Chat

Mýty o důchodech

Renáta Provazníková

Záznam chatu z pondělí 6. října 2014

DAYD: „Jaké všechny mýty o důchodech znáte?“

Renáta Provazníková: „Nejčastějším mýtem je, že klient který pobírá důchod invalidní v prvním, či druhém stupni je sociálně pojištěn a toto období bude započteno jako doba pojištění pro důchod starobní. Tyto dva typy důchodů jsou důchody tzv. částečné a období není pokryto sociálním pojištění a právní úprava předpokládá při jeho pobírání aby byl člověk zaměstnán.“

DAYD: „Jak účinně zbourat mýty o invalid. důchodech?“

Renáta Provazníková: „Podmínkou pro invalidní důchod je nejen vznik invalidity a také získání potřebné doby pojištění stanovené v zákonných přepisech o důchodovém pojištění“

Hedvika Prokopcová: „Od 18let jsem odpracovala 30 let, ale od té doby /2002/ jsem v částečném invalidním důchodu a zřejmě už budu, než nastoupím starobní důchod. /2021/ Je pravda. že se mi bude důchod krátit? Děkuji za odpověď.“

Renáta Provazníková: „Z Vašeho dotazu není zřejmé zda při pobírání částečného invalidního důchodu vykonáváte výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění. Pokud nikoli doba pobírání částečného invalidního důchodu není pro výši odpracovaných let započítávána. Bližší informace přímo k Vaší konkrétní situaci Vám poskytnou pracovníci OSSZ dle místa bydliště.“

Helena: „V jednom z mýtů se psalo o započítávání brigády do důchodu. Mám Dohodu o provedení práce asi 4 roky v prodejně oblečení. Pracuji však pouze v době dovolené pracovnice, tedy každý rok asi 15 - 20 dní. Započítává se mi tedy toto do důchodu a pokud ano jakým způsobem si toto administrativně zařídit , aby bylo vše v pořádku. Jinak jsem v tu dobu byla asi 2 roky na Úřadu práce a nyní jsem 2 roky v domácnosti. Děkuji za odpověď. Pěkný den.“

Renáta Provazníková: „Pro zápočet doby pojištění je důležité jakou formou byl sjednán pracovně právní vztah. Pokud pracujete na dohodu o provedení práce je tato činnost pojištěna od příjmů 10 001,- Kč/měs. Pokud Vaše příjmy z této dohody jsou nižší nelze toto období započítat pro nárok na důchod.“

Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se rodičovská dovolená počítá do důchodu (do odpracovaných let). děkuji za odpověď“

Renáta Provazníková: „Doba péče o dítě do čtyř let věku je hodnocena pro nárok na důchod. Pokud je více dětí v kratších časových rozestupech započítává se doba od narození prvního dítěte do čtyř let věku dítěte posledního. Konkrétní informace Vám poskytne příslušná pobočka ČSSZ“

Dagmar: „Dobrý den,mám dotaz odchod do důchodu mám 30.12.15,teď jsem nemocná,lékař mi nynější práci nedoporučuje.Když dostanu výpověď a půjdu na pracák,bude se mi doba strávená na pracáku započítávat? Či bude se nějak krátit výpočet mého důchodu? Děkuji Dagmar“

Renáta Provazníková: „Doba evidence u ÚP je náhradní dobou pojištění pro nárok na důchod. Doba po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, nebo podpora při rekvalifikaci se hodnotí v plném rozsahu a období bez pobírání podpory je hodnoceno po dobu maximálně tří let. Kdy ovšem platí, že doba evidence ÚP do 55-ti let věku se hodnotí po dobu maximálně jednoho roku kdy není prováděna výplata podpory v nezaměstnanosti“

Klára: „Dobrý den, podmínkou důchodu je 35 let práce?“

Renáta Provazníková: „Ano, ale samozřejmě je důležité Vaše datum narození . Potřebná doba pojištění 35 let je stanovena pro nárok na důchod, který vznikne po 1.1.2018 Do tohoto data je potřebná doba pojištění navyšována postupně.“

Lenka D.: „Dobrý den, kolik let musí mít člověk odpracovaných tzv.účast na soc.pojiišťení,aby se mu dal spočítat starob.důchod a ,ěl na něj nárok? Děkuji“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, k odpovědi na tento dotaz je potřeba znát Vaše datum narození a počet vychovaných dětí. Doporučuji webové stránky MPSV , kde je k dispozici věková kalkulačka pro stanovení důchodového věku a povinného počtu odpracovaných let. V tomto případě je pouze potřeba doplnit, datum narození + počet vychovaných dětí.“

důchod: „Dobrý den, když je žena na rodičovské dovolené, započítává se jí to do důchodu? děkuji“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, doba péče o dítě je pro důchodové pojištění hodnotí od narození dítěte do čtyř let věku dítěte.“

petra: „dobrý den,již 6 let mám invalidní důchod I.stupně a vím že tato doba se nezapočítává do doby nároku na důchod,co mám tedy dělat když pracovat opravdu nemoho?“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, ve Vašem případě bych doporučila evidenci ÚP, která se v určitém rozsahu započítává do doby pojištění , případně se přihlásit k dobrovolnému pojištění na příslušné OSSZ. Částka minimálního dobrovolného pojištění činí 1817,- Kč/měs.“

