Chat

Vliv hormonů na psychickou pohodu

Irena Beranová

Záznam chatu z pondělí 28. května 2012

Marta: „Dobrý den, dcera se v pubertě léčila se zvětšenou štítnou žlázou, brala jód a po určité době měla i zvýšený prolaktin. Byla na magn.rezonanci a vše bylo v pořádku. Na endokrinologii se léčila do 19 let a potom byla vyřazena, že je vše v pořádku. Nyní, po vysazení antik. prášků, které brala asi 9 let, se ve 26 letech snaží s manželem už asi přes půl roku otěhotnět a nedaří se to. Co poradíte? Gynekolog říká, že je vše v pořádku a že je čas. Co poradíte? Děkuji.“

Irena Beranová: „dobrý den, záleží na tom, jestli dceři funguje menstruační cyklus a jestli má hladiny hormonů v pořádku. Pokud se nedaří otěhotnět, měla by vyhledat endokrinologa.“

Lucie: „Dobrý den, je mi 30 let, mám dvě malé děti a hodně mi kolísá nálada během dne. Po kávě mám někdy "euforii" a do všeho plno elánu, jindy jsem spíše podrážděná. Může mít káva tento efekt a je pravda, že žena v období menstruace může být podrážděnější? Má menstruační cyklus vliv na náladu. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.“

Irena Beranová: „Dobrý den. Menstruační cyklus má určitě vliv na naši náladu, je to doslova chemická záležitost- hladina hormonů během celého cyklu kolísá a mění se, tím jsou způsobeny i další tělesné i psychické změny (rozlada a nepohoda před menstruací, ale i dobrá nálada uprostřed cyklu. A ohledně kávy- i zde je prokázaný povzbuzující účinek krátce po vypití kávy. Také záleží jakou a kolik ji vypijete apod.“

Erika: „Dobrý den ,už rok se léčím se štítnou žlázou ,mám 5 krát zvětšenou ,než má být ..Paní doktorka mi říkala ,že bych měla podsoupit operaci . Mám strach .Co se stane ,pokud to neodstraním ?Děkuji“

Irena Beranová: „Dobrý den, to by byla otázka spíše pro endokrinologa, se kterým je nutné Váš stav zkonzultovat.“

Petra: „Zdravím, paní doktorko, někdy mívám zvláštní pocity, že nejsem oblíbená a že nikoho nezajímám. Zajímalo by mě, jestli to také může být vlivem hormonů?“

Irena Beranová: „Velmi záleží v jaké životní situaci se nacházíte, zda máte kolem sebe někoho blízkého, to vše může mít vliv i na hladinu hormonů a tedy i způsobovat rozlady, nepříjemné pocity atd.“

Jirka K: „Dobrý den paní Mgr. Ireno Beranová, nevím si rady s jistou věcí. Znám tři krásné sestry a nevím, kterou si vybrat. Aby mé trápení nebralo konce, tak jsou všechny zatím zadané ... Děkuji za Vaši odpověď“

Irena Beranová: „Tak s tím vám opravdu nemohu pomoci či poskytnout radu, jak takovou situaci vyřešit. V případě potřeby lze vyhledat terapeuta a s ním vše probrat.“

Jana: „Dobrý den, když jsem byla malá měla jsem zvýšenou fuknci štítné žlázy. Asi od 6 do 13 let jsem se léčila na endokrinologii, pak jsem byla vyřazena s tím, že jsem v pořádku. Už 5 let jsem na žádné takové kontrole nebyla. Nemůže se tato nemoc vrátit?“

Irena Beranová: „To by byl dotaz spíše pro lékaře. Ale pravda je, že pokud jste již řešila tyto potíže, je vhodné konzultovat vše hlavně v době případného zvažování otěhotnění.“

Kateřina S.: „Dobrý den,prosím jsem půl roku po porodu a mám hozné výkyvy nálady a pocení.za jak dlouho se mohou upravit hormony po porodu??“

