Chat

Matematika, která baví

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný

Záznam chatu ze středy 27. února 2013

aak: „Existuje i matematika, která nebaví?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „existuje způsob výuky matematiky, který nebaví“

aak: „To je nějaký projekt - Matematika, která baví a v čem spočívá to bavení?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „ano, víme o tom projektu, ale výsledky neznáme“

aak: „JE skutečně matematika o bavení - není spíš o učení, vědě, vzdělávání, přesnosti?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „matematika je o radostném zážitku z objevu“

Alena: „Má každý schopnost chápat matematiku? Nejsou žáci, kteří na to prostě nemají buňky a nepomůžou jim nové metody?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „nadání určitě existuje, ale nedostatek nadání nesmí být výmluvou na to, že dítě rezignuje na intelektuální činnost“

aak: „Je matematika podle Vás královnou věd?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „to je básnická otázka, určitě ale má potenciál rozvíjet myšlení i osobnost dítěte“

SKS: „Vadí Vám, když se říká místo matematiky - počty nebo matika?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „nevadí, to je jen slovo“

SKS: „Jednou mne pobavila matematika - Sbírka úloh z matematiky - Běloun - smál jsem se u příkladu, kde bylo použito slovo "močovina"...“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „to je možné, ale není to o matematice“

Petra Brandová: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možno nějakou zábavnou metodou naučit násobilku. Mám syna v 6 třída a má s ní stále velké potíže. Druhý syn s ní právě začíná. Děkuji.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „znalost násobilky není matematika. Důležité je porozummění.“

Aneta: „Dobrý den. Dobrodružství matematiky s Karlem Janečkem Co na to říkáte?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Bohužel, to neznáme.“

Aneta: „Dobrý den. Matematik věnuje miliony mladým vědcům Celkovou částku tří milionů korun věnuje ze svých osobních prostředků Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu. Co na to říkáte?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Už víme, ale peníze všechno nezachrání. KDyž jsou investovány vhodně, mohou přinést veliký užitek.“

Marie: „Mojí vnučku vůbec nebaví počítat,jde jí to ale je tak moc pečlivá až je pomalá. Jak s ní mám trénovat příklady na rychlost,tak aby jí to bavilo ale také jí s počítáním pomohlo. Vnučka je ve 2.třídě.Děkuji.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Rychlost není matematika. Vhodné je dát vnučce spekulativní úlohy. Možná jí to začne bavit.“

Eva: „Dobrý den, můžete prosím doporučit nějaké e-stránky k zábavnému procvičování matematiky pro 4. a 5.třídu? Mám dceru ve 4.třídě a matematika opravdu není jejím koníčkem. Předem děkuji za odpověď.Eva“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „nevíme o takových stránkách“

alžběta: „myslíte , že pro výuku matematiky je podstatný učitel?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „ano, nejpodstatnější“

Marková: „Nemám dotaz, ale musím vám napsat následující. Mám dceru 18 let v Houstonu, TX. Vystudovala tam Univerzitu, businnes. Hned v prvním ročníkum kdy byla matematika, a velmi ohromila přednášejícího. Znalost místních matematiky byla odstrašující, dcera tehdy psala, že učitely napovídala, a pomáhala ostatním řešit příklady. Je tedy pravda, že to byla její láska i tady v Plzni.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „gratulujeme“

Jana V.: „Dobrý den, chtěla bych se zaptat, zda máte zjištěno, kolik škol, učitelů, již Vaši metodu výuky matematiky použivá. Daří se Vám přesvědčit i starší pedagogy o jejích výhodách?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „asi 8 procent, daří se nám přesvědčit i starší učitelky, např. přes jejich vnoučata a přes radost dětí“

Radek: „Dobrý den já bych se vás chtěl zeptat na tu novou matematiku ,jesli je lehčí a zajímavější pro žáky.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „je smysluplnější a pro žáky přitažlivější. I děti v praktických školách, kde tuto metodu používají, dosahují lepších výsledků.“

Iva Hornová: „Zdravím Vás. Jsem Vaše bývalá studentka. Letos učím prvňáčky a podařilo se mi pro svou třídu prosadit Vaší matematiku. Nadšené nejsou jen děti, ale i já a rodiče. Moc Vám za vše děkuji.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ivo, děkujeme, to nás velice těší.“

