Chat

cestování se starožitnostmi

Simona Šustková

Záznam chatu ze středy 15. dubna 2015

Leny: „Sbíráte sama starožitnosti?“

Simona Šustková: „Mám starožitnosti moc ráda. Ale mám zkušenost, že když se líbí něco mě, líbí se to většinou i někomu jinému, což znamená, že věc snadno prodám. Proto si koupím něco domů málokdy. Ráda kupuji dcerám drobné šperky, naučily se je nosit a vážit si jich.“

Leny: „Jste stále ve funkci 1. viceprezidentky AS?“

Simona Šustková: „Ano, 9 let jsem byla ve funkci prezidentky a stávající prezident Ing. Neumann mi požádal o další spolupráci, což jsem ráda přijala.“

Leny: „Je starožitnost v současnosti v ČR dobrá investice?“

Simona Šustková: „Ke starožitnostem by běžný sběratel nebo milovník starožitností neměl přistupovat jen z pohledu investice finančně měřeno. Investice je dobrá tehdy, když si člověk pořídí věc, která se mu líbí, a současně do ní má uložené peníze. Finanční poradci doporučují starožitnosti jako vhodnou příležitost pro diverzifikaci portfolia,my doporučujeme kupovat si je hlavně pro radost. Hodně záleží na tom, co a kde člověk kupuje.“

Leny: „Co je specifického na cestování za starožitnostmi?“

Simona Šustková: „Člověk si musí uvědomit, že starožitnosti patří mezi komodity, které není možné volně převážet křížem krážem světem. Každá země si chrání své kulturní dědictví svými vlastními zákony, což platí i u členských státu Evropské unie. Při převážení cennějších věcí je třeba si příslušné zákony ověřit, aby se člověk nedostal do potíží. Při koupi i levnějších starožitných věcí je lepší uschovat si paragon pro případnou finanční kontrolu na cestě.Při cestách mimo Unii nastupují navíc zákony Evropské unie, které jsou však daleko benevolentnější, než například naše národní, české, takže věci povolené k vývozu z Čech nebude problém vyvážet z Evropy. Pak však nastupuje i otázka cla, v EU se pohybujeme v bezcelním prostoru, ale při vývozu i dovozu přes unijní hranice je potřeba informovat se na Celní správě, co je třeba clít.“

Kryštof: „Dobrý den jaký máte názor na cestování se starožitnostmi? A doporučujete to?“

Simona Šustková: „V posledních letech mnozí čeští obchodníci vyjíždějí za hranice do okolních států vyhledávat zajímavé starožitnosti pro českou klientelu. Je to dobrá zpráva, něco to vypovídá o stavu ekonomiky. Je logické, že bohaté ekonomiky starožitnosti dovážejí. Pokud máte starožitnosti rádi, můžete se poohlédnout na cestách v obchodech se starožitnostmi, zda tam nenajdete něco zajímavého za dobrou cenu. Při nákupech na antik trzích je potřeba vzít v úvahu, že jen těžko budete věc po odjezdu reklamovat, a je potřeba mít tedy nějaké znalosti, aby člověk mohl věc koupit s jistotou. Při nákupu si doporučuji ověřit, co se smí vyvážet, a co nikoliv. Cesty starožitností byly v minulosti časté i v situaci, že jejich majitelé museli nuceně opustit svůj původní domov. Velmi dobře mobilní jsou šperky, starožitnosti z drahých kovů, zlaté mince, hodinky a podobně, které si emigranti často při útěku sebou brali a které, mezinárodně srozumitelné, směnili v nové zemi za místní měnu. Tím se starožitnosti dostávají do světa.“

Majka: „Dobry den, kde v Praze nejlépe nechat ocenit případně prodat starožitností z pozůstalosti. Aby človek, který tomu nerozumí nebyl napalen. Dekuji“

