Chat

host

Marie Vilánková

Zdravá střeva – jak ovlivňují celé naše zdraví?

Záznam chatu z úterý 13. března 2018

SK: „Co vše špatné můžou způsobit, ovlivnit nezdravá střeva?“

Marie Vilánková: „Dobrý den, střeva jsou velmi důležitý orgán, který kromě trávení potravy, vstřebávání výživných látek, vitaminů a podobně, velmi ovlivňuje imunitní systém. Prakticky každá civilizační nemoc je určitým selháním imunity. Pokud je ve střevech zánět, tak většinou dochází k problémům při trávení, vyprazdňování, plynatostem, průjmům nebo zácpám. typický je tzv. syndrom dráždivého střeva. POkud je střevo v zánětu, tak dřív nebo později začnou z něho pronikat toxiny, protože přestane být přirozenou bariérou. Tyto toxiny, ale i zbytky nestrávené potravy se dostávají do těla a dráždí imunitu a nervový systém. Prakticky všechny imunopatologické pochody jako alergie, ekzémy, přecitlivělosti na lepek, autoimunity jako např. revmatoidní artritida, poruchy štítné žlázy, ale i poruchy nervové soustavy jako autismus, předčasná demence, ADHD souvisí s poškozeným střevem.“

STOP: „Je nějaká souvislost mezi psychiatrickými chorobami a nemocemi střev?“

Marie Vilánková: „Ano, může být. Psychiatrické choroby jsou velmi složité a roli hraje řada toxinů a souvislostí. Ve střevech žije obrovské množství bakterií, které mohou produkovat různé toxiny, ale i látky, které používají nervové buňky pro svou komunikaci například histamin, biogenní aminy a mnoho dalších. tyto toxiny a látky dráždí nervový systém, dochází k jeho rozvratu a mohou se projevovat různé problémy. Typické jsou poruchy vývoje, například u autistických dětí bývají často přemnožené Clostridiové bakterie, které produkují toxin a ten blokuje činost nervů. Řada psychických onemocnění je také spjatá s autoimunitními procesy hlavně v mozku. Ve střevech se nastavuje imunita a ovlivňuje všechny imunitní pochody včetně mikrogliových buněk.“

Veronika: „Dobrý den, jaké potíže může způsobit intolerance lepku? Děkuji Veronika“

Marie Vilánková: „Dobrý den, intolerance lepku může způsobit celou řadu problémů. Díky tomu, že spouští autoimunitní reakce, tak prakticky může poškodit jakkoli tkáně a orgány v těle. Typické je nejen poškození střev a trávicího systému a z toho vyplývající problémy s výživou, ale i různé kožní problémy, malá odolnost respiračním nákazám, neplodnost, bolesti kloubů, svalů a celého pohybového systému, problémy s ledvinami. Časté je také poškození nervového systému, projevuje se zvýšenou únavou, nepozorností, poruchy koncentrace a paměti.“

Mirka: „Dobrý den, vždy jsem měla stolici tak 5x týdně. Je mi 70 a poslední rok stolice 1 až 2x denně. Hemeroidy mám asi 30 let, ale bez problémů. Praktická lékařka mi dělá vyšetření na krvácení střev, naposled před půl rokem. Vše v pořádku. Kolonoskopie prý není třeba. Mám být klidu?“

Marie Vilánková: „Dobrý den, určitě buďte v klidu. Objem a frekvence stolice záleží na mnoha okolnostech. Jezte hodně přirozené vlákniny, tedy ovoce, zeleniny. POkud má střevo vlákniny dost, tak pracuje ideálně. Země, často ty chudší, kde zeleina je základ jídelníčku, protože si jiné potraviny nemohou dovolit, tak mají mnohem méně problémů se střevy.“

