Chat

rodina a škola - vztahy

Mgr. Klára Rudolfová

Záznam chatu z pondělí 30. března 2015

Iveta: „Dobrý den paní Rudolfová, kdy dělat s dětmi domácí úkoly. Hned po příchodu domů a pak si jít hrát nebo nejprve si hrát a posléze před večeří dělat domácí úkoly? Děkuji za odpověď!“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, po příchodu domů doporučuju dítě nechat chvilku odpočinout, tzv. orazit si, a poté jít na úkoly. Odpočinek stačí relativně krátký - např. půl hodiny, ve které se dítě může i nasvačit. Pokud dítě mělo ve škole velkou námahu, např. pololetní test poslední hodinu, může být odpočinek delší. Čím více k večeru, tím více je dítě pochopitelně unavené a do školních povinností se mu chce méně.“

Miroslava: „Dobrý den! Paní magistro, chtěla bych se Vám zeptat na radu. Můj syn (5 let) chodí od září do školky. Je tam oblíbený, spokojený, ale po delších pauzách (nemoc, volné dny, které prodlouží víkend...) si doma vymýšlí, jak ho spolužáci kopou, povalují na zem, bouchají mu hlavou o zem a bezhlavě na něj útočí. Několikrát jsem o tom mluvila s paní učitelkou, která to všechno označila za výmysly, nejen proto, že s dětmi je stále, ale taky z toho důvodu, že děti na sebe hojně žalují a tohle by prostě nikdo nenechal bez povšimnutí. Snažíme se doma syna uklidňovat, podporovat v dobrém, radit, co by měl dělat, kdyby náhodou, zároveň ale oba s manželem víme, že tyto jeho výstupy se nezakládají na pravdě. Já už poznám, že scénky jsou hrané, i když pláč zní velmi srdceryvně. Co k tomu syna může vést a jak máme postupovat, aby to bylo účinné a kluk se nestresoval pseudopředstavami? Děkuju za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, to co píšete jako příklady jsou "silné" příklady. Doporučila bych si popovídat s paní učitelkou, jestli se vašemu synovi ve školce neděje něco, by mu bylo nepříjemné a přitom to bylo méně nápadné, tj. že by to nebylo z pohledu p.učitelky hned viditelné. Pokud se s tímto setkáváte i v jiné oblasti (s pseudovymýšlením) syna, konzultujte např. s dětským lékařem nebo navštivte psychologa či psychoterapeuta, který by vám pomohl odlišit, jestli jste o pohádky a fantazii spojené s dětstvím a relativně čerstvým nástupem do MŠ, nebo jestli může v pozadí stát nějaký hlubší problém, na který by syn takto poukazoval.“

Jana P.: „Dobrý den paní magistro. Chtěla jsem se zeptat. Máme s partnerem jeho děti ve vlastní péči. 12 letý syn Míša, který nechce chodit k mamce (co 14 dní) Matka ale o něj nejeví zájem, jen o mladší dceru, kterou uplácí celou dobu a upřednostňuje, my jsme nastolili spravedlnost a spravedlivé dělení. já sama mám ještě 2 leté dítě. Tudíž se péče rozděluje mezi tři děti. Ale v čem je problém, po 4 měsících syn byl u matky po druhé a jediné s čím přišel, že u matky může vše, blbá škola a samé narážky a že se uči nemusí, kdyby byl s ní a může jen hrát.... zhoršil se nám prospěchově. Za špatné známky ho trestáme zákazem PC a elektroniky, protože když má příležitost, tak raději PC a neučí se, začal mít potíže, že ve škole se neučí jak zacházet se zbraněmi a podobné témata, že do života ho naučil jen počítač.. Samozřejmě se snažíme i s ním mazlit se, ukázat mu, že ho máme rádi. Ale nevím zda tím, že dokud si nezlepší známky trvat na zákazu pc a nebo mu polevit?“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, podle toho, co píšete, jste v té těžší roli - máte na sobě zodpovědnost vychovávat a určovat meze a hranice, které k výchově patří. Míša je už poměrně velký a rozumný kluk - zkuste s ním v klidu promluvit, jaké role a úkoly spočívají na vás, že ani vy jeho výchovu nemůžete dělat libovolně, že pro společné žití je potřeba se vzájemně respektovat a plnit své povinnosti a poté si taky užít zábavy. Tím, že si vzájemně vyjdete vstříc (Míša plněním povinností), tak i vy můžete polevit a Míšovi umožnit, co by mu přineslo radost a současně, co nepůjde proti vašim zásadám.“

