Chat
Záznam chatu ze čtvrtka 27. února 2014
Michaela Svobodová: „Dobrý den. Mám 14-tiletého syna, chodí na víceleté gymnázium a jeho jediným koníčkem je počítač. Tráví na něm cca 5 h denně. Snažila jsem se ho nadchnout pro sport, ale neúspěšně, snažím se ho alespoň o víkendu dostat do přírody, na kolo, Dříve byl vášnivým čtenářem, ale s pubertou čte jen Respekt. Je pravdou, že počítačům rozumí, nehraje jen hry, provádí údržbu, čte zprávy BBC, vyhledává různé informace. Zajímalo by mě, zda toto již lze nazvat závislostí, a jestli mu pc prostě striktně na týden zakázat, na týden povolit, jak je některými doporučováno.Nemám to srdce... Budu moc ráda za názor, radu. Děkuji.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Dobrý den, u čtrnáctiletého kluka je pět hodin u počítače opravdu moc, problém není jen v čase - bude zřejmě trpět jeho tělo, zrak..., ale i v tom, že nedělá jiné aktivity adekvátní jeho věku. Málo se pak rozvíjí fyzicky, sociálně. Doporučil bych si s ním rozumě promluvit a vysvětlit mu, že pro jeho zdraví je důležitý i jiný typ aktivit. Čas bych pak limitoval počtem hodin, možná bych postupně snižoval na polovinu. O závislost se podle mě už jedná.“
DAYD: „Závislost dětí na elektronice řeší psychiatři dětští a psychologové dětští?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Ano, dětští psychologové, psychiatři spíše v tomto případě s psychologem budou spolupracovat, když to bude potřeba.“
DAYD: „Kolik procent dětské české populace je závislé na elektronice?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Taková statistika podle mě u nás neexistuje, netroufnu si odhadovat, ale nebude jich málo.“
DAYD: „Jaké jsou nejhorší důsledky závislosti dětí na elektronice?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Kromě zdravotních potíží je to sociální izolovanost, prohlubování nejstoty v živé komunikaci s vrstevníky, jednostranné zájmy tohoto typu nepdoporují harmonický vývoj osobnosti dítěte.“
DAYD: „Na čem jsou z elektroniky dětí nejvíce závislé?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Dlouhodoběji je to závislost na počítačových hrách, dnes spíše na hrách v mobilních zařízeních. Pak je to určitě facebook, twitter, prostě sociální sítě, někdy videa z youtube.“
jana: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jaký je maximální akceptovatelný čas pro 6-ti letého předškoláka k hraní her/sledování televize za den. Jaký postup byste doporučoval, pokud jeden rodič se snaží hraní her u dítěte limitovat časem a druhý rodič dítě v podstatě v neomezeném hraní her podporuje a je to jedna z klíčových aktivit, které spolu dělají. Existuje nějaký test/psychologické vyšetření, které by u takto starého dítěte závislost odhalilo? Kam se mám případně obrátit. Děkuji Vám.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Přijatelný čas je podle mě mezi 1 - 2 hodinami denně s tím, že má dítě dostatek jiných aktivit včetně společného hraní s rodiči. Pokud se v tomto rodiče neshodnou, je to skutečně problém, který může eskalovat a dítě dříve či později zjistí, že je předmětem hádek, což pro něj určitě není dobré. Když se nepodaří najít kompromis mezi rodiči, doporučuji domluvit se na konzultaci u dětského psychologa, který pomůže lépe popsat aktuální stav, pomůže v komunikaci mezi rodiči ale i dítětem a měl by pomoci k cílové domluvě.“
