Chat

host

Markéta Pravdová

Právní poradna: změny v úpravě dovolených, nároky a čerpání dovelené

Záznam chatu ze středy 17. května 2017

ONTARIO: „Jaké jsou nové změny v čerpání dovolených?“

Markéta Pravdová: „V letošním roce zatím žádné novinky v problematice čerpání dovolené nejsou. Pokud bude schválena projednávaná novela, mělo by dojít ke změnám v oblasti dovolené až od 1.1.2018.“

Lenka m.: „Dobrý den je dovolená zmíněná vždy v pracovní smlouvě? Díky.“

Markéta Pravdová: „Údaj o dovolené není povinnou náležitostí pracovní smlouvy, nicméně do 30 dní po vzniku pracovního poměru by měl zaměstnavatel zaměstnance informovat o některých skutečnostech souvisejících s pracovním poměrem, mimo jiné o délce nároku na dovolenou.“

Lenka: „Mohu odmítnout navrhovanou dovolenou od zaměstnavatelé?. Chci jiný termín.“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, obecně platí, že dovolenou nařizuje zaměstnavatel, přičemž musí přihlédnout ke svým provozním potřebám a oprávněným zájmům zaměstnance. Tj. pokud to zaměstnavateli provozní potřeby neumožňují, není povinen Vám se změnou termínu dovolené vyhovět. Termín čerpání dovolené by Vám měl být stanoven alespoň 14 dní předem, pokud si se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.“

Eva Gachová: „Dobrý den Mám dotaz jsem v pracovní neschopnosti od 23.ledna a do práce mám nastoupit 1. června. Chtěla jsem se zeptat jak se mě bude krátit dovolená. Děkuji za odpověd. Eva“

Markéta Pravdová: „Vycházím z toho, že se nejednalo o pracovní úraz či nemoc z povolání. Potom Vám zaměstnavatel může krátit dovolenou o prvních zameškaných směn o 1/12 a o za každých dalších 21 zameškaných směn o další 1/12 dovolené. Pokud nezameškáte 100 směn, dovolená se Vám krátit nebude.“

Jana: „Ma každý zaměstnanec nárok na dovolenou? Kolik je to dni ze zákona. Děkuji“

Markéta Pravdová: „Nárok na dovolenou mají zaměstnanci pracující na základě pracovní smlouvy (nikoli osoby pracující tzv. na dohodu). Zaměstnanci v soukromé sféře mají nárok na dovolenou v délce 4 týdny, zaměstnanci ve státní sféře mají nárok na dovolenou v délce 5 týdnů a pedagogičtí pracovníci 8 týdnů. Nárok na dovolenou u zaměstnanců v soukromé sféře může být zvýšen v pracovní smlouvě, vnitřním přepisem či v kolektivní smlouvě.“

Iva: „Dobrý den. Měla jsem pracovní poměr na 3 roky.po 1 roce byl nástup mateřskou. Během mateřské se mi pracovní poměr ukončil. A neprodlouzil. Jak je to s dovolenou? Měla jsem ji? Proplaci se? Můžete me to vysvětlit?Děkuji“

Markéta Pravdová: „Domnívám se, že ve Vašem případě by Vám měla být nevyčerpaná dovolená proplacena při ukončení pracovního poměru.“

Jana: „Dobrý den paní magistro, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok dle ZP na dovolenou, když jsem zaměstnána na poloviční úvazek. Děkuji Jana“

Markéta Pravdová: „Pokud máte uzavřenu pracovní smlouvu se zkráceným úvazkem, pak máte také nárok na dovolenou ve stejném rozsahu jako ostatní zaměstnanci, nicméně proplaceny Vám budou pouze ty směny (hodiny), které jste měla po dobu dovolené odpracovat.“

TerezTereza: „Dobrý den, je možné, aby jeden zaměstnavatel prodlouzil thp pracovníkům narok na dovolenou ze zákonných 20 na 25 dní a pracovníkům výroby ponechal pouze zákonných 20 dní?“