Dana: „Dobry den, syn (nar. leden 2011) chodi od lonskeho dubna do skolky, kde vubec nemluvi. Jinak doma s mluvenim problem nema, mluvi hezky a zrozumitelne. Pani ucitelka ve skolce mu uz "priradila" diagnozu elektivny mutizmus. Nevim, zda tento jeho problem nemluveni mam resit s odbornikmi a s jakymi (psychiater, psycholog, nebo nejaka poradna?), nebo nechat synovi jeste cas... Dakujem za radu.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud paní učitelka už synovi přiřadila diagnózu, doporučuju se obrátit na pediatra, který syna a Vás zná a který Vám dá jiný pohled - hlavně pohled pro paní učitelku. Pokud jste vy již znepokojená, můžete zajít i za jiným odborníkem - psychoterapeut, psycholog. Důležité je, aby kolem sebe měl syn bezpečné a podporující prostředí. Možná i Vy si potřebujete srovnat myšlenky, cože Vám to vlastně paní učitelka říká, naznačuje a nakolik to cítíte jako oprávněné.“

Kateřina: „Dobrý den, dcera( předškolák) téměř vše, co nechce dělat nebo spíše jí nejde ( má sklon k perfekcionismu) řeší brekem, např.úkoly do logopedie, tzv.se zasekne řekne že jí to nejde- ani to nechce často zkusit a brečí.. Obávám se, jak to bude s úkoly ve škole, při třech dětech nemám čas ji hodinu motivovat a další hodinu dělat úkoly. Dá se nějak na tom pracovat?? Často se pro něco nadchne, ale skončí to řevem.. Děkuji! Kateřina“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, máte pravdu s dětmi je to někdy náročné - a hodinu na motivaci před plněním úkolu většinou nemáme. Zkuste úkoly rozdělit do kratšího bloku - např. po 15 minutách krátký odpočinek. Také se pokuste úkoly plnit v době, kdy jen dcera nejméně unavená. A dobré je i vymyslet týdenní režim - aby se dcera pomalu a postupně naučila, že nyní je čas pro plnění úkolů a nyní na odpočinek.“

Lela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik stojí konzultace u terapeuta a jak dlouho se čeká na objednání? A ještě by mě zajímalo, kolik sezení průměrně vede k vyřešení problému. Děkuji. Přeji hezký den.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, cena za psychoterapii se může lišit podle regionu i podle jednotlivých psychoterapeutů. Rovněž čekací lhůty jsou různé. Ne nutně nižší cena znamená nižší kvalitu. Doporučuju vybraného odborníka kontaktovat a na výše uvedené se zeptat a na první schůzce se poté rozhodnout,jestli d ním do spolupráce (terapie) půjdete, nebo se obrátíte jinam.“

Lenka: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli psychoterapie může pomoci odstranit skřípání zubů u dítěte v noci, když spí. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud se jedná pouze o spánek, začala bych konzultací u pediatra, který Vás i dítě zná.“

HelenaHelen a vztah s dcerou: „Dobrý den,poradite mi prosím? Mám téměř 3 letou dceru,a nové tři měsíční miminko. Dcera začala zlobit,odmlouvat,vice plakat,dělá scény, přitom to nedelala. Mela jsem s ni skvělý vztah. Všude jsme spolu chodily,na výlety,byly jsme partacky. Na všem jsem se s ni domluvila a ted jako když utne. Nezvladam to.:-( kdy se zase upraví její chování? Dekuji“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, malé miminko je pro starší dceru v tuto chvíli konkurence, i ta starší je vlastně ještě malá. Doporučuju trpělivé vysvětlování a hlídaní starší dcery a současně i jakousi sebereflexi, jestli není nyní malé miminko u Vás "vždy na prvním místě". Rozumím, že to je náročné období, zkuste (pokud to jde) děti nechat na hlídání, třeba manželovi nebo babičce, a udělat si chvilku pro sebe, mimo domácnost.“

Katka: „Dobrý den, dnes je mé dceři 6 let, v září nastupuje do školy. Do školy se těší, někdy více, někdy méně. Je šikovná a cílevědomá, ale jako správný beran, když se tzv. šprajcne je s ní těžké pořízení. Co náš může čekat, na co se připravit, jak řešit případné chvilky, kdy se jí např. nebude chtít z nějakého důvodu jít do školy... děkuji“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, jak zde poradit :-) Vy svoji dceru znáte nejlépe a určitě na ni máte "fígle", kdy ona něco nechce, ale je to potřeba. Určitě si s ní hodně povídejte a podporujte si. Nikdo se nevydržíme těšit celý den, celý týden.“

