Chat

Vesničky SOS a pěstounské matky

Lucie Šultesová

Záznam chatu z úterý 25. října 2011

SEATO: „Kdy vznikly Vesničky SOS?“

Lucie Šultesová: „SOS dětské vesničky fungují od roku 1949, kdy vznikla první vesnička v rakouském Imstu. V českém prostředí se SOS dětské vesničky objevuíj od roku 1969, první SOS vesnička byla otevřena v Karlových Varech.“

Gabriela: „Dobrý den slyšela jsem, že stát do budoucna plánuje rušení kojeneckých ústavu a že by se to mělo řešit pěstounským programem. Výchovou miminek v domácím peostředí... Ráda bych se zeptala, jak moc aktuální téma to je. Co to obnáší a co je potřeba splnit, kdybych měla zájem dostat se do tohoto programu??? Děkuji a přeji krásný den plný pohody. Gabriela“

Lucie Šultesová: „Tato otákaje opravdu aktuální, v současné době se řeší novela zákona a s tím související postupné rušení kojeneckých ústavů. Detaily výběru pěstounů, jejich přípravy atd. však dosud nejsou stanovené.“

Katka Procházková: „Dobrý den, chci se zeptat, jak fungují SOS vesničky a zda má žena, která je sama, šanci se do SOS vesničky dostat. Mám moc ráda děti a svoje nemám, ráda bych se zapojila.“

Lucie Šultesová: „V rámci SOS dětských vesniček vychovávají matky-pěstounky děti, které jim byly svěřeny do pěstounské péče. Převažují právě samotné ženy, pro které může být pěstounská péče v SOS dětské vesničce naplněním jejich mateřských tužeb. Veškeré podrobnosti týkající se výběru a přípravy pěstounek v SOS dětských vesničkách naleznete na našich webových stránkách www.sos-vesnicky.cz.“

SEATO: „Jak to vypadá v oblasti zákonu ČR, jsou kvalitní - ohledně Vesničkek SOS a pěst. matek?“

Lucie Šultesová: „Legislativa prochází v současné době velkými změnami, které by se měly dotknout i fungování SOS dětských vesniček. Týká se to aktuálně hlavně zákona o sociálně-právní ochraně dětí.“

Mortuary: „Co rok 1968 a Vesničky SOS?“

Lucie Šultesová: „V rámci historie českého Sdružení SOS dětských vesniček jsou i období, kdy byla činnost Sdružení přerušena. Naštěstí se podařilo opět navázat na předchozí fungování a již dlouhodobě SOS dětské vesničky v České Republice působí - v Karlových Varech, Brně a Chvalčově.“

Helišuli: „Dobrý den, co vlastně děláte pro vesničky? A budete mluvit i více ve vysílání? Děkuji.“

Lucie Šultesová: „Působím jako národní poradce pro kvalitu péče, kromě jiného se podílám i na výběru a přípravě nových SOS matek-pěstounek. Nejen o tom budeme mluvit dále ve vysílání.“

Jana Vanšurová: „Zdravím Luci teres, plánuje se v nejbližší době v ČR výstavba nových SOS vesniček a zvyšování tak počtu umístěných dětí. Děkuji za odpověď.“

Lucie Šultesová: „Pěkný den, výstavba nových SOS dětských vesniček se neplánuje. V rámci činnosti našeho Sdružení bychom rádi rozšířili naše aktivity o další podporu ohrožených dětí - např. rozjezd programu sanace biologické rodiny či otevření zařízení pro děti vyžedující okamžitou pomoc.“

Alena Andělová, Skopalíkova 16, Břeclav,69003: „Dobrý den, je možné poslat nějaké oblečení, časopisy pro maminky, apod. do SOS vesniček? Popř. můžete nám sdělit, jaké věci se vám nejvíce hodí? Děkuji.“

Lucie Šultesová: „Děkuji Vám za nabídku. Je pravdou, že děti v SOS dětských vesničkách mají podobné vybavení plně zajištěné a tato potřeba tam tedy není. Je to i z toho důvodu, že se jedná opravdu o náhradní rodiny, mají tedy vše, co potřebuje každá jiná rodina. Možnosti podpory SOS dětských vesniček najdete na našich webových stránkách www.sos-vesnicky.cz. Ještě jednou děkuji.“

Tereza: „Dobrý den, vždycky jsem o tomto "povolání" snila, můj manžel by nebyl v zásadě proti. Máme tříletého syna. Kde a jak začít, co podstoupit apod. Děkuju.“