Radka S: „Dcera chodí do 1.třídy a už teď pozorujeme jakousi nechut k matematice,nebaví ji řešit různé ulohy. Vše je v učebnici názorně v obrázcích,ale jí to připadá těžké a řekne,že tomu nerozumí. Klasické příklady na sčítání a odčítání zvládá bez potíží. Poradíte jak ji motivovat,aby jí to začalo více bavit. díky za odpověď.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Nutné je matematiku provázat s životní zkušeností dítěte. Důležité je, aby si všechno sama vyzkoušela a zažila radost z úspěchu.“

Eliška N: „já jsem diskalulik na mamtemiku mne ve škole úbejc nejde na na vysveční je ční jsem za tři jak mám pracovat s disfuncí?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Doporučujeme hodně názorných a manipulativních aktivit.“

Eva: „Dobrý den,mohu se zeptat na kolika školach se vyučuje Vaše metoda?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Asi na 8 procentech, ale není isté, že všude se učí optimálně.“

dagmarjakubcova@seznam.cz: „Dobrý den,mám syna který je v 8mé třídě jejich vyuka je v matematice velmi slabá myslím že to není ,ale v dětech ale bohužel v paní učitelce jelikož celý 2stupěn bojuje v matematice už jen to ,že vloni dělalo reparát z matem.5 dětí z 9 třídy,je to velmi smutný ale je to tak.Učebnice na vysvětlení katastrofa))))syna doučuje manžel,ale moje nervy nebo druhá paní učitelka,nemám jen tak nějaky dotaz,ale jen poukazuji na to jak vázne opravdu matematika.Apaní učitelka? děti jsou blbci a neví čemu nerozumí?Proto ale snad děti chodí do školy aby uměli a né byli uráženy,díky D.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „S takovou situací se bohužel občas setkáváme. Ale nevím, jak v takovém případě pomoci.“

Jana: „v uvodu jste zminili test, ve kterém jsme se umístili na posledním místě (ČR). Tento test dělali jen některé školy nebo všechny školy?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „byly to jen náhodně vybrané školy“

Hodiva: „Sdělte, prosím, webové stránky, o kterých jste hovořil. Děkuji.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „www.fraus.cz a nebo na stránkách naší katedry lze najít sérii nabídek seminářů: kmdm.pedf.cuni.cz“

Hana: „Dobrý den,máme syna v 5třídě a dělá nám trošku problém dělení se zbytkem jak na to.Děkuji a přeji hezký den“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „doporučujeme manipulaci a slovní úlohy“

julie: „Dobrý den pane profesore.Já léta s matematikou bojuji mám pocit že když mám něco vypočítat vypíná se mi část v mozku která to má na starosti.Mám malou dceru a nechtěla bych aby měla negativní vztah k matematice jenom proto že já jí neholduji.A pokud nebude mít vnímavého učitele aby dokázal vysvětlit učivo tak aby to pochopila jak já ji můžu jako matka pomoci k dobrému ve vztahu k matematice?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „máme i dobré zkušenosti s domácím vděláváním, kde rodič nechává dítě vysvětlovat svá řešení“

petra: „kde se dá koupit učebnice.... matematika která baví?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „např. v Luxoru, v každém případě v IC Fraus v Jungmannově ul. 32, Praha 1,“

Zuzana: „Dobrý den pane Hejný, sama matematiku miluju už od mala (měla jsem štěstí na osvícené učitelky matematiky), vystudovala jsem ji a i když se živím nečím jiným, stále mám pro matematiku a její krásné úlohy slabost :-) Ráda bych se zeptala, jestli je učebnice směřována až pro školy nebo existuje i nějaká předškolní příprava. Je učebnice vhodná i pro domácí doplnění běžné školní výukové praxe? Moc Vám držím palce a doufám, že se brzy začne matematika vyučovat jiným způsobem než drilem. S pozdravem, Zuzana“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Na předškolní přípravě se pracuje. Odkazujeme vás na kolegyni jana.slezakova@pedf.cuni.cz učebnice je vhodní i pro domácí práci“

lucie vesela: „dobry den, moc bych chtěla poděkovat za tuhle matematiku. Syn se ji učí v Kadani na škole a jde mu to vyborně. Pràvě je ve druhé třídě a ani nevim jak se naučil násobit , ale umí to a baví ho to . Diky moc a přeji mnoho úspěchů Veselá :-)“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „děkujeme“

ivamik: „Dobrý den pane profesore, právě jsem zapla televizi a zaslechla jsem jenom konec vašeho rozhovoru. Chtěla jsem poprosit o ty www stránky, abych si o tématu mohla více zjistit. Děkuji a přeji hezký den. Ivana Mikušová“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „www.fraus.cz a možnosti vzdělávacích kurzů najdete i na kmdm.pedf.cuni.cz“