Anna: „Dobrý den, vyzivova poradkyně a zároveň poradkyně v orientální diagnostice zdraví mi řekla,že mám střevo ve špatném stavu a doporučila mi dietu, jak jsem posléze zjistila,je to dieta dle krevních skupin. Mám 0, tzn. Vyřadit uplne obiloviny a vše z nich, mléčné výrobky, hodně druhů zeleniny a ovoce a zaměřit se na hovězí maso a zvěřinu. Jaký je váš názor na tyto informace. Děkuji za odpověď, Anna“

Marie Vilánková: „Dobrý den, dietu podle krevních skupin beru hodně s rezervou. Obecně u obiloviny jsou těžce stravitelné, takže hodně záleží na jejich úpravě. Ideální je dlouhé namáčení, aby se rozštěpily těžce stravitelné bílkoviny. Myslím, že i vyřazení ovoce a zeleniny, které máte ráda, není ideální. Ovoce a zeleninu bychom měli jíst opravdu ve velkém množství, ideálně, co nejjednodušeji upravenou. Platí, že bychom si ji měli vybírat spíše intuitivně, protože každá zelenina má látky prospěšné a zároveň jiné toxické a každý má jiný metabolismus a vyhovuje mu něco jiného. Určitě se to nedá zjednodušit do 4 skupin.“

Lucie: „Dobrý den, jsem pacientka se střevní polypozou, 5 let po totální kolektomii . Doporučila byste mi prosím nějaké potraviny nebo doplňky stravy pro podporu správné mikroflory střev, bojuji s neustálými gynekologickými kvasinkovými infekcemi, gynekoložka si myslí, že to má souvislost s právě chybějícím tlustým střevem. Probiotika užívám.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, paní doktorka má s nějvětsí pravděpodobností pravdu, patogenní bakterie snadno pronikají do močového a gynekologického ústrojí a způsobují řadu problémů. Je třeba dát střevo do pořádku. Je třeba jíst potraviny s hodně prospěšnými bakteriemi - kysané zelí, živé jogurty, kefíry... Pro doplňky mi prosím napište na m.vilankova@joalis.cz“

Mirka: „Dobrý den,před 6 lety mi byla zjištěna ulcerózní kolitida.Beru více léků a opakovaně se mi vrací i 2x do roka.Muj gastroenterolog mi tvrdi,že žádná dieta není účinná ke změně mého stavu,je to opravdu tak?Dekuji“

Marie Vilánková: „Dobrý den, ulcerozní kolitida je autoimunitní onemocnění, které spíše souvisí s psychikou. Také si myslím, že dieta ji ovlivní poměrně málo. Samozřejmě, když budete dobře jíst, tak je to jedině dobře. Detoxikace informačními preparáty může při autoimunitních problémech velmi pomoci.“

Jana: „Dobrý deň mám problémy s dysbakteriózou hrubého čreva a zápal - nález morganella morgani, salmonella enteritis, salmonella paratyphi - bola mi odporúčaná liečba probiotikami - aj po opakovanom užívaní probiotik sa stav nezlepšil naopak baktérii sa našlo v čreve viac. čo by ste mi ešte poradila? je nejaká možnosť využitia aj alternatívnej liečby? antibiotiká som nebrala minimálne 3 roky. ďakujem pekne“

Marie Vilánková: „Dobrý den, ve Vašem případě by byla potřeba cílená detoxikace pomocí zkušeného detoxikačního poradce. Je třeba najít ložiska těchto patogenních bakterií, často mohou být nejen ve střevech, ale třeba i ve žlučníku, játrech, slinivce i jinde.“

