Chat

Poruchy pozornosti

MUDr. Renata Kratochvílová

Záznam chatu ze středy 29. února 2012

Pavel Zach: „Dobrý den, syn se narodil v roce 1999 a chodí do šesté třídy ZŠ. Učí se dobře, ale písemný projev je s velkými"rezervami". Zatím jsme nenavštívili žádného odborníka. Ráda bych se zeptala, zda je možné začít s dítětem pracovat ještě v tomto pubertálním věku. Případně, kam se mohu obrátit . Děkuji za pomoc a přeji pěkný den. MZach.“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, určitě doporučuji trénink,pokud je syn ochoten. Mohl by být, protože bude pracovat pro sebe.Můžete navštívit pedagogickou poradnu a speciálního pedagoga, který mu i v tomto věku může poradit, jak trénovat, aby se mu psaní ulehčilo. Dále použít trénink psaní na PC. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Vinařová Šárka: „dobrý den, můj, dnes již skoro šestnáctiletý syn je neúspěšně léčený dysgrafik. Dnes píše hůlkovým písmem ale ani tak písmo není příliš čitelné. Je ještě možné v tomto věku něco napravovat?“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den,trénink jde stále a vždy, v tomto věku bych dala přednost nácviku rychlého psaní na PC a využití technických možností různých zařízení, která lze ke studiu použít -diktafon... Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Jana Hájková: „Dobrý den, dotaz sice nemám, ale zaslechla jsem jak jste hovořila o grafomotorickém kurzu. Se svým synem jsme před 6 lety tento kurz absolvovali, protože u něj byla skřížená lateralita a bylo potřeba tu levou ručičku více vytrénovat. Chtěla bych jen divačkám vzkázat, že po absolvování tohoto kurzu jsme se sice v úchopu posunuli pouze o 50% oproti ostatním dětem, ale i za to jsme byli moc vděční. Co bylo nejzajímavější, že se po ukončení kurzu najednou začal hrát s malýma hračkama, s legem, skládačkami, které ho do té doby vůbec nebavily, protože jeho prstíky to prostě nezvládaly. Dále bylo velmi zajímavé, že mu nešla jízda na kole, po absolvování kurzu se najednou rozjel. Bylo to opravdu úžasné. Byla to obrovská 3-měsíční dřina jak pro něj, tak pro mě, ale stálo to za to. Vaše divačka Jana“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, děkuji za zodpovězení a podporu ostatních rodičů a jejich dětí a potížemi. Doporučuji nepředstavovat si,že za 3 měsíce je vše hotovo, trénink a cvičení doporučuji provozovat několik let a postupně jej přizpůsobovat pokrokům, možnostem dítěte a jeho věku. Přeji hodně úspěchů, trpělivosti a hlavně píle vám i dětem. Renata Kratochvílová“

Leona: „Můj 5ti letý syn-"píše"levou rukou,z prava do leva a ještě spoustu písmen zrcadlově.Je v tomto věku vhodné navštívit odborníka nebo máme vyčkat až začne chodit do školy?“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, určitě bych doporučila poradit se s odborníkem, naučit se grafomotorická cvičení, hravou formou vést syna k držení pastelek, pera a dle konkrétní rady postupovat. Myslím, že preventivně trénovat není nikdy zbytečné, přestat v případě, že to nebude dále třeba lze vždy. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Šafránková D.: „Dobrý den, mám dva syny ve věku 11 a 14 let, oba mají více poruch dys včetně dysgrafie, poruchy soustředění a ADHD. Chtěla jsem se zeptat, zda je v okolí Ústí nad Labem nějaká speciální prodejna pomůcek pro tyto děti, kde by bylo možno si tyto pomůcky prohlédnout, popř. vyzkoušet. Děkuji a přeji příjemný den.“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, informace lze najít na netu, také lze nakoupit pomůcky na internetu, nechat si zaslat na dobírku. Před tím bych ovšem doporučila vyšetření, kde by vám doporučili nejvhodnější postup a pomůcky, které máte používat a hlavně se s nimi naučit pracovat. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Karina Mocova: „Dobry den , tyka se to meho syna, nastevuje prvni tridu ZS a zda se me ze je dysgrafik... Od zacatku skolniho roku ma uz 5 pero,vsechny predtim rozkripal... na pastelky tlaci strasne vsechny my stale polamane... Kdyz s nim pisu domaci ukoly tak ve slovech vynechava pismenka a nebo je nedopise cele, pismo ma kostrbate a pismenka sklon nemaji.. Cte hezky , ale pani ucitelka mu psani a malovani hodnoti vzdy spatnou znamkou.. Chtela jsem se zeptat , zda syn ma dysgrafi a zda s nim nastivit nejakou poradnu , ve skole me rekli ze ma malou pripravu doma a ze musime s nim stale psat, ze to je tim...“

