Chat

Rizika spotřebitelských úvěrů

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA

Záznam chatu z pondělí 21. listopadu 2016

pavel: „Děláte si srandu? Auto jako investice nebo jako mírně ztrátová položka? Auto je jedna z nejhorších věcí, co se návratnosti peněz týká. Ihned po nákupu lze odečíst část ceny a třetinu po prvním roce.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, mám-li hovořit o věcech, za které lidé utrácejí, tak z pohledu dnešních sazeb v porovnání s přáním lidí mají věcné věci alespoň trošku smysl. Dovolená, hračky, kosmetika. To vše jsou věci, na které si prostě půjčovat nemáme. Pokud si ale na auto můžu půjčit za cca 3,5% p.a., a nemám na výběr to udělat jinak, pak ano, toto by bylo jediné, co má aspoň lehce smysl. Ale souhlasím s vámi, že průjezdem vozidla ze dveří salonu přichází o 25% své hodnoty. Ale narovinu, raději dlužit 25% dluhu, než 100% a skončit pod mostem. Dovolenou nikde zpátky neprodám.... Takto to bylo myšleno. Obecně je ale pravidlo.. Spotřebitelské úvěry jsou špatné a lidé by se neměli zadlužovat !!!“

Honza: „Dobry den, je podle vas osveta co se tyce spotrebitelskych uveru dostatecna? Mnoho lidi si pujcuje na darky i dovolene a postupne hromadi uvery na sebe, dokud se nedostanou do potizi. Tyto potize pak v nejlepsim pripade resi dalsi pujckou. Myslite si, ze by vetsi osveta dokazala toto omezit, nebo lidem s takovym pristupem vicemene nelze predem domluvit? A existuje takova mira zadluzeni, kdy ani revize a sdruzeni pujcek nedokazi pomoci? Dekuji, Honza“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, dle mého je dnes velký problém obecně ve finanční gramotnosti národa. Velmi dlouho se tento pojem opomíjel a až v poslední době se dostáváme do škol a prací a účíme lidi zacházet s financemi a varujeme je před nástrahami trhu. Bohužel, velmi v malém měřítku. Takže odpověď na vaší otázku je skutečně Ano, osvěta je velmi malá a myslím si, že podpora v této oblasti by velmi moc vyřešila. Z praxe můžu říct, že většina lidí, které se podaří zachránit se změní. Zůstává ale poměrně i dost lidí, kteří do toho spadnou znovu. Pokušení a jednoduchost získání půjček je prostě velkým lákadlem. Osobně toto vnímám trošku jako drogy. Pokud je klient již po splatnostech a nestíhá splácet, pak je v registrech dlužníků a pomoc je velmi složitá. Existují pak varianty se zástavou nemovistostí, ale i tak už je to špatně. V tomto se končí v insolvenci a lidé počkají pár let a jede se na novo. Dle mého hodně lidí na toto spoléhá...systém jim pomůže. Pak to vypadá tak, že si neustále půjčují, pak konsolidují, pak půjčují, pak nestíhají, pak insolvence, a po dlouhé době znovu :(“

divačka-iveta kovářová: „Přeji krásný den.prosím o radu manželspadl do komtokorentu u české spořitelny kde má i učet jak se dá zrealizovat konsolidace učtu? a je vhodné tuto konsolidaci udělat u jiné společnosti protože cestká spořitelna má i velké poplatky mohu já jako manželka nějak pomoct ?samozřejmě manžel si nechce přiznat že už tuto situaci nezvláda ale dluhy se samozřejmě dělí na oba manžele je nějaká šance vše zachránit dluh na kontokorentu je již40000,-.děkuji moc za odpověd“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, jsem rád, že píšete. Z kontokorentu se dá přejít. Pokud to ještě zvládáte tak, že nedlužíte za úroky a poplatky, pak je šance. Využijte klidně jiných bank, které nabízejí konsolidace úvěrů. Bohužel, nemůžu konkrétně jmenovat :( Spolu s tou konsolidací nabízejí možnost přenést účet k nim, aniž byste museli cokoli dělat a kamkoli jít zařizovat zrušení původního. Věřte, že dnes většina bank bude rádá, že příjdete a nabídne účet zcela zdarma a k tomu konsolidaci, kterou budete splácet měsíčně a bude klid. splátky budou zhruba stejně velké, jako dnes platíte úroky. ale budete se toho dluhu postupně zbavovat. přeji hodně štěstí. Hlavně to řešte zavčas prosím“

