Chat

přijímačky na střední školy

Jiří Zelenda

Záznam chatu ze středy 21. ledna 2015

AK: „Dějí se podle Vás nějaké podvody v souvislosti s českými přijímačkami na sš?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, jsem přesvědčený, že nikoliv. Respektive PZ, které realizuje Scio vylučují možnost podvodu, vše je naprosto anonymní. Na druhou stranu PZ, které si realizuje škola sama mohou poskytnout prostor pro manipulaci. Učitelé mohou například upravit odpovědi preferovaného uchazeče. Nemám o tom však žádné informace a osobně se domnívám, že k tomu nedochází. Navíc jako rodič máte právo nahlédnout do testů, záznamových archů apod. a vše si zkontrolovat a ověřit.“

AK: „V čem by se měly podle Vás přijímačky na sš změnit a v čem ne?“

Jiří Zelenda: „Dobrá otázka, nejde ovšem odpovědět v několika větách, to je na minimálně celodenní seminář. Každopádně jakýmkoliv změnám by měla předcházet rozsáhlá diskuze rodičů, učitelů a odborné veřejnosti. V první řadě bychom si měli stanovit, čeho chceme změnami dosáhnout. Osobně se domnívám, že změna by měla vést k větší propustnosti mezi stupni škol. Dnes by se v podstatě PZ mohly dělat podle sociálního statusu rodičů. Pokud má rodič VŠ vzdělání, je násobně větší pravděpodobnost, že jeho dítě bude studovat na gymnázium a to je špatně. Přicházíme o řadu talentů, které by mohli pomoci naší zemi posunout o kus dál. V celé řadě zemí se PZ ani nekonají a děti mohou přecházet mezi školy a v průběhu studia se teprve ukáže, jaká škola by jim nejlépe vyhovovala. Pokud PZ zachováme, měly by být co nejpřínosnější pro rodiče a děti. Zajímavý je třeba model, kdy dítě napíše třeba 20 škol, které by chtělo studovat v pořadí podle svých preferencí a poté udělá test v několika termínech, počítá se nejlepší výsledek a podle výsledku pak postupně propadá seznamem až se zastaví na škole, na kterou výsledek dítěte postačuje. Ale jak říkám, byla by to velmi dlouhá diskuze.“

AK: „Co takhle odstranit úplně přijímačky na SŠ?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, částečně jsem odpověděl v minulém dotazu. Je to samozřejmě možnost. Osobně bych byl pro. Pomohlo by to zvýšit propustnost vzdělávacího systému. Není to ale změna, která jde udělat hned. Vždy budou školy, o které bude větší zájem.“

JIRKA P.: „ZDRAVÍM,JAKÝ,TERMÍN,PŘIPADÁ, V ROCE:2015 NA PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY,NA STŘEDNÍ ŠKOLY? DĚKUJI,ZA,ODPOVĚĎ.....ZDRAVÍM-JIRKA P. ....“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, pokud škola rozhodne o konání přijímací zkoušky v prvním kole, musí ji uskutečnit v termínu od 22. 4. do 30. 4. 2015 a musí vyhlásit nejméně dva termíny pro její konání. Pozvánku k přijímací zkoušce obdržíte 14 dní před termínem zkoušky. Letos je ovšem jedna velká změna, MŠMT plánuje povinné státní PZ. Letos proběhnou pilotně na některých školách a tam jsou termíny odlišné, navíc je jen jeden termín na test, konkrétně 15. dubna test pro 4leté studium a 16. dubna pro 8leté a 6leté studium. Více informací naleznete zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-prijimacich-zkouskach/harmonogram-2014-2015.asp a zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-statnich-prijimacich-zkouskach/“

