Chat

host

MUDr. Ariana Lajčíková

Syndrom nemocné budovy

Záznam chatu ze čtvrtka 30. listopadu 2017

AK: „Jsou jiné názvy syndromu nemocné budovy?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Užívá se anglický termín Sick Building Syndrome, lze se setkat se zkratkou SBS“

ANTIMONY: „Je syndrom nemocné budovy dědičný?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Ne, v žádném případě.“

COLD DEMON: „Co je přesně syndrom nemocné budovy?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Je to soubor nespecifických příznaků, které se váží na pobyt v budově.“

JanaK: „Paní doktorko,před několika lety nás přestěhovali do skleněné budovy bez oken.Vadí to snad každému,bolesti hlavy,ospalost,pálení očí.I když zapneme klimatizaci naplno,jen hučí a čerstvý vzduch tam stejně není.Navíc občas cítíme kanalizaci,v kanceláři je to jako na WC,správce domu nám sdělil,že to je z důvodu nízkého tlaku.Mohou to vše být jen naše subjektivní pocity nebo je budova opravdu nemocna?Dekuji.“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Potíže budovy, které popisujete, nesvědčí o dobré péči o klimatizaci. Klimatizace je přece technické zařízení, které by mělo vnitřní prostředí zlepšit. Zjistěte, kdo se o klimatizaci ve vaší budově stará a s ním proberte vaše potíže. Obrátit se můžete se svou stížností i na pracovníky krajské hygienické stanice.“

Renata: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jaká by měla být ideální vlhkost v bytě?Bydlíme v bytovce a vlhkost v zimě je 60-70%.Jen když svítí sluníčko,tak to trochu klesne.Tvoří se nám i plíseň.V létě to seškrabali a natřeli protiplísňovým nátěrem.Ted jsme si koupili odvlhčovač vzduchu.Je to řešení?Bytovka není zateplená a asi k tomu ani nedojde.Nejraději bych se odstěhovala jinam.Prosím o názor na e-mail: jancova.r@seznam.cz“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Vlhkost v bytě by měla být mezi 45 až 55 %. V topné sezóně bývá nižší, v létě vyšší s ohledem na počasí. Nevím, z čeho máte tak vysokou vlhkost, čísla svědčí o nedostatečném větrání. Hledala bych příčinu, pak odvlhčovač, ale není to řešení.“

Stanislav: „Dobrý den, moc nerozumím tomu, že nemůžete odhalit důvod potíží tzv.nemocných budov. Je přece jasné, že důvody můžou být pouze dva. 1,geopatogenní zóny. 2,lidská psychika (špatné vztahy na pracovišti, zlý šéf, nezajímavá monotónní práce apod...) Obojí samozřejmě dočasně vymizí na dovolence a trvale může vymizet při změně zaměstnání dotyčných osob...“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Syndrom nemocných budov je popisován i tam, kde je meziosobní pohoda dobrá (samozřejmě ke spokojenosti přispívá, problém je dlouhodobě zkoumán z různých aspektů)¨. Nejde o žádné české specifikum, jsou dostupné velké studie na tisících respondentů. Tak jednoduché, jak se to zdá vám, to opravdu není.“

Ruby: „Dobrý den, postavili jsme dům v našem obývacím pokoji si většina lidí stěžuje na nepříjemné pocity. I když dostatečně větráme je zde stále veliké dusno. Mě osobně hodně štípou oči . Může se jednat o nemocnou budovu ?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Domnívám se, že někde bude objektivní příčina. Bývá to někdy vysoká koncentrace formaldehydu či jiných chemických látek, které unikají z nového nábytku, koberců a zařízení. Za nemocné budovy považujeme takové objekty, v nichž má potíže velký kolektiv lidí, jde zpravidla o pracoviště.“

marketa: „Dobry den.Muj syn 14 let od malicka meni sve chovani po prichodu domu, mimo domov je vse v poradku. Mame tedy nemocny dum?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „To určitě ne, syndrom nemocných budov jsou potíže většího počtu lidí ve vztahu k budově. Nejde o potíže jedince.“

marketa: „Dobry den,syndrom nemocne budovy muze byt u starsich RD?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Většinou jde o moderní klimatizované administrativní budovy, podmínkou je, že potíže pociťuje větší kolektiv lidí. U staršího RD bych hledala konkrétní, ale jinou, příčinu.“

