Chat

host

Barbora Kocandová

Jak zrenovovat milovaný nábytek

Záznam chatu ze čtvrtka 20. dubna 2017

Hanka: „Mám židle, které byly bílé, potřebuji z toho sundat minulý nátěr. Existuje nějaký nátěr, který by vydržel a židle by se neodřely? Je vhodnější ponechat původní dřevo nebo dát bílý či jiný nátěr? Děkuji“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Hanko, sundání nátěru je první fáze celé opravy. Je mnoho způsobů a záleží na typu původního laku a jeho stáří. My nejraději sundáváme starý lak Cidlinou, je to sice manuálně náročnější, ale efektivní. Poté se dřevo může dobrousit elektrickou ruční bruskou. Konečná povrchová úprava záleží na osobním vkusu, někdo preferuje ponechat původní dřevěný odstín, pokud je dřevo poškozené a je potřeba některá místa přetmelit, je vhodnější netransparentní - barevní lak. Nejčastěji používáme akrylový, vodouředitelný, který po více nátěrech vydrží. Závěrem se může povrch přetřít ještě bezbarvým lakem, kterým se zajistí pevnost a dřevo se zacelí.“

SK: „Jaké jsou všechny možnosti jak zrenovovat milovaný nábytek?“

Barbora Kocandová: „Možností je celá řada a záleží na druhu nábytku a jeho míře poškození. My se nejvíce věnujeme starému dřevěnému nábytku. Jde nám primárně o jeho funkčnost než-li o estetickou stránku či dokonalost v provedení. Dále je pak nábytek s čalouněním, tedy k renovaci dřeva se připojuje také řemeslo čalounické. Do naší dílny se častokrát dostanou staré chromové kusy nábytku, většina z nich si ale žádá odbornou pomoc.“

Blanka: „Pěkný den, už dlouho se odhodlávám k renovaci krásné dřevěné stoličky, která má nahoře jakousi lepenou desku a právě s ní si nevím rady. Je slepená ze dvou dílů a kdybych jí obrousila tak se zničí. Okolo je dřevěná lišta. Jde mi hlavně o zachování spodního dřevěného dílu. Děkuji za odpověď Blanka“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Blanko, někdy je opravdu složité rozhodnout se mezi tím zanechat původní materiál nebo ho nakonec vyměním nějakou novější dřevěnou deskou (oprava se mnohdy z různých důvodů -finančních či časových -nevyplatí). Bylo by potřeba konkrétní kousek vidět. Pokud však chcete zachovat původní podnoží, nejlépe je ho zafixovat, odstranit původní lak, poté zbrousit do hladka a natřít požadovaným odstínem. Zkuste to samé s horní deskou, pokud se nezdaří, můžete ji nahradit jiným kusem dřeva nebo podnoží využít jiným kreativním způsobem:)“

Katka: „Dobrý den, koupila jsem starý stůl, je lakovany.Měl by v bezva stavu, ale ve spod desky jsou zřejmě cestičky od molů. Kupovala jsem přes net. Jak nyní postupovat, jak dát dolů lak a kde probíhají vaše kurzy? děkuji Katka“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Katko, tyto cestičky dobře známe, důležité ale je, že už červotoč ve dřevě není. Poté se tyto cestičky zatmelí, pokud je to ze spod stolu, vůbec nevadí viditelnost tmelu. Poté se musí odstranit starý lak, nejlépe Cidlinou. Je to manuálně trochu náročné, ale nejefektivnější. Vše se můžete dozvědět a naučit při jednom z našich kurzů, které pořádáme pravidelně o víkendech s profesionálním truhlářem. Koukněte na naše stránky a události co se chystá, pak stačí napsat email a přihlásit se:) Budeme se těšit!“

Eva: „Dobrý den,Báro,chystám se přetřít starší kuchynskou linku,slyšela jsem o barvách Annie Sloan,máte s něma zkušenosti? Jsou fakt tak dobré jak je prezentují?Vím že existují i levnější varianty křídových barev,jsou na stejné úrovni jako Annie Sloan?Děkuji za odpověd.Eva“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Evo, Annie Sloan znám, bohužel ne z vlastní zkušenosti. Pouze vím, že existují. My spíše spolupracujeme s Mlékovkami, to jsou barvy na bázi mléčné bílkoviny. Tedy jsou přírodní, což je nám sympatické. Krásně se s nimi pracuje, perfektně kryjí, mají nádherné pastelové odstíny a jejich příprava je velmi jednoduchá. Zkuste sama, určitě nic neztratíte, spíš naopak:)“

Katka: „A ještě prosím o radu, koupila jsem židle, křesílka Thonet, ale zjistila jsem nyní, že sedací část nesedí dobře, jsou mezi ní a rámem židle , mezery. Co s tím? Děkuji“

