Chat

Detox krve

Mgr. Ing. Diana Chrpová

Záznam chatu ze čtvrtka 25. dubna 2013

Petra: „Dobrý den, každý rok na jaře si vařím čaje z čerstvých - nehnojených kopřiv. Je to dobrá detoxikace? Nebo je to zbytečné a něco si nalhávám? Jak více tělo očistit? Nyní jsem ve 27tt. a čaj jsem čala pít zase. Děkuji za odpověď. Petra“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Pokračování odpovědi: organismus se fyziologicky zbavuje látek, které nepotřebuje. Důležitý je i pohyb pro správně fungující metabolismus. Existjí i případy, kdy po požívání velkého množství kopřivového nálevu - cca 6 l. denně, došlo k narušení minerálového hospodaření v organismu. S pozdravem Chrpová“

Detox: „Dobrý den .Chtěla jsem se zeptat mám méně krevní ch destiček a více bílých krvinek .Chodím každé 3měsíce na kontrolu krve.Pomohl by mně detox krve a co to vůbec je.“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Detox organismu, detox krve jsou populární a bohužel zavádějící termíny. Pokud hovoříme o detoxu organismu, tak pouze v případě, pokud je organismus intoxikován nějakým jedem. A to určitě není Váš případ. Tady bude problém někde jinde a patří pouze do rukou lékaře, hematologa. Určitě dbejte, ab váš jídelníček obsahoval vše, co má - hojně zeleniny, ovoce, ryby, zakysané mléčné výrobky, chléb a pečivo s obsahem celozrnné mouky, i maso.. Pohyb dle vašich možností. To vše je důležité a zabezpečuje dobré fungování organismu, které je předpokladem řešení případného zdravotního problému. Pro konkrétnější radu by bylo potřeba zanalyzovat váš jídelníček, zda mu něco nechybí. S pozdravem Diana Chrpová“

Lidka: „dobrý den, určitě jste slyšela o detoxikaci p. Antonie Mačingové ze Slovenska. 4istí, se krev,kůže, vnitřní orgány, zlepšuje se metabolismus. Po porodu jsem vyzkoušela pročistit si tělo od škodlivin ,protože se mi objevyl ekzém na rukou a nohou.Doktoři mi dávali silné kortizonové masti.sice to pomůže ale jen na chvilku. Je možné, že po detoxikaci se mi kožní problemy ještě víc vyrazí?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, bohužel jsem o této paní neslyšela. Pokud váš jídelníček obsahuje všechno to, co má, nekouříte, zařazujete pohybovou aktivitu, váš organismus relativně fyziologicky funguje, nevím, proč by váš organismus obsahoval škodliviny. To, že se vám objevil exém je možné, že těhotenstvím a pak zřejmě kojením je organismus více namáhán a potřebuje více látek potřebných pro správné jeho fungování. Zvláště kůže takto reaguje. Mohla se objevit i alergie na nějakou látku. Kortikoidové masti problém neřeší. Je potřeba zkusit zjistit nějakou souvislost mezi potravinou či pokrmem nebo kořením a zhoršením exému. Doporučuji navštívit alergologa. Pokud se taková potravina najde, je třeba ji ze svého jídelníčku vyloučit.“

Jiřina Herelová: „Dobrý den, slyšela jsem, že naše populace je promořená parazity a plísněmi. Velký vliv na to má stres a strava, které nás překyselují. Jak se tedy odkyselit, a tím odplísnit a odbreberčit? Úplně utéct do hor a vyhnout se moderním vymoženostem každý nemůže.. Děkuji Herelová PS: Dárcovství krve a menstruace má na stav organismu pozitivní vliv?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, já bych to neviděla až tak černě. Mikroorganismy byly a budou vždy kolem nás. Ne všechny jsou organismy patogenními, kteé by mohly způsobit nějaké onemocnění. Existují studie, které poukazují na to, že v rodinách, kde extrémně dbají na čistutu - několikrát denně se vytírá, luxuje, používají se všechny možné čistící prostředky, děti vyrůstající v této extrémní čistotě jsou daleko náchylnější na běžné infekční nemoci. Mají sníženou imunitu. K termínu překyselení - rovněž populární téma. Organismus má mechanismy udržovat hodnotu pH, to znamená míru kyselosti na fyziologických hodnotách - pH krve i tělních tekutin je lehounce zásadité a díky pufrovému systému organismus toto zásadité pH umí udržet. Dodržujte zásady zdravého životního stylu, správný jídelníček s dostatkem zeleniny a ovoce, pohybovou aktivitu, odpočívejte! Zdraví Chrpová“

Věrka: „dobrý den, snažíme se o miminko, vypadá to, že se již zadařilo.:-) Chci se zeptat, miluju čaje: zelený, mátový, kopřivový, heřmánkový...vadí některý v těhotenství? Dále se chci zeptat, bydlím přímo u hlavní cesty, jak minimalizovat dopad nečistého prostředí na organismus? děkuji“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den,bylinné čaje, které mají léčivý účinek, což je většina z nich, byste měla pít, pokud problém máte. Pokud jste nadmutá, vypijte mátový čaj, pokud máte nějaký drobný zánět, použijte heřmánkový čaj. Zelený čaj je samozřejmě vhodný,je významným zdrojem antioxidantů fenolového typu. Připravujte ho slabý, protože obsahuje kofein.Jedn hrnek denně určitě stačí. K minimalizaci dopadu nečištého prostředí, kde žijete - dostatek zeleniny, ovoce, bylinky a koření k ochucení pokrmů - přísun antioxidantů. Pohyb v prostředí zdravějším - v přírodě. S pozdravem D. Chrpová“