Irena Beranová: „Nejvýraznější potíže bývají v době "šestinedělí", pak by se vše mělo postupně upravovat. Ale každý je jinak citlivý a hlavně půl rok po porodu je ještě období celkem krátké doby pro tělo i pro psychiku. Ale pokud by se Váš sta opravdu nelepšil či se dokonce horšil, a bude vám i ovlivňovat život příliš, určitě se nebojte vyhledat odborníka, nejlépe psychiatra.“

Soňa Hrubá: „Hezký den ! Kdy se hormony vrátí do normálu, když měsíc dvojčátka nekojím. Co znamená vyšší hladina estrogenu v tělě ženy ? Děkuji za odpověď Hrubá Soňa“

Irena Beranová: „Měsíc po kojení je ještě krátká doba, dopřejte si ještě čas. Tělu trvá déle, než se ze všeho vzpamatuje po porodu i po kojení. Estrogen je pohlavní hormon, který hraje velkou roli v životě žen a hlavně v jejich menstruačním cyklu- během něho kolísá, i v době těhotenství hraje důl.roli- při jeho poklesu žena většinou je podrážděná, dochází k pokledu nálady atd. Když jeho hladina je vysoká (například v těhotenství či v určité fázi menstr. cyklu), žena se cítí spokojená, plná elánu atd.“

Ella: „Dobrý den, již delší dobu mě trápí tyto potíže: špatná nálada, agresivita, smutek, mastná pleť s akné, mastění vlasů,zároveň lupy, suchá pokožka, bolesti v podbříšku(gynekolgická prohlídka -bez nálezu,negativní), únava, bolest hlavy, chutě,snížený sexuální apetit.U doktora,kromě gynekologie jsem ještě nebyla.Antikoncepci neberu,naposledy před 7 lety Minerva,vysazená pro nepříjemné vedlejší účinky. Může toto souviset s poruchou hormonů, nebo také se štítnou žlázou? Kam bych s tím mohla jít ? Děkuji Moc moc moc za odpověď. Ella“

Irena Beranová: „Ano, všechny tyto projevy, co popisujete, mohou být důsledek nějakého hormonálního nepořádku. Určitě by bylo třeba konzultovat stav s odborníkem- endokrinologem, psychiatrem.“

Dana: „Dobrý den, moje maminka, které je 56let, trpí velkými obtížemi spojenými s menopauzou, má velké návaly horka, hodně se potí....Nyní již nebere hormony předepsané gynekologem, protože je brala dlouhodobě a obává se jejich vedlejších účinků. Je také nyní více podrážděná, náladová, můžete mít spojitost s hormony? Co by jste poradila pro zmírnění jejich obtíží, je nějaký jiny způsob než užívání hormonů od gynekologa?A je jejich dlouhodobé užívání opravdu z hlediska zdraví rizikové? Předem děkuji.“

Irena Beranová: „Menopauza je určitě spojena s hormonálními výkyvy. A popisované potíže s tímto plně souvisí. Vedle hormonální léčby, která nemusí být vysloveně riziková, lze volit i přírodní doplňky stravy. Určitě Vám pomohou a poradí v nějaké lékarně.“

eva: „Dobrý den, mám problém s naprostou nechutí k sexu. Už rok a půl kojím a prý to má s hormony co dělat. Dřív jsem sice nebyla nějak náruživá, ale chuť jsem měla. Začíná mi to nabourávat vztah...Můžu to nějak ovlivnit? Beru horm.antikoncepci při kojením Azalia.“

Irena Beranová: „Ano, může to mít spojistost s hormonálním stavem. Ovlivnit to lze jen velmi těžko, spíše vytrvat, mluvit s partnerem, udělat nějakou dohodu atd.“

jana: „Můžete,prosím,vyřadit ze svého slovního projevu slovo URČITĚ??Nedá se to poslouchat.Ano,mohu si přepnout......“

Irena Beranová: „Vynasnažím se.“

Eva: „Dobrý den, můj šestiletý syn každé ráno pláče a je psychicky deptán tím, že má ve školce spát. Dětská psycholožka mi dnes poradila, abych dny, kdy spí a nespí (jeho zajetý systém) rozhodila a nic mu o tom neříkala. Mám pocit, že tím budu jen pěstovat jeho nedůvěru vůči mně. Ve dnech, kdy je zvyklý chodit po obědě domů, pro něj nepřijdu. Bojím se, co provede, jakou scénu udělá...je to dobré řešení? Chce aby ráno pršelo, nechce sluníčko a to pouze v těch dnech, kdy má ve školce spát. Děkuji za odpověď.“

