Chat

host

Ing. Ivan Mach

Rady pro maminky

Záznam chatu z úterý 11. září 2018

ANTIH: „Co nejčastěji maminkám nedoporučujete, zakazujete?“

Ing. Ivan Mach: „V pořadu jde o výživu jako nástroj ke zdravému pohybu dítěte. Aby dítě dobře "fungovalo", musí být jeho výživa plnohodnotná, tzn. že v ní nesmí ze živin a mikroživin nic chybět a nic být v nadbytku. Doporučuji proto maminkám, aby se o plnohodnotném složení nejdříve něco naučily nebo přečetly.“

gf: „Co maminkám moc neradíte - o co není zájem?“

Ing. Ivan Mach: „Oblast dětské výživy je tak široká, že vlastně žádná "temná" místa nemá. Zatímco velký zájem je o snadná řešení, např. návody, doplńky stravy, menší zájem už je o věci, kterým je třeba rozumět, např. jak číst etikety na potravinářských výrobcích.“

INNERS: „Co maminkám nejčastěji radíte?“

Ing. Ivan Mach: „Výživa dítěte je vždy individuální, měla by odpovídat jeho dispozicim (sklonům) a naopak indispozicím (alergie, intolerance apod.). Proto nejčastěji radím mminkám, co dělat, jíst a pít, když je dítě alergické na některé potraviny či jejich složky (např. na kravské mléko a jeho bílkoviny) nebo špatně toleruje některé složky výživy (např. mléčný cukr).“

Marie K: „Dobrý den, mám 14 měsíčního synka, chci se zeptat, zda již může klasickou čočku, hrách a jiné luštěniny? Zatím jsem dávala jen červenou čočku.Taky bych se chtěla zeptat kdy se dětěm dávají houby. Děkuji za Vaši daru“

Ing. Ivan Mach: „Zdá se, že syn dobře toleruje bílkoviny z luštěnin, které nejsou nejstravitelnější. Můžete postupně vyzkoušet i další luštěniny, vybírejte si ty, které jsou pokud možno v bio-kvalitě, a sledujte reakce dítěte jako nadýmání a pod. Např. proti nadýmání se používají známé "triky" našich babiček jako namáčení luštěnin přes noc. Vhodné jsou také luštěninové polévky. S houbami bych začal až v pozdějším věku vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a dalších látek, které mohou být hůře stravitelné i pro dospělé, natož pro tak malé dítě.“

P. Novakova: „Dobrý den, můj syn 19 měsíců miluje rajčata. Máme domácí nejradši má žluté hruštcky, ale vždy po jejich sedění má červenou pusinku. Je to v pořádku nebo máme zvolit jinou zeleninu? Děkuji za odpoved“

Ing. Ivan Mach: „To je znamení, že rajčata působí na dítě dráždivě. Pokud to nedělají jiné druhy rajčat, přešel bych na jiné odrůdy, popř. bych rajčata úplně vynechal. Pokud dítě snáší jiné druhy zeleniny, lze rajčata úplně vynechat, protože zelenina je jako celek velmi dobrým zdrojem karotenoidů, které se nacházají nejenom v rajčatech.“

Markéta Heřmanová: „Dobrý den, Můj dotaz je ohledně syna, který od narození trpí intoleranci laktózy. Nyní mu je necelých 5. měsíců. Začínáme s příkrmy. Začala jsem dávat zeleninu. Samozřejmě hlavní složkou je stále mléko Beba AL110. Jak máme dále postupovat s příkrmy aby jsme nerozvynuli další případné intolerance? Při podávání mrkve měl už také problém byl osypany ve stolici měl hleny. A má smysl zkoušet například podávat malé množství jídla, které obsahují laktozu? Děkuji“

Ing. Ivan Mach: „U dospělých se skutečně laktózová intolerance otupuje tím, že se postupně podávají malá množství potravin s laktózou, až ji jedinec začne více tolerovat. U malého dítěte to také lze, ale maminka musí na základě svého citu a instinktu nalézt tu správnou míru. Právě jsem mluvil o kozím mléce, Vaše dítě je právě ve věku, kdy se pomalu a opatrně s citlivou zpětnou vazbou začínají podávat příkrmy. Vyzkoušejte proto zpočátku opravdu v malém množství podávat příkrm z kozího mléka, protože kozí mléko obsahuje výrazně méně laktózy.“

Magdalena Lysá: „Dobry den, mám dítě 1,5leté stale kojim -ostatní mléka odmítá. Jaká je optimální doba kojení? Děkuji a přeji hezký den.“

Ing. Ivan Mach: „Optimální je taková doba, která vyhovuje právě Vašemu dítěti, znám maminky, které kojí (nebo přikrmují) až do 4 let, protože to dítě vyžaduje a dobře přitom prospívá.“

Ivona K.: „Dobry den, v roce a pul jsem prestala kojit syna z duvodu pobytu v nemocnici. Nechtel zadne nahrazky umeleho mleka. Ted ma 22 mesicu a od roku a pul tedy nema v jidelnicku zadne mleko. Muzu mu dat uz kravske? Do jakeho veku musi dite pit umele mleko? Bojim se, ze jsem neco zanedbala. Snazim se mu davat mlecne vyrobky jako jogurty, syry, ale nevim, zda to v tomto veku staci. Dekuji moc za odpoved.“