Soňa: „dobrý den, před chvílí jste říkala, že pokud tělu nechybí žádná látka, neměl by užívat potravní doplňky. Ale jak se to zjistí? Dělají se někde testy, platí to pojišťovna?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, to bylo vše moc drahé. Běžně se ale z krve zjišťuje, zda nejsme anemičtí. Z výsledků cholesterolemie lze také usuzovat. Existují doporučení, jak má vypadat a co má obsahovat správný jídelníče. Minimálně 500 g zeleniny a ovoce denně, 2 x týdně ryby a luštěniny, denně zakysaný mléčný výrobek, nezavrhovat maso, protože je zdrojem plnohodnotných bílkovin,pitný režim - voda, ovocné šťávy, čaje. Omezit sladkosti, preferovat oleje před živočišnými tuky.. Můžete si nechat zanalyzovat u nutričního terapeuta váš typický jídelní lístek. Pokud bude v pořádku, znamená to, že by vám žádná látka pro správné fungování organismu neměla chybět. S pozdravem D. Chrpová“

Ludmila: „Dobrý den. Při dlouhodobém používání antibiotik lidem ubývají bílé krvinky - lze příjmem některých potravin zlepšit tuto situaci ? Děkuji a přeji krásný den.“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, nějak jsem nikde nezaregistrovala, že by dlouhodobým užíváním antibiotik ubývaly bílé krvinky. Pokud se tak stalo, snažte se o zdravý jídelníček,který podporuje regeneraci organismu. Vidím to jako lékařský problém. S pozdravem Diana Chrpová“

Hana I.: „Dobrý den, platí, že se má vypít burčáku tolik, kolik je v těle krve...a kolik je v dospělém lidském těle krve?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, to bych určitě nedělala:) Krve je cca v rozmezí 3,6 - 4,5 l. Ženy jsou na té dolní hranici. S pozdravem D. Chrpová“

Iva: „Dobrý den, když je pH zjištěné při odběrech kolem 6, tak co s tím? Znamená to překyselení?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den,a pH čeho? Krve? 7 je neutrální. Krve je cca 7,4. U moče to kolísá lehce pod 7 a nad 7, záleží také na stravě. Bílkovinná strava ovlivňuje pH moče pod 7, čili do kysela, zelenina a ovoce nad 7. S pozdravem Diana Chrpová“

Lenka R.: „Dobry den, muzeme mit lekarka pri preventivni prohlidce odebrat krev, kdy by se pomoci testu zjistilo, zda mi nejaka latka v krvi nechybi?mam bolest hlavy atd. neurolozka upozornuje na nedostatek magnezia. Lekarka vsak testy nechce udelat. daji se zaplatit pres pojistovnu?Dekuji mnohokrát“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, celková analýza krve by bylo moc drahá, protože stanovení některých látek je velmi nákladné. Lépe by bylo, kdyby jste si u nutričního terapeuta nechala zanalyzovat váš jídelníček, z kterého by se poznalo, co ve výživě a tedy i v organismu chybí. Určitě posilte zeleninu a ovoce, bylinky jako koření - oregano, saturejku, tymián, mátu jako významné zdroje antioxidantů. S pozdravem Diana Chrpová“

Elena Bohumín: „Dobrý den, gynekolog vždy doporučí kyslinu listovou aniž by se zajímal o skladbu jídla. Podle infa na webu prý toto nejde předávkovat, ale mně bylo špatně, byla jsem oteklá a to v době kdy jsem teprve plánovala otěhotnět. Je možné se předávkovat kyslinou listovou ? Děkuji Elena“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, listová kyselina je vitamin rozpustný ve vodě, tudíž přebytečná dávka se z organismu vyloučí. Vaše problémy jsou pro vyšší dávky listovky netypické. Záleží také, kolik jste ji přijímala a určitě je i důležitý váš příjem ze stravy. S pozdravem D. Chrpová“

Iva: „Děkuji, bude to určitě moče, u výsledku byla hvězdička, jako že není v normě. Takže když je těch 6, jak dosáhnout pH 7? Děkuji.“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Více zeleniny a ovoce,bylinek jako koření - oregano, saturejka, tymián. Méně pečiva, masa, sýrů.“

Eva Jančálková: „Dobrý den, paní doktorko, je pravda, že pravidelné pití kopřivového čaje čistí krev? Po jakém čase dělat přestávku v pití, děkuji Jančálková“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Mezi bylinkáři se to traduje, vědecky to podložené není. Kopřiva, zvláště mladá vám ale určitě pozitivní látky přinese - antioxidanty jako vitamin C + fenolové sloučeniny,některé vitaminy, jako K, listovou kyselinu, minerální látky jako hořčík, draslík. To jsou všechno látky, které potřebujeme pro fyziologické metabolické procesy. Dle mého názoru stačí 1 hrnek (z jedné kávové lžičky)kopřivového nálevu denně, tak cca 1 měsíc. S pozdravem D. Chrpová“

Mojmír Pospíšil: „Dobrý den, slyšel jsem, že plíseň na nehteh může být způsoben špatnou krví, je to možné?“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „To myslím ne, jedná se spíše o lokální infekci plísňovým mikroorganismem, který se ve vlhku v botách pěkně namnožil a způsobuje svědění, pálení, deformaci nehtu.. Je třeba použít nějakou mast s protiplísňovým přípravkem - dlouhodobé užívání. Boj s plísní je úmorný a dlouhodobý. S pozdravem Chrpová“

Jany: „Paní inženýrko je dobré na krev a celkově oběhový systém červené víno?Doporučují tak jednu-dvě skleničky denně.Je to správně.Děkujeme“

Mgr. Ing. Diana Chrpová: „Dobrý den, červené víno obsahuje antioxidant resveratrol- oxidačnímu stresu. Tak jednu sklenku denně. S pozdravem Chrpová“