Chat

Darovací daň

Ing. Alena Mann

Záznam chatu ze středy 11. září 2013

Tereza Černá: „Dobrý den, rodiče se přestěhovali a chtějí mi darovat svůj byt. Zajímalo by mě, jakou výši daně budou platit a zda budu mít s tímto darem spojené nějaké výdaje. Děkuji.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, v případě, že Vám rodiče darují nemovitost nebudou platit darovací daň oni. Darovací daň má na starosti obdarovaný a dárce je v tomto případě pouze ručitelem v případě nezaplacení vyměřené daně. Jelikož se jedná o darování nemovitosti od rodičů, bude sazba daně 0% a tím pádem konečná daň bude také nulová. Vaše náklady budou ve výši 3x notářsky potvrzené darovací smlouvy - tedy v řádu několika stovek korun.“

sk: „Které dary nepatří do darovací daně?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, do darovací daně nespadají dary, za které požadujeme úplatu. Darem je tedy vše co někomu věnujeme - tedy i dary k narozeninám, které známe z běžného života.“

sk: „Myslíte si že darovací daň by měla být zrušena?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, toto je velmi zajímavá otázka. Dle mého názoru by nynější podoba darovací daně měla být zrušena. Jelikož je pro většinu lidí sazba daně 0% a jen dary mezi subjekty, které nemají příbuzenský vztah u nichž cena přesahuje 200 000Kč je vyšší sazba daně. Náklady spojené s výběrem daně jsou vysoké a proto by z mého pohledu jistě stačilo o darování informovat stát prostřednictví například daňového přiznání u daně z příjmů, kterou odevzdáváme každoročně všichni.“

Veronika: „Dobrý den, chci se zeptat zda je možné na rodinný dům sepsat si sám darovací smlouvu, kterou si nechám ověřit notářem nebo se radši obrátit přímo na něj? Kolik cca stojí sepsání takové smlouvy notářem, pokud hodnota RD je cca 3 mil. Děkuji za odpověď“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, darovací smlouva má některé povinné prvky, ale na internetu je k dohledání mnoho vzorů darovacích smluv, takže bych se nebála vytvořit tuto smlouvu sama. V případě, že si nevěříte, než notáře, bych raději požádala o sepsání právníka a pak by cena nemusela být moc vysoká - v řádech stovek korun, maximálně pár tisíc korun - dle jeho sazeb. Mezi povinné prvky patří například nadpis darovací daň, identifikace obou osob (jméno, příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo), prohlášení dárce o darování předmětu daru a jeho identifikace (například daruji osobní vozidlo s VIN-kódem...), dále by měla obsahovatinformaci o přijetí daru obdarovaného. Dále je potřeba sepsat veškeré vady na nemovitosti a rozná poškození. Určitě bychom taky měli připojit návrh na zapsání do katastru. Toto vše by mělo být notářsky ověřeno.“

Vopička: „chci darovat rod. domek dceři platí se z toho daň? a platí se daň z převodu nemovitostí při darování pokud ano podle čeho cena?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, jelikož se jedná o dceru, bude sazba 0% a díky tomu bude vyměřená daň také nulová. Je potřeba si dát pozor na dobré sepsání smlouvy. Při správném sepsání se neplatí ani daň z převodu nemovitostí.“

Dana: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat..darovala jsem vybavení bytu svoji dceři... protože byla proti mě je vedená exekuce,když příjdou do bytu,můžou mi něco vzít,pokud je to mé dcery?Děkuji za odpověď.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, z tohoto důvodu bych jistě doporučovala sepsalt darovací smlouvu, která bude dokladem o tom, že věci nejsou ve Vašem vlastnictví, ale ve vlastnictví dcery. V tomto případě exekutoři mohou sice majitek zabavit, ale dcera s touto darovací smlouvou může požadovat navrácení majetku. Doporučuji přesně identifikovat tyto věci a nejlépe připojit i fotografie.“

Milada: „Dobrý den, sestra je majitelkou lesa a protože nemá dostatek času na jeho údržbu, chtěla by mně ho darovat. Jaké mám , prosím, povinnosti vůči úřadům a musím mít smlouvu sepsanou právníkem? Děkuji.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, smlouva nemusí být sepsána právníkem - záleží jak si věříte při jejím sepsání. Nejprve musíte tedy sepsat smlouv, kterou 3x necháte ověřit notářem s tím, že jedna připadá vám, jedna sestře a jedna na katastr nemovitostí. Dále musíte do 30 dní podat daňové přiznání, na zakladě kterého Vám Finanční úřad vyměří daň (nulovou). Dále musíte podat žádost o změnu v katastrálním úřadu. Nakonec ještě daň z převodu nemovitostí, která však bude také vyměřena v nulové částce.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych manželovi darovat 1/2 rod.domu,ve kterém bydlíme společně již více než 10 let.Najdu někde na internetu přesný typ smlouvy,podle které,bychom sepsali dar.smlouvu ? A musí pak podat daňové přiznání na FÚ i když bude platit nulovou daň? Děkuji Lenka D.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, jelikož jste manželé měl by být dům ve společném jmění manželů. V případě, že není, můžete polovinu domu darovat svému naželovi bezplatně, změnit vlastníka v katastru na dva vlastníky a následně podat daňové přiznání z převodu nemovitostí. Vypočtená daň bude taktéž nulová.“