Jana Různová: „Vnuk je autista,nemluví, ovládá různé programy na tabletu, jeden den v týdnu vozí tablet i do speciální školy, myslím, že ne vždy elektronika dětem škodí.“
Mgr. Jan Kulhánek: „S tím naprosto souhlasím, tablet je nástroj, který může být i pro předškolní děti užitečný, pokud se používá správně a s rozumem, jde hlavně o vhodný výběr aplikací a o časový limit, který hlídají rodiče. Děti se pomocí tabletu mohou učit rozvíjet jemnou motoriku, senzomotorickou koordinaci, soustředění, existují i programy pro procvičování řeči, počtů, výuku barev, cizích jazyků...“
Irena: „Dobrý den, mám skoro tříletého syna, doma nezná televizi a když ji vidí někde jinde, celkem ho nezajímá. Mám ale otázku k tabletům. Přijde mi to jako součást dnešní doby, i když žádný nevlastníme, ale například v některých základních školách už ani nijak nevyučují. Jaký je na to váš názor, máme kluka od těchto výdobytkůdnešní doby co nejdéle držet, nebo se nám to potom může vymstít? Děkuji za odpověď“
Mgr. Jan Kulhánek: „Tablet je nástroj, který se učí děti používat, ne zneužívat. Pokud syn zatím nejeví zájem, nespěchal bych na něj.“
Soňa: „Dobrý den, máme roční dítě a velmi se bojíme toho,že od školního věku bude závislé na počítači. Ale vždyť doba je taková.Když počítač nekoupím,budou se mu smát.Když koupím stane se závislým.Pravda je,že již teď ukáži dcerce video se zvířátkami na notebooku.Ale výjimečně. Děkuji“
Mgr. Jan Kulhánek: „Počítače ani tablety nemají tak magickou moc, když dítě rozvíjíte a věnujete se mu v jiných oblastech. Ohrožené jsou hlavně děti, které se nudí, nenaučí se aktivně si zábavu zajistit, rodiče se mu nevěnují...“
Ala: „Od kolika let se dá pozorovat rizikové chování? Máme roční dcerku a někdy si říkám, jestli už to se zájmem o mobily nepřehání...jak ho uvidí, všeho nechá a celý svět se točí kolem mobilu...dokud ji ho nevemu,... neodloží ho sama nikdy,když ji ho vemu, začne strašně řvát a brečet...co mame delat, aby byla v bezpeci pred touto zavislosti?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Malé děti mají rády výrazně se projevující hračky, nezbývá, než takto malému dítěti telefon prostě pokud možno nepůjčovat a snažit se odvézt pozornost k jiné aktivitě. Občas prostě musíme malé děti limitovat.“
zdenka michalikova: „Zdravím je možné že syn asi osmilety byl zavislí na hrach dnes je mu37 ,že jeho syn 3 bude také zavislí hraje asi 6měsícu na tabletu dekuji za odpověď michalikova“
Mgr. Jan Kulhánek: „Obavy chápu, ale jasná souvislost tu nemusí být, možná se syn poučil a své dítě bude v hraní limitovat včas, než se závislost rozjede.“
Majka: „Syn necelé 3roky se neustále dožaduje pohádek na počítači. Párkrát abych ho zabavila než něco udělám jsem mu je pustila, abych měla od něj klid. Teď když mu jednu pustím a pak chci, aby odešel tak dokáže i hodinu hystericky řvát! Nejhorší je, že i přes moje zákazy babička i teda mu je puští. On pak dokáže i několik hodin u nich sedět! Špatně i mluví........ co by jste mi doporučil? A mělo by tak malé dítě sedávat u počítače? (Zase tam vidí staršího sourozence a o to je to i horší) děkuji za odpověď Majka“
Mgr. Jan Kulhánek: „Tohle vnímám jako vážnější problém, napodobování sourozence, nesoulad v přístupu jiných dospělých, hodinový hysterický pláč - doporučuji se s důvěrou obrátit na dětského psychologa, který vám pomůže individuálně prolém řešit“
Pokorná: „Dobrý den, kdy pořídit dítěti mobil ? Syn je ve 3.třídě a ještě ho nemá. Ale slyším pořád věty......... "všichni ho mají jen já né"“