Irena Beranová: „Záleží na věku chlapečka, celkových okolnostech- sourozenci, odchody do práce...Obecně opravdu spíše dětem svědčí určitý režim a předvídatelnost.“

Petra: „Dobrý den,v poslední době mi všechno vadí,mrzí mě to a vyčítám si to, tyto stavy u mě přetrvávají od doby,kdy jsem byla těhotná,je tam něco špatně co se týče hormonů?chodím k psychiatrovi mám antidepresiva,ale stejně se mi střídají nálady.nemůže tam být něco špatně od porodu?“

Irena Beranová: „To je opravdu spíše na konzultaci s psychiatrem- záleží, jak dluoho máte po porodu, zda v rodině měl někdo potíže s nějakým psychickým onemocněním apod. Psychiatrickou léčbu je dobré doplnit i terapeutickou péčí.“

Monika: „Dobrý den paní Beranová, ráda bych se zeptala, jak mohou hormony ovlivňovat psychiku při léčbě úzkosti. Asi rok jsem se léčila s úzkostí a nejen, že každý měsíc trpím PMS, ale ještě jsou cykly, kdy vždy 3.-4. den menstruace se objeví silnější pocity úzkosti a deprese, které jsem měla dříve běžně každý den (úzkost mi propukla před rokem a půl panickým stavem a pak přes rok odeznívala a vždy při menstr. to bylo o dost horší!) . Prosím také o radu, co by mi PMS zmírnilo. Mám 2 malé děti a se silnějším PMS se to špatně zvládá..:-) Předem děkuji za odpověď.“

Irena Beranová: „S úzkostí mohou hormony a jejich výkyvy opravdu souviset. A PMS je velmi nepříjemná záležitost (dobré je dělat něco, co je vám příjemné, co máte ráda, vyhýbat se, pokud to jde, velkému stresu a tlaku; ale rovněž i své potíže v určité míře přijmout, upozornit kllidně i okolí). Bylo by asi vhodné vše probrat se svým gynekologem, popřípadě s psychiatrem. Lze i konzultovat s terapeutem.“

Šárka: „Dobrý den p. Beranová, potřebovala bych nějaký zaručený recept :), jak se co nejlépe a nejrychleji vyrovnat s psychikou po porodu. Děkuji moc a přeji pěkný den“

Irena Beranová: „Nespěchat na sebe, dopřát si období, kdy je člověk "v hájemství", stýkat se s lidmi, které máte ráda atd. Každý jsme jiný a každý se vypořádává s různými změnami různě.“

Marcela: „Dobrý den, mám 22měsíčního syna a stále, i když jen před spaním, ho kojím. Již v těhotenství mne dojímala spousta věcí a hrnuly se mi slzy do očí, bohužel mne to stále neopustilo. myslíte, že až úplně skončím s kojením, že se vše vrátí do "normálu"? Děkuji za odpověď.“

Irena Beranová: „To se nedá říci. Spousta žen s mateřstvím získá i zvýšenou citlivost a vnímavost ohledně všeho, co se například týká dětí, bezpráví i dění kolem. Ale je pravda, že po ukončení kojení a po určitém čase by vaše reakce neměly být tak výrazné.“

Radka: „Dobrý den,má vliv na hladinu hormonů i strava,je možné používat i bylinky pro vylepšení hormonální rovnováhy?Syn 13 let-hormony řádí,puberta útočí.Snažím se dodávat minerály formou dologranu,ale to asi bude mít těžko vliv na hormony.Já trpím premenstuačním syndromem ačkoli zatím menstruaci nemám-kojím dcerku 5 měsíční.Prý bych měla pít třezalku...Má vliv na hormony i únava?Mám ještě 3,5 letého chlapečka.“

