Chat

Exekuce - doručování + předžalobní výzva

JUDr. Jana Tvrdková

Záznam chatu z pondělí 25. února 2013

aak: „Zažila jste nějaký hodně smutný exekuční případ?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Bohužel ano, nejsmutnější případy jsou takové, kdy dluh musí zaplatit někdo, kdo jej vlastně vůbec nezpůsobil, typycky věřitel, který se zaručil za dlužníka, když žádal např. o poskytnutí půjčky. V takovém případě soud vynese rozsudek, že dluh jsou povinni zaplatit oba společně a nerozdílně, věřitel pak logicky dluh vymáhá po tom, kdo má nějaký majetek. Zdá se to být velmi nespravedlivé, ačkoliv je takový postup zcela v souladu s právními předpisy.“

aak: „Kolik jste pracovně zažila exekucí, spočítala byste to?“

JUDr. Jana Tvrdková: „To není těžké spočítat, každý exekutor povinně vede rejstřík exekucí, které jeho úřad vyřizuje. Úřad, který vedu já, vyřídil za dobu svého působení cca 10000 exekucí.“

sk: „Je podle Vás dobře upravena v českém právu exekuce?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Podle mého názoru je exekuční řízení v současné době upraveno dobře,komplexně. Za dobu účinnosti exekučního řádu byla přijata celá řada novel, které reagovaly na problémy vyskytující se v praxi, zejména byla přijata celá řada institutů ochraňující pozici dlužníka a jeho rodinných příslušníků. Je potřeba si uvědomit, že exekuce prováděná soudním exekutorem je v českém právním řádu poměrně nový institut, dlouhá desetiletí se o výkon rozhodnutí staraly výhradě soudy. Jakkoliv se zákonodárce snažil přijmout exekuční řád, který by byl rozumný a spravedlivý, až jeho aplikace v praxi ukázala na některé problémy, které byly odtraňovány "za pochodu", jednak dílčími novelami, ale i judikaturou Nejvyššího soudu.“

Eva: „Dobrý den, známý nám dluží, v tuto chvíli je v KN nařízený prodej jeho domu od jiného věřitele. Jde se k této exekuci "přidat" s tou naší částkou. Kde zjistíme jaký exekurot to má na starosti. Co proto máme udělat a koli z toho dluhu můžeme dostat (náklady pro nás, kteří by jsme podávali návrh) Děkuji Eva“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den, Evo. Který exekutor vede exekuci proti Vašemu známému zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí - každý exekutor má své evidenční číslo, které se uvádí před vlastní spisovou značkou . např. mé číslo je 095, má spisová značka pak vypadá následovně : 095 Ex77/13. Na stránkách Exekutorké komory pak v seznamu siudních exekutorů můžete vyhledat toho, který exekuci vede a do jím prováděného řízení se přihlásit s Vasí pohledávkou. Podmínkou však je, aby tato pohledávka byla judikovaná, přiznaná soudním rozhodnutím nebo sepsaná notářem formou přímo vykonatelného notářského zápisu. Kolik nakonec "dostanete" záleží na tom, jak hodnotný majetek dlužník má a kolik věřitelů se přihlásí.“

aneta: „Dobrý den, je pravda, že po nějaké době, kdy exekutor nemá od dlužníka jak částku strhnout, získat, že tato dlužná částka může být omilostěna nakonec, nebo to je jen výstřel někoho řečeného...děkuji“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den. Pravdou je, že dispozici s exekučním řízením má vždy v rukou věřitel, na něm záleží, zda-li chce v exekuci pokračovat i za situace, kdy dlužník skutečně namá žádný majetek. Pokud věřitel se zastavením exekuce nesouhlasí, rozhodne o jejím dalším trvání soud a může se stát, že exekuci i proti věřitele zastaví, jestliže je zřejmé, že výtěžek exekuce nedosáhne ani na náhradu nákladů spojených s jejím prováděním.“

Jana Hanousková: „Dobrý den,je možné zjistit, kolik dotyčná osoba dluží? Mám neteř, kterou již exekutoři nahánějí,má sestra(její matka) je z toho dosti špatná,nemáme ponětí,kolik neteř dluží. Děkuji“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den. Poměrně snadný způsob, jak získat informace o exekučních řízeních je nahlédnutí do Centrální evidence exekucí (www.cee.cz). Je to sice placený, ale veřejně přístupný registr, kde jsou evidovány všechny pravomocně nařízené exekuce.“

Lenka: „Dobrý den, co to znamená, když byla exekuce zrušena z důvodu insolvence? Bude znovu k exekuci přistoupeno? Děkuji, Lenka“