Petra Terčová: „Dobrý den, paní Vilánková Právě jsem přišla od lékaře, jsem od pátku na atb. CEFZIL, ale asi týden _ čili dříve než jsem začala užívat atb., mě pobolívá břicho, není to trvalá bolest, ale objevuje se v průběhu celého dne, jsou to takové jakoby křeče. V pátek když jsem byla u MUDr., tak moje paní doktorka nepracovala, čili zastupující MUDr. mě doporučila HYLAK FORTE a dnes mi moje praktická lékařka řekla že to je blbost, že si mám koupit probiotika. Ještě pro doplnění info o mne: Od ledna 2018 jsem začala pracovat v MŠ - nikdy jsem nepracovala v dětském kolektivu a vlastní děti také nemám, takže se pravděpodobně promořuji, neboť sem v MŠ 10 týdnů a 9 týden neustále bojuji s hodně nalomeným zdravím. Vyzkoušela jsem spousty volně prodejných léčiv na kašel, rýmu, dutiny, chřipku, hlasivky atp... Na imunitu beru hlívu ústřičnou, B komplex a vitamín C. V pátek už se to nedalo vydržet, proto jsem navštívila lékaře. Dnes se křeče v břiše trochu zesílily, ale průjem ani zácpu nemám. Prosím, jaká probiotika byste doporučila Vy, eventuálně, dáli se v mém chaotickém popisu zorientovat, co byste celkem doporučila na podporu imunity? Říka se, že ve střevech je "veškerá" imunita. Moc děkuji za Váš čas a odpověď. Krásny den přeji. Petra Terčová*“

Marie Vilánková: „Dobrý den, máte pravdu, Váš organismus se setkává s infekcemi, které nezná a bojuje s nimi. bolest břicha může být také způsobená nějakou infekcí, u dětí jsou typické virové, na které antibiotika nezabírají. Doporučovala bych obojí Hylak i probiotika a doplnit vhodnou stravou - živé mléčné výrobky, kysané produkty. Možná byste spíše potřebovala i vyřešit problémy s dýchacím traktem. Nemohu Vám sdělovat přes chat konkrétní přípravky, napište mi na můj email m.vilankova@joalis.cz“

Kristýna: „Dobrý den, je nějaká souvislost mezi přemnožením kvasinek a opruzeninou u dítěte 1,5 roku? Nic nepomáhá a opruzeniny se nelze zbavit. Dítě jí vše - hodně ovoce, jogurty i zeleniny. Dáváme doplňkově vitamíny B s přídavkem probiotik. Co víc můžu udělat pro úpravu a uzdravení? Děkuji za odpověď“

Marie Vilánková: „Dobrý den, může. Přemnožené kvasinky pučí ve vláknech a způsobují mikrotrhliny a vznikají opruzeniny. Mám zkušenost, že čím víc se opruzeniny mažou, tak se často problém spíše zhoršuje. Stravou se toho v akutní fázi mnoho upravit nedá, může pomoci jíst méně sladkých věcí. Doporučila bych Vám hledat přípravek přímo na kvasinky. Sami ho máme v nabídce. Proti jejich množení také pomáhá kokosový olej, jak vnitřně, tak i mazáním.“

Michaela: „Dobrý den, Je pravda, že kysane zelí, které seženeme běžně v obchodech ( v sáčku) neobsahuje právě ty prospěšné látky - bakterie a vitaminy z duvodu pridavani konzervantu. A naopak obsahují nežádoucí kvasinky. Děkuji za odpověď.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, kysané zelí by nemělo být sterilizované a s konzervanty. POkud nemáte možnost koupit ho třeba ve farmářských potreavinách, tak se snadno nechá připravit i doma do 5 litrové skleněné lahve. Nakrouhat, osolit, přidat koprová semínka, cibuli, pořádně ušťouchat, odebrat přebytečnou tekutinu. Nechat ho kvasit na teplém místě, pokud by bylo suché, tak dolít vystydlou převařenou vodou.“