Lenka: „Dobrý den, kolik má důchod OSVČ,která poctivě platí daně, soc.a zdrav.pojistění?“

Renáta Provazníková: „Výše důchodu je závislá na celkově získané době pojištění a výši hrubých výdělků, u OSVČ ročních vyměřovacích základů v rozhodném období (od roku 1986 do roku předcházejícího před přiznáním důchodu)“

Věra Skoumalová: „V roce 2018 si mám požádat o starobní důchod . Z doby podníkání mám dluh k OSSZ . Je možné že , když si naestihnu tento dluh zaplatit do doby požádání o starobní důchod že jej nedostanu ?“

Renáta Provazníková: „Pokud nesplníte dobu pojištění 34 let pak taková možnost může nastat. Doporučuji řešit Vaši situaci na příslušné OSSZ, kde jste v evidenci OSVČ“

Božena Juryštová: „Hezký den,vím ,že mám čas,ale chtěla bych se zeptat,narodila jsem se 31.12.1957 odchod do důchodu mám podle důch. kalkulačky 31.8.2018,samozřejmě bych chtěla dělat do konce,pokud by zdrav. stav nedovoloval ,dělám těžkou práci v domově důchodců ,že bych odešla od ledna 1.1.2018 o kolik bych asi tak peněz přišla a nebo kdy asi by bylo pro mě bylo nejlépe odejít do důcjodu?“

Renáta Provazníková: „Doporučuji se obrátit na OSSZ, kdy Vám pracovnice přesně určí datum optimálního odchodu do důchodu s ohledem na 90 denní úseky.“

jindřiška: „Mám plný invalidní důchod jsem ročnik 1957 .Kdy mužu jit do starobniho důchodu a nebudeli lepči zlstat v Plnem invalidnim k vůli penězům děkuji Jindřiška Kyjov“

Renáta Provazníková: „Vznik nároku na přiznání starobního důchodu se bude odvíjet od počtu vychovaných dětí. V případě, kdy podáte žádost o starobní důchod a ten není oproti invalidnímu důchodu výhodnější, ze zákona náleží výplata důchodu vyššího“

Hana: „Dobrý den, když jsem pracovala SOUČASNĚ při studiu na VŠ. Byl to hlavní pracovní poměr.Započte se mi to do důchodu? děkuji“

Renáta Provazníková: „Doba zaměstnání zakládající účast na pojištění má přednost před zápočtem doby náhradní (doby studia). Z Vašeho dotazu nevyplývá o jaké se jedná období, konkrétní informace Vám poskytnou na příslušné OSSZ“

Zdena: „Dobry den, tchyne je od padesati v castecnem invalidnim duchodu, do te doby pracocala. Nyni je ji 55 a zacala chodit na par hodin mesicne do prace. Z ceho se ji bude pocitat duchod? Dekuji.“

Renáta Provazníková: „V případě, že splní potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu bude se výše důchodu stanovovat z příjmů dosažených od roku 1986 do posledního roku předcházejícího roku přiznání důchodu. Současně bude proveden výpočet z výdělků z kterého byl přiznán důchod dřívější navýšen o příslušný koeficient nárůstu mzdy. Z výhodnějšího výpočtu bude stanovena procentuální výše důchodu.“

honza: „pri zmene zamestnani z chranene dilny do firmy o 3 smennem provozu, mohou mi vzit nebo snizit stupen invalidniho důchodu“

Renáta Provazníková: „Změna stupně invalidity , či jeho odnětí je prováděna na základě posouzení zdravotního stavu, který provádí posudkový lékař OSSZ, na základě aktuálně doložených lékařských zpráv. Výkon zaměstnání sám o sobě není důvodem pro odnětí důchodu.“

Jana: „KOlik je prosím důchod? Nejnižší a nejvyšší možná částka , děkuji“

Renáta Provazníková: „Nejnižší důchod činní 3 100,- Kč/měs. Maximální hranice důchodu není stanovena. Výše důchodu je individuální, záleží na odpracované době pojištění a výši vyměřovacích základů od roku 1986“

Božena Juryštová: „Nechala jsem si již poslat z důch výpis a ke konci roku 2012 jsem měla 42 let odpracováno,jelikož jsem souběžně dělala asi 2 roky 2 zaměstnání“

Renáta Provazníková: „Do doby pojištění není možné přičítat souběžné zaměstnání , sčítají se pouze příjmy pro stanovení osobního vyměřovacího základu“

Tereza: „Dobrý den, je mi 27 let, kdy půjdu do důchodu? Děkuji :-)“

Renáta Provazníková: „V současné době nelze přesně věk určit, dle současných předpisů by náležel důchod při dosažení důchodového věku cca 69 + 8 měsíců. Doporučujeme webové stránky MPSV, kde je věková kalkulačka na určení důchodového věku klienta“