Majka: „Hezké odpoledne,ten název slyším poprvé.Co např.patří do těch nespecifických příznaků? Děkuji.“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Nespecifické znamená, že nejsou výlučné a typické, že je každý z nás už někdy měl. Bolest hlavy, rýma... Jinak, pokud jste poslouchala, vyjmenovala jsem čtyři skupiny těchto příznaků: postižení očí a horních cest dýchacích, kožní potíže, postižení dolních cest dýchacích a příznaky neuropsychické.“

Iveta: „Dobrý den paní doktorko, pochopila jsem tedy vyhnout se budovám s klimatizací obloukem, je to tak? :-) Jinak pokud člověk v takové budově pracuji pak byste dala jaký tip? Chodit na pauzu ven na čerstvý vzduch, kapat nějaké kapky do očí (přírodní slzy třeba), v případě nemoci zůstat doma a vyležet to? Děkuji. Iveta Pěknicová“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Pobyt v klimatizaci většina lidí dobře snáší. Lépe mladí, hůř starší lidé. je známo, že je asi 10 % lidí, kteří ten pocit, že si nemohou otevřít okno, prostě nesnesou a nakonec odejdou. Klimatizace sama neškodí, musí být správně zaregulována, musí se o ni pečovat. Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě optimální, někde to možné není. Pokud máte oční potíže, mohou je způsobovat tzv. suché oči a umělé slzy mohou pomoci, doporučuji však konzultaci očního lékaře.“

Simona: „Dobrý den, paní doktorko, před dvěma lety nám rekonstruovali bytový dům starý cca 65 let, který nebyl nikdy před tím rekonstruován ani nijak jinak opravován, pouze na něm byly vyměněny plastová okna (před cca 11 lety). Jedná se o dům s nájemními městskými byty. Tato rekonstrukce byla dle našeho názoru (nájemníků) špatně provedená, protože se nám ihned po provedené rekonstrukci začala v bytě objevovat v obrovském množství plíseň zejména na stěnách, strašně se nám rosí ve všech pokojích okna a mé mamince se během celého dne špatně dýchá a mě také, zejména v noci, kdy mne často vzbudí vlhký vzduch a také se mi velmi špatně dýchá. Na bytový dům byl dle našeho názoru nalepen neodborně polystyren, aby se dům "zateplil". Dle našeho názoru se, ale vlhkost do domu spíše více usadila a nemá kudy "odcházet" ven, i když se snažíme topit a větrat. Velkou vlhkost v bytě jsme zpozorovali i tím, že se nám mnohem rychleji kazí a plesniví potraviny např. chleba a ostatní pečivo, ovoce atd. Na koho bychom se prosím Vás jako nájemníci obecního bytového domu měli obrátit, aby nám poradil nebo nějak pomohl? Bylo by možné tuto naši nastalou situaci konzultovat s někým z Vašeho ústavu, kdo by nám mohl osobně pomoci a poradit, jak danou situaci dále řešit prosím? Už jsme z toho všichni velmi zoufalí a unavení. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď paní doktorko. Simona“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Utěsněný dům, nevětrá, množí se plísně. Obtížná náprava. Mohu doporučit jen dostatečné větrání, ne na škvíru dlouho, ale 3 až 4 krát otevřít za den okna na plno tak na 3 minuty. Vzduch se vymění, stěny nestačí vychladnout a nový vzduch rychle ohřejí. Doporučuji konzultaci na příslušné hygienické stanici. Měření a hodnocení takových situací provádějí pracovníci SZÚ jako placené expertizní služby.“

Lucie hejnová: „725201575 Toto onemocnění se řadí mezi psychiatrická? Jak poznám, že se mě to může také týkat? Děkuji“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Jde pouze o obtěžující potíže, které nedosahují intenzity onemocnění. V žádném případě nejde o psychiatrickou diagnózu.“

Stanislav: „Paní doktorko, jaký máte názor na tzv. geopatogenní zóny.“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Geopatogenními zónami se nezabývám.“

JanaK: „Paní doktorko,děkuji za odpověď.Odpovídala jste také na dotaz ohledně vlhkosti vzduchu.My jsme ji v naší skleněné budově také měřili,je od 25 do 30 procent,to asi také není dobře?“

MUDr. Ariana Lajčíková: „Vlhkost v prostředí pracovišť je legislativně stanovena v rozmezí 30 až 70 %. V zimě, kdy se vzduch ve vnitřním prostředí vysušuje vytápěním a vzdušná vlhkost venku vymrzá, bývá i nižší. Nemusí to být příjemné, zvláště, když musíte dlouho mluvit, vysychá v krku, je třeba se napít. Lze to ale dobře přežít.“