Dede: „Já se taky učím tuto matematiku a je to můj nejoblíbenější předmět, jsem žák paní učitelky Michnové. Přemýšlíte o matematické hře na počítač nebo tablet? Děkuji Honza“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ano, už se na tom intenzivně pracuje“

Dana: „Existují stránky skolazaskolou.cz. Bohužel jsou placené. Děti pracují podle svých učebnic. Mohou sloužit především k procvičován.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „S tím nemáme nic společného.“

Jana: „Mohl byste napsat www stránky, kde si mohu o Vaší metodě výuky zjistit více informací? Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „www.fraus.cz a možnosti vzdělávacích kurzů najdete i na kmdm.pedf.cuni.cz“

Nováková J.: „pane profesore,třeba mu příklady z vaší matematiky v 5.třídě vysvětlíme, zdá se, že jim rozumí, ale bohužel za měsíc či nějakou dobu příklad vyřešit neumí. některé typy příkladů v PS mají zase málo možností k procvičení, objeví se až zase v další kapitole.Co s tím,aby jsme ho alespoň k požadavkům na lehčí SŠ nějak připravili?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Problém vidíme v tom, že to synovi vysvětlujete. Měl by to vysvětlovat on vám.“

Denisa: „Dotaz nemám, jen chci pozdravit paní doktorku Jirotkovou, která mne učila před revolucí na pedagogické fakultě. V prvním ročníku jsem u ní dělala zkoušku z matematiky. Učila jsem cca 8 let, teď mám dceru, která jde v září do školy na Praze 13, kde učí touto metodou. Na třídní schůzce jsme s ní byli seznámeni, moc se mi líbí a jsem ráda, že dcera bude mít díky této metodě k matematice snad lepší vztah než kdysi já. Rozhodně za takový přístup k matematice moc děkuji a přeji Vám i panu profesorovi hodně učitelů, kteří budou touto metodou děti učit.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Děkujeme a zdravíme“

Eva Jankovská: „Dobrý den, velice fandím vašemu přístupu k jakémukoliv učení. Mám malé děti a byla bych šťastná, kdy se ve škole učili takovým způsobem. Nemáte kontakt na učitele v Českých Budějovicích,který učí vaší metodou? Děkuji, Eva J.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „bohužel, nemáme“

zuzka: „Dobrý den,můžete poradit, jak naučit dceru - 5.třída - řešit slovní úlohy?počtářka je dobrá, ale chybí jí takové to logické uvažování.Jsou nějaké metodiky, jak toto procvičovat a naučit?děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Nejúčinnější je úlohy sehrát, dramatizovat, nebo aspoň modelovat.“

Katka: „V TV jste řekli, že je to matematika pro 1.až 5. třídu, ale co dál?? Není to škoda? Plánujete něco i pro druhý stupeň?? Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ano, pracuje se na tom.“

Eva Hanková: „Dobrý den pane profesore, je vhodné vést dítě podle Vašich učebnic doma jako rodič, pokud v okolí není škola, která Vaši metodu používá?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ano, máme s tím již dobré zkušenosti“

Karolína: „Dobrý den. V jakém věku se domníváte, je dobré začít s matematikou a z jakého důvodu?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „S matematikou prostřednictvím různých činností můžete začít v předškolním věku. Je důležité, aby dítě cítilo potřebu té činnosti a pak ho to bude i bavit.“

Jana: „Dobrý den, kde jsou k zakoupení Vaše učebnice?Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „v nakladatelsství Fraus a v některých prodejnách, např. Luxor“

