Chat

Konzervanty a éčka v potravinách

Ing. Daniela Winklerová

Záznam chatu ze středy 28. listopadu 2012

set: „Jsou éčka ee?“

Ing. Daniela Winklerová: „určitě ne, není potřeba se jich bát. Pokud se jich bojíte, zaměřte se na potraviny bez éček, nebo s malým množstvím éček.“

DC: „Testují se zvířata animal testem?“

Ing. Daniela Winklerová: „nevím přesně co máte na mysli, asi máte na mysli, zda éčka se testují na zvířatech, to ano, provádějí se rozsáhlé toxikologické testy na zvířatech.“

DC: „Proč se bát a proč se naopak nebáti éček?“

Ing. Daniela Winklerová: „Zdravý člověk se nemusí éček bát. Opatrnost je na míst´ě u lidí, kteří trpínějakou alergií. Nebo pokud se jedná o děti. Dětský organismus je mnohem citlivější a může reagovat na některé látky různými alergickými reakcemi.“

J: „Co říkáte na škodlivá éčka běžně se vyskytující v cukrovinkách pro děti?viz E102,104,107,110,121,....at běžně v např. lentilkách?“

Ing. Daniela Winklerová: „Pokud vím, řada výrobců se již přizpůsobila a tato barviva vyměnila za jiná přírodní barviva nebo extrakty zrostlin.“

Markéta: „Dobrý den, musím se přiznat, že tomu moc nerozumím. Když se podívám na výrobek, který hlásá svým obalem, že je bez konzervantů a bez éček (výrobky pro děti), ale když se podívám na složení, tak je to seznam minimálně 20ti položek. Tak co je vlastně pro tělo a trávení lepší ? Je lepší jedna přídavná látka, nebo pak dalších deset, které ale propagují že nejsou éčka. A jestli mi můžete doporučit, kterému éčku se opravdu vyhnout, v souvislosti s dětmi. Mám 6ti letého syna. Děkuji za Vaši odpověď. Markéta“

Ing. Daniela Winklerová: „Na obalech potravin musí být uvedeny všechny složky včetně éček. Pro děti doporučuji používat zejména základní potraviny, které éčaka neobsahují nebo obsahují minimálně.“

Alice: „Dobrý den paní Winklerová, existuje nějaké pravidlo, podle nějž se orientujete při výběru potravin - respektive vyhýbáte se i Vy "éčkům"? Jak malé děti mohou pozřít potraviny s éčky? Děkuji a přeji krásný den!“

Ing. Daniela Winklerová: „Já osobně pokud se mohu vybrat potravinu s éčkama a bez éček, nebo s méně éčakama vybírám potrvinu s méně éčkama. nicméně rozhodně se éček nebojím.“

jana: „Prosím, kde seženu seznam nebezpečných éček?“

Ing. Daniela Winklerová: „Doporučuji webové stránky www.szu.cz/bezpečnost potravin - kde je přímo uvedena stránka týkající se éček.“

Radka: „Dobrý den, byla jsem velmi nemile překvapena, že barviva a ečka se běžně nachází v tvrdých sýrech. A to ve všech, včetně těch velmi drahých. Můžete mi prosím říct, jaký konzervant apod. je nutný z technolog. hlediska pro výrobu tvrdých sýrů a nemusím se ho tudíž bát? Často tam bývá také barvivo annato? Co je to a je to škodlivé nebo ne? Děkuji moc za odpovědi.“

Ing. Daniela Winklerová: „Nelze jednoznačně odpovědět, záleží na tom o jaký typ sýru se jedná. Některé sýry se nesmějí konzervovat vůbec, u některých je to povoleno.V každém případě většina sýrů není potřeba konzervovat a doporučuji takové vybírat.Annato je přírodní barvivo, kterého se není třeba obávat.“