Barbora Kocandová: „Ano, většinou se to stane kvůli navlhnutí dřeva. záleží na míře poškození. Někdy je bohužel nejlepší způsob uříznout nový sedák a nově ho k židli připevnit.“

Daniela: „Prosím, jak mohu vyčistit desku jídelního stolu, na kterou se přilepil plastový (asi PVC) ubrus (byl vespod běžného ubrusu, delší dobu)? - Děkuji.“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, zkuste ho dostat mechanicky nějakou špachtlí. poté může pomoci elektrická bruska, kterou obrousíte povrch i s ubrusem. Deska se poté však bude muset opět namořit nebo natřít,aby byl odstín jednotný.“

A. Parmová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 3 retro židle a ráda bych je prodala. Můžete poradit, kam bych se mohla obrátit? A za kolik by se dala židle vykoupit? Děkuji za odpověď Parmová“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, v tomto případě se nám nejvíce osvědčily různé webové portály, které se věnují prodeji či darování starého nábytku, dnes už takto fungují také sociální sítě, kde můžete nalézt konkrétní skupiny, které takový druh nábytku vyhledávají a jsou za něj ochotni i zaplatit. Bazary jsou z mého hlediska nesympatické a k nábytku se nechovají s úctou.“

Šárka: „Hezký den, můžu se zeptat, kde v Praze sídlí vaše "garáž"? Děkuji moc“

Barbora Kocandová: „Hezký den, najít nás můžete na pražském Florenci, hned u vchodu do metra. Ulice Za Poříčskou bránou 7 (vchod je z boku domu). Navštívit nás můžete kdykoliv v otevírací době: Po, Út 14-19h a Čt 15-20h.“

PavlaS: „Dobrý den, Můžete mi poradit jak zrekonstruovat oloupanou dýhu na desce stolu? Děkuji!“

Barbora Kocandová: „Hezký den, záleží na rozsah chybějící dýhy. Někdy lze chybějící místo doplnit kouskem nové dýhy, dobře drží pokud nanesete chemopren, místo však musí být organicky vyřízlé,aby dřevo poté působilo co nejpřirozeněji. Pokud plánujete nábytek natřít netransparentní barvou, stačí místo pouze zatmelit, poté povrch zbrousit a natřít. Pokud chcete zachovat původní dřevo, je potřeba dýhu dolepit. poté namořit plochu stejným odstínem a finálně buď nalakovat nebo navoskovat.“

iv: „dobry den, mame doma staré židle. Ráda bych je renovovala do takové té ošoupané bílé barvy . Poradíte mi co na to potřebuji? Čím to natřít“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, způsobů patiny je celá řada. Abych pravdu řekla, sami se tomuto způsobu nevěnujeme. Většinou stačí barva a smirkový papír. Natřete nábytek danou barvou, kterou po zaschnutí ošoupete právě smir. papírek na místech, které budete chtít patinovat. Můžete použít i podkladovou barvu v jiném odstínu, tak je patina zajímavější. Dobře se patinuje s barvami z mléčné bílkoviny, Mlékovky.“

Michaela: „Dobrý den, nestihla jsem Vaši vizitku. Kde Vás najdu - případně na jakých web.stránkách. Zaslechla jsem, že děláte kurzy atd. Děkuji M“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, náš projekt se nazývá Z pokoje do pokoje. Naleznete nás na pražském Florenci, ulice Za Poříčskou bránou 7, v otevíracích hodinách: Po, Út 14-19 a Čt 15-20h. Vše potřebné, kurzy, prodej nábytku, termíny svozů, na našich web. stránkách: www.zpokojedopokoje.cz. Těšíme se na případné setkání!“

Iva: „Dobrý den,mate nejake své stránky?kde bych vas mohla najít?dekuji“

Barbora Kocandová: „Hezký den, určitě. Veškeré info o nás, o akcích, které pořádáme, naleznete na našich stránkách: www.zpokojedopokoje.cz. Osobně nás můžete navštívit v naší dílně a prodejně na Florenci v otevírací době: Po,Út 14-19h a Čt 15-20h. Těšíme se na případné setkání!“

Michaela: „Ještě mám dotaz - co si myslíte o louhování dřevěného nábytku s cílem zbavit nábytek původního nátěru. Může něco "špatného" udělat s kvalitou dřeva?“

Barbora Kocandová: „Louhování je stará metoda, která se už tolik nepoužívá. Na dřevo nemá tolik špatný vliv. To nejhorší je podle mého chemické odstraňovače laku. Bohužel osobně s louhem zkušenosti nemáme, používám pouze cidliny, brusné papíry. Mechanické odstranění se nám nejvíce osvědčilo. Hezký den!“