MUDr. Renata Kratochvílová: „dobrý den, poradnu určitě navštivte nebo soukromého speciálního pedagoga, psychologa. Pokud vy sama víte, že potíže nejsou způsobeny nedostatečnou přípravou, je dobré začít co nejdříve trénovat úchop a postup psaní dle konkrétního návrhu specialisty vycházejícího z potíží vašeho syna. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Veronika: „Dobrý den, mám 24ti měsíční dcerku, která si již teĎ ráda "maluje" Viděla jsem pomůcky, které máte k dispozici, můj dotaz zní: jakou pomůcku či pastelku doporučujete v tomto útlém věku, aby se vyvíjelo vše tak jak má? A dají se tlusté pastelky zakoupit v papírnictví či hračkářství ?“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, speciální pomůcky není nutné užívat u každého dítěte, pokud dítě rádo maluje, spíše problém mít nebude. Pokud s grafomotorikou máme potíže, většinou se této činnosti vyhýbáme, což vídáme již u menších dětí, které spíše kreslí nerady. Podporovat psaní můžeme pomocí omalovánek, hračkami k tréninku rozpoznávání různých tvarů, materiálů apod. Některá větší speciální papírnictví tyto pomůcky mají, jsou i speciální prodejny. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

alena: „dobrý den mám 5 letého syna a vůbec ho nebaví kreslení, nechce vůbec brát pastelky či tužky do ruky. Zkoušela jsem různé hry i to ho nebaví. Ve školce máme stejný problém. Chtěla bych poradit jestli bych neměla s tímto problémem něco dělat. dekuji“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, můžete zkusit zpočátku jiné hry,kdy bere do rukou a prstíků jiné drobnější hračky, trénuje motoriku ruky, lze použít pískové psaní - do starého šuplíku nasypte jemný písek a syn může kreslit prsty. Můžete ručky masírovat, hrát hry s prstíky, chlapci rádi šroubují, utahují matky, tzn. "opravářské " práce-hry, které při troše fantazie můžete modifikovat a směřovat k budoucímu kreslení a postupně psaní. Ve školním věku při přetrvávání potíží doporučuji navštívit poradnu. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Dana: „Nemam dotaz. Rodičům dětí s nějakou vadou přeju hodně trpělivosti. Pokud si budou myslet, že úlevy ve škole pomohou řešit problém školní úspěšnosti, jsou na omylu. Je to jen v jejich práci s tím nejcennějším, co mají. Jejich vlastními dětmi. To, co jim v nejútlejším věku dají, pak stačí i v pubertě jen udržovat. Ještě jednou přeji všem rodičům a jejich dětem hodně píle a úspěchu v práci.“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, souhlasím s vámi, možností, jak se naučit s dítětem trénovat a doporučený postup v průběhu vývoje dítěte i poruchy měnit je v současné době k dispozici mnoho. Ta píle a vytrvalost je ovšem nejdůležitější. připojuji se k vaší podpoře, Renata Kratochvílová“

