Chat

host

Milena Jeřábková

Babyrady - mazlení a chování miminka

Záznam chatu z úterý 5. března 2019

SK: „Jak obecně se má maminka mazlit s miminkem a jak má maminka obecně miminko chovat?“

Milena Jeřábková: „Něžně, s láskou, pořád :-) Miminka mají obrovskou potřebu kontaktu s "pečující osobou". Je to stejně silná a reálná potřeba jako jídlo nebo teplo.“

Marie: „Dobry den, mam pocit, ze muj temer ctyrmesicni syn na mne zacina byt zcela zavisly. Pokud nespi nebo ho zrovna nekojim, neustale krici, sleduje me pohledem a "zadoni" a neprestane, dokud ho nevezmu do naruci. Takto ale nic neudelam, nemuzu ho neustale nosit. Muzete mi prosim poradit, co delat? Dekuji.“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, to máte opravdu náročné období. Je důležité vědět, že je to normální a přejde to :-) Také je zásadní, že miminko JE naprosto závislé. Bez nás by nepřežilo. Jeho instinkty ho nutí neustále kontrolovat, jestli má dost pozornosti a péče. Pokud mu to dopřejeme, za čas se "nasytí" a začne potřebovat pozornosti méně. "Vymazlená" a "vyhoupaná" miminka jsou pak ta nesamostanější a nejdobrodružnější batolata a předškoláci. Zkuste si najít pohodlné nosítko nebo šátek. To Vám umožní mít miminko u sebe a zároveň všechno uděláte a oběháte. Exituje sposta skupin "nosíček" - nosících rodičů, kde se můžete poradit a nosící pomůcky vyzkoušet. Přeji ať se spolu se synkem máte lépe.“

Jitka B.: „Dobrý den, mám 14ti denni miminko, které usíná jen na ruce při chování. Jak ho prosím naučit usínat v postýlce, abych se z toho nezblaznila? Hlavně v noci, začne ihned plakat pri polozeni do postylky. Dekuji za tipy.“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, gratuluji k miminku! Je vidět, že má silné, zdravé instinkty. Do narození nikdy nebylo jinde než ve Vaší náruči, po narození je to pro něj jediné opravdu bezpečné místo. Zvažte postýlku bez postranice připevnit k Vaší posteli. Bude to pro Vás pohodlnější (jen si ho v noci přitáhnete a zase odvalíte) a jemu to dodá pocit bezpečí. Tím, že k němu nebudete muset v noci vstávat se mnohem více vyspíte. (Mimochodem i odříhnutí jde udělat bez vstávání a většina miminek nepotřebuje v noci přebalovat). Pokud mimi v posteli nechcete, zkuste "hacku" čili malou plátěnou miminkovskou houpací "síť". Houpe se na pružině nahouru dolů v rytmu uvolněné chůze a mimi pěkně objímá - tím imituje prostředí dělohy. přeju hodně štěstí a zdraví“

Zuzana: „Dobrý den, můj pětimesiční syn je na mě závislý. Nevydrží s babičkou, shání se po mě. Odezní to samo? Budu muset nějak,, zvykat" na to, aby nebyl závislý? Je docela těžký a bojím se, aby to nepokračovalo do vysokého věku, fyzicky bych to nezvládla. Děkuji“

Milena Jeřábková: „Nebojte. Vyroste z toho :-) Ostatně je na Vás závislý. Vždyť ještě nechodí a sotva chvíli se sám přetočí ze zad na bříško. Toto období je navíc typicky spojené s odstupem od dalších "pečujících osob". Je ale lepší ho "vymazlit", než ho učit samostatnosti na sílu. Počkejte až bude trochu větší a podporovat hlídání nejdříve přes den chvíli a postupně prodlužovat. Večerní uspávání bývá například velmi náročné. Mazlení a chování už nemusí být jen nošení a nošení těžkého miminka Vám mohou usnadnit různé nosící pomůcky - šátky nebo nosítka. Přeji ať se máte co nejlépe.“

Šárka: „Dobrý den, naše příbuzná mi radila, že miminko nemám příliš chovat, protože si na to zvykne a bude chtít chovat pořád. Jaký je váš názor? Pochopitelně jsem jejích rad nedbala. Děkuji za odpověď“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, to je hezké číst, že jste naslouchala svým instinktům a potřebám miminka. To, že by se miminko nějak rozmazlilo, jsou bohužel zažité představy z 19.století. Miminka chování a kontakt potřebují úplně nutně :-) Je to potvrzené experimentálně (jak děti prospívaly nebo spíš neprospívaly v různých kojeneckých ústavech) a dokonce můžeme pod magnetickou rezonancí najít změny na mozku u dětí, které v prvních měsících trpěly citovou deprivací (zajímavě o tom píše například František Koukolík.) Přeji ať Vás mateřské instinkty dál bezpečně vedou.“

