Chat

slaměné domy

Viktor Karlík

Záznam chatu z pondělí 14. října 2013

DAYD: „Co je nevýhodou slaměn. domů?“

Viktor Karlík: „jsou náchylné na vlhkost, proto je potřeba zvednout patu slaměné stěny nad úroveń okolního terénu aspoń 30 cm kvůli odstřikové dešťové vodě a sněhu v zimě. Je nutné provést správnu kombinaci omítek na slaměné stěny, tak aby byly prodyšné. Nejčastěji se do interiéru používá hliněná omítka a na venek vápenná, která je ví cd voděodolná, nebo může být dřevěný obklad.“

DAYD: „Jsou slaměné domy obecně levné?“

Viktor Karlík: „Při správném může být levnější než konvenční stavby + jeho nadhodnotou může být nízkoenergetický standart zajišťující minimální náklady za vytápění . Nadhodnotou může být i velmi příznivé vnitřní klima. hliněné omítky jsou schopné akumulovat vlhkost a teplo.Také může být interiér díky plastické tvarovatelnosti hlíny zpracován v duchu organické architektury- zaoblené rohy, výklenky reliéfy....“

DAYD: „Kde, v které zemi se nejvíc používají slaměné domy?“

Viktor Karlík: „Do velké míry je tento způsob stavění rozvinutý v Německu, Rakousku, Anglii, Švýcarsku. Postupně se tento stavební styl začíná rozvíjet i v ČR“

spynfo: „zdravim, kdyz chci domek bez zakladu, na jaky material by ste vy polozil baliky? / na kolik zhruba vyjdou zdi z baliku rekneme 100m2 (aby se to lepe pocitalo) + nejaka ta omitka z hliny a pripadne barvy na zdi k tomu? Diky moc.“

Viktor Karlík: „:) tak to nevím - vždycky by nějaký základ měl být. takovou alternativní cestou můžou být například patky vytvořené z použitých pneumatik vyplněných vydusaným makadamem. Menší stavby se dají postavit na zemní vruty. případně je možné umístit na nějaké větší kameny. Určitě je dobré toto řešit s architektem. Metr čtvereční slaměné stěny vyjde přibližně na 600 kč/m. Metr čtvereční hliněných omítek, které se nanášejí ve třech vrstvách - základový šlem,hrubá a finální omítka vychází přibližně na 400 kč“

Lenka Joklova: „Dobry den, zajimalo by me, jak je to se slamenymi domy uredne. Stavebni povoleni, kolaudace a pod. V poradu Mala farma jsem videla slameny dum, ktery nemel klasicke zaklady. Dostali bychom na takovy dum cislo popisne? Predem dekuji Joklova“

Viktor Karlík: „Na slaměný dům se řeší projektová dokumentace , jako u jiných tipů staveb. V minulém roce jsme pomáhali řešit projektovou dokumentaci pro 15 domů a na všechny se nám podařilo získat stavební povolení. Kolaudace proběhne bez problémů, pokud je stavba provedená podle schválené projektové dokumentace. Po zkolaudování obdržíte číslo popisné.“

hali: „dobrý den, usmějte se trochu:)“

Viktor Karlík: „:)och v TV jsem poprvé, tak mi to možná vytváří drobný stres, přecházející ve vážný výraz :) tak dík za zpětnou vazbu a sýr...:)“

Petr Janíček: „Kde kolem Brna sehnat kvalitní balíky slámy?“

Viktor Karlík: „Zdravím. Popravdě řečeno nevím :) Zkuste pátrat hlavně u malých zemědělců u kterých je šance, že budou mít lis na malé balíky, protože velká zemědělská družstva mají většinou lisy na velké kulaté slaměná balíky ze kterých se moc dobře nestaví :). Jednou z našich aktivit je výroba slaměných balíků a dodávali jsme i do Brna“

Karolína: „Co je prosím potřeba vyřídit ke stavbě slaměného domu?“

Viktor Karlík: „tak nejdřív je potřeba mít pozemek :), potom je potřeba vytvořit projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Pak už potřebujete pouze dostečný obnos financí :) na nákup materiálů, případně zaplacení řemeslníků, pokud si na stavbu netroufáte sami. Pro stavbu slaměného domu potřebujete kvalitní slaměné balíky.Důležitá je především míra stlačení, která by měla být alespoň 100kg /kubík. Důležýtý je také tvar , který by měl být co nejvíce pravidelný, aby balíky nebyly ve tvaru rohlíků, nebo knedlíků :) , protože takové balíky je nutné ručně upravovat, což je velmi pracné a stavba potom nemusí správně fungovat.“

Lucka: „Moc zdravím Viktore :) Koukám, že v televizi je nějaká povědomá tvář z vošky...tak ty jsi se nakonec vydal úplně jinou cestou než je zdravotnictví. Moc fandím...slaměné domy jsou moc sympatické :) Lucka“

Viktor Karlík: „:) zdravím. Lucka , ale né od nás ze třídy ? no vidal jsem se nakonec trochu jinam, ale třeba se nakonec na tu psychiatrii dostanu.Dík za slova podpory.“

DAYD: „Vy jste stavař?“

Viktor Karlík: „Teď momentálně jsem stavař , ale původně jse vystudoval obor sestar pro psychiatrii, ale prý je to dobré nahlížet některé obory skrze oko jinývh oborů :)“

Dana: „Jak velké se dají stavět slaměné domy?“

Viktor Karlík: „Myslím si , že je to hlavně o schopnostech architektů a stavařů a jsem přesvědčený, že veikost slaměných domů nemusí mít žádné limity. Ve světě jsou známé i čtyř patrové slaměné stavby a vellké veřejné budovy postavené ze slámy.“

Novotná: „Dobrý den, upřímně to slyším poprvé. Kolik stojí slaměný dům? Jaké jsou výhody života v něm? Děkuji“

Viktor Karlík: „Při - stavbě slaměného domu svépomocí tyto stavby vycházejí přibližně na 8 - 9000 kč/ m, pokud byste si ho nechala postavit firmou tak přibližně na dvojnásobek. Výhody spattřuji především ve velmi dobré tepelné izolaci. Takže v zimě dům hřeje a je potřeba minimum na vytápění. V létě zas stavba chladí. Tyto stavby mají velmi příznivé vnitřní klima. Hliněné omítky jsou schopné akumulovat vlhkost a teplo.“

Silvi: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik by nás vyšla stavba slaměného domu svépomoci s odborným dohledem o rozleze 100m2. Děkuji“

Viktor Karlík: „Já mám slaměný dům o rozloze 150 m obytné plochy + 40m zimní zahrady a podařilo se nám ho postavit za 1 200 000, takže věřím že když budete šikovní a bude to dobře , jednoduše vyřešené , tak se můžete vlézt do jednoho milionu.“