Markéta Pravdová: „Obecně je možné, aby zaměstnavatel zvýšil nárok na dovolenou pouze určité skupině zaměstnanců (za předpokladu, že nedojde k diskriminaci a bude zachováno tzv. rovné zacházení). Často mají vyšší nárok na dovolenou např. zaměstnanci pracující u zaměstnavatele po určitý počet let (např. více než 5 let). U Vás může být např. důvodem prodloužení dovolené u thp zaměstnanců vyšší psychická zátěž či práce přesčas - měl by existovat objektivní důvod pro zvýšení dovolené této skupině zaměstnanců.“

Andrea: „Dobry den ,chtěla jsem se zeptat jak to je s dovolenou když jsem na rizikovém těhotenství na neschopence ,krátí se dovolená před nástupem na mateřskou nebo budu mít nárok na proplaceni celé dovolené ?jsem doma od půlky března a termín porodu mám 1.11 děkuji za odpověď“

Markéta Pravdová: „Pracovní neschopnost se nepovažuje za výkon práce (tj. stávající "rizikové těhotenství"), nicméně následná mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely vzniku nároku na dovolenou. Pokud tedy za letošní rok budete mít odpracováno 60 dnů (včetně mateřské dovolené) a pokud pracovní poměr trvá celý rok, pak budete mít za letošní rok nárok na dovolenou v plné výši.“

Ilona S.: „Dobrý den, jsem dlouhodobě v neschopnosti, může zaměstnavatel převést více než 5 dní dovolené do dalšího roku? Děkuji za odpověď. I.S.“

Markéta Pravdová: „Pokud nemůžete čerpat dovolenou z důvodu nemoci, pak se Vám nárok na dovolenou přenese do dalšího roku bez omezení.“

Jana Vepřková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se mi krátí dovolená za rok 2017, když jsem od 15.8.2016 na rodičovské dovolené a dne 7.5.2017 jsem nastoupila na 2. mateřskou dovolenou. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou a výměra dovolené je 20 dní. Děkuji za odpověď. Jana“

Markéta Pravdová: „Za rok 2017 Vám důvodu mateřské dovolené vznikne nárok na dovolenou, nicméně za předchozí rodičovskou dovolenou čerpanou v roce 2017 Vám zaměstnavatel bude moci krátit dovolenou, a to tak, že za prvních zameškaných 100 směn se dovolená krátí o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných směn o 1/12.“

Jan Bárta: „Dobrý den. Chtěl bych Vás zeptat, jestli je v pořádku, když zaměstnavatel určí pravidlo, že do konce 3 měsíce každého roku si musíme nahlásit dovolenou na léto téhož roku (nad rámec určené dovolené firmou). Ale třeba již v listopadu 2016 byly odevzdané žádanky na léto 2017. A kdo je za čarou má prostě smůlu.....Je to v pořádku? Děkuji Bárta“

Markéta Pravdová: „Tato pravidla asi úplně v pořádku nejsou, nicméně i přesto má zaměstnavatel povinnost Vám určit čerpání dovolené tak, abyste ji vyčerpal do konce daného roku, pokud možno v celku. To neplatí pouze v případě, že čerpání dovolené brání provozní důvodu či překážky na straně zaměstnavatele. Pokud je dovolená čerpána po částech, tak alespoň jedna část by měla činit alespoň dva týdny.“

Marcel Schmidt: „Dobry denpracuji v nepretrzitem provozu 12 hodinove smeny.Musim cerpat dovolenou i na dny,na ktere pripadne statni svavatek? Pokud ne, dostanu ten den proplacen?Dekuji“

Markéta Pravdová: „V tomto případě se dovolená nečerpá a státní svátek by Vám měl být proplacen (příp. neměla by Vám být z tohoto titulu krácena mzda).“

