Chat

Chytrá domácnost

Jan Průcha

Záznam chatu ze středy 27. dubna 2016

SK: „Opravdu chytré instalace ušetří až 30 procent energií?“

Jan Průcha: „Ano, pokud je na topení či chlazení napojeno i stínění a je provázáno na zvyky a chování uživatelů domácnosti.“

BKB: „Proč je podle Vás chytrý dům jako elektronický sluha?“

Jan Průcha: „Rádi tento příměr používáme. V minulosti jsme měli služebnictvo, dnes mnoho z jejich činností může vykonávat systém chytré domácnosti. Například při Vašem návratu domů máte jistotu, že Váš dům či byt je přesně v takovém stavu, jaký očekáváte. Je příjemně vytopen, při Vašem příjezdu se odkóduje zabezpečovací systém, vyjedou žaluzie, rozsvítí se tlumené osvětlení a může se pustit Vaše oblíbená hudba...“

Lucie Mrštíková: „Dobrý den, plánujeme stavbu rodiného domu. Co vše lze využít a na co se zaměřit? Děkuji Mrštíková“

Jan Průcha: „Nejdůležitější je tzv. systémová elektroinstalace, ta je trošku odlišná od té konvenční, ale když je správně provedena, umožňuje Vám kdykoli v budoucnosti si Váš rodinný dům modulárně rozšířit o prvky domácí automatizace. Důležité moduly jsou například pro řízení topení a chlazení ve vazbě na stínění, řízení osvětlení a světelných scén, modul pro integraci zabezpečovacího a / nebo kamerového systému, modul pro měření spotřeb energií, modul pro ovládání zahrady, bazénu, jezírka, modul pro řízení a ovládání audiovizuální techniky atp.“

Karolína Praha: „Dobrý den, chytrou domácnost si představuji jako takovou,kde se ušetří na energiích, jak tedy ušetřit vodu jak ušetřit na topení - plyn, jak ušetřit na elektřině ? DĚKUJI“

Jan Průcha: „Asi to nejdůležitější je mít v reálném čase přehled o tom, kolik energií a zdrojů spotřebováváte. A samozřejmě i přehled o spotřebě v uplynulém období - týden, měsíc, rok... Velký vliv na úspory má Vaše chování, pokud ke zdrojům přistupujete racionálně a máte zpětnou vazbu o jejich spotřebě, můžete významně ušetřit. Důležité je také mít topení, chlazení, větrání (vzduchotechniku), svícení a stínění propojeno do jednoho systému. Tím dosáhnete významných úspor.“

SIS: „Proč název chytrá domácnost?“

Jan Průcha: „A proč ne? Chytrá třeba proto, že nikdy na nic nezapomene, je flexibilní a v reálném čase reaguje na podněty venkovního prostředí, ale i na chování jednotlivých členů domácnosti.“

Jana: „Dobrý den, jaké jsou novinky v bezpečnostních dveřích ? Myslím vchodové hlavní dveře.děkuji“

Jan Průcha: „Nevím, to není můj obor...“

Standa Mikl: „Pane Průcho, mam rodinný domek se dvěma patry, bazén, venku rybníček s rybičkami. Dole pokoj pro návštěvy a synů pokoj, nahoře ložnice, obývák a kuchyň. Kolik může stát realizace chytrých prvků. Mam na mysli rolety, svícení, regulaci teplot v místnostech a zapínání spotřebičů i v kuchyni. Lze to udělat nějak citlivé když je vše už hotovo? Tedy bez bourání? Dík“

Jan Průcha: „Na trhu jsou dostupná i bezdrátová řešení, která toto umožňují. Cena záleží od počtu jednotlivých prvků, které do systému chcete integrovat - tedy počet světelných okruhů, žaluzií, termostatů, okruhů podlahového topení nebo radiátorů atp. Zhruba se dá říci, že se ceny pohybují od desítek tisíc do jednotek statisíců korun.“

Jan Hamernik: „Viděl jsem na webu vaší společnosti úžasné repro bedny. Mají na sobě obrázky. Píšete, že jste ambasád těm tohoto projektu. Co si pod tím mohu představit? A jspu fakt ty bedny tak dobté, jak píšete? Mohu si na ně nalepit třeba obrázek mě ženy? Diky za informaci. Honza“

Jan Průcha: „Tyto reproduktory spojují hi-end reprodukci zvuku s uměním. Naše společnost je ambasadorem těchto reproduktorů, což znamená že je v podstatě exkluzivně nabízíme na českém trhu... A ano, můžete si na tyto reproduktory umístit i fotografii své ženy :-)“

Lucie Mrštíková: „Jaký je rozdíl v cenové hladině mezi standartní elekroinstalací a tou pro chytrou domácnost? Zajímá mě hlavně zajímá cena za moduly pro vytápění, bezpečnostní systém a případně řízení bazénu. Doporučíte nějakou společnost v Moravskoslezském kraji. Děkuji“

Jan Průcha: „Dobrá otázka. Cena systémové elektroinstalace je cca o 20% vyšší, než té konvenční. Což je relativně zanedbatelná částka v rámci stavby celé nemovitosti. Ale tato investice Vám zásadně nemovitost zhodnotí. My dodáváme instalace a realizace po celé České republice, a tak se můžete obrátit přímo na mne :-)“

Vojta Loucký: „Řízení domácnosti je vlastně využití automatizační techniky v domácnosti. Co pro Vás osobně byl zatím největší oříšek, se kterým jste se setkal? Co nejneobvyklejsiho chtěli lidi v domácnosti řídit nebo regulovat? Děkuji Vojta“