Lucie Šultesová: „V rámci SOS dětských vesniček je vhodnější, když ženy či páry mají vlastní děti již starší. Je to z toho důvodu, aby se následně plně mohli věnovat přijatým dětem. Druhým důvodem je také to, že při příjmu dětí by se rodina měla doplňovat přirozeně, tj. mladšími dětmi než je aktuálně nejmladší dítě v rodině. Ve Vašem případě by to tedy byly děti mladší než 3 roky, což by velmi omezovalo možnost přijetí sourozenecké skupiny. Tam se naopak jedná o děti starší. Doporučuji obrátit se na sociální odbor obce s rozšířenou působností, kde se můžete informovat ohledně možností a podmínek individuální pěstounské péče.“

Olga: „Dobrý den, jak řešíte nedostatek matek - pěstounek ve vesničkách? Sama jsem v jedné z nich vyrostla a vím, že je to velký problém.“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, aktuální volnou kapacitu v SOS dětských vesničkách se snažíme doplnit, i proto průběžně hledáme nové pěstounky či pěstounské páry. Intenzivnější celorepubliková kampaň "Děti potřebují skutečný domov" probíhá právě nyní a zájemci se na nás mohou kdykoliv obracet.“

Eliška: „Dobrý den, uvítali byste v SOS vesničkách také studentku, která by chodila vypomáhat Vám v odpoledních hodinách s dětmi? Předem děkuji, hezký den“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, děkuji Vám za nabídku. Využití dobrovolníků je v rámci SOS dětských vesničkách trošku komplikovanější. Odbornou podporu zajišťují zaměstnanci přímo ve vesničkách - pedagogové, psychologové, rodinné asistentky. Další činnosti pro děti zajišťují samotné pěstounky - stejně jako v každé jiné rodině. Není tedy příliš příležitostí pro využití dobrovolníků pro práci s dětmi.“

Jitka Vachová: „Dobrý den, již jsme psala n ae-mail, jsem z jižních čech a o této možnosti již delší dobu uvažuji, jsem i pedagogicky vzdělaná, pracovala jsem s dětmi, v současné době dodělávám řidičský průkaz skup. B, mohu dostat kontakt na někoho s kým si sjednám schůzku a dostanu úplné informace, jako je podmínka zdravotního stavu, odměňování - z čeho žijou pěstounky, jak se řeší den volna jedete-li za rodinou - matkou :) apod. S dětmi jsou předpokládám 24 hodin denně. Velice mne to zaujalo a budu čekat na kontakt, děkuji mockrát a ať se daří více v těchto aktivitách :) Jitka“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, děkuji Vám za zájem o SOS dětské vesničky i pozici matky-pěstounky. Podrobné informace o výběru a přípravě pěstounů spolu s kontakty najdete na našich webových stránkách www.sos-vesnicky.cz. Můžete kontaktovat přímo mě, případně vyplnit webový formulář.“

Naty: „Dobrý den, proč ve většině jen ženy? vždyť tu chvíli ,to je neúplná rodina, kde vyrůstají. Děkuji za odpověď“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, ženy mezi zájemkyněmi i samotnými pěstounkami přirozeně převažují - velkou roli v tom hraje i samotný mateřský pud a touha jej naplnit. Pro děti, které by jinak vyrůstali v ústavním zařízení, je jistě lepší mít alespoň náhradní maminku. Navíc v současné době vychovává mnoho žen své děti bez partnera, takže tento model není (bohužel) nijak neobvyklý.“

Mortuary: „Jak komunisti - tedy zločinci - nahlíželi na Vesničky SOS?“

Lucie Šultesová: „Činnost SOS dětských vesniček byla důsledkem politického vlivu na čas přerušená, důležité však je, že se jejich působení podařilo obnovit a nyní můžeme poskytovat náhradní rodinu více než 100 dětem svěřeným do pěstounské péče.“

Martina K.: „Mohou být i pětouni manželské páry, co mají své vlastní děti? Děti ve věku 2,5 a 5,5 roků. Díky za odpověď“

Lucie Šultesová: „V rámci SOS dětských vesniček je vhodnější, když jsou vlastní děti již odrostlé a ne tolik závislé na péči rodičů. Pěstouni by měli mít co největší kapacitu pro příjem dětí - tato kapacita se logicky snižuje, pokud jsou v rodině malé děti. Doporučuji Vám obrátit se na sociální odbor obce s rozšířenou působností a informovat se na možnosti a podmínky individuální pěstounské péče.“