misel: „Dobry den preji,jiste uslysite casto i muj dotaz,co v pripade,ze se ma dcera nedostane na zadnou skolu,co dal? Dekuji za reakci.“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, jsem rád, že vás mohu uklidnit. Samozřejmě se může stát, že se nedostanete na školu, podle svého přání. Ovšem míst na středních školách je výrazně více než uchazečů. Takže řada škol v prvním kole nenaplní svůj stav a vypisuje 2. kolo a někdy i další kola PZ v květnu a někdy i v červnu. Takže na nějakou SŠ se určitě dostanete. Samozřejmě pokud směřujete třeba na prestižní gymnázium, tak musíte uspět v prvním kole, takovéto školy další kola nevypisují. Pokud se hlásíte na 8leté gymnázium a neuspějete, tak se neděje opravdu nic hrozného, můžete to zkusit znovu na 6leté či 4leté studium. Při nástupu na VŠ prakticky není rozdíl, zda tam přijde dítě z 8letého či 4letého gymnázia. Přeji u PZ hodně štěstí!“

Marie: „Dobrý den, na stránkách většiny středních škol se dozvíme, že v 80 - 90 % se při přijímacím řízení přihlíží ke známkám na vysvědčení na základní škole a pouze ve zbytku k výsledkům při přijímacích zkouškách. Myslím, že ve sdělovacích prostředcích se "akt přijímacích zkoušek" zveličuje a děti se zbytečně stresují. Máte stejný pocit ? Děkuji za odpověď.“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, tento rok je projekt pilotního ověření PZ zatím pro školy nepovinný a školy si mohou sami stanovit hranici. Ovšem do budoucna MŠMT plánuje, že budou státní PZ povinné a hranici stanový MŠMT a tady už nastává problém. Jaká ta hranice bude, jaká obtížnost testů bude. Podle mnoha ředitelů gymnázií jde hlavně o to, aby státní PZ nasměrovaly děti do učebních oborů, což je prostě špatně a posílá nás to o mnoho let zpět a na chvost světového vývoje. Vzdělávání by mělo být co nejpřístupnější viz předchozí odpovědi.“

kasparkova: „Dobry den, kam podavam prihlasku, pokud se hlasim na dve skoly a kazda ma jiny termin, preferovana skola je s pozdejsim datumem. Je jedno na kterou skolu prihlasku prinesu nebo musim tam, kde se konaji driv. Dekuji za odpoved, kasparkova“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, školy by si měly tuto informaci předat. Přihlášku tedy můžete dát na preferovanou školu, i když má pozdější termín. Každopádně výsledek byste se měla z obou škol dozvědět zhruba ve stejné době.“

Petra: „Dobrý den, moje dcera se hlásí na šestileté gymnázium. Školy, které si vybrala, mají povinnou státní zkoušku. Můžete mi doporučit nějakou příručku s testy, které ji připraví na přijímačky? Děkuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, příprava na státní PZ je relativně omezená. Cermat se zavázal zveřejnit ukázkové testy k 6. únoru a to je v podstatě vše, co za přípravu nabídnete. Využít ovšem můžete i přípravu od Scio, která je upravená i pro potřeby státních PZ více zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-statnich-prijimacich-zkouskach/“

Pajus: „Dobry den, co rikate na kvalitu soukromych gymnazii? Dat radeji prednost statnim? Jde mi o kvalitu pripravy na VS. Dekuji za opdoved“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, je to velmi individuální. Znám případy, kdy na soukromém gymnáziu nechají opravdu každého. Na druhou stranu je řada soukromých škol a vznikají nové a nové, které jsou velmi kvalitní a nabízejí excelentní učební postupy, komunikaci s rodiči atd. Jediná možnost je zajít se do školy podívat osobně. Každopádně soukromé školy mají ve vzdělávacím systému své místo a jejich počet (hlavně základních škol) určitě poroste, ostatně mnoho z nich zakládají samotní rodiče.“