Sára Konečná: „Dobrý den, Můžu se zeptat jaké vzdělání potřebuji k výkonu práce terapeuta? Jste privátní nebo státní zaměstnanec? Děkuji Sára“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, k provozování praxe psychoterapeuta potřebujete mít ukončené VŠ vzdělání humanitního či sociálního směru a poté komplexní psychoterapuetický výcvik (rozsah kolem cca 600 hodin). Psychoterapie existuje ČR je ve zdravotnictví i mimo zdravotnictví.“

Jana: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak pomoci synovi-téměř 11 let,který začal mít velký problém s večerním usínáním a to denně. Usíná kolem 23 hod. Ráno nemůže vstát, celý den je unavený a zívá a také se od té doby lehce zhoršil ve škole. Problém prý žádný neřeší, jen nedokáže večer na nic nemyslet a /vypnout/ hlavu. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste v tomto případě vyhledat psychoterapeuta, psychologa, který si "umí" se synem "jinak" popovídat. Možná syna opravdu něco trápí, jen vám nechce přidělávat starost, nebo to zatím sám "popírá".“

Alena: „Dobrý den,syn půjde brzy do školky a já bych se ráda zeptala, jak reagovat, když si s ním ostatní nebudou chtít zrovna hrát? Děkuji za odpověď“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, těšte se spolu se synem na školku, případné komplikace řešte, až přijdou. Konkrétní postup můžete také konzultovat s učitelkami MŠ.“

Karla: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na vhodnější řešení své situace z pohledu dítěte. Mám 3,5 letou dceru a současně jsem na konci 1. trimestru těhotenství. S manželem jsme v situaci, kdy zvažuji rozluku či rozvod, neboť již nejsme schopni naše problémy udržet mimi dosah dítěte. Navíc manžel před dítětem napadá způsob mé výchovy a rozporuje mé postupy. Zvažuji tedy opuštění společného bytu. Nicméně na 3 měsíce bych s dítětem musela do nájemního bytu, neboť náš byt, který vlastníme, je do konce června obsazen. Znamenalo by to tedy dvojí stěhování. Nebo je pro dítě šetrnější zůstat ve společném bytě a odejít až v okamžiku, kdy bude náš nájemní byt volný? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, navrhuji zvolit to, co je šetrnější pro Vás. Tak, kde Vy se budete cítit bezpečně, tam se bude cítit dobře i dcera. Doporučuju také s ní mluvit o tom, co se děje. Ještě poznámka pod čarou - párovou terapii jste zvažovali? Pokud ji chcete...“

Klara: „Dobrý den, jak mám pracovat s dcerou,ktera je extrémně citlivá. Bojím se na ni i zařvat..“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, nepíšete kolik je dceři let. Pokud se bojíte, zkuste vyhledat odbornou pomoc, podporu, kde se vám oběma budou věnovat a pomohou najít nový, fungující model.“

Lada: „Dobrý den prosim Vas chtěla jsem se zeptat syn má ve škole problémy s učením chodí do čtvrté třídy ,žádnou poruchu učení nezjistili. Syn mi doma brečí ,že mu nejde učení mohla by jste mi poradit jak by jsem mu mohla pomoci..“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, toto je na důkladnějším popovídání. Doporučuju se obrátit na buď školního psychologa nebo můžete zajít za psychoterapeutem, který s vámi bude pracovat.“

Irena: „Dobrý den, mám syna, který chodí do 3 třídy. V 1.třídě mu bylo diagnostikováno ADHD. Chodíme do ped-psych. poradny a také k paní psychiatričce (hlavně pro léky - Ritallin). Syn nemá školu moc rád, i když je chytrý a zatím měl vždy vyznamenání. Má výbornou paní učitelku, se kterou úzce spolupracuji. Mívá však "svoje" období, kdy s ním těžko vycházíme doma i paní učitelka ve škole - nechce spolupracovat, odmlouvá, aj. Myslíte, že by jemu i nám psychoterapie prospěla nebo to vše k ADHD prostě patří? Děkuji moc za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, určitě se obraťte na psychoterapeuta, společně se poté domluvíte na dalším a vhodném a účinném postupu. Doporučuju také konzultovat s psychiatrem, který má syna v péči.“