Judita: „Dobrý den paní Vilánková, jsem mamička na mateřské dovolené a své dítě kojím. Stravuji se doufám přirozeně. Vynechala jsem kravské mléko a nahradila jej kozím a ovčím. Nemůže vynecházní kravského mléka poškodit mému synkovi.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, náhrada kravského za kozí a ovčí rozhodně nezpůsobí problémy, spíše naopak. Tato mléka jsou více podobná lidskému a vzhledem k tomu, že bílkoviny přechází i do mateřského mléka, tak méně dráždí imunitu. Spíše až budete zavádět různou stravu, tak je ideální kojit a přidávat jednotlivé potraviny. V této době se vytváří takzvaná orální tolerance, dítě si zvyká a nereaguje, tak bych podala i dítě nějaké produkty z kravského mléka, stačí třeba jogurt nebo něco podobného.“

Eva: „Můj problém se týká gynekologických problémů. Je mi 44 let. Menstruaci jsem měla posledních pár let po cca po 21 dnech. Poslední půl rok mám různé výtoky a menstruaci po 21 - 25 dnech. Nevím, zda jde o následky stresu .... Problémy mi začaly asi rok po nástupu do zaměstnání (jsem zde 2 roky). Před 14 dny jsem dostala virózu - teplota do 37,8 °C, druhý den jsem dostala hnisavý zánět oka, který se přenesl i na druhé oko. Lékař mi dal kapky Maxitrol. Užívala jsem ho 6 dní 3x denně. Následně jsem nedostala menstruaci v termínu, mám již 6 dní zpoždění. V příbalovém letáku píší, že kortikosteroid dexamethason může způsobovat různé hormonální poruchy - mimo jiné i nepravidelnou nebo chybějící menstruaci. Dokonce prý může potlačit funkci nadledvin. Po 4 dnech užívání mě začaly svědět oči, zvýšená tvorba slz po probuzení. I to jsem našla v nežádoucích účincích. Lze to nějak vyřešit? Jak? Před 8 lety jsem prodělala spontánní porod mrtvého dítětě v osmém měsíci těhotenství. Dítě bylo zdravé, uškrtilo se na pupeční šňůře. Jedno dítě mám, ráda bych ještě jedno - těhotenství jsem odkládala kvůli psychickým problémům po této události.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, napište mi na email. Sama má dítě ve vyšším věku, je třeba dát do pořádku gynekologické orgány, velmi to střevem souvisí.“

jitka: „Dobrý den, jak působí pickles na střeva? Je to opravdu takový zázrak. Pěkný den“

Marie Vilánková: „Dobrý den, pickles, kyselé zelí a další potraviny s probiotickými bakteriemi působí jako takový čistič. Odstraní patogenní bakterie. Jen ale musí přijít další fáze, potraviny s dostatkem potřebných půdních bakterií a jejich kolonizace. Kdo má střeva v pořádku a bohatou mikroflóru,tak nutně tyto potraviny nepotřebuje. Pokud v těle bude řada chemických látek, tak tyto potraviny na dlouhou dobu moc nepomohou, protože prospěšné bakterie dlouho ve střevech nepřežijí.“

Václav: „Dobrý den, beru pravidelně laktobacily a probiotika už asi 2 roky. Beru tak 2 tobolky týdně. Mám pocit, že se mi zmírnila i nemocnost. Chci se zeptat, zda může takové dlouhodobé užívání mít nějaké negativní účinky do budoucna. Děkuji.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, nemůže to mít negativní účinky. Spíše by možná chtělo střídat druhy, aby se do střeva dostávali různé typy laktobacilů.“

Alena: „Dobrý den. Mám roční holčičku, která trpí alergii na bílkovinu kravského mléka. Od prosince měla už čtyřikrát atb v i.v. formě. Jak v tomto případě pomoci v ozdravení střeva. Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den. Alena“

Marie Vilánková: „Dobrý den, alergie je komplexnější problém, vliv má nejen střevo, ale i játra a další orgány. Doporučuji Vám obrátit se na detoxikačního poradce, protože antibiotika užívala docela často a pravděpodobně už má ložiska bakterií v dýchacím systému. Většinou alergické děti na mléko mají problémy se zahleněním a jsou často nemocné a mají respirační nákazy a problém je třeba řešit celkově.“