Jan Průcha: „Tak požadavky našich klientů jsou někdy opravdu velmi náročné. Obecně se dá říci, že u opravdu velkých nemovitostí je nejnáročnější skloubit všechny technologie chlazení, vzduchotechniky, topení atp. Tedy měření a regulace, což je v podstatě samostatný obor. Ale setkali jsme se s požadavky automatického dávkování potravy v průběhu 14 dnů pro dva psy nebo automatické napouštění a udržování teploty ve vaně...“

Katka Musilova: „Pane Průcha, co pro Vás bylo nejsložitější úkolem, když jste vytvářel projekt hustotu na Vltavě? Děkuji Katka“

Jan Průcha: „Splnit náročné elektro-předpisy pro realizaci elektroinstalace na plavidle, tedy lodi. Také nebylo zcela elementární hlídání hladiny Vltavy, kdy při jejím dramatickém zvýšení majitele o této skutečnosti systém informuje. Posledním oříškem bylo vyřešit elektroinstalaci tak, aby se hausbót mohl kdykoli rozebrat do šesti samostatných modulů, transportovat na nové místo a znovu složit.“

Milan Loucký: „V jedněch novinách psala paní redaktorka o tom, že chytrý byt je k ničemu. Ze třeba její maminka, které je přes 70, si sama nemůže rozsvítit, když jde na toaletu. Ze k tomu potřebuje tablet a s tím ona neumí. Můžete to vysvětlit? Myslím si, že autorka tohoto článku nějak zaspala dobu a ze zbytečně odrazuje lidi od nové techniky. Nebo to je skutečně tak, že musím mít pořád tablet nebo ovladač v ruce?“

Jan Průcha: „Správný systém domácí automatizace je ten, o kterém uživatelé vlastně neví. Musí platit, že dům či byt takto vybaven musí jít ovládat zcela konvenčně pomocí prvků na zdi jako jsou tlačítka a termostaty. Takže obavy této novinářky jsou zbytečné - tedy samozřejmě, pokud si vybere tu správnou firmu na realizaci.“

Petr Moravec: „Jak jste se k problematice chytrého bydlení dostal? Vím, že jste před tím dělal výuková programy na jazyky. Viděl jsem Vas jednou v Laš Vegas na veletrhu kde jste vystavoval. Pitr“

Jan Průcha: „:-) Tak před necelými deseti lety jsem si stavěl vlastní dům a chtěl jsem v něm mít vše automatizováno. Když jsem zjistil, že na trhu tehdy bylo jen velmi málo firem s touto zkušeností, rozhodl jsem se, že bych mohl v tomto oboru být aktivní. Také mi bylo jasné, že zájemci o tyto systémy se nerozhodnou na základě nějakého článku nebo inzerátu. Proto dodnes používám svůj dům jako vzorovou realizaci. Mnoho majitelů firem v našem oboru sice chytré bydlení nabízí, ale doma nic z toho, co prodávají nemají. Klienti ocení, když prodáváte to, co denně používáte... Velký dík patří mé partnerce, která je tak tolerantní, že ji návštěvy našich klientů u nás doma nevadí...“

Lucie Mrštíková: „prosím o odkaz na vaše stránky :)“

Jan Průcha: „Bohužel nemohu v tomto chatu odkaz poslat, ale když si dáte do vyhledávače mé jméno a text třeba chytré bydlení, určitě naši společnost naleznete :-)“

černý jiří: „Dobrý den, Sleduji pořad SD a zajímalo by mě, jaká je cenová relace na zabezpečení domu a inteligentní domácnost děkuji“

Jan Průcha: „Jak jsem odpovídal dříve, nejdůležitější je tzv. systémová elektroinstalace. Ta stojí cca o 20% více, než ta konvenční. Vlastní systém "inteligentní" domácnosti záleží 1. na rozsahu její realizace a 2. na dodavateli, kterého zvolíte. Obecně se cena vypočítává z ceny celé nemovitosti a pohybuje se od cca třech do deseti procent. Vyšší cena většinou znamená i vyšší spolehlivost, nižší nároky na údržbu a širší možnosti uživatelského rozhraní...“

Milena Nováková: „dobrý den, poprosím o radu jestli lze tento program instalovat do chytrého telefonu, aby fubgoval na větší vzdálenost třeba 100km a a jako plochu , myslím třeba pastvinu pro skot by se mohlo sledovat.Děkuji za odpověď Nováková“

Jan Průcha: „Platí, že vše, co můžete ovládat v rámci svého bytu nebo domu, můžete ovládat odkudkoli na světě, kde jste připojeni k internetu. Pokud se jedná o sledování skotu na rozsáhlých pastvinách, máte v podstatě dvě možnosti. 1. kamerový systém, který můžete mít napojený na svůj telefon a třeba nějaké záznamové zařízení. 2. sledovat zvířata pomocí čipu, který Vám v reálném čase dává informace nejen o poloze zvířete, ale může sledovat i některé jeho životní funkce (tedy toho zvířete). To je v podstatě oblast tzv. internetu věcí...“

Milena Nováková: „a musel by být na té vzdálené pastvině také internet?“

Jan Průcha: „V současné době vznikají nové bezdrátové sítě, které nepotřebují internet, a které budou právě vhodné pro podobné aplikace či chcete-li řešení. Tedy sítě, do kterých mohou být zapojeny milióny různých čidel, zařízení, spotřebičů atp., které posílají do nadstavbového systému měřená, sledovaná data a naopak, umějí různá data přijímat a na ně reagovat. To, co bude o efektivitě sytému rozhodovat, bude právě správný nadstavbový systém...“