Jaromir: „Dobry den Musim si nechat delat odhad ktery stoji spoustu penez pokud chci darovat nemovitost manzelce a nemusim platit dan darovaci? Dekuji Jaromir“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, znalecký odhad bohužel opravdu musíte nechat udělat - jeho cena ce obvykle pohybuje obvykle mezi 3-30 tisíci korun dle ceníku znalce. Musíte odevzdat daňové přiznání s cenou od znalce, ale konečná vyměřená daň bude ve výši 0Kč, jelikož je to darování mezi manžely.“

Jarda: „Dobrý den, patří finanční dar od rodičů jednomu z manželů do společného jmění?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, v roce 2013 je to ještě společné jmění manželů. Od roku 2014 (s příchodem nového občanského zákoníku) je dar pouze osoby uvedené ve smlouvě. Bude-li darovací smlouva psaná pouze na Vás, je dar Váš. Bude-li psaná na vás oba, bude v roce 2014 darem Vás obou.“

marie: „Darovala jsem synovi dum s vecnym bremenem,syn dum prevedl na svou pritelkyni.Muzu dar zadat zpet?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, bohužel nikoliv. Navrácení daru je možné jen v případě, že by se choval hrubě vůči Vám či členům Vaší rodiny a to se pak většinou soudně prokazuje. Od nového roku s příchodem nového Občanského zákoníku by ste mohla žádat vrácení daru. Bohužel myslím, že toto neplatí retrospektivně - tedy, že smlouva sepsaná před platností nového zákoníku se neřídí novými pravidly.“

Darina: „Dobrý den, zaznamenala jsem Vaši odpověď, že darovací smlouva by měla být notářsky ověřena. Je to nutný požadavek? Měla jsem totiž dojem, že postačí úřední ověření podpisů zúčastněných osob.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, úředně ověřené by také mělo stačit, ale tato varianta nebývá tolik známá, takže jsem napsala známější formu - notářské ověření.“

Naděžda: „Chtěly bychom darovat byt dceři-Společné jmění manželů.Budeme platit nějakou daň...darovací daň a daň z převodu?Můžeme sepsat smlouvu na dožití v bytě? děkuji“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, doporučuji počkat do nového roku - pak dar připadne pouze dceři a v případě například rozvodu by byl byt stále pouze její a manžel by si jej nemohl nárokovat. Ve smlouvě můžete specifikovat jakékoliv podmínky - včetně podmínky dožití. Jelikož se jedná o dceru - bude daň darovací i z převodu nemovitostí nulová.“

Petáková Zdenka: „mohu uzavřenou smlouvu dodatečně doplnit o nějakou podmínku ?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, s tímto jsem se bohužel nikdy nesetkala. Dodatek ke smlouvě však bývá běžným prvkem. Takže pokud bude dodatek dobře sepsán a podepsán oběmi stranami (projistotu budou podpisy ověřeny) věřím, že i tato možnost je uskutečnitelná.“

Marta: „Dobrý den.Chci dceři darovat rod.dům,můžete prosím poradit na koho se obrátit (právník ,notář...)A jaké dokumenty jsou nutné? Děkuji“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, notář i právník by měli být schopni Vám pomoci. Právník by mohl být levnější ve srovnání poplatků. Potřebujete: 3x ověřenou darovací smlouvu daňové přiznání k darovací dani daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí žádost o změnu na katastrálním úřadu“

Josef: „Dobrý den, uvažujeme s manželkou že by jsme darovali byt neteři, jestli se něco platí, nebo by bylo lepší pořídit závěť. Děkuji za odpověď“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, neteř patří do druhé linie, takže sazba daně je 0%. Jesli máte opravdový zájem o předání nemovitosti neteři, tak určitě doporučuji nemovitost darovat. Při správném sepsání smlouvy je to mnohem levnější varianta. Při dědění nemovitosti by neteř platila notáři částku ve výši až několika procent z ceny nemovitosti (obvykle 2-3% z ceny nemovitosti). Při dědění je toto velký problém, jelikož dědici často nemají na zaplacení tohoto poplatku a dostávají se do finanční tísně.“

Eva Janoušová: „Dobré odpoledne paní Mann, ráda bych se zeptala, když mi má babička s dědou chtějí darovat jejich dům (s věcným břemenem), zda-li musím platit darovací daň. Tuším, že jste dotaz již zodpovídala, ale musela jsem odběhnout za synem. Předem Vám velice děkuji za informaci. Pěkný den, s pozdravem Eva Janoušová“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, daně platit určitě nebude, jenom poplatky v minimální výši. Určitě nedoporučuji čekat až na dědictví.“