helena: „Když budu mít dva a více nebankovních uvěrů , můžu je taky sloučit do jednoho a kde najdu kontakt na abych získala více informací? Děkuji“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „dobrý den, téměř vše, co je ve formě spotřebitelského úvěru, lze konsolidovat a tím se zbavit zátěže a většinou i nevýhodných úroků. Splácíte poté jenom jeden dluh, s jednou sazbou a jednou splátkou, která bývá většinou nižší než dnešní součet. Pokud myslíte kontakt na mě, zadejte mé jméno do vyhledávače internetu, určitě kontakt najdete. přeji hodně štěstí“

Kačka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám úvěr který splácím, a dotoho ještě kontokorent, jde z těchto dvou věcí udělat konsolidaci?Děkuji za odpověd.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „dobrý den, ano lze to. vždy ale zvažte, jestli nejste schopna kontokorent vyplatit sama. Pokud ne, slučte to, ale prosím, dále se nezadlužujte. Buďte ráda, že se dalo ještě pomoct a neriskujte dále. Být dlužníkem znamená konec finančního života.“

David Michalik: „Dobrý den vím že to není uplne otázka k tématu ale mozna by jste to mohl vědět. Jak dlouho trvá než se dostanu z registru. Už asi čtyři roky nemam zadnou pujcku mam vse splacene a nikdy jsem neměl exekuci jen jsem u jednoho úvěru posílal později splatky ale už je potom. A stále mi v bance cokoli zamítnou s tim ze jim vyskoci duvod-registr. Dekuji za pripadnou odpověď.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „dobrý den, banky většinou hledí na 4 roky zpětné datum. pokud k tomuto datu byl někde problém, bude problém i nyní. Některé hledí jen 3 roky, některé na dluhy po splatnosti, atd...každý na to kouká jinak. Z toho, co ale píšete mám pocit, že tam bude problém ještě někde. Najděte si prosím na internetu stránky cbcb a solus. u obou si zažádejte o výpis v pdf. bude to stát pár korun, ale příjde vám do mailu kompletní přehled, co je špatně. Pár klientů takto příšlo například na dluh u operátora, atd atd. přeji hodně štěstí“

Dana: „manžel nezaměstnaný, přesto se mu povedlo pořídit si na své jméno spotřebitelský úvěr u ČS,ERA, kontokorent ERA. Nikde po něm nechtěli potvrzení příjmů... Splácím ovšem já, jelikož je to jediný příjem v naší rodině.Kontokorent se mi povedlo vyrovnovat po 2 měsících, ovšem ostatní splátky dělají měsíčně 6 500Kč na x let.K tomu živím 3 děti. Jak z této dluhové pasti prosím? Mám nějakou šanci?“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, tyto dluhy jsou většinou pro banky ziskové, protože čekají, že se nebude splácet. Proto je dávají klientům pouze za to, že u nich točí peníze na účtu atd. to pro ně má formu kontroly příjmu. Máte možnosti. Pokud splácíte řádně, máte možnost konsolidovat, i u jiné banky, bez dokládání příjmů (tzv zjednodušený proces). Tohle by šlo, pokud jste spláceli dluhy v pořádku. toto by vyřešilo problém s bonitou v podobě jednoho příjmu a 3 dětí. Konsolidaci si protáhněte v čase co nejdéle a tím snížíte splátky. _Nevím, kolik dlužíte v součtu, ale na konsolidaci půjde vždy jen dluh, ne úroky, které máte v budoucnu platit ! Pokud máte hypotéku, tak při nejbližším refinancování lze tyto peníze "schovat" i do hypotéky doplňkovým úvěrem. Tam by to bylo samozřejmě nejlevnější. Takže, konsolidace a protáhnout. sice budete splácet déle ale při dnešních sazbách přeplatíte zhruba stejně, jako by to bylo za dnešního stavu....ovšem budete platit méně. a to je základ. držím palce. od 1,12,2016 se hodně věcí změní. Snad už to poté takto dále nepůjde, aby si lidé brali sami bez rodiny, bonity, atd..“