Lucka: „Dobrý den, mám nárok na dovolenou,popřípadě na kolik dní,když jsem v dubnu 2017 odešla na mateřskou dovolenou a následně budu přecházet na rodičovskou dovolenou na 3 roky ? Kdy mi bude dovolená proplacena ? Děkuji“

Markéta Pravdová: „Pokud pracovní poměr bude trvat celý rok 2017, mohla by Vám být dovolená krácena pouze v případě, pokud byste v roce 2017 zameškala v součtu více než 100 směn (z důvodu nemoci nebo z důvodu rodičovské / nikoli mateřské dovolené). Dovolená se pak krátí za prvních 100 zameškaných směn o 1/12 a dalších každých 21 zameškaných směn o další 1/12 dovolené.“

dagmar: „Dobrý den,mam nastoupit do nové práce,ale máme s rodinou zaplacenou dovolenou na druhý týden v červnu.Zaměstnavatel chce abych nastoupila ihned,příští týden,že mě potřebují.Když jsem se zeptala ohledně té dovolené,ekonomka mi řekla,že si to prostě nadělám.Mám strach,abych nakonec mohla dovolenou čerpat.Můžete mi poradit, jak mam postupovat.Smlouvu zatím podepsanou nemam.Předem děkuji. Přeji krásný den,Dagmar“

Markéta Pravdová: „Ve vašem případě doporučuji, aby se zaměstnavatel v pracovní smlouvě zavázal, že Vám v daném období umožní čerpání dovolené. To by neměl být problém, neboť zákoník práce umožňuje poskytnutí dovolené i v případě, že nárok na dovolenou zaměstnanci dosud nevznikl. Pokud byste předčasně ukončila pracovní poměr a nevznikl by Vám nárok na dovolenou v rozsahu již čerpané dovolené, budete povinna neoprávněně přijatou náhradu za dovolenou vrátit.“

Lenka: „Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra a zaměstnavatel nám nedovoluje si vybírat dovolenou pouze za sobotu a neděli, nutí nás si k víkendu vzít celý týden. Má na to právo? Děkuji Lenka“

Markéta Pravdová: „To je opravdu velmi sporné. Zákoník práce na jednu stranu ukládá povinnost respektovat oprávněné zájmy zaměstnance při nařizování dovolené, na druhou stranu by měl zaměstnavatel umožnit zaměstnanci čerpání dovolené pokud možno v celku (pokud je dovolená čerpána po částech, měla by alespoň jedna část činit min. 2 týdny). Domnívám se, že pokud se nejedná o pravidlo, pak by zaměstnavatel měl žádosti o dovolenou v rozsahu dní vyhovět.“

Pavla: „Dobrý den, mám nárok na dovolenou, mám neschopnost 12 měsíc? V pracovním poměru jsem 8 let.“

Markéta Pravdová: „Domnívám se, že pokud jste neodpracovala alespoň 21 dnů (nebo nenastaly překážky v práci, které se za výkon práce považují - mateřská dovolená, pracovní úraz), nárok na dovolenou Vám nevznikne.“

Markéta Drahokoupilová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy mám nastoupit po rodičovské dovolené -po letních prázdninách- do zaměstnání abych měla nárok na co nejdelší dovolenou. K dnešnímu datu jsem celý nárok na dovolenou za období, kdy jsem pracovala vyčerpala. Dítě se mi narodilo v říjnu. Když nastoupím např. 1.10. budu mít nárok na celou dovolenou, což v případě mého zaměstnavatele činí 5 týdnů. Děkuji a přeji hezký den. Markéta.“

Markéta Pravdová: „Předpokládám, že od začátku roku 2017 jste na rodičovské dovolené a vrátit do zaměstnání se chcete po prázdninách a do konce roku odpracujete alespoň 60 dní. Zaměstnavatel Vám bude moci krátit nárok na dovolenou za rok 2017 z důvodu čerpání rodičovské dovolené, a to za prvních zameškaných 100 směn 1/12, za každých dalších zameškaných 21 směn o další 1/12, nicméně minimálně Vám musí být poskytnuta dovolená v rozsahu 2 týdnů. Doporučovala bych co nejdřívější nástup do zaměstnání.“