JUDr. Jana Tvrdková: „Podáním insolvenčního návrhu se exekuční řízení ze zákona přerušuje. Exekuci lze nařídit, ale nelze ji provést, pokračuje se v ní po skončení insolvence. Mnoho insolvenčních návrhů je totiž podáváno účelově, aniž by byly splněny zákonné podmínky, soud pak takový návrh odmítne a v exekuci se pokračuje.“

petra: „Dobrý den,zajímalo by mě zda je běžné že exekutor zablokuje účet kvůli částce cca 30 000 a zárověň dá exekuční příkaz na prodej nemovitosti,která má mnohonásobně vyšší hodnotu. Nemělo by to být úměrné výši dluhu? Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den, obecně máte pravdu, exekutor musí postupovat přiměřeně a blokovat jen majetek do výše dluhu, jeho příslušesntví a pravděpodobných nákladů exekuce. Jenže v tom bývá ta potíž - mnoho dlužníků si neuvědomí, že vedle primárního dluhu se v exekuci musí vymáhat i jeho příslušenství (úroky, penále, náklady předchozích soudních řízení), které muže mnohonásobně převýšit jistinu dluhu. Nedorozuměním může být i to, že exekutor nevydává exekuční příkaz směřující k prodeji nemovitosti, ale rozhodne pouze o zřízení exekutorského zástavního práva, kterým se zajištuje pohledávka věřitele pro případ, že by ostatní majetek dlužníka (třeba prostředky na jeho účtu v bance) nestašily na úhradu celé vymáhané částky.“

Radek: „Dobrý den,jsem většinovým vlastníkem nemovitosti 5/8,a další tři sourozenci mají po 1/8 podílu.Nyní je nařízená dražba 1/8 podílu z nemovitosti.Na předkupní právo nemám dostatek financí.Může se prodat celá nemovitost,mě vyplatit?Z tohoto budete vědět víc 003 Ex 2656/05-60.Děkuji Radek“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den, Radku. Pokud nemáte peníze na to, abyste se pokusil koupit dražený spoluvlastnický podíl, můžete se dohodnout s exekutorem, který exekuční dražbu provádí, aby Váš spoluvlastnický podíl prodal zároveň s dražbou exekuovaného podílu. Jedná se o tzv. dražbu dobrovolnou, přesněji řečeno dražbu prováděnou na návrh vlastníka. Je pravidlem, že prodej nemovitosti jako celku je efektivnější než prodej podílu, mohlo by to být výhodné řešení i pro Vás. Pokud byste o toto řešení neměl zájem, exekutor v žáném případě Váš spoluvlastnický podíl prodat nemůže.“

Pavlas: „Lze zabavit majetek povinného i na jiné adrese než li je trvalé bydliště uvedené v obč. průkazu?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Ano. Trvalé bydliště je údaj důležitý pro doručování úředních písmeností, nevypovídá však nic o tom, kde dlužník skutečně bydlí a kde má umístěny své věci. Exekutor je povinen prověřit všechny adresy,kde by se dlužník mohl zdržovat a kde by se mohly nacházet exekučně postižitelné věci.“

Vìta: „Jak je to s doručováním do datové schránky České pošty? Nebo to už neplatí? Jsou povinné?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Fyzické osoby - nepodnikatelé - si mohou dobrovolně a bezplatně zřídit datové schránky, jejichž prostřednictvím s nimi pak budou všechny orgány veřejné moci povinny přednostně komunikovat.“

pavla: „Dobrý den paní Tvrdková, mám na Vás tento dotaz. Existuje nějaká maximální lhůta pro splacení dluhu přikázanou pohledávkou z účtu? Co když peníze na účet nechodí pravidelně,ale s prodlevou několika měsíců? Velice děkuji za Vaši odpověď.“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den. Pokud exekutor zablokuje Váš účet, na kterém není dost prostředků k úhradě celé vymáhané částky, eviduje banka vydaný exekuční příkaz ještě po dobu dalších 6 měsíců od vyrozumění o nabytí právní moci, pak jej vyřadí ze sledování. Exekutor ovšem musí pátrat po dalším Vašem majetku, ze kterého by Váš věřitel mohl být uspokojen.“

Pavlas: „Jak se v případě, že povinný bydlí na jiné adrese dokazuje zda jsou věci v bytě jeho či nikoliv?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Předpokládá se (předpokládá to zákon), že kde povinný bydlí, tam má i své své věci. Pokud jsou věci ve vlastnictví někoho jiného, může požádat exekutora o vyškrtnutí sepsaných věcí ze soupisu a pokud takovému návrhu exekutor nevyhoví, může podat u soudu žalobu na vyloučení těchto věcí ze soupisu. Své vlastnictví prokazuje doklady o zakoupení věci, o úhradě její ceny, popř.i svědeckou výpovědí. O těchto skutečnostech musí exekutor nebo jeho zaměsrnanec, který soupis provádí, všechny přítomné poučit.“