Dagmar D.: „Prajem krásny deň! Sledujem Vašu reláciu a chcela by som sa zapojiť do diskusie ohľadom matematiky. Sme slovenská škola, ktorá už druhý rok vyučuje svojich žiakov v 1. - 4. ročníku podľa ucebníc pána profesora a sme s nimi veľmi spokojní. Naši rodičia prijali zmenu spočiatku trochu opatrne, ale teraz máme z ich strany len pozitívne ohlasy. Usporiadali sme niekoľko rodičovských združení, kde sme metodiku rodičom priblížili a rodičia sa veľmi aktívne zapojili.Vôbec deťom neprekáža ani český jazyk, v ktorom sú učebnice písané. Prajem Vám veľa tvorivých nápadov pri šírení veľmi obohacujúcej metodiky, ktorá odbúrava v deťoch strach s experimentovania. Zaujímalo by ma, či pripravujete učebnice aj do ďalších vyšších ročníkov ZŠ ako je piaty?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Děkujeme a na pokračování se pracuje. Pošlete, prosím, kontakt na adresu milan.hejny@pedf.cuni.cz“

Susa: „Dobrý den. Zajímalo by mě, jak můžu já jako rodič ovlivnit styl výuky matematiky na synově škole. Nebo můžu i já jako rodič se zúčastnit vzorových hodin? Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Jenom aktivitou rodičovského sdružení. Požádejte, aby se učitelka šla podívat do třídy, kde se touto metodou dobře učí. Otevřené hodiny poskytuje nakladatelství Fraus. Kontaktujte ocelkova@fraus.cz“

Dáša: „Prosím napište www.stránky kde najdeme odkaz na firmu, která vydává pracovní sešity a pod.... Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „www.fraus.cz a možnosti vzdělávacích kurzů najdete i na kmdm.pedf.cuni.cz“

Markéta: „Dobrý den mohuznát Váš názor na Sbírku úloh z matematiky - Běloun. Osobně ji považuji za velmi dobrou. Děkuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „V minulosti měla velký význam při přípravě na střední školu. Odpovídala ale instruktivnímu vyučování.“

Dana: „Dobrý den, co je podle Vás příčinou poklesu vědomostí dětí v matematice, po používání "nových" metod výuky v rámci ŠVP. Staří učitelé odešli do důchodu. (20 let demokracie)“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Asi nejvážnější problém je celkový postoj ke vzdělání a ocenění učitelů.“

M. Němcová: „Dobrý den, proč si myslíte, že je výuce nejdůležitější to, aby žáky bavila?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „To je hnací motor v touze za poznáním a to se netýká jenom matematiky“

Monika: „Dobrý den, syn nastupuje příští rok do prvé třídy, matematika ho baví. Ráda bych volila školu s kvalitní výukou matematiky, nemohl byste mi doporučit ZŠ v litoměřickém okrese? Děkuji za odpověď.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Bohužel, známe výbornou učitelku v Lysé nad Labem“

Lea Kralova: „Dobry den,lze vas nahled-postup v matematice take pouzit pro deti s lehkym mentalnim postizenim (prakticke skoly - I.a II. stupen)? Prijde mi to velmi nazorne. Dekuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ano“

Anna P.: „Dobrý den, nechystáte nějaké přednášky či semináře na jihu Čech?“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „obraťe se na nakl. Fraus, ocelková@fraus.cz“

Sabanova: „Dobry den pane profesore, prosim poradte nejakou fintu na scitani pro druhaka ZS zpameti. Pri pocitani pisemne nema problemy, ale zpameti si neni schooen zapamatovat cisla a secist je dohromady. Dekuji“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Nevytvářet tlak a dávat úlohy, které ho baví.“

Pavla B.: „Dobrý den, Vaše metoda mě velice zaujala. A proto jsem se chtěla zeptat, zda si myslíte, že by bylo možné ji použít i pro výuku na ZŠ praktické (samozřejmě s pomalejším tempem)“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Ano, už s tím máme dobré zkušenosti.“

J.Nováková: „Pane profesore,či p.docentko, odpovědi na své otázky nenacházím,mohu Vás tedy poprosit o odpověď na mail?Paní učitelky v naší škole vyměnit nemohu,ani je vyslat na Vaše školení..Jak tedy pomoci synovi, aby zvládl pak střední školu?Děkuji Vám za odpověď na j.vcelova@seznam.cz“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Je to těžké dávat takovéto rady na dálku.“

Marcela: „Dobrý den je vyučování matematiky stejné na všech základních školách? Děkuji.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Určitě ne.“

Zdenka: „Dobrý den pane profesore, je možné někde na internetu najít seznam základních škol, které vyučují matematiku Vaší metodikou. Děkuji za odpověď.“

Prof. RNDr. Milan, CSc. Hejný: „Obraťe se na nakladatelství Fraus“