Jitka: „Dobry den, chci se zeptat, jak zbrousite stary bezbarvy lak ze zidle (presne z te, kterou jste donesly na ukazku do studia). Mam tyto zidle doma i se stolkem a prave s brousenim si nevim rady. Mam strach, abych nepouzila prilis hruby smirek. Jeste mi, prosim, poradte jaky lak je nejvhodnejsi. Diky Jitka O.“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Jitko, nám se nejvíce osvědčila Cidlina, ta odstraní i starý, zatvrdlý lak a většinou je to bezpečná cesta odstranění. Poté použijeme elektrickou brusku, kterou odstraníme zbytky laku. Ohledně laků, my máme nejraději akrylové, vodouředitelné, můžete si vybrat z nabídky míry lesku (polomat, lesk). Pokud se budete bát renovace, můžete se přihlásit na nějaký z našich kurzů s truhlářem, ten poradí a pomůže s postupem. Hezký den!“

Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dělá modrá patina? Děkuji za odpověď.“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Petro, abych pravdu řekla, s patinou moc zkušeností nemáme. Ale v podstatě vám postačí modrá barva a smirkový papír. Po nátěru a zaschnutí laku, použijete smirk. papír, kterým "ošoupete" místa, která chcete patinovat. Můžete použít i podkladovou barvu v jiném odstínu. Nejlepšími barvami na patinu jsou mléčné barvy na přírodní bázi, Mlékovky.“

Hanka: „Dobrý den, mám doma renovované židle, nyní mi na jedné prasklo opěrátko.Chtěla jsem se zeptat, jaké lepidlo použít, aby mi to drželo. Děkuji“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Hanko, v běžném obchodě seženete disperzní lepidlo na dřevo, je to nejpoužívanější lepidlo, které se na opravy používá. Poté chce opěradlo alespoň na jeden den zafixovat buď lepenkou nebo svěrkami na dřevo. záleží na míře poškození. Zkuste, držím palce!“

Pavla: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli děláte i to, že by jste zrenovovaly nábytek někomu, kdo by si ho chtěl pouze zrenovovat, ale neumí to, a ten nábytek by si rád nechal? Kdyz tak jak by to bylo finančně náročné?“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Pavlo, pokud máte na mysli renovaci nábytku na zakázku, tomu se bohužel nevěnujeme. Spíše se snažíme veřejnost nabádat a učit, jak si starý nábytek zrenovovat svépomocí. Organizujeme kurzy a máme sdílenou nábytkovou dílnu pro všechny, kterým chybí vlastní prostor pro práci. Bohužel naše časové možnosti nám nedovolují věnovat se opravám na zakázku.Hezký den.“

Jana W.: „Dobrý den, paní Kocandová, mám doma stejnou židli, na které jste právě ve studiu ukázaly její proměnu ze socialistické do pěkně moderní. Také jsem se rozhodla židle renovovat, ale po ušití potahů jsem zjistila, že neumím nový potah dobře připevnit tak, aby byl snímatelný a dal se jednoduše sundat a vyprat. Hřebíčky mi překližkou neprošly, a tak jsem potah musela prilepit. Zatím jsem jej přilepila nehezky tzv. duct tapem. Dotaz na Vás mám ten, jak nejlépe potah připevnit tak, aby se dal opětovně sundat na vyprání? Jakým způsobem máte připevněné potahy na židli ve studiu? Jinak o vaší práci jsem četla již dříve v Respektu a moc Vám všem fandím. Děkuji a zdravím! Jana W.“

Barbora Kocandová: „Hezký den Jano, moc děkujeme za fajn zprávu a podporu. My na čalounění nejčastěji používáme sponkovačku, která se nejvíce osvědčila. Hřebíčky se spíše hodí na křesla a upevnění popruhů uvnitř čalounění. Většinou čalounění není myšlené na to,aby se pravidelně sundávalo a upevňuje se skutečně na pevno. Pokud však použijete sponkovačku, lze pak ze sedáku sponky odstranit pomocí šroubováku a kleští "štípaček" anebo kozí nožkou - speciální čalounická pomůcka.mějte se dobře.“

Petr Skala: „Dobrý den, rád bych navštívil vaši dílnu. Chtěl jsem se zůčastnit kurzu pro restaurátory v Telči, pokud lze rád se budu učit u vás. Mohu dostat kontakt, prosím. Děkuji Petr Skala“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Petře, náš kurz je zaměřen čistě na základy renovace starého nábytku, snad by pro vás byl dostačujícím vzděláním. Restaurátorství se bohužel nevěnujeme, to už je skutečně otázka na profíky. Rozhodně navštivte naše webové stránky: www.zpokojedopokoje.cz, kde naleznete veškeré potřebné informace o naší činnosti, termínech kurzů a jejich náplně. Těšíme se na případné setkání!“

makina: „Dobrý den, poradíte mi prosím, jaká elektrická bruska je nejlepší? Nemám s nimi zatím žádné zkušenosti, ale ráda bych si nějakou (malou :-)) pořídila. Děkuji moc za odpověď a pěkný zbytek dne.“