Ing. Ivan Mach: „Mléko ani jeho náhražky v tomto věku už nejsou nezbytné, rozhodující je příjem mateřského mléka aspoň do 1 roku dítěte. Později je důležitý příjem bílkovin, které dítěti dáváte právě v jogurtech a sýrech a dalších zdrojích bílkovin (maso, luštěniny), doprovázených ještě vitamíny a mineráliemi podobně jako z mléka či jeho náhražek.“

Dana: „Dobrý den, můj dvouletý syn miluje kyselé okurky, snědl by denně klidně celou sklenici. Co by to mohlo signalizovat? Předem děkuji a zdravím. Dana“

Ing. Ivan Mach: „Myslím si, že vaše díte oslovila atraktivnost kyselé resp. sladkokyselé chuti. Bohužel u jiných dětí je to např. chuť slaného. Obsah výživných složek v okurkách i láku je zanedbatelný, pokud nejsou okurky zkvašené (fermentované). Proto připravujte dítěti jinak plnohodnotná a vyvážená jídla, aby se "nepřejedlo", tj. utišovalo hlad, pouze okurkami. A nabízejte mu okurky fermentované nebo okurky, doma naložené, pokud možno s minimem konzervačních látek.“

Petra T.: „Dobrý den, synovi je 5 měsíců a začínáme se zeleninovými příkrmy. Kolik dní by se měl zkoušet jeden druh zeleniny, resp. za jak dlouho by se projevily nějaké alergické reakce? A prosím, platí toto i další druhy potravin-maso, ovoce apod.? Děkuji a přeji pěkný den“

Ing. Ivan Mach: „Alergie se může objevit téměř ihned nebo již během "pobytu" potraviny v trávicí soustavě. Pouze u tzv. zkřížených alergií se objeví reakce až při příjmu té další "křížící" alergenní potraviny. Pokud vznikne nějaká prudce odmítavá reakce, která by mohla být potravinovou alergií, je třeba tuto alergii potvrdit u alergologa a dále to při přípravě jídelničku dítěte úzkostlivě respektovat (potravinu eliminovat). Ano, poměrně časté jsou alergie na ovoce (jablka), na rybí maso apod.“

Petra: „Dobrý den, kdy nejvhodnější začít s prvními příkrmy u nekojeného dítěte? Předem díky.“

Ing. Ivan Mach: „Předpokládá se, že dítě přijímá kvalitní náhražku mateřského mléka z kozího nebo kravského mléka, když nekojíte. Doporučuji s příkrmy začít ve věku 4-6 měsíců a vždy podle doporučení pediatra.“

Daniela V.: „Dobrý den, syn šest měsíců, nedokáže se sám vyprázdnit. Pouze přes rektální rourku, velmi trpí na bolení břicha už od narození. Vyzkoušeli jsme ruzné probiotika a kapky, nic nezabírá. Miminko je kojené a poslední měsíc dostává zeleninové a masozeleninové příkrmy. Jelikož kojím, snažím se nejíst nic nadýmavého. Mohou být tyto problémy způsobeny mateřským mlékem? Děkuji“

Ing. Ivan Mach: „Doporučuji vyšetření dětským gastroenterologem, pokud je vyloučena alergie na mateřské mléko nebo špatná tolerance jeho laktózové složky.“

Jiřina H.: „Dobrý den, je možno určit "nejlepší" umělé mléko pro kojence? Na trhu jich je celá řada, těžko se v nich orientuje.. Moc děkuji.“

Ing. Ivan Mach: „S orientací Vám pomohou v lékárně. I lékárník má větší důvěru k náhražce, kterou nakupující vychvalují. Kritérium ceny není rozhodující, např. velmi kvalitní a plnohodnotné náhražky mateřského mléka, jak zaznělo v rozhovoru, se dnes vyrábějí z kozího mléka, i když jsou přirozeně o něco dražší. Mají totiž menší tzv. alergenní potenciál.“

Petra: „Dobrý den, dcera má 7 měsíců a při plném kojení jsem začala přikrmovat od 4. měsíce. Zpočátku jsem vařila malé sama, ale nyní ji přikrmuji hlavně kupovanou kojeneckou stravou. Hlídám složení, nekupuji výrobky s přidaným cukrem, barvivy apod. Snažím se jí vybírat pestrý jídelníček, volím různé druhy masa, zeleniny i ovoce v kupovaných příkrmech. Večer dceři dávám nemléčnou cereální, ovesnou či rýžovou kaši (mléko asi bude trochu problém, když si dám mléko či jogurt, malá se osype). Do ovocných příkrmů občas přidávám jeden až dva nadrcené piškotky. Současně stále kojím. Je takovýto jídelníček dobře zvolený? Neměla bych více zařadit vlastnoručně vařenou zeleninu, maso či ovoce? Četla jsem, že hotové kojenecké příkrmy jsou velmi kontrolované, co se obsahu různých nevhodných látek týče a také, že při přípravě kojenecké stravy doma obvykle neumí člověk vařit tak, aby zachoval výživné látky a také, že nemůže kontrolovat obsah pesticidů, aj. nevhodných látek. Co si myslíte o prodávaných dětských příkrmech? Velmi Vám děkuji za Váš čas a vyjádření. Mějte se hezky. S pozdravem Petra Hubová“