Jiří: „Dobrý den paní magristro. Vnuk měl problémy s kázní již od začátku 1. třídy, ale rodiče s paní učitelkou ho celkem zvládli. Nyní je ve 2. tř. a od začátku školního roku měli dva "zástupy" (cca po měsíci). Zastupující vyučující si na něj ani jednou nestěžovaly, ale když se vrátila třídní pí. učitelka, stížnosti se jen hrnuly. Maminka vnuka se domnívá, že chyba není jen na jeho straně a vzhledem k tomu, že stejnou vyučující bude mít i ve 3. třídě, tak (matka) plánuje změnu třídy, popř. školy. Domnívá se, že rozhovor s vyučující třídní učitelkou by neměl význam. Já se zase domnívám, že k radikální změně by měla přistoupit až po vyčerpání všech diplomatických prostředků. Co byste prosím doporučila? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste promluvit s maminkou, aby znala Váš postoj a Vy jste poznala ten její. Třeba maminka má své dobré důvody, proč chce takto postupovat.“

Aneta: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na názor. Mám 18.měsíčního syna a miluji ho nadevše. Zlobí mě ale tchyně, která by mi syna neustále brala, na noc, na výlety. Vše začalo už jak byl sotva novorozenec a já kojila. Tchyně si představovala, že můj syn bude střídavě u ní a střídavě u nás. Podotýkám, že syn je citlivý a když je někde dlouhou dobu, začene být neklidný a chce domů. Jinak s tchýní a tchánem trávíme čas 1-2 x týdně a tchýni to příjde málo. S mými rodiči se vídáme tak 1-2 za měsíc, bydlí daleko a smířili se s tím. Co mám prosím dělat, abych s tchýní vyšla? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste o Vaší starosti s tchyní pomluvit, nebo spolu s manželem. Jste v období nastavování pravidel.“

Marie: „Dobrý den, potřebuji se zeptat, jak bych mohla pomoci vnukovi, který si vybral sport před školou. Výsledky ve škole má asi velmi špatné, je vidět, že ho to velmi mrzí, časově školu nezvládá, je to poznat i na jeho psychice. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, toto je otázka i na jeho rodiče. Bohužel nepíšete, jak se vnuk starý a zda ho mohou rodiče "přinutit" konzultovat např. se školním psychologem či jiným odborníkem.“

Jana: „Dobrý den, synovi je 18 let a v současnosti je týden u otce mimo Prahu a týden u mě. K otci šel na doporučení psycholožky, neboť jsem s ním měla velké výchovné problémy. Tam se od cizích lidí dozvěděl, že je adoptivní, tuto skutečnost přijal velice kladně. Naopak se jeho chování změnilo k lepšímu po velmi dlouhém rozhovoru, který jsem s ním měla a vše mu vysvětlila a popsala adopci krůček po krůčku. Ovšem nyní začínají problémy znovu. Otec ho přistihl při krádeži peněz z peněženky. Mám bratra, který se svou ženou (shodou okolností manželkou mého bývalého manžela - synova otce), a ti si před lety také adoptovali chlapce, ale rozhodli se, že jemu to nikdy nesdělí, že je adoptován. Myslela jsem, že kdyby můj syn věděl, že v rodině není sám, kdo je adoptivní, cítil by se třeba lépe, ale respektuji přání bratra. Je to tak spervně? Děkuji, hezký den“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, může být, záleží na Vás, Vy syna znáte nejlépe - důležité také je toto konzultovat i s rodinou Vašeho bratra, jedná se o dvě rodiny.“

lenka J.: „Dobrý den, jak donutit dítko (10let) k učení...vzteká se, když mu řeknu, aby se učil, odmítá odejít např. od TV, PC..lehne si na zem i začne se hrozně vztekat...křičet a nadává...to dělá mimochodem i při jiných povinnostech atd...Děkujeme“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, na do vás vaše dítko upozorňuje? jen se mu nechce odejít od příjemné zábavy, nebo na něco upozorňuje? Možná bude stačit otočit zvyk, tj. napřed povinnosti, potom zábava.“

Jana S.: „Krásný den přeji,akutně teď řeším se svou 12letou dcerkou problém šikany na škole,dcerka se sesypala,chodí ke školní psycholožce,týden byla doma,bere Persen a za pomoci rodiny jsme ji dostaly do větší pohody,zatím bude školu navštěvovat na 3h.denně..vzhledem k zatížení v rodině(deprese apd.) jde i na psychiatr.vyšetření.Moc prosím,máme ještě navštěvovat psychologa mimo školu a řešit to dlouhodobě,aby to dcerku posílilo a nezanechalo následky? děkuji Jana S.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, ano psychologa, psychoterapeuta doporučuju i mimo školu, z důvodů. které píšete sama.“

