Chat

Exekuce

Mgr. Ing. Jiří Prošek

Záznam chatu z pondělí 28. ledna 2013

Martina B.: „Dobrý den, mám v osobním vlastnictví byt (jednotka v panelovém domě), kde má "setrvačností" (od našeho dětství, kdy byt ještě vlastnili rodiče) trvalé bydliště bratr, s nímž se dlouhodobě nestýkám a který v bytě 10 let vůbec nebyl (nemá od něj klíče apod.). Je možné aby se soudní exekuce vztahovala na vybavení bytu, kdyby se bratr dopustil dluhů apod.? děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „dobrý den,exekuce se může týkat pouze majetku dlužníka, nicméně soudní exekutor, pakliže provádí soupis movitých věcí (tzv. je olepuje), tento výkon provádí v místě, kde se dlužník zdržuje, a to primárně dle centrální evidence obyvatel. Může se tedy stát, že do Vašeho bytu soudní exekutor přijde, v takovém případě by bylo nezbytné prokázat, že předmětné věci jsou Vaše. Rozhodně bych doporučoval u příslušného obecního či měststkého úřadu zahájit řízení o zrušení trvalého bydliště Vašeho bratra, vzhledem k tomu, že se tam nezdržuje, skutečně není důvod, aby je měl vedené. Podmínkou pro zrušení trvalého bydliště je prokázání, že se v bytě nezdržuje (třeba svědecky).“

martina k: „dobrý den pane Magistře ráda bych se zeptala pokud bych byla vdaná a můj manžel měl dluhy měli by nárok mi vzít majetek který jsem měla před manželstvím ve své domácnosti a jestli by měl nárok exekutor mi zabavit psa když je můj a rodičů?děkuji předem za odpovědˇ“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, dle zákona je možné pro dluhy jednoho z manželů postihnout i majetek patřící do společného jmění manželů (společný majetek), avšak nikoliv výlučný majetek druhého manžela (který měl před manželstvím),nicméně toto musí případně tento druhý manžel prokázat. Majetku rodičů se exekuce vedená proti dětem nijak nedotýká. Tedy citovaného psa není možné sepsat, kromě toho od 1.1.2013 novela občanského soudního řádu iniciovaná Exekutorskou komorou vyloučila z exekuce tzv. domácí mazlíčky, tedy i z tohoto důvodu nelze uvedeného pejska exekucí postihnout“

Sarka B.: „Dobrý den manžel má exekuci na plat,ráda bych všděla jestli je možnost že mu budou nechávat vyšší částku pokud má vyživovací povinost na našeho syna a mě na mateřské ?“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, manželu zůstane vyšší částka, neboť při výpočtu tzv. nezabavitelné částky se vychází z počtu vyživovaných osob. Nezabavitelnou částku je možné jednodušše spočítat i na kalkulačce na strákách Exekutorské komory na adrese www.ekcr.cz“

Jana: „Dobrý den ,jak dostat dlužné výživné z otce dítěte,když majetek žádný nemá,žije v bytě u přítelkyně kam přišel jen s oblečením a pracuje jen vyjímečně a to nárazově a krátkodobě.Už byl 2x odsouzen-podmínka a veřejně přospěšné práce,ale k ničemu to nevedlo.Když zažádám o exekuci,i přesto že vím že mu asi není co sebrat,budu muset já pak platit náklady na exekutora a ve výsledku na tom zase prodělám?Jaká je pak možná pomoc těmto matkám co jim otec záměrně neplatí?Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, od 1.1.2013 zavádí novela novou možnost při vymáhání výživného - pozastavení řidičského oprávnění (lidově zabavení řidičáku). Otec tak po dobu trvání dluhu nesmí řídit motorové vozidlo. Je samozřejmě otázkou, zda ve Vašem případě jej toto pohne, když mu nevadilo být kvůli dluhům na alimentech trestně stíhán, ale v řadě případů to pomůže. Většina soudních exekutorů kromě toho v případech výživného nepožaduje po matce ani žádnou zálohu.“