Vladimír Kotrch: „Dobrý den paní exekutorko, sleduji nyní Vaše on-line vstupy v ČT-Sama doma. Hodně se zabýváte stranou exekuovaného-dlužníka. Já jsem na druhé straně, tj. věřitel. Mám několik dotazů, které mohou zajímat i ostatní: 1/ Exekuovaný-dlužník platí liknavě, vyhýbá se atd. Podniká-bank.účty, mobil.operátora atd má psané na někoho jiného, či jiné osoby. Jak na něj? 2/ V době exekutor.zápisu byl dlužník ženatý a má děti z 1.manželství a dítě z 2.manželství. Následně po exekuci se rozvedl-účelově a fingovaně. Jaká je návaznost závazku-dluhu na jeho rodinné příslušníky, tj. manželku, děti? 3/ Lze prodloužit exekuci po uplynutí 10 let, kdy není plně dlužníkem uhrazena? Děkuji za odpovědi a zdravím. V.K.“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den. Bohužel, musí, Vám dát za pravdu, že není vždy snadné vymoci dluh, pokud dlužník účelově předede veškerý svůj majetek na své rodinné příslušníky, používá jejich pčta apod. Částečně se tomuto jevu snaží zabránit poslední novela občasnkého soudního řádu, která výslovně umožňuje exekučně postihnout o mzdu a prostředky na účtu manžela dlužníka, pokud dluh vznikl za trvání manželství. V žádném případě však nelze uspokojit dluv věřitele z majetku dětí či rodičů dlužníka. K posdlení otázce - exekuce končí vymožením, není stanovena žádná lhůta, do kdy má být ukončena, teoreticky může bežet po celý život dlužníka, pokud je prováděna např. srážkami ze mzdy, pak z důchodu,když dlužník nemá jiný majetek.“

Martina: „dobrý den, může dojít k exekuci bytu v OV na kterém je zástavní právo? nebo bytu v OV kde je věcné břemeno? mám dluh 25tis a kromě srážek z účtu i exek.přík.prodeje nem. a nepravomocný exekuční příkaz k prodeji tohoto bytu. děkuji“

JUDr. Jana Tvrdková: „Ano může. Naopak, předpokládá se, že že zástavní věřitelé se přihlásí do exekučního řízení, ve kterém se bude prodávat Vaše nemovitost. Určite by pro Vás bylo výhodnější Váš dosud relativně malý dluh zaplatit např. z půjčky od rodičů, přátel, zaměstnavatele ...nebo se dohodnout s exekutorem na rozumných splátkách.“

Jana: „Múže se exekuce vztahovat na rodinné příslušníky?Můžou platit děti dluhy za své rodiče?“

JUDr. Jana Tvrdková: „Děti samozřejmě mohou svým rodučům pomoci se splácením jejich dluhů, jejich majetek však exekučně postižitelný není.“

Alena: „Dobrý den, je možné, aby kvůli dluhu 10tisíc Kč, který byl nařízen rozsudkem pro zmeškání (proti tomuto rozsudku jsou vedeny žaloby pro zmatečnost a na obnovu řízení) byl nařízen prodej domu v hodnotě 3milionů. Kromě toho byl podán návrh na odklad exekuce do doby vyřešení opravných prostředků. Děkuji“

JUDr. Jana Tvrdková: „Dobrý den. Podání návrhu na odklad exekuce je dobré řešení, exekutor nesmí Vaši nemovitost prodat do té doby, než bude rozhodnuto o Vašich opravných prostředcích. K přiměřenosti vydaného exekučního příkazu bych se však nechtělla vyjadřovat, záleží totiž nejen na výši vymáhané částky ale i na jiném Vašem majetku, který je k dispozici pro uspokojení Vašich věřitelů. Ostatně, pokud by Váš dluh činil skutečně jen 10000,00 Kč, nic Vám nebrání jej uhradit nebo jej splácet a vyhnout se tak prodeji domu. Exekutor takto zaplacenou částku nemůže poukázat oprávněnému, pokud nebide rozhodnuto odkladu. Děkuji všem diskutujícím za dotazy a za prostor, který jsem na tomto pořadu dostala. Dotazy, na které jsem nestihla odpovědět, můžete směrovat na Exekutorskou komoru ČR(www.ekcr.cz). Pěkný den, Jana Tvrdková.“