Mgr. Jan Kulhánek: „Nejlepší je koupit mobil až když ho dítě potřebuje - např. kvůli organizaci kroužků. To je ale dnes už málo reálně, buď tedy vydržíte fňukání syna a budete pořízení telefonu ještě o rok dva odkládat, nebo mu ho koupíte s tím, že se pokusíte domlouvat společně pravidla jeho používání.“
Míša: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je Váš názor na pouštění TV a pohádek dětem ve věku 2-4 let? Máme téměř dvouletou dceru, která má ráda pohádky typu Lotrando a Zubejda, Ať žijí duchové, V peřině, apod. Je to špatně, pouštět je? Vydrží u nich od začátku do konce. Nechce me ji upíchnout k TV a mít od ní klid, nicméně si myslíme, že jsou lepší než ,, bláznivé" přehnané pohádky, kde mají lidské postavy tři prsty. Moc děkuji za odpověď.MŠ“
Mgr. Jan Kulhánek: „Myslím, že pokud se nejedná o každodenní aktivitu, je to podle mě v pořádku. Jsem v tomto směru benevolentnější, sám mám malé děti a vím, jak to není snadné je v tomto směru korigovat. Problém vidím v pravidelnmém několikahodinovém seldování televize na úkor přímého kontaktu s rodiči či jiných aktivit.“
Jana: „Moje neteř (3roky) se už od mala (ccc 1roku) nenají jinak než s mobilem nebo tabletem v ruce. Jakmile má jíst oběd, řve, že nebude papat nebude papat........ tak jediný donucovací prostředek je aby něco snědla, že dají před ní tablet s pohádkou nebo mobil a ona když ho má tak otvírá pusu a jí. Je to normální?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Normální to není, je to prostě zlozvyk, který je třeba postupně odbourávat. Neobejde se to bez křiku, ale stojí to za to. Můžete se poradit s dětským psychologem na konkrétním postupu vzhledem k povaze dítěte a vaším domácím zvyklostem.“
Eva Kubeckova: „Dobrý den, mám desetiletého syna, se školou není problém, chodí i do tří kroužků , navštěvuje dvakrát týdně knihovnu, ale jinak svůj veškerý volný čas tráví s tabletem v ruce. Hraje nějakou hru, kde sbírá houbicky ,které si dokonce nějak dobíjí za své ušetřené peníze. Mne to přijde nesmyslné , takhle míjet své úspory. A mám z toho zlý pocit , je to jakoby hrál automaty. Co s tím?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Investovat peníze do samotné hry na tabletu vnímám u dětí jako opravdu nebezpečnou aktivitu, která podporuje závislost a zároveň ovlivňuje vztah dítěte k penězům.“
Dagmar: „Dobrý den, mám 9-ti letého vnuka, pro kterého je tablet nepostradatelný. Doma má povelenou 1 až 2 hodiny denně, ale chodí do školní družiny(velmi rád) i před vyučováním, kde jsou dětem tablety či chytré telefony povoleny. Je to v pořádku? Dá se to nějak ovlivnit?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Tak jak to popisujete, se mi to zdá v přijatelných mezích.“
Martina: „Dobrý den,mám 21letou dceru,může mít na mobil závislost?Když nevolá,tak smskuje a nebo je fcb.Děkuji“
Mgr. Jan Kulhánek: „Určitě, říká se tomu NOMOFOBIE.“