R.Turková: „Přeji hezký den, zajímalo by mně, co dělat, když ten komu dlužím a zaplatím mu , záludně tvrdí, že jsem nezaplatila. Není málo těchto případů, kdy přijde exekutor a je zaplaceno, dokonce dotiční drží v ruce potvrzení o platbě a stejně exekuce proběhne.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, v takovém případě je zapotřebí podat návrh na zastavení exekuce s doložením zaplacení předmětné částky, příp. návrh na odklad exekuce. Exekuci není možné po dobu do rozhodnutí o návrhu na odklad exekuce provádět. Pakliže je exekuce zastavena, bude Vám dotyčný věřitel muset zaplatit i náklady na právní zastoupení.“

Šárka B.: „Děkuji za odpověď, a jestli mohu ještě jeden dotaz. Musí to nahlásit správci svojí exekuce nebo to zařídí jenom účetní, které dnes odevzdal kopii rodného listu a oddacího listu?“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „srážky počítá zaměstnavatel podle údajů, které má jeho účtárna, takže by nemělo být zapotřebí nic dalšího dokládat“

milada: „Dobrý den, manžel nadělal dluhy, na společný dům máme uvalenou exekuci. Mám vůbec nějakou šanci "obhájit" svoji půlku a svoje věci před exekutorem, nebo se budu se čtyřmi dětmi stěhovat pod most? Děkuji za odpověď. Milada“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, podstata společného jmění manželů je bohužel v tom, že majetek mají manželé v tzv. BEZPODÍLOVÉM spoluvlastnictví, tedy nelze formálně říci, že každý má půlku. Toto se řeší až při vypořádání v případě rozvodu. Exekuce se tak může týkat věcí a majetku, který je ve společném jmění manželů, pakliže vlastníte něco výlučně (zdědila jste to, získala darováním), pak tyto věci (nemovitosti) by neměly být postihovány. Manželství z hlediska majetkového má spoustu výhod (vyživovací povinnost mezi manžely, dědění, spravedlivé rozdělení majetku v případě rozchodu), nicméně v případě dluhů nese zatížení společného majetku těmito dluhy“

Anna B.: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jak se postupuje v situaci, kdy je rodinný dům napsaný na dva vlastníky a na jednoho vlastníka je vyhlášená exekuce. Zda je pravděpodobnost, že o dům přijde i druhý vlastník. Mockrát Vám děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, v případě spoluvlastnictví se postihuje a následně případně prodává pouze ta polovina, která patří dlužníkovi. Druhý spoluvlastník má přitom i v exekuční dražbě předkupní právo, které může uplatnit a draženou polovičku v rámci dražby jednoduššeji získat. Každopádně nedlužící spoluvlastník nemůže o svoji polovičku přijít.“

Martina CH.: „Dobrý den, bývalí manžel je OSVČ, bydliště má ofic.na obec.úřadě, ale bydlí u sestry. Dluží mě na výživném celkem už 150.000 Kč již od r. 2007 doposud.Opakovaně na něj podávám tr.oznámení pro neplacení řádného výž. On zasílá opakovaně výživné jen v takých měs. částkách, jaké uzná sám za vhodné, nikoliv dle rozsudku soudu a tudíž dluh narůstá dál a dál.Měl za to 2krát podmínku ale situace se stále opakuje. Jak částku vymoct? Děkuji a přeji pěkný den, Martina Ch.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, Vaší pozornosti bych doporučil novou možnost, kterou má exekutor od Nového roku, tedy možnost pozastavení řidičkského oprávnění, možná to pomůže i u Vašeho bývalého manžela“

rogeron: „Dobrý den.Mám u firmy Ferratum půjčku z prosince 2011 na částku 10000kč a do dnešního dne jsem nebyl schopen jí zplatit.Hrozí mi už exekuce?Prosím o radu.Díky“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, exekuci musí vždy předcházet soudní (správní) řízení, jehož výsledkem je rozsudek (úřední rozhodnutí). Až na základě tohoto soudního rozhodnutí je možné zahájit exekuční řízení. Měl byste tedy vědět, zda se s Vámi již dotyčná firma soudí či nikoliv, každopádně soudem Vám k dluhu přirostou i náklady soudního řízení.“

kristýna: „Dobrý den,chci se Vás zeptat, jaká je promlčecí doba dluhu děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, obecná promlčecí lhůta u občanskoprávních věcí jsou 3 roky. Dluh se tedy promlčí po uplynutí této lhůty, pakliže věřitel v této lhůtě nepodá žalobu k soudu. Pakliže žalobu podá, dluh se nepromlčuje a když soud o dluhu rozsudkem rozhodne běží nová 10-ti letá lhůta od právní moci takového rozsudku.“

