Chat

aktivizace seniorů

Ing. Hana Vojtová

Záznam chatu ze čtvrtka 29. ledna 2015

AK: „Co byste řekla o Lore Wehner?“

Ing. Hana Vojtová: „L.Wehner se narodila v Rakousku v roce 1964 a svůj koncept Smyslové aktivizace pro velmi staré a demencí nemocné osoby stálé rozvíjí od roku 2003.“

AK: „Co je koncept Smyslová aktivizace?“

Ing. Hana Vojtová: „Koncept Smyslové aktivizace je konceptem určeným pro velmi staré a osoby s onemocněním demencí. Koncept pracuje se zdroji člověka, nikoliv s deficity. Ptáme se, co člověk ještě dokáže a jakým způsobem můžeme schopnosti dlouhodobě udržet. Snahou je zachovat kompetence člověka - věcné kompetence (schopnost zacházet s věcmi všedního dne), sociální kompetence - (vztahy se svými blízkými, ale také pečovateli), vlastní kompetence (samostatnost, soběstačnost, mít radost ze života, těšit se..)“

Simča: „Dobrý den, které aktivity vyhledávají senioři z Vašich zkušeností nejvíce? Děkuji:-)“

Ing. Hana Vojtová: „Snažíme se nabídnout rozmanité aktivity tak, abychom co nejvíce zapojili všechny smysly, trénovali paměť, pracovali s dlouhodobou pamětí. Jde o to trénovat paměť a pracovat s rozmanitými podněty.“

AK: „Co je sociální aktivizace seniorů?“

Ing. Hana Vojtová: „V konceptu Smyslové aktivizace pracujeme s podporou sociálních kompetencí - tedy udržení vazeb s rodinou, blízkými osobami a budování nových vazeb a kontaktů. Pracujeme s životním příběhem člověka, fotografiemi. Téma smyslové aktivizace je zaměřena na oblast biografie člověka, práce s dlouhodobou pamětí.“

Katka: „Dobrý den, co určuje, že je člověk už senior? Věk a nebo odchod do důchodu(ten se neustále oddaluje) tak proto mě to zajímá. Je normální, že moje babička (82 let) z 90% mluví o nemocech? Jak ji zabavit, aby na nemoce tolik nemyslela. Občas čte, občas si pustí tv, ale jinak nic... děkuji“

Ing. Hana Vojtová: „Děkuji za zajímavou otázku. Určit hranici, kdy je člověk skutečně starý je velmi individuální. Hranice stáří se posouvá i s ohledem na rozvoj medicíny. Pokud hovoříme o starém člověku v konceptu, pak jsou to osoby starší 80 let. Starší lidé opravdu často hovoří o nemocech. Snažte se komunikovat tak, aby mohla Vaše babička třeba vzpomínat. Zajímejte se, co ráda dělala, pro co žila. Prohlédněte si domácí alba, nechte babičku vyprávět.“

Soňa: „Prosím na jakých stránkách lze koupit vaše knihy? Mám maminku s AD a nezvládá již sama nic. Co ještě mohu pro ni udělat? Jak ji aktivovat? Komunikace moc neprobíhá. Kdy bude k dostání kniha o které jste mluvila, že píšete? Opravdu informace sehnat je problém. děkuji“

Ing. Hana Vojtová: „Děkuji. Knihy lze zakoupit na internetových stránkách www.smyslovaaktivizace.cz . Novou knihu bych ráda dokončila ještě tento rok. Také připravuji semináře na téma "péče v domácím prostředí" právě pro ty, kteří pečují o osoby s onemocněním demencí. Informace o seminářích budou dostupné na uvedených stránkách. Pokud bych měla odpověď, jak aktivizovat Vaší maminku, potřebovala bych o něco více informací, pak se budu snažit konkrétněji odpověď - můžete mi případně napsat na email: institut@smyslovaaktivizace.cz . Přeji Vám mnoho sil.“

Miroslava Tokovská z Banskej Bystrice, Slovensko: „Srdecne pozdravuje Hanku Vojtovu. Vela sme sa od nej naucili a praktizujeme to vsetko na Slovensku. Kedy budete organizovat dalsie vzdelavanie alebo workshopy?“

Ing. Hana Vojtová: „Srdečně zdravím a děkuji, že se smyslová aktivizace takto přesouvá dále. Informace o vzdělávání jsou na našich stránkách. Těším se na někdy na viděnou.“

Irena: „jak podporujete aktivizaci v domovech pro seniory?“

Ing. Hana Vojtová: „Aktivizaci dle konceptu Smyslové aktivizace v domově seniorů provádějí především pečovatelé, tedy ti, kteří mají přímý kontakt se seniorem. Pečovatel a pečovaný tak mají možnost budovat důvěru, vzájemný vztah. Pečovatel se tak setkává se seniorem i v jiné oblasti, než je základní ošetřovatelská péče. Pečovatel má také možnost využít získané informace dále v péči a znalosti z péče pak také v aktivizaci.“

Jana Procházková: „Dobrý den, pečuji o svou maminku, která trpí v posledních letech po mozkové mrtvici stále rychleji postupující demencí. Ztráta orientace v čase i prostoru, ztráta schopnosti se vyjadřovat, celkocě již není schopna se sama obsloužit. Ráda bych zbrzdila postupující stárnutí své matky a měla bych zájem o Vaše knihy. Lze někde objednat současně knihu i pracovní sešit? Děkuji předem za odpověď“

Ing. Hana Vojtová: „Dobrý den, ano, knihy můžete objednat na stránkách institutu. Problematice péče o člověka v domácím prostředí se budu věnovat v další připravované publikaci, případně v rámci seminářů. To, co popisujete jsou obecné znaky, jak uvádíte, zjištěného onemocnění demencí. Je důležité v péči asistovat (pouze dopomáhat), komunikovat na témata, která jsou pro daného člověka zajímavá. Snažit se zapojit do činností, které ještě zvládá a schopnosti tak udržet. Pokud budete potřebovat konkrétnější informace k podpoře v konkrétní péči o Vaši blízkou, napište mi prosím email: institut@smyslovaaktivizace.cz .“