Tereza: „Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na mobilní telefony u dětí na základní škole. Mám pocit, že s příchodem na základní školu je vlastnictví mobilní telefonu jakoby nutnost, jelikož vidím děti všechn věkových kategorií, jak jdou ze školy s telefony v ruce. Osobně nejsem zastánce telefonů pro tak malé děti, ale kdy je vlastně vhodná doba koupit dítěti telefon? Je jasné, že když jej uvidí u spolužáků, bude ho chtít také, aby nebylo out a nebylo mimo dění. Děkuji.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Nfa to je těžké odpovědět, před lety se říkalo, že dětem na ZŠ mobil do ruky nepatří, pak se to posunulo k tomu, že až od druhého stupně, dnes se často rodiče ptají na první třídu. Děti jsou stejné, jen zvyky se mění a také určitě možnosti, co se dá všechno s mobily dělat. Já doporučuji nespěchat a nějakou dobu odolávat, koupit nejlépe když ho dítě začne potřebovat, např. kvůli organizaci kroužků, cestování atd.“
Věra: „Dobrý den, nemám ani dotaz, ale vidím jasně, kde je problém. Máme doma taky dva notebooky, ale abych pravdu řekla, jsme na něm průměrně dvě hodiny denně a i to je celkem dost. Denně se ale synovi přímo věnuji, máme dostatek pohybu, akcí, procházky, společné zájmy atd. Jak můžou chtít rodiče po svých dětech, aby u nich nevznikla závislost, když samy tráví u počítače nebo jiné elektroniky celý den?? Rodiče, apeluju na vás, dělejte také něco jiného než surfování a diskutování s jinýma maminkama a vaše děti budou zdravé :-)“
Mgr. Jan Kulhánek: „Díky, souhlasím.“
Marie: „Syn 9 let hraje na počítači pořád nějaké stříleci hry. Pořád s tam někdo zabijí....... je to pro jeho vývoj nebezpečné? Já mu to zakazuji, ale když přijdu do pokoje tak stejně to tam má.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Střílecí hry možná rozvíjejí určitý typ postřehu, ale zdravé v pravidelných dávkách určitě nejsou. Vytvářejí totiž u dítěte stres, který si nemůže pohybovou aktivitou vybít. Někteří psychologové vrdí, že pravidelné střílení na počítači podporují agresivní chování u dospívajících, což ale výzkumy úplně neprokázaly. těžší je limitovat dítěti to, co na počítači dělá, než to, jak dlouho u něj sedí. Pokud je fanda do střílení, pokuste se mu nabídnout třeba airsoft. Je to běhání po lese.“
Jana R.: „Dobrý den, dohadujeme se s 13-ti letým synem, že sledování tabletu a sezení u počítače je téměř to samé. Snažíme se mu obě aktivity omezit na celkem dvě a půl hodiny denně. Problém je v tom, že sleduje během dopoledne (o víkendu) tablet a pak plynule přejde k počítači s tím, že je to něco jiného! Cítí se ukřivděný, když ho takto omezujeme. Zajímalo by mě, jaký čas je rozumný trávit u tabletu či počítače v tomto věku. Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Chci vás podpořit ve snaze čas u tabletu a počítače limitovat, vaše požadavky na syna určitě nejsou přehnané. Souhlasím s tím, že je to téměř to samé a čas bych počítal dohromady, ať si syn vybere, kde si ho vyčerpá.“
babička - 62let 3 vnoučata: „Jak nemají být děti závislé, když to všude kolem sebe vidí! Hlavně u rodičů! Snacha na mateřské místo toho aby dopoledne vařila, tak sedí u počítače. Děti to jenom vidí a napodobují své rodiče. Neznají hry jako jsou skákání panáka, kuličky, Honzo vstávej, krvavé koleno.......... to byli hry dětí. Teď si každý zaleze doma do svého koutku s počítačem, tabletem či mobilem a nepořebují komunikovat.“
Mgr. Jan Kulhánek: „Určitě souhlasím, děti velmi napodobují své rodiče a tráví u počítače či tabletu čas na úkor pohybových aktivit. Ta nápodoba je důležitá a rodiče by si měli v tomto směru udělat jasno sami u sebe.“
Laura: „12 letý kluk je závislý na hraní her. Hraje denně. Má povoleno 2 hodiny denně. Je to v pořádku?“
Mgr. Jan Kulhánek: „Je lepší, když to není pravidelná aktivita, záleí také na tom, zda k tomu ještě často kouká na tv a používá pc do školy...“