Vlaďka: „Dobrý den. Chci se zeptat, jestli se mám obávat návštěvy exekutora v případě dluhů mého otce. Mám v majetku rodinný dům, ve kterém bydleli i moji rodiče. Otec dělal dluhy a byl násilnický vůči mě a mému partnerovi. Proto jsem ho byla nucena vystěhovat a zrušit mu trvalé bydliště. Ovšem i nadále ho u nás shání vymahači. Mohu ještě nějakými kroky ochránit sebe a svou rodinu? Jsem nějak povinna coby dcera platit dluhy svého otce? Děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, rodiče neodpovídají za dluhy dětí a ani děti neodpovídají za dluhy rodičů. Předpokládám, že kromě nepříjemného pocitu z kontaktu s věřiteli Vašeho otce, nedochází k tomu, že by někdo chtěl do Vašeho domu vstupovat. Podle mého názoru jste udělala vše správně a počítám, že s narůstající dobou se i uvedené kontakty budou snižovat“

Petra P.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Půjčovala jsem známému před časem nějaké peníze na směnku. Splatit dluh by měl nyní 30.1. Vím,že je nutné výstavci ke splacení směnku předložit. Obávám se ale,že se mi známého nepodaří sehnat k osobnímu setkání. Mám takového tucha, že se splacení bude záměrně vyhýbat. Můj dotaz tedy zní, co si v praxi představit pod předložením směnky ke splacení, aby tato povinnost byla splněna a peníze pak šlo vymáhat soudní cestou. Mockrát děkuji za poskytnutí rady,jak postupovat.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, předložení směnky k placení je formální úkon, neznamená to, že musíte dlužníka dohnat fyzicky a směnku mu "nacpat k placení". Směnka se formálně předkládá na platebním místě (umístěnka), které bývá na směnce uvedeno. Povinností dlužníka je se na platební místo dostavit k placení v dobu stanovenou směnkou (tedy skutečně jej nemusíte honit). V případě, že směnka nebyla vystavena s doložkou "bez protestu" je nezbytné ji pro zachování všech práv vlastníka směnky směnku tzv. protestovat proti neplacení, což se činí u notáře. Rozhodně ohledně směnky doporučuji případně vyhledat právní pomoc advokáta, neboť se jedná o velmi formální institut. Jinak směnka se rovněž promlčuje ve 3 letech od její splatnosti“

Olga B: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jdou zjistit všechny exekuce - dluhy mého otce? Chce mi darovat nemovitost na které jsou už bohužel dluhy - exekuce. S otcem sme doteď neměli moc dobré vztahy, tak mám obavy. Přepis domu lze až po splacení všech exekuci, tak se bojím jejich výšše. Můžu to nějak zjistit, kolik dluží?? Děkuji moc za odpověď“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, pravomocné exekuce by měly být uvedeny v Centrální evidenci exekucí (www.ceecr.cz) a rovněž by měly být zapsány na příslušném listu vlastnictví v katastru nemovitostí. Pakliže budete dluhy za otce platit, rozhodně si od něj nemovitost kupte, neboť v případě darování (mezi osobami blízkými) se vystavujete nebezpečí, že se ostatní věřitelé budou domáhat relativní neplatnosti takové darovací smlouvy, neboť takto jsou věřitelé kráceni. Kupní cenu by pak Váš otec měl použít na zaplacení dluhů (poměrně)“