Jana Čermáková: „Dobrý den, syn půjde v září do první třídy, má zkříženou lateralitu, píše pravou ale řídící část má levou.Je nutné nějaké speciální cvičení při psaní? děkuji“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, speciální cvičení bývá speciální právě proto, že se přizpůsobuje právě specifickým problémům daného jedince. Není jednoznačné, že syn bude mít s psaním problémy, spíše se uvidí, či bude raději psát levou či pravou rukou, výběr je dobrý nechat na dítěti, jak to cítí a co je pŕo ně přirozenější. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Aneta: „Dobrý den, partnerův syn měl v listopadu 5let, je levák a všimla jsem si, že když se snaží psát nebo obkreslovat písmena nebo čísla, tak z 90% je začíná psát odspodu a z prava do leva. Měly bychom to řešit už nyní nebo je ještě brzy? Děkuji za Vaši odpověď“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, je možné trénovat jemnou motoriku rukou, masáže, hry s prsty apod. (viz dnešní minulé dotazy)Tímto předejít potížím s křečovitým způsobem držení pastelek, sklonu ruky, plynulosti pohybů apod. Vše hravou formou a neodradit od radosti z kreslení, vybarvování. Čím více bude kreslit, vybarvovat, obkreslovat, tím více nacvičí. Ve školním věku bude zřetelnější, zda se objeví problematika dysgrafie a zda budou nutná speciální cvičení. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Eliška Tauchmannová: „Dobrý den, je disgrafie dědičná? V naší rodině se tyto poruchy nevyskytují vůbec, přítel ale disgrafik je. Je vyšší šance, že naše dítě může být disgrafik? Děkuji za odpověď, pěkjný den, Eliška“

MUDr. Renata Kratochvílová: „dobrý den, genetika u specifických poruch učení, tzn. i u dysgrafie hraje roli, ale projevit se nemusí. Jak se genetické informace, které naším dětem předáme "zamíchají", je vždy náhoda. Porucha také nemůsí být hluboká a potíže mohou být minimální a mohou se podařit velmi dobře zredukovat, také výskyt není příliš znepokojující. Držím palce a neobávejte se, máme i PC, která píší za nás a do budoucna snad i na hlasový podnět :) Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

Dagmar: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám 4letého syna ve školce téměř nekreslí,nebaví ho to,nenakreslí žádný obrázek,jen nějaké čárky,problém i při vykreslování omalovánek,tužku drží nešikovně.I s barvami má problém.Je to normální v tomto věku,nebo co radíte?děkuji“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, jistě by bylo prospěšné použít formou hry některý s předchozích tréninkových postupů uvedených v předchozích dotazech.Můžete navštívit speciálního pedagoga a nechat si poradit možnosti přímo u vašeho syna.Odborník může postřehnout a má zkušenosti ohledně postupu, který vám pak doporučí. Nápravy dysgrafie by měly být vedeny vždy konkrétně pro dané dítě.“

Šárka: „Dobrý den, syn chodí do 6 třídy a má diagnostikovanou dysgrafii. Jeho písmo je velmi obtížně čitelné a ani on sám jej nepřečte. Mám mu poradit aby začal psát jiným typem písma? Např. Komenius nebo tiskací. Děkuji“

MUDr. Renata Kratochvílová: „Dobrý den, pokud synovi překáží potíže, bude motivován k návštěvě speciálního pedagoga, který mu může poradit, jak nejlépe řešit potíže,které má a pak ho podporovat denně trénovat a doporučený postup dodržovat, podpořit a pochválit ho v úsilí. Učit se jiné písmo, bude stejně obtížné, jako běžné, problémem u dysgrafie je neschopnost napodobovat tvary, křečovitost v úchopu atd. Také zrychlení správného psaní na PC a bez kontroly očí by mu v budoucím studiu mohlo přispět. Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“

MichalTK: „dobry den je mi 37let , jak se dá předejít poruchám pozornosti, jelikož takové na sobě pocituji předem děkuji Michal“

MUDr. Renata Kratochvílová: „můžete využít eeg- biofeedback Děkuji za dotaz, Renata Kratochvílová“