmi přísně regulaci, možnostem zpracování a vyšetřevání upustila. Nyní se ale opět dostává do popředí. V roce 2018 byla dokonce zařazena do standardů EWMA (evropská společnost pro léčbu rány)jako doporučený postup pro hojení ran. Aplikace amniové membrány na nehojící se rány je již v dnešní době dostupné v několika ordinacích v České republice.“
Problém s placentou: „Dobrý den, v těhotenství jsem měla špatný průtok pupečníkem a syn přišel na svět spontánně ve 34.tt. Naštěstí bez komplikací a plně zdráv. Mohl by se prosím tento problém opakovat v dalším těhotenství a čím mohl prosím tento problém vzniknout? Děkuji moc za odpověď. Tereza“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, toto prosím konzutujte se svým gynekologem. My se věnujeme především výzkumu jž porozené placenty a vývoji hojivých produktů z ní.“
Iva: „Několikrát jsem četla, že nějaká známá herečka po porodu "snědla"placentu. Věříte tomu. A proč to dělají?“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, tyto zprávy se opravdu občas vyskytnou a často je odkazováno na to, že i ve volné přírodě se toto děje. Ve volné přírodě je ale placenta konzumována především jako ochrana před útokem predátora- predátor neví, že se někde nachází oslabená samička po porodu. Existují teorie, že konzumací placenty po porodu můžeme ovlivnit hormonální rovnováhu v ženském těle. Toto ale není z vědeckého hlediska v současné chvíli ani dostatečně potvrzeno ani vyvráceno. Já osobně bych se klonila spíše k uložení perinatálních tkání, které obsahují velké množství kmenových buněk.“
Radka Paulová: „Dobrý den, před 12 lety jsme si dali při porodu našeho posledního potomka odebrat a zpracovat pupečníkovou krev v jedné slovenské společnosti. Udělali rozbor a poslali nám informace o možném použití této krve v budoucnu na léčení nemocí. Myslíte si, že to má smysl? Zaplatili jsme, platíme skladovací roční poplatek a doufáme, že je vše v pořádku a když bude potřeba, budeme mít možnost tohoto použít. Děkuji.“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, v současné chvíli probíhá více než 100 klinických studiích na využití pupečníkové krve, mnoho z těchto studií je již ve 3. fázi klinického hodnocení. Skladování pupečníkové krve tedy rozhodně má smysl.“
Dana - Blansko: „Dobrý den,jsem v 31.tt. Mám pásový opar,beru léky Herpesin 400 5x tablet po dobu 5 dní.Může tento vir poškodit plod?“
Iveta Minaříková: „Dobrý den, toto prosím konzultujte se svým gynekologem. Pokud Vám léky předepsal lékař, který ví, že jste těhotá, tak by to mělo být v pořádku.“