Věra: „Dobrý den, mám syna 7let, který má jeden víkend za 14dní u otce. Nyní si dovezl od otce mobil. Myslela jsem, že bude volat pouze syn, který zatím nevolal. Zatím synovi volá jeho otec, myslím, že to není dobré, narušuje jeho soustředění. Mohu jako matka nějakým způsobem otci zakázat volání synovi, přestože vím, že nebude s tím otec souhlasit? Děkuji. Věra“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, zkuste se synem pro tato volání nastavit pravidla. tak, aby jste Vy i on byli spokojení a nedělal by Vám "naschvál" za zády.“

Alena: „Dobrý den, mám skoro 12ti letou dceru. Ve škole se jí začaly děti hodně posmívat (neustále naráží na její červenání) a dcera chodí domů sklíčená. Ví, že je to hloupost, spolu si o tom povídáme, ale stejně si to hodně bere a do školy kvůli tomu chodí vysloveně nerada. Co s tím? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, v prvé řadě si promluvte s třídní učitelkou, event. výchovným poradce či školním psychologem. Jde o klima třídy.“

Hana I.: „Prosím o odpověd, nevím, si už rady se svými dětmi 9 a 11 let. Ziji nyní s přítelem, ale na dětech se podepsal odchod otce od rodiny a následné tahání dětí ode mne s řadou problémů a nervováním dětí. Projevuje se to i při učení, vztekají se, pokud něco musí udělat, syn dostane přímo záchvat vzteku, je nepříčetný uplně, křičí, že se např. zabije, že nemůže dýchat, lapá po dechu, pak se začne válet po zemi. Tyto záchvaty se opakují, když se mu něco nelíbí, co má dělat. Já ho chci nechat vychladnou, ale prarodiče se ho začnou zastávat, dělají s něho chudáčka, že si toho v životě už zažil, jenže syn toho zneužívá a začne v takovém případě řádit ještě víc.Já jsem pak ta špatná a krutá matka, kvůli které se dítko tak vzteká. Nevím, jak v klidu dosáhnout toho, aby se v pohodě učil a dělal ostatní běžné věci bez řevu, když je vedený k tomu i od otce, že nemá autoritu před nikým, je sprostý, dokonce mě i začne bouchat v těchto stavech, ještě více před prarodiči, co dělat?byla jsem s ním i u psychiatra v rámci soudních testů a poté ještě několikrát, nevidím zlepšení. Děkuji Vám“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, možná by bylo dobré, kdybyste vyhledali oba společně psychoterapeutickou pomoc, na které byste se společně domluvili, co potřebujete, co vás trápí. nepíšete, zda si u psychiatra také povídáte a hledáte změnu, nebo jenom šlo o testy...“

Jana S.: „Krásný den přeji,akutně teď řeším se svou 12letou dcerkou problém šikany na škole,dcerka se sesypala,chodí ke školní psycholožce,týden byla doma,bere Persen a za pomoci rodiny jsme ji dostaly do větší pohody,zatím bude školu navštěvovat na 3h.denně..vzhledem k zatížení v rodině(deprese apd.) jde i na psychiatr.vyšetření.Moc prosím,máme ještě navštěvovat psychologa mimo školu a řešit to dlouhodobě,aby to dcerku posílilo a nezanechalo následky? děkuji Jana S.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, ano z důvodů, které píšete, doporučuju vyhledat psychoterapeutickou pomoc.“

Dana: „Dobrý den. Můj syn je žákem ZŠ, sportuje, hraje fotbal, připravuje se do školy pozdě večer, často ve škole chybí, pak to dohání. Prosím, poraďte, jak pomoci, aby se zbavil psychické hrůzy ze školy. Chce být dobrý ve škole i na hřišti, časově se to špatně zvládá.“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, pokud píšete o psychické hrůze, doporučuju vyhledat psychoterapeuta nebo psychologa mimo školní prostředí.“

Pavla Siwková: „Dobrý den, Ráda bych se věnovala psychoterapeutické práci, vystudovala jsem Diplomovanou dětskou sestru, dále pak vysokou školu pedagogickou obor Sociální pedagogika . Mohla byste mi poradit jaké další vzdělání si doplnit? Konkrétní fakultu, nebo název oboru? Děkuji za odpověd a přeji krásný den. Pavla“

Mgr. Klára Rudolfová: „Dobrý den, dívejte se po komplexním psychoterapeutickém výcviku - je několik směrů psychoterapie, můžete si vybrat, který přístup Vám bude blízký a podle toho zvolit výcvik“