Barbora: „Dobrý den, kdy mi bude proplacena dovolená za rok 2017, když v daný rok nastoupím na mateřskou a následně na rodičovskou. Nebo mi bude dovolená převedena do následujících let. Děkuji“

Markéta Pravdová: „Měla byste zaměstnavatele písemně požádat, aby Vám nařídil čerpání dosud nevyčerpané dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou. Pak Vám zaměstnavatel musí vyhovět a nemůže Vám dovolenou krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené.“

lenka pavlovičová: „Dobrý den.Chci se zeptat ,kolik může zaměstnavatel "sebrat"dovolené?Máme celkem 25 dní dovolené ,ale každý rok máme slabší měsíce :část musíme naddělat a něco nám strhne z dovolené.Kolik dní nám tady může vzít?A ještě ,jak dlouho v kuse (pracovní dny jdoucí posobě) nám může nařídit,někdy se stává ,že máme přesčasy i 3 měsíse každý den.Děkuji“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, pokud odpracujete v roce alespoň 60 dní a pracovní poměr trvá celý kalendářní rok, máte nárok na dovolenou v plné výši. Tento nárok může být zkrácen pouze v důvodů stanovených v zákoníku práce, jako je např. omluvená či neomluvená absence, a to za podmínek stanovených zákoníkem práce. Výše přesčasů na nárok na dovolenou nemá vliv.“

Anna B.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zaměstnavatel nám chce od 1.1.2018 počítat dovolenou v hodinách a ne na dny, s tím, že by se platilo za jeden den 12,5h místo dosavadních 7.5h, je toto součástí novely zákona? A ještě bych se zeptala, kdy může zaměstnavatel zaměstnanci krátit dovolenou. Děkuji za odpověď.“

Markéta Pravdová: „V navrhované novele je dovolená upravena následujícím způsobem: Stanovená délka týdenní pracovní doby bez přesčasů (např. 40 h týdně) se vynásobí počtem týdnů dovolené (např. výměra dovolené 4 týdny). Potom získáte výši nároku na dovolenou v hodinách (v našem případě 160 h). Nárok na dovolenou může být krácen z důvodu omluvené či neomluvené absence, přičemž současné úpravy musí být poskytnuty alespoň 2 týdny.“

Vanessa: „Dobrý den, jsem na neschopence od 11/2016. Zbývalo mě vyčerpat 7 dní dovolené z roku 2016. Pravděpodobně dle zdrav.stavu nastoupím v září do PP, jaký poté budu mít nárok na dovolenou za r.2017 a co s těmi 7-dny z lon. roku? PS mám do konce roku 2017. Děkuji za odpověď a přeji hezký den...V. J.“

Markéta Pravdová: „Nárok na dovolenou za rok 2016 by Vám neměl být krácen. Zaměstnavatel bude moci krátit nárok na dovolenou za rok 2017, a to 1/2 za prvních zameškaných 100 směn a za každých dalších zameškaných 21 další 1/12 dovolené. Dovolená musí být přitom poskytnuta v rozsahu alespoň 2 týdnů. Předpokladem nároku na dovolenou za rok 2017 je, že odpracujete alespoň 60 dní.“

Lucie: „Můžu po zaměstnavateli požadovat proplacení dovolené nebo musím ukončit nemocenskou dříve vybrat dovolenou a pak nastoupit na mateřskou.děkuji“

Markéta Pravdová: „Proplacení dovolené je možné jen při ukončení pracovního poměru. Doporučuji písemně požádat zaměstnavatele o nařízení dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou. Pak Vám musí vyhovět a nebude Vám krátit dovolenou z titulu následující rodičovské dovolené.“