Jana Trachtová: „Dobrý den, syn si vybral SPŠ stavební v Děčíně, přijímačky tam jsou formou pohovoru. Jak se má na ten pohovor připravit? Vůbec netuším na co se ho tam můžou ptát. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den Jana Trachtová“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, forma pohovoru je velmi vhodná pro PZ, máte možnost interagovat, opravit se apod. a to v testu nemůžete. Samozřejmě nevím, na co se budou na této konkrétní škole ptát (často je to třeba motivace ke studiu apod.) Určitě zajděte do školy na den otevřených dveří nebo přímo za ředitelem a zeptejte se na konkrétní podobu pohovoru. A určitě si to doma vyzkoušejte dopředu, to pomůže nejvíc.“

Hana: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli jsou někde na internetu přístupné testy k příjmačkám,na zkoušku.děkuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, určitě ano, například zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/pripravne-testy/ Brzy zde https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-statnich-prijimacich-zkouskach/ budou i přípravné testy na státní PZ a také Cermat zveřejněné 6. února ukázkové testy.“

HonzaZ: „Zdravím, ví se přesně, jak budou vypadat státní přijímačkové testy z ČJ a matematiky a kdo nabízí na tyto testy nějakou kvalitní přípravu?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, přesná podoba testů na státní PZ ještě není známá. Cermat zatím zveřejnil jen ukázkové úlohy, které vyvolaly řadu spekulací o kvalitě úloh (například nejednoznačné zadání více možností jak správně odpovědět apod. Příprava ale existuje, například zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-statnich-prijimacich-zkouskach/ a také CERMAT se zavázal k 6. únoru zveřejnit ukázkové testy, tak uvidíme.“

Dominika: „Dobrý den, bude na všech školách, kde se letos dělají státní přijímačky, test z Čj a Matematiky nebo si škola může přidat nějaký další předmět? Děkuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, o podobě PZ rozhoduje ředitel, takže i když se škola zapojí do státních PZ, může si přidat další kritéria. Často to je test obecných studijních předpokladů, případně angličtina. Někde může následovat pohovor apod.“

Eva: „Dobrý den, moje dcera letos bude dělat přijímací zkoušky na Vysočině, kde se jede v pilotním programu přijímacích zkoušek. Termín je vypsán na 15.4. a v případě nemoci na 14.5. Dcerku ale trápí co nastane pokud bude nemocná i ve druhém termínu. Sice to je méně pravděpodobné, ale nastat to může.“

Jiří Zelenda: „To je velký problém. Standardní PZ musí podle zákona nabízet 2 řádné termíny a jeden termín náhradní, Státní PZ však nabízí pouze jeden řádný termín a jeden náhradní termín. Je to chyba MŠMT a případné stížnosti je třeba směřovat tam.“

Marcela z Letohradu: „Dobrý den,syn je v 9 třídě,je plaché povahy,je lepší absolvovat přijímačky na zkoušku,když letos je pilotní ověřování??“

Jiří Zelenda: „Určitě ano, takovéto srovnávací zkoušky proběhnou v krajských městech 21. 3. Trému je třeba odbourat, protože jinak výsledek ovlivňuje velmi výrazně. Více zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/informace-o-statnich-prijimacich-zkouskach/pripravne-zkousky-na-statni-prijimaci-zkousky.asp“

Leonard Nimoy: „Dobrý den, chci přihlásit syna na osmileté gymnázium. Kdy je nejlepší se začít připravovat?“

Jiří Zelenda: „Nejlepší je dlouhodobá příprava, více toho stihnete a nebudete ve stresu. Takže ideálně už na podzim. I teď je ale pořád dost času. Vyzkoušejte si cvičný test, třeba on-line, zjistíte, jak na tom jste a na co je třeba se zaměřit, to můžete pomocí doučování, online kurzů, prezenčních kurzů. Vhodné jsou také Srovnávací zkoušky, kdy v konkurenci s ostatními odbouráte trému a nejvěrněji si vyzkoušíte jak PZ budou vypadat a jaký by měl být váš výsledek.“