Iva: „Dobrý den, téma pěstounství mě zajímá nebo je mi blízko srdci a ráda bych byla kdyby bylo mojí náplní poslání a skloubyla bych ho s rodinou vlastní mám rok a půlročního chlapečka další miminko plánuju za rok. Vždycky jsem chtěla mít velkou rodinu ale první porod byl těhotenství rizikové porod komplikovaný více dětí bude fizicky pro mě dost komlikované. Ráda bych se stala pěstounkou až bude další dítě které z manželem plánujem větší po mateřské je mi momentálně 22 tak ve 27-28.Slyšela jsem že existuje povolání matka na celý uvatek, protože že bych v budoucnu pár dětí adoptovala jako práci měla bych pro ně dostatečný čas a finanční prostředky pro hezké spolužití. Ráda bych měla děti profesionální práci naplňovalo by mě také profesionálně“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, Vámi zmiňované povolání či profese "matky" či "pěstounky" dosud neexistuje a současná legislativa ji neumožňuje. Individuální pěstouni mají nárok na finanční podporu od státu, ale často ji musí skloubit i se zaměstnáním (hlavně právě z finančních důvodů). Plán, který máte, není úplně v souladu s posláním SOS dětských vesniček, spíše pro Vás bude aktuální osvojení (adopce) či pěstounská péče na základě Vaší budoucí situace.“

Iva: „Slyšela jsem že dáváte přednost pěstounkám, které mají děti starší a můžou se jim více věnovat šlo by být pěstounkou s malími dětmi vlastními . jak bych se mohla případně informovat jak se ji stát co vše pro to musím vědět a případně projít ňákým školení psychotesty , co vše bych pro to měla dělat? Rozvažuju se pěstounství adopce v budoucnu, musí být specifické to či ono.jede třeba být pěstunkou a pak dítě adoptovat?“

Lucie Šultesová: „Již jsem zmiňovala podmínky pro zájemkyně s vlastními dětmi. V rámci výběru a přípravy pěstounů do SOS dětských vesniček zájemkyně postupuje více kroky, které vedou k vzájemnému oboustrannému poznání a zjištění, zda je zájemkyně vhodnou kandidátkou na pozici matky-pěstounky v SOS dětské vesničce. Podrobnosti naleznete i na našich webových stránkách www.sos-vesnicky.cz. Ohledně Vašeho posledního dotazu - obecně je možné osvojit (adoptovat) dítě, které předtím přijmete do pěstounské péče. Záleží to však na více faktorech, např. zda je dítě tzv. právně volné pro adopci apod. Je jistě vhodnější již na začátku zvážit, která z těchto forem náhradní rodinné péče je ve Vašem případě ta optimální.“

Iveta V.: „Dobrý den, jak malé děti přijímáte do SOS vesniček? Dotkne se vás v tomto ohledu zrušení kojeneckých ústavů?“

Lucie Šultesová: „K nám do SOS vesniček přijímáme děti bez rozdílu, optimální horní věková hranice je 10 let (výjimku mohou tvořit sourozenecké skupiny). Malé děti (cca do 3 let věku) se však většinou snáze dostanou do náhradní rodiny, v SOS dětských vesničkách jsou tedy spíše ojediněle. Je otázka, nakolik se toto změní v souvislosti s plánovaným zrušením kojeneckých ústavů. My jsme připraveni i na příjem malých dětí do SOS rodin, zmínila bych však jeden důležitý fakt a to je dlouhodobost péče poskytované v SOS vesničkách. Nezaměřujeme se na poskytování krátkodobé péče, což jistě bude aktuální ve většině případů malých dětí.“

Julie Anna Miklová: „Dobrý den, moje sestra už od svého dětství sní o tom,že by chtěla být maminkou v SOS vesničce. Dnes má adoptované dva kluky a stále si s myšlenkou SOS vesničky pohrává, jak jí mám pomoct,kde získá kontakt? Je ze Zlína a je vdaná.“

Lucie Šultesová: „Dobrý den, již jsem zmiňovala okolnosti, které souvisí s vlastními dětmi v rodině. V každém případě všechny informace i kontakty najdete na nšich webových stránkách www.sos-vesnicky.cz. I následně ráda zodpovím jakékoliv dotazy.“