Zbyněk Jančík: „Dobrý den, byl jsem 5 let na mateřské dovolené, jak je to v tomto případě - počítá se do odpracovaných let ? Děkuji a přeji hezký den“

Renáta Provazníková: „I u mužů se nyní hodnotí doba pojištění od narození do dovršení 4 let dítěte“

iva: „porodila jsem 3 děti,dcera zemřela když ji bylo 8 let a z toho 7 let byla v ústavu,budou se mi započítat 2 nebo 3 děti?“

Renáta Provazníková: „K posouzení vašeho případu je potřeba více informací, proto Vám doporučuji obrátit se na příslušnou OSSZ , kde Vám sdělí bližší informace“

Erika Slavíková: „dobrý den, moje maminka uvažuje o předč.starobním důchodu, nyní je vedena na ÚP. je narozena v roce 1956. Zažádat letos nebo raději až příští rok. Děkuji“

Renáta Provazníková: „Nárok na přiznání důchodu se odvíjí i od počtu vychovaných dětí. Samozřejmě pozdější odchod do předčasného důchodu může být výhodou pro výši důchodu v důsledku menší srážky za předčasnost, doporučuji obrátit se na příslušnou OSSZ, kde Vám podají bližší informace“

Drahomíra Kriegsmannová: „Dobrý den, ráda bych do předčasného důchodu.Je výhodnější jít již letos nebo až v tom lednu 2015? naroz.28.9.1957,žena,3 děti.je lepší čekat?nebo budou změny.ráda bych zjistila kdy jít co nejdříve,ale by se to finančně trochu vyrovnalo.děkuji za radu,zda jít hned,nebo čekat.....Kriegsmannová“

Renáta Provazníková: „Ve věci přiznání předčasného starobního důchodu se nechystají žádné změny po roce 2015. Se stanovením vhodného data odchodu do předčasného důchodu se obraťte na příslušnou OSSZ“

Helena: „Dobrý den, chci se zeptat, kolik let musím mít odpracovaných pro nárok na důchod, když je mi letos 50 let. Dosud jsem pracovala, ale v současné době jsem bez práce. Pokud neseženu práci, mohu si pojištění platit sama. Děkuji“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, ve Vašem případě je potřeba získat minimálně 35 let pojištění. Samozřejmě je možné se přihlásit k účasti na dobrovolném pojištění u příslušné OSSZ. Minimální částka dobrovolného pojištění činní 1817,- Kč/měs. Případně se zaevidovat na ÚP. Tato doba se pro dobu pojištění hodnotí v určitém rozsahu, dle platných zákonných předpisů“

Jarmila: „Dobrý den,jsem nar.1958(4 děti)mám částečný inv.důchod 2 stupně a pracuji na zkrácený úvazek se srážkami soc.a zdrav.pojištěním,jak se mi bude počítat důchod a jeho výše?Moc děkuji Jarmila“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, výše starobního důchodu se bude stanovovat z příjmů dosažených od roku 1986 do roku předcházejícího roku přiznání starobního důchodu a současně bude posouzena výše důchodu z příjmů z kterých byl stanoven částečný invalidní důchod, tento příjem je navýšen příslušným koeficientem nárůstu mzdy. Z výhodnějšího osobního vyměřovacího základu bude důchod stanoven.“

dalas: „dobry den, proc se duchod nevypocitava z prumerneho platu za cele obdobi pracovni aktivity,ale jen z posledniho roku.“

Renáta Provazníková: „Výše důchodu se vypočítává ze všech příjmů, které byly dosaženy od roku 1986 do předcházejícího roku před rokem přiznání důchodu. Všechny příjmy se navyšují koeficientem nárůstu mzdy. Způsob výpočtu důchodu je stanoven zákonem o důchodovém pojištění.“

ivana: „Kolik let pojištění se dá doplatit?“

Renáta Provazníková: „Podmínky dobrovolného důchodového pojištění Vám vysvětlí pracovnice OSSZ.“

andrea: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může zažádat o invalidní důchod žena v domácnosti? A ještě jedna otázka, prosím, jakmile dosáhnu důchodového věku, tj. asi těch 63 let věku a byla jsem ženou v domácnosti po MD zhruba 7 let, tak to bych měla jít do starobního důchodu až v 70-ti letech? Velice děkuji za odpověď. Pěkný den.“

Renáta Provazníková: „Dobrý den, samozřejmě může žádat o invalidní důchod musí však také splnit potřebnou dobu pojištění pro přiznání invalidního důchodu. K druhému dotazu - o dobu kdy jste nepracovala se důchodový věk neprodlužuje, je důležité splnit potřebnou dobu pojištění. Bližší informace vám podá příslušná OSSZ.“

Iva Nováková: „dcera dostala nedávno sirotčí důchod,do kdy má nárok,když je těžce postižená a tento školní rok skončí docházku?děkuji“

Renáta Provazníková: „Doporučuji obrátit se na příslušnou OSSZ a v případě špatného zdravotního stavu dcery uplatnit žádost o invalidní důchod.“