Romana: „Dobrý den,budou se dělat přijímačky na obor bez maturity?“

Jiří Zelenda: „To je velmi nepravděpodobné, na tyto školy nebývá velký přetlak poptávky nad nabídkou. Určitě se ale vyplatí zjistit si situaci na konkrétní škole. Jistě na některých PZ jsou. Pravděpodobně si je škola realizuje sama.“

Gabriela P.: „kde se dají dělat příjmačky nanečisto? existuje nějaký seznam škol který je pořádá?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, takovýto seznam naleznete zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/pripravne-zkousky/srovnavaci-zkousky.asp“

Dana: „Dobrý den,syn studuje na prestižním osmiletém gymnáziu (momentálně je v kvartě).Nyní to vypadá, že v pololetí neprospěje z matematiky.Zvažujeme proto přestup na SPŠ. Myslíte si, že má šanci uspět u přijímacích zkoušek, či je lepší tento problém řešit přestupem z gymnázia na SPŠ v září. Děkuji za odpověď.“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, vyzkoušel bych postupně oboje. Syn evidentně má studijní potenciál, takže záleží, zda ho dokážete na PZ namotivovat a pak by neměl mít problém.“

Nikola: „Jde jít na přijímačky na nečisto když chodím do 7třídy?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, přípravy pro 6leté studium gymnázia bývá obecně menší nabídka, ale existuje. Přípravné zkoušky například zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/pripravne-zkousky/srovnavaci-zkousky.asp“

jana: „myslíte že mého syna přijmou s průměrem 2,50 na nějakou školu?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, určitě ano. Míst na SŠ je více než uchazečů. Někde se PZ ani nedělají.“

Jana: „Dobrý den, chci se zeptat co se stane když se mé dítě nedostane ani na jednu školu?“

Jiří Zelenda: „To by se nemělo stát. Řada škol vypisuje další kola PZ a míst na SŠ je víc než uchazečů.“

zdeněk hrivňák: „dobrý den ,kde najdu přijímačky nanečisto? dcera by chtěla jít na gymnázium z 5 třídy.Děkuji Hrivňák“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, veškeré informace naleznete zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/pripravne-zkousky/srovnavaci-zkousky.asp“

Anna: „Dobrý den, můžu se zeptat jaká stránka na internetu nebo nějaká knížka přípravý mojí dceru nejlépe na příjmací testy na SOŠ ?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, záleží na tom, jak tam budou PZ probíhat. Z jakých předmětů a jaký je zájem. Třeba ani žádnou přípravu nepotřebujete, pokud se bude na školu hlásit stejný počet uchazečů jako je kapacita otevíraných tříd. Pokud jsou u PZ testy, tak příprava je třeba zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/pripravne-testy/ a zde: http://www.cermat.cz/prijimaci-rizeni-sl-2015-1404035005.html“

Zavrelova Ivana: „Dobrý den, moje dcera si chce podat přihlášy na dvě střední zdravotnické školy.Bude dělat přijímačky na obou,nebo jen na jedné.Obě jsou liberecký kraj děkuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, v Libereckém kraji bude dělat PZ na obě školy a to 22. a 23. dubna.“

jana: „Dobrý den, dcera se hlásí po 7.třídě na dvě různá gymnázia. Na jedno příjmají do průměru 1,5 bez příjmacího řízení v prvním kole a na druhé musí dělat příjmačky. Může si na druhou školu napsat stejný termním nebo musí být termín vždy různý?Děkuji“

Jiří Zelenda: „Pokud na školu, kam se dostane bez PZ, nemusí v daný termín ani fyzicky přijít, tak je to jedno. Stejně bych ovšem doporučil oba termíny oddělit. Navíc testy z obou termínů jsou srovnatelné, takže není důvod jít hned na první termín.“