Irena Beranová: „Puberta je opravdu období, kdy hormony řádí, ale je to v podstatě přirozený proces, který je třeba "ustát". Bylinky a doplňky stravy mohou mít spíše jen podpůrné účinky. Únava a hormony mají také velkou spojitost.“

Eliška V.: „Dobrý den,mám podobný dotaz jako paní Lucie-také mám dvě malé děti-mladší má 20 měsíců a hodně mi kolísá nálada. Spíš jsem podrážděná a kolikrát i křičím na děti a stydím se za to. Maminka říkala,že je to ještě po porodu,ale mně se to nezdá. Beru antikoncepci a menstruaci jsem ještě neměla,takže nějaký cyklus na to vliv asi nemá. Měla bych s tím někam jít? Děkuji za Vaši odpověď.“

Irena Beranová: „Po porodu může trvat opravdu dlouho (i dva roky), než se tělo i psychika vyladí. Ale pokud vám situace vadí, jak píšete, lze vše určitě probrat s psychologem.“

Lucie: „Dobrý den, možná by v dnešní době stálo zato zmínit se i o vlivu podváhy a podvýživy na psychiku. Mám nepřímou zkušenost s anorexií a vím, že při podváze, při které mladá žena kvůli snížené tvorbě ženských hormonů přestane menstruovat, se výrazně zhoršuje i psychika. Proto anorektičky mívají časté deprese.“

Irena Beranová: „Máte pravdu. To je důležitá připomínka. Děkuji“

Marcela: „Dobrý den, Chtěla bych Vás požádat o radu. Potýkám se asi 4 rokem s projevy úzkosti ( třes, pocení, bušení srdce a zhoršené dýchání..) přicházejí 2-3 x do roka, nikdy jsem nebyla u odborníka. Jsem v sedmém měsíci těhotenství a stavy se začaly vracet častěji... Mám to začít řešit s odborníkem? bojím se abych to nepřenesla na miminko, nebo mu tím nějak neublížila. Děkuju za pomoc M.“

Irena Beranová: „Bylo by velmi vhodné navštívit odborníka co nejdříve. Po narození miminka Vás čeká velmi krásné období, ale současně i velmi náročné, kdy se i mnoho psychických onemocnění a potíží zvýrazňuje.“

Petra: „je možné projít terapeutickou léčbu ambulantně?“

Irena Beranová: „Jistě. Terapeutická péče většinou probíhá v ambulantní formě.“

Irena: „Dobrý den, od konce ledna nemůžu spát jako dřív (aspoň nějak to šlo – i když jsem se budila), nepřichází ten „sladký pocit usínání“ a pokud už už přichází a já se na to velmi soustředím, najednou přijde napětí a to mi usnout nedovolí. Zkouším sugesci, dýchání, různé techniky, ale nějak to nepomáhá – asi to chce delší dobu? Teď jsem začala jíst ovesné vločky, užívám Mg 2x50mg, B-komplex, Omega 3, pupalku, někdy večer meduňku, kozlík, alkohol (minimálně-vůbec mi nechutná-i když mi i lékař doporučil na nízký tlak), mléko s medem, banán, … . Tato nespavost přišla náhle po tom, co jsem přijela ze služební cesty-práce trvala nonstop 14dní od rána do večera, na jídlo nebylo čas. Tu noc, co jsem přijela domů a těšila se, jak se doma vyspím, mě v noci něco náhle vzbudilo a já jsem najednou dostala hrozný strach – ze tmy? a nevěděla co mám dělat, pak jsem už neusnula – od té doby se nedovedu zcela v noci uvolnit (už mě i začíná bolet hlava- vzadu na zátylku, mám ho ztuhlý) a ani usnout (nepřichází sladké usínání a když by už mohlo přijít, jako bych měla strach (přitom usnout moc chci – většinou na to i celý den myslím, vyhledávám informace, bavím se o tom s lidma, …) a ono usnutí opravdu nepřijde. Takže např. v jednom týdnu spím jen jednu noc . Dnes jsem konečně spala - asi takto: šla jsem spát ve 22:00, usnula jsem cca ve 24.00, vzbudila se ve 3:40 – a byla šťastná. Pak jsem viděla na hodinách, že je 5:30, pak 7:00 a už jsem nespala. Slyšela jsem o „syndromu neklidných nohou“ – něco takového cítím - ale i v rukou. Melatonin se bojím vzít (i jiné léky), aby si organismus nezvykl a pak hormon přestal sám produkovat. Nebo se, po např. měsíci užívání hypnotik, melatoninu či jiných léků na spaní spánek může upravit? Blížím se k padesátce, hladina hormonů je dle vyšetření na gynekologii celkem v pořádku, EKG - "něco bylo nahoře", ale prý v normě. Slyšela jsem, že přechod se může začít projevovat, i když hladina hormonů vypadá "normálně". Hormonální substitiuční terapii nemám doporučenou (dysplazie prsou). Byl mi např. doporučen Sarapis s mateří kašičkou.Děkuji Irena“