Jarka: „Dobrý den,když maminka která už nežije měla nějaké dluhy,máme se jako její děti bát exekucí,že to budou vymáhat po nás,tedy dědí se po rodičích dluhy,a když ano jak se to rozpočítá mezi sourozence děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, dědicové odpovídají za dluhy zůstavitele (zesnulého) do výše toho, co získali z dědictví, pakliže dědictví neodmítli. V praxi to znamená to, že když jste z dědictví např. získala polovinu rodinného domu v hodnotě 500 tis. Kč (podle znaleckého posudku, který nechal zpracovat notář), odpovídáte za dluhy až do výše částky 500 tis. Kč. Každý ze sourozenců tedy odpovídá do výše částky toho, co z dědictví získal“

Lucie U.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat když mám exekuční příkaz na plat a i na účet. Je možné zrušit příkaz na účtu, abych mohla platit hypotéku? Děkuji moc za odpověď“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, určitě je to možné (zejména, když na účtu není větší částka, jinak by byl věřitel takovým postupem soudního exekutora poškozen), doporučuji se domluvit se soudním exekutorem na případném zrušení ex.příkazu na účet“

Olga B: „Děkuji moc to jsem se právě obávala při darovací sml.že kdyby vyšly nové exekuce, abych pak neplatila do konce života, děkuji moc“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „neni zač :-)“

Jana: „Dobrý den, žiji s přítelem,který má dluhy z podnikání,byla u nás provedena exekuce a nasledně i dražba zabavených věcí. Již tedy vim,že vše platím kartou a schovávám účtenky.Je nějaká doba,do které se musí pohledávky vymoci nebo budu muset schovávat doklady až do důchodu. Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, jedná se o otázkou diskutovanou v právní teorii, podle mého názoru by se i na exekuce mělo vztahovat právo na spravedlivý proces, tedy na přiměřené ukončení exekuce, pakliže dlužník nemá majetek a nelze rozumně předpokládat, že se jeho majetkové poměry zlepší. Dosáhnout ukončení exekuce je možné návrhem na zastavení exekuce.“

Lenka: „Dobrý den, když máme více exekucí a nejsme je všechny naráz splácet, lze je nějak dohromady sloučit a srážet ze mzdy jednu celkovu sumu? Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „dobrý den, v případě, že jsou exekuce vedeny u jednoho soudního exekutora je možné tyto sloučit. Sloučit je může soudní exekutor nebo exekuční soud. Od 1.1.2013 může exekuční soud dokonce na návrh dlužníka sloučit i exekuce, které jsou u různých exekutorů (týká se exekucí zahájených od 1.1.)“

jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Letošní rok planujeme svatbu s přítelem. Jeho bývalé manželce dlužíme na alimentech. splacime 5000 kč měsíčně. Ale dluh je 150 000kč . Jde o to že po svatbě se stěhujeme do domu k mojim rodičům. Co nám hrozí od bývalé manželky kdyby k nám poslala exekutora. Mame předmanželskou smlouvu že jeho majetek tady zádný není. Jak bychom se mohli branit dál ?“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, při vší úctě Váš přítel nerespektuje soudní rozhodnutí ohledně výživného, pakliže je výživné v rozporu s jeho příjmovými možnostmi, je zapotřebí včas podat soudu návrh na snížení výživného. Každopádně Vašemu příteli (budoucímu manželovi) hrozí v případě exekuce pozastavení řidičského oprávnění. Exekucí nemůže být samozřejmě postižen dům Vašich rodičů, nicméně v případě mobiliární exekuce, bude nezbytné doložit, co je Vašich rodičů a co případně Vašeho manžela. Předmanželská smlouva řeší aktuální stav, předpokládám, že během manželství budete nabývat nové věci“

Zdenek: „Dobrý den. Syn odešel z domova a nemá nové bydliště. Má dluhy a soudní exekuce. Veškerá pošta chodí na adresu k rodičům. Má smysl a je řešení pro rodiče i pro něj, když ho odhlásí z trvalého bydliště kde si poštu alespoň jednou za měsíc vyzvedne? A co dělat když exekutor přijde k rodičům? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, určitě to smysl má. Trvalé bydliště je evidenční údaj o tom, kde se dotyčný zdržuje, byť chápu, že psychologicky odhlášení z pobytu (zrušení pobytu) může pro Vás znamenat, že syna "vyhazujete", nicméně racionálně není žádný důvod to neudělat. Co se týče pošty, může si Váš syn do evidence obyvatel zadat tzv. zasílací adresu a všechny orgány (soudy, exekutoři) mu na tuto adresu budou povinni poštu posílat. Touto adresou může být i jeho aktuální trvalé bydliště.“