Mája: „Dobrý den, smím se zeptat přihlíží se více na výsledky přijímaček nebo na průměr vysvědčení? Děkuji“

Jiří Zelenda: „To si ještě letos určuje každá škola (příští rok se teprve uvidí). Každá škola by tuto informaci měla mít na svém webu.“

Kateřina E.: „Dobrý den, dcera navštěvuje 4. třídu bilingvní školy. Přemýšlíme, jestli jí dát na osmileté gymnázium anebo ji nechat dál ve stejné škole. Co osobně preferujete Vy? Víceletá gymnázia? Jaké jsou v současnosti trendy? Děkuji za odpověď.“

Jiří Zelenda: „Osobně jsem spíše proti víceletým gymnáziím. Je to takový skleník, který vytvářejí pro dítě. Svět vypadá jinak. Podle mne je lepší nějaká pokroková základní škola. Řada z nich teď vzniká nově, dokonce si je zakládají samotní rodiče. Na druhou stranu rozhodně proti víceletým gymnáziím nebrojím. Vzdělávání v ČR má mnohem více problémů jinde. Každopádně doporučuji do rozhodovacího procesu zapojit samotné dítě a volit podle toho, kde bude šťastné a bude rozvíjet svůj potenciál, ostatní je podružné.“

Pavlína: „Dobrý den,do kdy od 1. kola PZ se musí odevzdat tzv. zápisové lístky na střední školy Pokud se dítě nedostane na SŠ v 1.kole a další kolo je až v květnu nebo červnu, počítá i s touto variantou odevzdávání ZL?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, přijatý uchazeč potvrzuje zájem o školu odevzdáním zápisového lístku nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých uchazečů. (Do běhu lhůty se nezapočítává den vyhlášení výsledků). Zápisový lístek se také považuje za včas odevzdaný, pokud byl v této lhůtě předán k přepravě provozovateli poštovních služeb. Změnit rozhodnutí a vzít zápisový lístek zpět je možné pouze v případě, že chcete uplatnit zápisový lístek na škole, která vás přijala na odvolání. Toto se vztahuje i na další kola.“

Aneta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se budou muset dělat přijímačky na všechny čtyřleté střední školy nebo jestli bude stačit vysvědčení? Za odpověď děkuji.“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, letos nikoliv, příští rok se uvidí. Každopádně je to záměrem (podle mne špatným) MŠMT.“

Pavla: „Dobré odpoledne, chci se zeptat do kterého průměru školy přijímají?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, to si každá škola stanovuje sama. Tuto informaci musí zveřejnit na svém webu do 31. ledna 2015“

radka: „Dobrý den, dcera si prostřednictvím zš zkoušela SCIO testy a v lednu má přojít vyhodnocení. K čemu jí to ale bylo, když obě školy kam chce jit mají testy od CERMATU? děkuji Radka“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, testy SCIO, o kterých mluvíte rozhodně nesloužily primárně jako příprava na PZ, takovou přípravu v tomto termínu SCIO nenabízí, ale jako nástroj školy, jak si ověřit dovednosti a znalosti svých žáků ve srovnání s ostatními školami. Přípravu na PZ si vybírají většinou sami rodiče.“

Jana: „Dobry den. Dcera se hlasi na dvě SŠ a obě jsou přihlášeny do pilotního testování. Tím pádem píše pouze jedny PZ a to 15.dubna. Tzn. že když bude mít "den blbec" a přijímačky neudělá nevezmou ji ani na jednu školu?“

Jiří Zelenda: „Ano to se může stát. Je to problém, na který se snažím dlouhodobě poukazovat. Není to fér k rodičům a dětem. Pokud děláme změny v systému, měli bychom podmínky pro rodiče a děti zlepšovat. Ne naopak. Naštěstí pro vás to vypadá, že MŠMT se zaleklo kritiky a letos bude váha výsledků z testu nízká. Příští rok už to tak ale možná nebude a MŠMT stanový pevnou hranici pro všechny.“

