Chat

školní ombudsman

Ladislav Hrzal

rodina x škola

Záznam chatu z pondělí 21. října 2019

ANTI: „Stále se Váš syn Ladislav věnuje politice?“

Ladislav Hrzal: „Můj syn se politice nikdy nevěnoval.“

SK: „Co má mimo rodiny a školy ještě vliv na dítě - kroužky, sdělovací prostředky, kamarádi?“

Ladislav Hrzal: „Na dítě má vliv všechno, co je kolem něj.“

SK: „Může škola zachránit to co neudělá dobře rodina?“

Ladislav Hrzal: „Může a dokonce dost často škola zachraňuje to, co rodiče nezvládnou.“

Jana: „Dobrý den,k čemu slouží PPP a SPC,když škola sice dítě vyšle k nim na vyšetření,ale pak už nijak nedodržuje jejich doporučení jak s dítětem pracovat?Mám dítě s ADHD-je chytré,ale pozornost mu dost kolísá a tak má ze stejného učiva jednou za 1 podruhé za 5.Kvůli škole jsme oběhali kolečko-PPP,psycholog,psychiatr a ve výsledku škola mu žádné úlevy,ohledy nedává bere ho jako zdravé dítě a argumentuje tím, že ve 12 ADHD mizí,že je chytré a že to zvládne,že přece nemusí mít za každou cenu jedničky a podobně. V dnešní době kdy těchto dětí je docela dost si myslím že by pedagogové měli být lépe seznámení s tím co tato porucha obnáší a že ty děti opravdu ne všechno zvládají s lehkostí.Co vy na to? A jak se k tomu máme stavět my rodiče?“

Ladislav Hrzal: „Dobrý den, na tento dotaz není jednoduchá odpověď. Prosím pošlete mi ho mailem na ombudsman@mstm.cz. Děkuji“

ANTI: „Na kolik procent je pro dítě důležitá rodina a na kolik škola , jaký je poměr procentuální v důležitosti mezi rodinou a školou?“

Ladislav Hrzal: „To se dá těžko počítat na procenta. Podle mého názoru je pro dítě nejdůležitější rodina, zvlášť v dětství.“

ANTI: „Jaká je ta nejhorší spolupráce rodiny a školy?“

Ladislav Hrzal: „Nejhorší je nespolupráce.“

SK: „Stále bydlíte v paneláku na Jižáku?“

Ladislav Hrzal: „Ano stále, už 40 let.“

David: „Měli jste rad školu ?“

Ladislav Hrzal: „Dobrý den, Davide, přiznám se, že jen některé předměty a některé učitelky.“

Karolina: „Nedovedu si predstavit, ze byste vsechny dotazy a stiznosti resil na ministerstvu sam. Jak velky tym lidi mate a v cem jsou zejmena odborniky? Dekuji Karolina“

Ladislav Hrzal: „Dobrý den, neřeším všechno sám, jak jsem říkal, mám k dispozici vlastně celé ministerstvo, s většinou podnětů se obracím na jednotlivá odborná oddělení MŠMT nebo na ČŠI.“

Alena: „Dobrý den,jak je to s nutností plnit domácí úkoly-docela se teď vedou spory jestli jsou úkoly povinné a jestli škola může takto zasahovat do volného času rodiny,navíc škola stejně neví jestli dítě dělalo úkol samo,nebo je za něj udělal třeba rodič? A může škola známkovat nepřinesený,zapomenutý úkol pětkou,když přinesený úkol už jedničkou neoznámkuje?Mě to v pořádku nepříjde,protože práce a snaha je brána jako samozřejmost,ale jedno zapomenutí sešitu doma je tvrdě potrestáno.“

Ladislav Hrzal: „Dobrý den, podle mého názoru nejsou domácí úkoly povinné, ale také nejsou zakázané. Rozhodnutí zda domácí úkoly ano nebo ne je na jednotlivých školách a učitelkách či učitelích. Já osobně si myslím, že přiměřené domácí úkoly jsou dobré, rodiče se dozvědí, co ve škole probírají a dítě se přinutí se doma na učení alespoň podívat.“

Jarka: „Dobrý den, chci se zeptat, zda by bylo možné ze strany školy zabránit přetěžování mé desetileté vnučky. Ta musela od 5 let hrát na kytaru (tatínek hudebník), od 3 let tančit ve folklórním souboru (maminka vedoucí), od 4 let chodit do baletu (maminka se potřebuje zviditelňovat v divadle). Vnučka nic z toho nechtěla. Má velké výtvarné nadání a miluje moderní tance - oboje dělá od 7 let. V praxi má denně nejméně 2 kroužky, a to i v sobotu. Do toho vystupuje ve večerních divadelních představeních, čemuž předcházejí celodenní zkoušky, na které ji právě škola uvolňuje. Skoro nejí - údajně nemá čas, domů se dostane nejdřív po 20.hodině. Je hubená, ve třídě nejmenší mezi o rok mladšími dětmi. Neustále je unavená, neví kam je převážena, co bude následovat, ale bohužel má vlastně nadání na vše, vše jí jde, všude ji chtějí... Maminka se natřásá, ve škole zdůrazňuje, jak je vnučka všude nezbytná, ale myslím, že právě tam by třidní učitelka mohla vidět, že je holčička přetížená a nějak zasáhnout? Děkuji“

Ladislav Hrzal: „Dobrý den, škola tomu zabránit nemůže, pokud zjistí přetěžování, může pouze doporučit rodičům, aby některé aktivity omezili.“

Jana: „Když vám pošlu ten dotaz na který je složitější odpovědět, na email-dostane se k vám,nebo ho bude vyřizovat někdo jiný?“

Ladislav Hrzal: „Napište do mailu, že ho posíláte po dohodě se mnou.“