Irena Beranová: „Možná by bylo dobré probrat vše s terapeutem. Mám pocit, že v tuto chvíli pro sebe sama již nemůžete příliš udělat, vaše snaha je obdivuhodná, už jste vyzkoušela mnohé.“

Kamila: „Dobrý den, před otěhotněním jsem brala antikoncepci.Pak jsem ji vysadila a měla jsem špatnou pleť. Po porodu jsem ji měla chvíli pěknou, ale asi po měsíci se to zase vrátilo zpátky. Teď už je to 11 měsíců od porodu a na pleti mám jakoby krupičku. Je možné, že je to hormonální nerovnováhou a dá se to nějak řešit? Předem děkuji za odpověď“

Irena Beranová: „I stav pleti opravdu může hodně souviset s hladinou určitých hormonů. Konzultovala bych vše s kožním lékařem, pokud je to pro vás velký problém. Jinak bych tomu nechala ještě čas, až se tělo vyrovná se všemi změnymi a zásahy po porodu.“

Karel Květohlávek: „krásný den,jak se máte?“

Irena Beranová: „Děkuji, docela dobře.“

Jana: „Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Jsem v 2 měsíci těhotenství a nedokáži ovládat hormony. Pořád brečím a věechno mi vadí. Mohla byste mi poradit? Děkuji“

Irena Beranová: „Vydržte, mělo by se to vylepšit. I když určitá přecitlivělost na dění kolem zůstane. V prvním trimestru jsou často tyto propady nálady i tělesná nepohoda časté.“

Hana: „Dobrý den,je mi 36 let a od září 2011 mám zdravotní problémy( časté nachlazení,poté přeléčené plícní chlamýdie,mdloby,bušení srdce,mravenčení končetin,bolest hlavy až migrenozní stavy,únava a zvýšená ospalost.)Užívám Mg 3xdenně,Selen,koenzym Q10.Tetani lékař vyloučil,po gynekologické stránce je také vše v pořádku,štítná žlaza také.Jsem už i psychicky hodně nevyrovnaná,podrážděná a úzkostlivá. Mohlo by se jednat o nějakou formu klimakteria? Děkuji za odpověď. Hana“

Irena Beranová: „Obecně se mluví o tom, že kolem40r věku u žen již může přicházet pozvolna klimakterium. Každá žena však může mít tyto potíže v různém věku. Určitě by bylo dobré se poradit s gynekoogem.“

Jiřina: „jak je to s hormony u mužů, kdy muž trpí depresí a úzkostí - jaký hormon za to může? Děkuji.“

Irena Beranová: „Princip působení hormonů v souvislosti s depresí či úzkostí je obdobný jak užen, tak u mužů.“

state: „Co je dobré sledovat u hormonů, aby měli vliv na psych. pohodu?“

Irena Beranová: „V běžném životě hormony asi sledovat nebudeme (je to záležitost lékařská). Ale vnímáme jejich kolísání, nedostatek či nadbytek- projevuje se různě v psychické pohodě či nepohodě, v tělesné pohodě či nepohodě.“

state: „Co hormony a souvislost s psychiatr. onemocněními?“

Irena Beranová: „Ano, mnohá psychiatrická onemocnění souvisí s hladinou hormonů (depresivní onemocnění atd.).“