Vendula.Ladmanova.1@seznam.cz: „Dobrý den paní inženýrko, zajímá mě, co můžou způsobit v těle dusitanové soli E 250, které se přidávají do uzenin a šunky, dá se vůbec koupit šunka, která dusit. sůl neobsahuje. Mám malé děti a i já sama se snažím číst a vybírat potraviny, které "E" obsahují co možná nejméně. Děkuji za odpověď. Ladmanová“

Ing. Daniela Winklerová: „Dusitanové soli jsou skutečně přítomné ve všech druzích uzenin i v šunce, bez toho to nejde. Pro malé děti opravdu nejsou vhodné uzeniny, ani šunky, kromě snad existuje šunka pro děti, která obsahuje minimálně éček a i soli.“

Vlaďka: „Dobrý den,populace stárne,zrak se horší je možné donutit výrobce k většímu písmu?Nebo budeme dále běhat s lupou což je časově náročné a výrobci na to spoléhají.Děkuje Vlaďka“

Ing. Daniela Winklerová: „V tomo případě Vás mohu uklidnit. Připravuje se nové nařízení, které bude předepisovat i velikost písma na etiketě potravinářských výrobků.“

Alena: „Dobrý den - do rohlíků se přidává E 920. Jsou to prý rozemleté čínské vlasy a nehty. Je to pravda?“

Ing. Daniela Winklerová: „To je opravdu velký nesmysl. nevěřte tomu.“

Zuza: „Zjistila jsem, že v potravinách se vyskytují éčka,které jsou v seznamu éček uvedena jako životu nebezpečná.Jak je to možné.Tady nejsou žádné zákony apod.,výrobci si opravdu mohou dát do potravin,co se jim zamane.Díky.“

Ing. Daniela Winklerová: „Je to úplný nesmysl. Existují evropské zákony které regulují používání těchto látek, určují jejich nejvyšší povolené množství, pravidla jejicj používání, požadavky na čistotu. Pravidla jsou poměrně velmi přísná.“

Kamča: „Dobrý den, když vlítnu do obchodu, nemám moc času študovat potraviny, které obsahují méně či více éček. Je nějaká rada a vodítko, čemu se vyhýbat?“

Ing. Daniela Winklerová: „Doporučuji kupovat jednoduché potraviny (chleba, jogurty, mléko, maso, vejce, ), žádné pomazánky, uzeniny,paštiky, omáčky...“

Petr: „Dobrý den paní inženýrko? Dá se prosím věřit informacím o éčkách na stránkách jako emulgátory.cz, bezkonzervantu.cz apod.? Mám tím na mysli jejich uvádění skóre škodlivosti u jednotlivých éček.“

Ing. Daniela Winklerová: „V žádném případě tomu nevěřte. Řiďťe se zdravým rozumem. Jezte pestrou stravu, pokud bude obsahovat nějaká éčka nebojte se jich.“

Aja: „I v klasických potravinách jako chléb (ne balený trvanlivý), mléko, jogurty, rohlíky, maslo atd. jsou éčka?Kolik jich tam je a jsou nějkak nebezpečná pro nás nebo škodí nám?Děkuji za odpověď.“

Ing. Daniela Winklerová: „I v těchto klasických potravinách mohou nějaká éčka být, ne však v mléce. Ale nebojte se jich, je jich tam minimálně a nejsou škodlivá.“

Vlasta: „Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je uzákoněno označování potravin v tom smyslu, že na obalu se zvýrazní BEZ UMĚLÝCH BARVIV a jsou tam 2 nebo 3 konzervanty. Lze tuto praktiku nějak zákonem upravit?“

Ing. Daniela Winklerová: „Toto zatím uzákoněno není, výrobci se rádi pochlubí, že nepoužívají barviva, často se však jedná o potraviny, u kterých používání barviv není povoleno.Zákon na to žádný není.“

Jana: „Jaký názor máte na kvalitnější (80% masa) uzeniny, jaká jsou v škodlivá ečka?“

Ing. Daniela Winklerová: „Pokud uzeniny musíte konzumovat, potom doporučuji opravdu ty kvalitnější, které jsou dražší, ale pro organismus určitě přínosnější.“