Blanka: „Dobrý den, rodiče mi chtějí darovat nemovitost ve které společně bydlíme. Každý máme svoji bytovou jednotku. Rodiče trvají na trvalém dožití v dané nemovitosti a chtějí to mít písemně v darovací smlouvě. Jak správně to mám do darovací smlouvy napsat ??? Děkuji za odpověď“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, definice je čistě na Vás. Je možné napsat, které pokoje budou čistě pro jejich užívání. Je možné také napsat obecně, že rodiče budou věcným břemenem s možností využívání celého domu. Přesné určení je čistě na Vás. Doporučuji však co nejpřesnější specifikaci, aby nedocházelo v pozdějších letech ke sporům.“

Kamil: „Dobrý den, kdy nabyde darovací smlouva platnost? Kdy je opravdu např. dům obdarovaného? Příklad: žena, na kterou jsou vedeny exekuce, zdědí dům. Pokud nechce dědictví odmítnout, ale přijmout a ihned darovat dům synovi, aby nebyl zahrnut do exekuce, lze to tak, aby vše proběhlo správně a bez rizika, že dům zababaví exekutor? Zdravím. Kamil“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, tohle by mohl být velký problém. Po zdědění se změní vlastník v katastru nemovitostí a exekutor si těchto informací všímá většinou velmi rychle. Po poradě s právníkem by bylo snad možné napsat darovací smlouvu tak, aby veškerý zděděný majetek připadal synovi. Případně darovací smlouva nabývá platnosti ověřením podpisů. Takže by se snad dala sepsat ve stejný den, ve který nebyde platnosti dědictví.“

Monika: „Dobrý den, kde všude mohu darovací daň notářsky ověřit? Děkuji za odpověď.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, notářsky v kanceláři notáře. Ty bývají v každém městě a na obecním úřadě by měli mít informaci o nejbližším notáři. Ověření lze také provést na CzechPointu (na pobočkách české pošty).“

Věra: „Pokud daruji byt dceři, ale bydlím v něm já, může být zabaven exekučně?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, bude-li v katastru vedená jako vlastní dcera, nemůže být byt zabaven. Exekutor však může přijít dovnitř a zabavit vybavení bytu a následně Vaše dcera musí prokázat co je její majetek (může zažádat o vrácení majetku, který je její). Prokázat vlastnictví je možné například fakturou za nakoupené spotřebiče, ale je možné do darovací smlouvy napsat, že darujete byt včetně veškerého příslušenství - s přesnou definicí by asi musel pomoci právník.“

Božena: „Dobré odpoledne, pokud darujeme s mužem dům vnučce, tak bude potřeba udělat odhad nemovitosti? A jaká bude přibližně daň z převodu nemovitosti? A co je to daňové přiznání k darovací dani a z převodu nemovitosti? Tato přiznání kdo vypracovává? Děkuji za odpověď.“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, bohužel odhad je nutný. Darovací daň bude nulová, jelikož jste její nejbližší příbuzní. Daňová přiznání k dani darovací a k dani z převodu nemovitostí je list, který si můžete vyzvednou na Finančním úřadu a tam Vám i poradí vyplnění. Samotné daňové přiznání obsahuje jen několik málo otázek, které jistě zvládnete vyplnit.“

Líba Sk.: „Dobrý den,mám dva syny,jednomu z nich bych chtěla darovat rodinný dům,v případě mého úmrtí zůstane dům synovi,kterému jsem ho darovala a nebude zahrnut do dědictví?Není možné napadení daru jako v případě možnosti napadení závěti?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, napadení možné je, ale v případě, že si necháte poradit od právníka, měla by ste se tomuto problému vyhnout.“

Draha N.: „Dobrý den, manžel by rád daroval svůj dům 5ti našim nezletilým dětem. Žijeme v něm a nadále žít budeme. Vidíte v tom nějaký zásadní problém?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, jedinný problém by mohl nastat při darování 5 lidem - narovnání vztahů mezi nimi by mohly doprováze hádky. Jinak Nezletilost dětí se dá smluvě ošetřit a vaše žití v domě také pomocí věcného břemene.“

Cupáková: „Dobrý den,s přítelem žijeme ve společné domácnosti a máme společné dítě rok a půl.Koupili jsme družstevní byt za společné peníze,ale napsat se může jen na jednoho.Tak by mě zajímalo zda mi může přítel tedy až předělá byt do osobního vlastnictví pulku darovat a budeme muset platit darovací daň.Děkuji Cupáková“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, darování poloviny vlastnictví je možné a jelikož jste manželé bude vypočtená daň v nulové výši.“

Hana: „Dobrý den, bratr mi chce darovat nemovitost. Někteří lidé nás upozorňují, že by darovací smlouvu mohli napadnout jeho případní dědicové (syn a dcera z předchozího manželství). Je to možné? Domluvili jsme se že on by nemovitost doživotně užíval, jak je to s nároky jeho partnerky, když budou dům společně udržovat?“

Ing. Alena Mann: „Dobrý den, napadení je vždy možné, ale v případě dobrého sepsání darovací smlouvy se není čeho obávat.“