Iveta: „Dobrý den, jak mazlením podporovat psychomotorický vývoj u 6 měsíčního dítěte. Děkuji“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, v šesti mesících by už mělo mít miminko zvládnuté druhé vzpřímení, bez zaváhání se otáčet bříško/záda a začínat se plazit. V tomto věku miminka milují pohybové hry, divočejší masáže, zvedání a "padání". PMV můžeme podporovat třeba plaváním s miminky. Vysloveně mazlení - klidnější slouží k relaxaci. Miminko denně hodně cvičí a pracuje. Uvolnění potřebuje jako kondiční sportovec. :-) V našem náručí nabere síly a jistotu k dalšímu dobrodružství. Také v náručí, šátku nebo v nosítku intenzivně pracuje na rozvoji schopnosti držet rovnováhu. Je to dobře prozkoumaný důsledek častého nošení. Dynamičtější mazlení může být oživující a energizující. Různé kontaktní pohybové hry (hlava-ramena-kolena, Vařila myšička - na bříšku ne na dlani a mnoho jiných) pomáhají prohlubovat vnímání těla. Mezi mazlení můžeme počítat i různé přelézání a houpání na svém těle - třeba na stehně, na kterém je miminko položené napříč na bříšku a houpe se hlavou dolů k zemi - cvičí si používání ruček jako opory a posiluje). Je to pro děti jiné než přelézat třeba polštář a láká je to k mnohem intenzivnějšímu cvičení. Je toho mnohem více, asi už máte představu :-) Děkuji za podnětný dotaz!“

Jitka: „Dobrý den, máme 5-ti měsíční miminko. Od narození jsme ho často chovali, mazlili se s ním, uspáváme v zavinovačce. V poslední době se ale chovat v klasickém klubíčku už nechce. Má rád už jen pozici tygříka nebo houpání a nošení pod bříškem. Čím by to mohlo být způsobené nebo je to jen běžný vývoj a jednoduše chce mít přehled a vidět, co se děje okolo? Moc děkuji za odpověď a zdravím, Jitka“

Milena Jeřábková: „Milá Jitko, přesně jste to odhadla, je to klasický vývoj. V tomto věku už potřebuje víc pohybu, víc pozorovat a komunikovat. Navíc v tomto stupni vývoje už některé děti chtějí být "velké". I miminka zvyklá na klubíčko, najednou chtějí být v šátku svisle, i když na to ještě nemají vycvičenou tělovou strukturu. Přesto mu klubko pořád "nabízejte" za chvíli přijde na to, že je to opravdu nejpohodlnější a že z klubka dobře vidí (kolem i na Vás) a hlavně má obě ruce volné ke hrám a zkoumání. Takže více pohybu, tygřík a nošení "pod bříške" jsou výborné pro tošku unavené miminko, které je ale ještě pořád příliš aktivní na to, aby šlo spát nebo jíst, a pak více odpočinku v klubku, až bude opravdu uondaný :-) Mějte se krásně!“

Majka: „Dobrý den, mám 25měsíční dceru (3dítě) stale jí kojím a ještě nikdy nebyla nikde na hlídání (né z mojí strany) je na mě dost závislá, mazlime se třeba rano při kojení a prostě si to užíváme. Dělá mě to dobre a jí evidentně taky. Také mi je 42let a už řadu věcí neřešim. Hodně mi okolí říká, že u synů jsem byla větší pedant. Ale já to tak prostě cítím a vychutnávám si ji. Tak prosim dejte maminky na svoje vnitřní pocity a na pouto svého dítěte. Je to to nejkrásnější co je a hrozně to uteče a ostatní na Vás počká tohle se již nevrátí ☺Krásný den“

Milena Jeřábková: „Děkuji za krásný příspěvek! Užívejte si blízkost a lásku. Mazlení nerozmazluje! :-)“

Pavla: „Dobrý den, moje malá má 6 týdnů, často trpí kolikami a ublinkává. V náručí mi často pláče, je těžké ji utišit. Jak se s ní mazlit, abych jí ulevila?Děkuji.“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, takhle na dálku je těžko říct co má malá za potíže. Nejpravděpodobněji by jí pomohlo upravit držení tak, aby hlavička nebyla nikdy volně a zádíčka byla dokulata. To jí bude neustále bříko masírovat a to velmi proti kolikám pomáhá. Také jí to dodá "polohovou jistotu" a to jí zklidní. Zkuste společné spaní, nošení v šátku v klubíčku. Také by Vám mohla pomoci knížka H.Karpa Nejšťastnější miminko v okolí. Radí jak zklidnit předrážděná miminka. Hodně štěstí. Můžete si mne také najít na internetu a kontaktovat mne.“

Tereza: „Dobrý den, lékař-fyzioterapeut mě varoval před častým nošením dětí (šátky, nosítka)- že to není ideální pro kyčle. Není dnes nošení dětí moc přeceňované? Dcerka byla vždy moc spokojená v klasickém kočárku...“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, pokud je spokojená, tak si užívejte kočárek :-) Stává se, že lékaři nebo fyzioterapeuté vlastně o nošení moc neví a tak radí podle svých všeobecných znalostí. Pro kyčle je důležité používat pomůcky správně - podpora od kolínka ke kolínku, kolena víš než pánev. Pak jsou naopak pro kyčle příznivé. Spíš může být problém s přetěžováním sedacích kostí a krční páteře. Také radím nosit v klubíčku, které je velmi šetrné. Rozhodně kočárky jsou dostupné posledních cca 200 let a kdyby nošení ubližovalo, tak by lidský rod nepřežil. Mějte se krásně a pestrosti života zdar :-)“

Hanka: „Dobry den, zajima mne, od kolika tydnu/mesicu veku miminka je vhodne noseni v satku/nositku? Setkala jsem se s nazorem, ze to neni zdrave pro jeho pater a vyvoj.“

Milena Jeřábková: „Dobrý den, hned od narození. Zdravotní vliv záleží na technice nošení. Krásné dny“