Ing. Ivan Mach: „Moc Vás chválím!! Kdo rozumí potřebám svého dítěte a umí je dobře posoudit jako Vy, zřejmě moc velkou chybu při nákupu neudělá, zvlášť, když děcko dobře prospívá. Ale můžete porovnat, co dítěti více prospívá, zda nakupované příkrmy nebo "vlastnoruční", kde jste hlavním kontrolorem Vy jako matka, a ne potravinářský průmysl. Pravdou je, že už dlouho žádný malér ve složení kupované dětské stravy, nebyl signalizován.“

Veronika: „Dobrý den, mám půlroční dceru, přestávám kojit, mohu dceři dávat i kozí mléko pro kojence, od kamarádky jsem se dozvěděla, že ho mohou i děti s alergiemi? Prosím poraďte. Děkuji.“

Ing. Ivan Mach: „Ano, má totiž nižší alergenní potenciál a blíží se složením více mateřskému mléku než kravskému. Dokonce jsou na trhu příkrmy z kozího mléka, s nimiž už je ve věku 6 měsíců třeba počítat.“

Pavla: „Máte nějakou radu jak donutit dítě pít? Malémunje 6 měsíců“

Ing. Ivan Mach: „Nucením ničeho nedosáhnete, pokud dítě prospívá a není dehydratované, což posoudí Váš pediatr, doplňujte dětské nápoje zvýšeným obsahem vody ve více naředěných kašičkách, tj. příkrmech. V lékárně také nabízejí speciální rehydratační nápoje pro kojence a batolata.“

Petra Nová: „Dobrý den pane Machu, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou vhodné příkrmy pro 5 měsíční miminko, ráda bych začala s příkrmy, ale nevím, který by byl pro mého syna nejlepší. Oba s manželem trpíme alergiemi. Děkuji vám za odpověď“

Ing. Ivan Mach: „Smyslem přikrmování je připravit dítě postupně na "dospěláckou" stravu. Existují speciální příkrmy (i z kozího mléka, které má menší alergenicitu než kravské), neobsahující např. cereálie nebo lepek. Pokud cítíte, že by dítě mohlo po Vás "zdědit" některé alergie, vyberte si z příkrmů ty nejvhodnější, tj. bez alergenů, na které jste s manželem citliví.“

Daniela V.: „Děkuji za odpověď. Jakým vyšetřením se zjistí alergie na mateřské mléko nebo špatná tolerance jeho laktózové složky.“

Ing. Ivan Mach: „Těmito testy disponuje dětská alergologie (na doporučení pediatra). Ta obvykle potvrdí či vyvrátí Vaši domněnku.“

Gabriela: „Dobrý den, syn 3 měsíce, plně kojený, má již nyní 8 kg. Kojím po 2,5-3 hodinách, snažím se ho nepřekrmovat, ale asi si "vytáhne" hodně. Prospívá dobře, Mudr. chválí, ale má bolesti bříška, špatně spí a já už nejím skoro nic, aby mu bylo trochu lépe. Chtěla jsem se zeptat, zda by u takovéhoto jedlíka bylo vhodné začít přikrmovat již od ukončeného 4. měsíce a jaká je pravděpodobnost, že ho bude bolet bříško víc/míň. Děkuji.“

Ing. Ivan Mach: „Přesto i Vy dbejte na vyváženou stravu, abyste měla plnohodnotné mléko, aby dítě nadále prospívalo. Dětské trávení resp. jeho mikrobiologická složka (bakterie ve střevech) se seznamuje se složkami potravin, které se "kopírují" do ložení Vašeho mateřského mléka a reaguje na ně. Pokud jsou to dle pediatra přijatelné reakce, a nikoliv alergie, ve 4 měsících je už vhodné přikrmování. Abyste bedlivě sledovala reakce dítěte na příkrmy jako dosud, nemusím zdůrazňovat. Takhle postupně vytvoříte jídelníček, který bude dítěti co nejvíce vyhovovat.“

Šárka V.: „Dobrý den, syn je od konce 4. měsíce na náhradním mléce. Dle návodu na obale by měl syn vypít 5x210 ml. Ale tím, že už dávám příkmy, tuto dávku mléka nevypije. Jsou prosím nějaká doporučení, kolik mléka denně by mělo dítě vypít? A jaké by mělo mít váhové přírůstky? Děkuji“

Ing. Ivan Mach: „Váhové přírůstky sledují a zaznamenávají zdravotnice při návštěvě pediatra, ty Vám ihned sdělí, zda dítě dobře váhově prospívá (podle tzv. percentilových grafů). Návod na obale je jen doporučující, je jasné, že když dítě baští příkrmy, vypije méně mléka.“