Lucie Čtvrtečková: „Dobrý den, budu se asi hlásit na dvě zdravotnické školy. Myslite si, že je dobré jit naa dve zdravky nebo bych si radsi mela druhou prihlasku podat na jinou skolu? Dekuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, to záleží na tom, co vás baví. Pokud je práce ve zdravotnictví váš sen, tak za tím jděte a dejte si přihlášku na obě školy. Přece se nebudete hlásit na školu, která by vás nebavila.“

Karla: „Dobry den, když se počítají body za průměr vysvědčení z konce 8 a pololeti 9 trídy, dělá se prumer každeho toho vysvedčeny zvlast nebo dohromady? děkuji“

Jiří Zelenda: „Zeptejte se na konkrétní škole, to je na ní, jaký postup zvolí.“

Honza: „Dobrý den, prominte za takový osobní dotaz, ale nejste náhodou homosexulál? :)“

Jiří Zelenda: „Nejsem - má skvělá žena může potvrdit:-)“

Ivana: „Dobrý den,když se chce dcera přihlásit na dvě zdravotní šoly na liberecku bude dělat přijímačky na obou,nebo jen na jedné.děkuji“

Jiří Zelenda: „V Libereckém kraji na obě školy - a to 22. dubna a 23. dubna.“

klára: „Dobrý den, chceme dělat zkoušky na víceletá gymázia dvě. Datum je vypsáno 22.a 23.4. Jak se mám domluvit, kde mám ahlásit, že na jedno gymnázium přijdeme jeden den a a druhé druhý? velmi děkuji“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, tento údaj vyplňujete v přihlášce.“

Šmiková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak starý maximálně může být lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělání, pokud ho škola požaduje. Děkuji za odpověď“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, omlouvám se, ale na tuto otázku neznám odpověď. Zeptejte se přímo na konkrétní škole.“

hana: „dobry den, co si myslíte o uplatneni na trhu po vystudovani OA nebo stavební?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, toto neví podle mne nikdo. A pokud tvrdí, že ano, tak neví o čem mluví. Vždyť půjdete do důchodu kolem roku 2070, kdo ví jak bude svět vypadat! dokázal by někdo předpovědět před 50 lety, jak bude svět vypadat dnes. Určitě ne, o internetu neměl nikdo ani zdání a přitom dnes vzniká spousta míst právě díky internetu. Důležité podle mne je, abyste počítal s tím, že učit se budete v podstatě celý život, protože změny budou neustále rychlejší a jisté nebude nic. Teď bych školu volil podle toho, co vás aktuálně baví. To je nejlepší volba. Přece nepůjdete na školu, kam se vám vlastně nechce.“

Lenka: „Dobrý den, dcera se chce přihlásit na osmileté gymnázium, zkoušely jsme si doma zkušební příklady ze scio testu, mě osobně některé příklady příjdou dost obtížné. Jaký na to máte názor vy?“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, testy jsou rozřazovací, to znamená, že některé úlohy musí být těžší, právě pro to, aby oddělily uchazeče podle jejich aktuálních znalostí a schopností. Ovšem všechny testy vychází důsledně z RVP, to znamená, že v žádném není nic, co by děti neměly mít probrané ze školy.“

Šárka Haumerová: „Dobrý den, mohu poprosit o radu jak připravit děti na přijímačky na osmileté gymnázium? ....literatura, dostupné SCIO testy zdarma...kde, jaké....? Děkuji.“

Jiří Zelenda: „Dobrý den, všechny informace naleznete zde: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/ Děkuji divákům za otázky a omlouvám se těm, kterým jsem nestihl odpovědět. Můžete mi napsat na scio@scio.cz a já nebo moji kolegové vám rádi poradíme s přípravou. Přeji všem mnoho úspěchů u PZ a hlavně to, aby se vaše děti dostaly na školu podle svého přání.“