Rob H.: „Dobrý den, rád bych se Vás zeptal jaká je zákonná lhůta pro doručení písemného vyjádření o ukončení exekuce. 13 prosince 2012 jsem doplatil vykonavatelům pana exekutora Vrány zbytek dlužné částky a zatím jsem neobdržel žádné písemné vyjádření. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, pakliže je exekuce pravomocná, nečeká se na doručení žádné listiny, měla by být exekuce bezodkladně ukončena a vymazáná z příslušných evidencí (obvykle do cca 14ti dnů). Pakliže tomu tak není, doporučuji kontaktovat exekutora a zjistit, zda je přítomen nějaký problém. V případě bezdůvodných průtahů je možné si stěžovat na Exekutorské komoře či Ministerstvu spravedlnosti“

Jan: „Dobrý den, prosím o radu jak mám postupovat v exekuci soudem schválené v roce 2007. Kdy obviněný se vrátil ze soudního výkonu a do dnešního dne neuhradil ani korunu. Za odpověď předem děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, exekuce je nucený výkon soudního rozhodnutí, která spočívá ve zpeněžení majetku dlužníka či zajištění a "přesměrování" jeho příjmů na úhradu dluhů. Nejedná se o vymáhání dluhu, jak jej známe z některých akčních filmů, a vězení pro dlužníky byla také zrušena. V případě, že dlužník nic nemá, nezmůže s tím nic ani soudní exekutor, což bývá často případ lidí propuštěných z vězení.“

anna: „jak jsme se měli bránit když T-Mobil posílal upomínku do jiného okresu než bydlíme.Až exekuční příkaz přišel na správnou adresu.Bránily jsme se dopisem iadresou která byla nám na exekučním příkazu přepsaná poštou.Ze 198 KČ jsme zaplatily 20000kč,S tím že nám to T-Mobil neuznal,špatnou adresu .Odpověď od nich zněla že jsme se měli sami o svůj dluh zajímat.Jak jsme se měli zajímat když jsme žádnou službu s něma neuzavřeli a odluhu jsme nevěděli. Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den,¨ o dluhu musel rozhodovat v tomto případě Český telekomunikační úřad. Jestli Vám posílal poštu na jinou adresu, než je Vaše trvalé bydliště, nemohlo rozhodnutí nabýt právní moci, tedy můžete se proti němu stále odvolat. Současně je možné podat odvolání proti usnesení soudu o nařízení exekuce, neboť není splněna základní podmínka exekuce - pravomocnost exekvovaného rozhodnutí“

Lenka: „Dobrý den.Prosím Vás měla bych dotaz.Má babička by ráda přepsala byt na mou dceru (1,5let). Já bohužel mám menší exekuci na rodičák. O co mi jde,nemohou exekutoři na tento byt, když bude dcery?Nerada bych,aby k vůli mě o něj přišla. Děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, Vaše babička (matka)může svobodně rozhodovat o tom, co udělá se svým majetkem, pakliže se rozhodne jej darovat své vnučce, je to její právo, jen upozorňuji, že by v tomto případě měla být Vaše dcera zastoupena raději opatrovníkem stanoveným soudem. Majetku Vaší dcery se Vaše exekuce netýkají.“

M.J.: „Dobrý den, dlužník mě podvedl o větší obnos peněz. Soud mu nařídil částku splatit. Dlužník dostal rovněž 2 letou podmínku. Bohužel vůbec nesplácí. Odhlásil si trvalé bydliště a udává že je nezaměstnaný. Je možně nějak exekucí získat peníze zpět, třeba od jeho rodičů nebo sourozenců? Jak postupovat abych penízel dostal zpět? Děkuji.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, jak už jsem uvedl výše, rodiče s dětmi navzájem za své dluhy neodpovídají. Exekuce bývalých vězňů bohužel bývá často bezvýsledná“

