Chat

host

Mgr. Jana Plešková

Doma z porodnice - respirační fyzioterapie u dětí

Záznam chatu z úterý 10. září 2019

SK: „Pro koho babymasáže na uvolnění dýchání nejsou vhodné a pro koho ano?“

Mgr. Jana Plešková: „V případě, že vaše dítě trpí nějakými respiračními příznaky, jako je například kašel (produktivní, vlhký), dítě vykašlává hlen, v tento moment je zařazení technik respirační fyzioterapie na místě. Masáže a techniky měkkých tkání jsou však pouze určitou malou částí, kterou můžeme dítěti napomoci. Při dlouhodobějším kašli dochází k přetížení pomocných výdechových svalů, to může v některých případech způsobovat bolest. Masážemi a uvolněním přetížených svalů můžeme tedy dítěti velice napomoci k relaxaci přetížených svalů. V případě, že dítě manuální kontakt na hrudníčku z nějakého důvodu netoleruje, určitě není vhodné provádět uvolnění hrudníku proti jeho odporu. Je potřeba počkat, až je dítě klidné.“

DAYD: „Jsou babymasáže na uvolnění dýchání lehce proveditelné?“

Mgr. Jana Plešková: „Masáže a uvolnění hrudníku dítěte za pomocí technik měkkých tkání jsou techniky lehce proveditelné i v domácím prostředí, u zdravých dětí mohou masáže maminky používat pro zklidnění dýchání v rámci denní péče. Určitě jsou příjemnou součástí dne, která může zlepšit vztah maminky s dítětem. U nemocných dětí s respirační problematikou je vždy vhodné konzultovat specifickou terapii, která není složená pouze z masáží, ale důležitější jsou tzv. techniky respirační fyzioterapie. Ty je vhodné konzultovat se specialistou - respiračním fyzioterapeutem.“

Šárka Rašková: „Dobrý den, syn 5 let má diagnostikováno astma, zároveň má špatné držení těla (nožičky do X, tím pádem zdánlivě spadnutá klenba), chodí po vnitřní straně chodidla. Může mít astma spojitost i s tímto? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, špatné držení těla do určité míry může souviset s diagnózou astmatu. V případě, že má Vaše dítě nožičky do X, může to souviset již s postavením jeho pánve a hrudníku. Pravděpodobně může mít i oslabené břišní svaly. Určitě doporučuji, aby jste Vašemu dítěti poskytli co nejpestřejší pohybovou aktivitu, v případě přetrvávání špatného držení těla můžete vyhledat fyzioterapeuta v místě bydliště.“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli se předváděné pomůcky dají zakoupit a kde? máme dvě dcerky (3 a 5 let) a během chladných měsíců mívají často záněty průdušek, zahlenění, rýmu.. Děkuji za odpověď, Jitka Č.“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, v případě, že se u Vašich dětí objevují časté respirační infekty, bylo by vhodné kontaktovat dětského pneumologa a dovyšetřit, jaký je důvod opakovaných infektů. V rámci fyzioterapie bych v tomto věku bych doporučovala na začátek koupit tzv. Magic Ball, díky kterému můžete natrénovat techniku prodlouženého výdechu. Dá se zakoupit buď v hračkářství nebo přes internet. Pokud jsou Vaše děti šikovné je možné pořídit pomůcku PariOPEP (pomůcka, díky které jsou přenášeny vibrace do hrudníčku, ty pak napomáhají k odkašlání hlenu). Pomůcku je možné zakoupit na internetu na webových stránkách firmy MR Diagnostic. Poukaz na pomůcku Vám může vypsat Váš pediatr či pneumolog, doplatek je potom menší. Další variantou je pomůcka Shaker, která je taktéž dostupná na internetu. Na rýmu určitě doporučuji pořídit pomůcku Rhinohorn na prolévání nosních dutin. Zvládnou jí i relativně malé děti. Techniku provedení najdete na youtube.“

Helena: „Dobrý den, dcera 7 let má astma při akutním stavu jí bolí svalstvo hrudníku z namáhavého dýchání tento stav většinou trvá okolo 3 dnů Jak bych ji mohla ulevit od bolesti svalů. Děkuji“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, určitě je možné uvolňovat svaly, které pomáhají při usilovném nádechu a výdechu. Většinou volíme uvolnění mezižeberních svalů - tzv. vytíráním. Vašimi prsty za lehce "ponořte" do mezižeberních prostor na hrudníku a několikrát po sobě zkuste svaly uvolňovat lehkou masáží. Mělo by to napomoci k úlevě od bolesti. Někdy napomáhá i dětská jóga, při které se hrudník dítěte může hezky protáhnout a svaly se mohou příjemně zrelaxovat.“

Míša: „Dobrý den paní Plešková, moc Vám děkujeme za všechno, co děláte nejen pro nás, ale pro všechny malé pacienty s cystickou fibrózou. maminka Stelinky“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, mockrát děkuji! Je radost s Vámi i s ostatními dětmi s CF pracovat!“

Ondřej: „Dobrý den, naše dítě inhaluje Vincetku. Jsou i jiné možosti nemedikační inhalace? Děkuji.“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, Vincentka je určitě dobrá volba k běžné denní inhalaci. Ale záleží na diagnóze Vašeho dítěte. V případě hustějšího hlenu v dýchacích cestách dítěte, je možné použít k inhalaci solný roztok (např. 3% solný roztok). To je však potřeba konzultovat s specializovaným lékařem - pneumologem.“

Gabi: „Dobrý den , můj syn je alergický na arašídy, letos dostal zimě první astmatický záchvat,souvisí to i s jeho alerií? Při záchvatu 1-2x do měsíce i v lete se dusi,kašle nemůže se nadechnout,pak zvraci a následují silné bolesti hlavy, léky Aerius,čipek Rektogel, inhalátor s kortikoidy prevence i akutní pomoc,má i adrenalinový pero v případě alergie.Pomohl by mu respirační fyzioterapeut? Děkuji za odpověd“

Mgr. Jana Plešková: „Dobrý den, problematiku astmatu je potřeba stran medikace probrat s lékařem. V případě, že se po akutním astmatickém záchvatu objevují například bolesti dechových svalů, je možné následně provádět techniky pro uvolnění hrudníku. V rámci dlouhodobého režimu je možné trénovat dechové svaly za pomocí dechových trenažerů.“