Eva: „Ještě jednou: napsala jsem svůj e-mail, ale pak jsem ještě jednou četla Vaši odpověď - mám napsat na e-mail Vám.? Pokud ano - na jaký? Děkuji.“

Marie Vilánková: „ano, napište mi na m.vilankova@joalis.cz“

jitka: „A které to jsou ty potraviny s dostatkem potřebných půdních bakterií?“

Marie Vilánková: „Ty, co vyrostli v chemicky neošetřované půdě, nejlépe ovoce, zelenina ze zahrádky, syrová, jen omytá od hrubých nečistot. Výborným zdrojem je nepasterované mléko pasoucích se krav. Existují studie,že při podávání nepsaterovaného mléka alergickým dětem došlo k poklesu jejich problémů o neuvěřitelných 90%,“

Martina: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, co si myslíte o Křemelině. Je dobrá pro očistu střev a detoxikaci organismu? Děkuji za odpověď“

Marie Vilánková: „Dobrý den, křemelina může pomoci. I zvířata, která mají problémy se střevy pojídají půdu a písek. neměla by se ale nadužívat, spíše ji zařadit jako očistnou kůru.“

Dana V: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je pravda, že chléb se semínky může poničit (poškrábat) střeva. Peču žitný chléb a dávám do něj slunečnicová, dýňová semínka i vlašské ořechy. Nebo je to problém jenom u sypaného pečiva na povrchu. Děkuji“

Marie Vilánková: „Střeva mohou poškodit jen pečená semena. Obecně semena, obiloviny jsou těžce stravitelná. Mají ochranné látky proti trávení, aby snadno prošli neporušené trávicím traktem zvířat a rozšířili se do dalších oblastí. Proto je dobré je namáčet, mlít, aby byli lépe stravitelná.“

Lada: „Jako malé mi vyoperovali slepé střevo ( v 10 letech) s diagnózou chronický zánět slepého střeva - od cca 3 let jsem trpěla bolestmi břicha. Bolesti tehdy přestaly, ale v dospělosti se potýkám s různými problémy včetně neprojevené Bechtěrevovy choroby. Může to mít souvislost? A další otázka - tenkrát se obecně říkalo a myslelo, že slepé střevo je de facto na nic, nemá žádnou funkci. Jak to vidíte Vy z hlediska celostní medicíny? Děkuji.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, souvislost to mít může. Slepé střevo je úkrytem pro prospěšné bakterie. Je to takový rezervoár, odkud se obnovuje mikroflóra při poškození. Takže určitě není zbytečné. Ve chvíli, kdy je ale v zánětu, tak se musí dastranit, protože hrozí prasknutí a otrava organismus. POkud u Vás byl zánět chronický, pravděpodobně jste měla nějaké problémy v lymfatickém systému a s imunitou a ty zřejmě přetrvávají do dospělosti.“

Lenka: „Dobrý den, je možné si v České Republice nechat provést transplantaci stolice, když si ji sama zaplatím? Děkuji.“

Marie Vilánková: „Dobrý den, nevím o tom, spíše si myslím, že ne.“

Aneta: „Dobry den zminila jste nepasterovane mleko. Je vhodne pro deti? od jakeho veku?“

Marie Vilánková: „To je složité. Lékař Vám řekne, že existuje riziko přenosu nemocí od krávy a je to pravda. Je velmi důležité, jaký je zdroj toho mléka. Já ho podávám dětem cca od jednoho roku.“

Michaela: „Kde prosím nakupujete ? Např. nepastorizovane mléko, nesterilizovane zelí apod.“

Marie Vilánková: „Naštěstí bydlím na vesnici. Zelí si šlapeme sami, mléko máme od souseda, babička má slepice, ovce a další dobytek. Chtěla jsem se omluvit, dotazů přišlo neuvěřitelné množství, nebylo v mých silách odpověďět. Můžete mi případně napsat na email m.vilankova@joalis.cz děkuji za pochopení“