Barbora Kocandová: „Hezký den, máme nejlepší zkušenosti s vibračními nebo excentrickými kulatými bruskami. Výrobce většinou nehraje roli. Na trhu je výběr brusek pro profesionály až po brusky pouze pro "kutily domácí". Pokud plánujete občasné, domácí opravy, postačí vám bruska hobby kvality, nemusíte pořizovat ty nejdražší. Mějte se dobře!“

Kristýna: „Dobrý den, nevim, zda tento dotaz zcela souviai, ale zkusí se zeptat. Ráda bych zrenovovala dřevěné obložení zdi. Jedná se o nalakované palubky. Chtěla bych je natřít na bílo, aby byla viditelná struktura dřeva. Je toto vůbec možné? Děkuji“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, určitě je to možné. Zkuste se porozhlédnout po barvě - lazuře. Je to směs laku s mořidlem a existuje v různých odstínech, také bílé. Tento nátěr namoří dřevo na požadovaný odstín s tím, že struktura dřeva bude zachována. Mějte se dobře.“

Skala: „Dobrý den. Jak opravit poškozený lak od vody na desce stolu (šedé skvrny) ? Na povrchu je dýha, jedná se o sektorový nábytek (jak říkáte socialistický). Zdravím. Skala“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, snad by mohla pomoci cidlina, kterou se odstraní nejsvrchnější vrstva laku, ve které je šedý povlak vytvořen a "zažrán". Poté dobrousit a dohladit brusným papírem. Důležité je takto postupovat po celé ploše, aby byl odstín zachovaný celistvě. Možno i domořit novým odstínem. A poté nalakovat. Mějte se dobře!“

Petra Lípová: „Dobrý den, prosím, máte nějaké tipy, jak se poprat s očalouněním zad křesílka, aby nebyl vidět sešívací svorky? Děkuji“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Petro, na čalounění křesílek se používá speciální neviditelný čalounický steh. při tomto se postupuje se zahnutou čalounickou jehlou. Je to základní metoda při čalounění. Mějte se dobře.“

Věra: „Dobrý den, nečetla jsem přechozí příspěvky a začátek pořadu ...pokud tedy můj dotaz již zazněl od někoho jiného, tak se omlouvám ...jenom se tedy zeptám ... jsou Vaše renovované výrobky prodejné? Děkuji Věra“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Věro, určitě jsou. Podívejte se na naše web. stránky, kde naleznete veškeré informace, společně s nábytkem na prodej: www.zpokojedopokoje.cz. Přijít se můžete podívat i osobně do naší prodejny v ulici Za Poříčskou bránou7, Praha 8- Florenc. Otevírací doba je: Po, Út 14-19 a Čt 15-20h. Těšíme se na případné setkání.“

Vera: „Dostala jsem stary kuchyňský stůl bíle natřený - nátěr již poškozený. Mám se snažit odstranit celý nátěr a znovu natřít? Chtěla bych spíš vzhled jakoby s patinou. Nestačí obrousit jen částečně?“

Barbora Kocandová: „Dobrý den Věro, rozhodně bych nejdříve sundala původní starý nátěr, poté upravila dřevo do jeho přirozeného vzhledu a pak nanesla novou vrstvu s patinou. při zachování starého laku je nebezpečí, že se bude dále odlupovat a nátěr nebude kvalitní. po nějaké době byste stála u totožného problému. Mějte se dobře.“

Věnceslava Příkopová: „Prosím o kontakt kam bych se mohla přijít poradit.Jsem už vysokého věku,mám moc ráda starý nábytek a tak bych i něco potřebovala opravit.Moc Vám děkuji meil venka.p@volny.cz“

Barbora Kocandová: „Dobrý den paní Příkopová, najdete nás na pražském Florenci. Ulice Za Poříčskou bránou 7. Otevírací hodiny jsou: Po, Út 14-19h a Čt 15-20h. Těšíme se na případné setkání!“

Laďka: „Dobrý den, je možné si pod Vaším vedením zrenovovat starou čalouněnou stoličku? např. v rámci workshopu a pod. Můžu případně poprosit o kontakt (web stránky a pod.). Děkuji“

Barbora Kocandová: „Dobrý den, podívejte se na naše web. stránky: www.zpokojedopokoje.cz. Tam naleznete veškeré informace k workshopům a našim pořádaným akcím. Těšíme se na případné setkání!“