Simona Šustková: „Dobrý den, pošlete mě fotografie na můj email simona.sustkova@volny.cz, podívám se, zda vám budu schopna poradit přes email, nebo vás posléze pozvu do naší poradny. Druhou možností je obejít více obchodů a vyslechnout si názor více lidí.“

Jitka: „Jedu na festival do Nizozemí a hraji na staré housle, musím tomu věnovat pozornost? Nebo je to věc jako každá jiná.“

Simona Šustková: „Nevím, jak cenné housle vlastníte, ale běžné staré housle za účelem hudební produkce by neměl být problém převézt. Pokud se jedná o velmi vzácné housle, možná by vám poradili v muzeu hudby, jedná se stejně jen o vývoz na dobu určitou.“

Jarka: „Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak se dá určit cena starožitnosti, kterou člověk nabyl dědictvím a nezná její skutečnou hodnotu? Děkuji, pěkný den“

Simona Šustková: „Nejlépe věci nafotit a poslat emailem, ráda vím poradím, evetuálně Vás pozvu do naší poradny. Nebo zkuste projít více obchodů, rozhodně nepřistupujte na první nabídku. Nedoporučuji ani brát si někoho domů, aniž víte, jakou cenu věci mají.“

Pavla Majerová: „Dobrý den, prosím o radu: Máme zrestaurovaný stůl z období biedermeier. Chtěli bychom ho prodat a nevíme, kam se obrátit. Nerozumíme starožitnostem a tak bychom nechtěli "naletět" Děkuji za odpověď.“

Simona Šustková: „Zkuste poslat fotku do naší poradny, nebo oslovit obchody specializující se na nábytek.“

Lenka: „Dobrý den.Mám doma po manželově babičce skleničky na stopce se zdobením. Mamžel ani tchán nevědí zda je sklo leptané nebp broušené. Zajímalo by mne, u koho hledat odpověď. Stačí zajít do starožitnictví? Děkuji za odpověď.“

Simona Šustková: „Ano,ukažte sklenice v několika starožitnostech, jistě v8m poradí. Můžete mi eventuálně poslat fotku.“

Rastislav Senko.: „Dobrý deň. Já mám doma křesla z roku 1860-Biedermajer. Na jedním uz odpadla jedna noha. Potreboval by som to opravit a neviem kde. Prosím vás o radu. Dakujem“

Simona Šustková: „Starožitný nábytek obvykle opravuje restaurátor starožitného nábytku. Zkuste najít někoho z Vašeho okolí, což by pro vás bylo nejpohodlnější z hlediska dopravy. Pokud neznám rozsah poškození, nemůžu se vyjádřit, zda by na opravu nestačil i truhlář. Doporučuji i předem předjednat i cenu opravy, restaurátorské práce jsou finančně náročnější.“

Lucie Výborná: „Dobrý den,nevím bohužel jak napsat moderátorkám tohoto pořadu,ale prosím o mé sdělení,že mám historický a můj kladný vztah je k kuchařce od M.D.Rettigové.druhé vydání :-)děkuji mockrát za sdělení“

Simona Šustková: „Bohužel nemůžu zasahovat přímo do vysílání, ale Váš vzkaz předám, jakmile to půjde.“

Rastislav Senko.: „No já to můžu odfotit. Ale neviem kam to poslat.“

Simona Šustková: „zkuste na info@asociace.com“

Pavla Majerová: „Dobrý den, prosím o radu: Máme zrestaurovaný stůl z období biedermeier. Chtěli bychom ho prodat a nevíme, kam se obrátit. Nerozumíme starožitnostem a tak bychom nechtěli "naletět" Děkuji za odpověď.“

Simona Šustková: „Podívejte se na www.antikpraha.cz a cenu si ověřte u obdobného starožitného výrobku. Tam, kde se vám obchod zalíbí, by bylo dobré oslovit je s nabídkou. Samozřejmě nemůžete dostat prodejní cenu věci, ale cca 60% - 80%, pokud ovšem nebude ještě třeba stůl restaurovat.“