Jana K.: „Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Pronajímali jsme byt, kdy jsme narazila 2 krát na nájemce, kteří neplatili a dluží nám 70 a 30 tis. Dluh jsme předali vymahačské firmě, více než přes rok se však nic neděje. Peníze potřebujeme, protože jsem nyní nastoupila na mateřskou dov. Mohl byste mi poradit cestu, jak o zmíněné peníze nepřijít a jak získat alespoň jejich část? Můžeme využít služby exekutora? Děkuji moc za odpověď.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, než se obrátíte na soudního exekutora, je nezbytné, aby Vám Vaši pohledávku přiznal soud. Bohužel tedy musíte nejdříve na dlužníka podat žalobu k soudu a teprve poté je možné se obrátit na soudního exekutora“

Michala: „Dobrý den,jistá osoba mi dluží peníze za odkoupení půlky chaty.Chci tuto částku po ní vymáhat soudně.Mám ale obavy,že pokud se to dozví ze soudního rozhodnutí že jsem ji zažalovala stihne chatu přepsat na někoho jiného a to je jediný majetek který vlastní.Lze tomu nějak zabránit.Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, převodu v rámci soudního řízení je možné zabránit žádostí o tzv. předběžné opatření u soudu. Zde bych rozhodně doporučil vyhledat pomoc advokáta.“

Martina: „Dobrý den, mám velký problém se synem,který je nezaměstnaný,a má dluhy a dokonce již i exekuci.Před dvěma roky kdy bydlel jinde,jsem zrušila jeho trvalý pobyt.Nicméně v současné době někdy přespává i u mě.Může se jeho exekuce vztahovat i na můj majetek?Děkuji Martina.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, exekuce by se neměla týkat Vašeho majetku, nicméně, pakliže se syn u Vás tzv. zdržuje (přespává velmi často), je případně nezbytné být schopen doložit, že se jedná o Vaše věci a nikoliv věci Vašeho syna“

Vendula: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Chtěli bychom si koupit rodinný domek a který je uvedena exekuce. Co vše si mám o ní zjistit,aby po koupi nám ho pak někdy nevzali???“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, nejbezpečnější je samozřejmě koupit domek až v exekuční dražbě, tam Vaše vlastnictví nikdo nezpochybní. Další možností je koupit domek v rámci exekuce, s čímž musí ale souhlasit soudní exekutor, věřitel i všichni přihlášení věřitelé, toto je možné jen, když má dlužník pouze jednu exekuci. Konečně lze zvolit tu nejnebezpečnější cestu, tedy "vyplatit" všechny exekuce dlužníka, urychleně uzavřít kupní smlouvu a okamžitě požádat o zavkladování na katastru nemovitostí. Zde ale hrozí, že může nemovitost mezi tím být postižena další exekucí“

Machová: „Dobrý den , prosím o radu, manžel dluží větší částku peněz na zdravotním a sociálním pojištění z podnikání. Momentálně se rozvádíme, budou v budoucnosti, jako již rozvedné, někdo tyto dluhy vymáhat i po mne ? Děkuji“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, po vypořádání společného jmění manželů (ať už v rámci rozvodového řízení, či po rozvodu) se bude už jednat pouze o dluhy Vašeho manžela“

nl: „pROČ JSTE ZROVNA SOUDNÍ EXEKUTOR?“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Jedná se o práci, která je smysluplná, vymáháte právo. Bohužel si to málo lidí uvědomuje. Předtím jsem vedl úspěšnou advokátní kancelář, není to tedy tak, že by na mě práce exekutora "zbyla"“

silvie: „dobry den.chtěla jsem se zeptat jestli mi muže exekutor zastavit učet.když má muj manžel dluh ktery vzniknul ještě před naším manželstvím.děkuji za odpověd.“

Mgr. Ing. Jiří Prošek: „Dobrý den, účet manžela/ky je možné postihnout jen pro dluhy, které náleží do společného jmění manželů, tedy nikoliv dluhy výlučné (jako v tomto případě). Děkuji za všechny vaše dotazy, bohužel mně jich zbývá ještě více než 100 k zodpovězení. Dovolil bych si vám doporučit bezplatnou právní poradnu Exekutorské komory, která je i on-line. Ještě jednou děkuji a přeji příjemné odpoledne, Jiří Prošek“