Chat

Život se závislým

PhDr. Marcela Škábová

Záznam chatu z pondělí 17. října 2011

Kronstar: „Máte na svém kontě hodně vyléčených ze závislosti?“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, na tuhle otázku Vám nemohu odpovědět, protože pracuji v poradně pro rodinu, manželské a mezilidské vztahy, která není zařízením orientovaným na léčbu závislosti. Pracujeme s jednotlivci, páry, rodinami, ve kterých má jeden člen problém se závislostí. Přesto s klienty řešíme jejich problémy, které se závislostí souvisí.“

Kronstar: „Může žít totální abstinent s alkoholikem či narkomanem?“

PhDr. Marcela Škábová: „Takové soužití je velmi problematické, oba totiž mají jiné zájmové okruhy a jiné priority a dříve či poozději dojde k nějakým problémům.“

Sudoku: „Bylo by podle Vás dobré, kdyby na lahvích od alkoholu byl nápis jako na cigaretových krabičkách - o škodlivosti?“

PhDr. Marcela Škábová: „Myslím, že by to bylo užitečné, ale podobně jako s cigaretami, i přes varování o jejich škodlivosti, je stále hodně lidí, které si je i přesto koupí a užívají.“

Sudoku: „Viděla jste někdy komunistický obrázek: "Je čas soudruzi skoncovat s alkoholem"?“

PhDr. Marcela Škábová: „ano“

Sudoku: „Co si myslíte o práci výrazné osobnosti - pana Nešpora?“

PhDr. Marcela Škábová: „Určitě je dr. Nešpor velmi výraznou a známou osobností, působí v oblasti léčby závislostí úspěšně mnoho let. Při řešení problémů závislosti v rodině našich klientů doporučujeme osobě, která je závislá, aby se kontaktovala s tímto pracovištěm a využila možnosti léčit se.“

Sudoku: „Víte, že TGM, E. Beneš, T. Baťa byli abstinenty?“

PhDr. Marcela Škábová: „Ano.“

Jarmila z Prahy: „Dobry den, mam problemy se svym muzem, kt. je zavisly na hrach ci kursovych sazek. Nedokaze se kontrolovat a nevim jak mu pomoci aby s toutou zavislosti prestal a uvedomil si, ze neznamena ze 1vyhraje, ze se mu to podari po kazde. drive bral po taji i penize, ted se tedy trochu srovnal, ale bojim se kdy ho zase prepadne jo-jo efekt a zacne opetne hrat, vsazet. dekuji mnohokrat za Vasi radu“

PhDr. Marcela Škábová: „Problém závislosti je v tom, že pokud se člověk rozhodne se závislostí skoncovat, musí si s ní skoncovat definitivně a celoživotně. Nejde to tak, "mám to nyní pod kontrolou a nic se neděje, když si jednou zahraju". Jestliže si Váš manžel uvědomil, že se u něho jedná o závislost, že má problém. Je to úžasný začátek pro jeho další cestu aby přestal úplně. Náhled na existenci závislosti je obrovsky důležitý, ale sám o sobě nestačí. Je třeba na řešení problému dál pracovat. Pokud je závislost silná, tak člověk bez odborné pomoci velmi často znovu do závislosti spadne, potřebuje podporu a pomoc. Ve vztahu nyní nastává období, kdy budete muset znovu bodovat důvěru ve svého manžela a on bude budovat důvěru sám v sebe, že závislost zvládne. Bude třeba spousta trpělivosti, možná i nastane nějaká změna běžných stereotypů s změna volnočasových aktivit včetně lidí.“

Dita: „Dobrý den, jde o závislost na alkoholu, pokud otec ne více jak 1xtýdně odejde ven a vrací se nad ránem ve velmi opilém stavu nebo se domů vrací např. až za 2 dny. To vše bez jakékoliv komunikace s rodinou, jako by žil sám, nemá potřebu nic nikomu sdělovat. Občas se mu s těmito stavy přihodí i nějaká nehoda, okradený, přepadený, těžce pokousaný od psa apod. Děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Jak popisujete problémy, které již Váš otec má - problém se zajištěním své osoby, bezpečnosti, nekomunikace, ztráty - je již ve stavu, kdy mu závislost odebírá z jeho života určité jistoty. V tomto stádiu bývá velmi časté, že závislý člověk popírá svou závislost, "on nemá problém". Často slýchám od svých klientů větu "já nemám problém, pokud ti to vadí, tak s tím něco dělej, ten problém máš ty". Často bývá jako argument závislých, že je to pití "jen o víkendu", "občasné" - pokud je to pravidelné a pokud přináší osobě omezení, jedná se o závislost.Bylo by dobré otce motivovat, aby s tím chtěl dělat něco on sám.“

Kristýna Hrachovská: „dobrý den,chodím se svým přítelem již 2 roky, všimla jsem si že jediná zábava která pro něj přichází v úvahu je vždy spojena s alkoholem. hospody,restaurace,,,chlastací akce" jsou pro něj to nej.v povolání je řidič traktoru. a po poli vždy jezdí skoro na mol.není to sice vždy ale v traktoru má vždy schovanou ason basu piv. není pro něj problém denně vypít 17 piv. každý večer po práci si dává okolo 8 piv jen tak.mě se to nelíbí ale nebydlíme spolu. a nenchci zase působit jako stihačka. poraďte je to problém? a jak už se pozná závislost? děkuji vám“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den. Popisujete velmi častou podobu závislosti. Mnohokrát jsem se setkala s argumentem člověka, který tahle pije, "že pivo není alkoho; a on na žízeň nebude pít limonádu". Pokud člověk nedokáže být bez alkoholu, nedokáže si ho déledoběji odepírat, tak se jedná o závislost, kterou je třeba léčit. Nedoufejte, že "partner kvůli Vám přestane pít", když se Vám to nelíbí, protože Vás má rád. Možná krátkodobě, ale pokud se nerozhodne on sám s pitím skoncovat, tak to nebude mít dlouhodobého trvání. Představte si, jak by vypadalo soužití s takovým člověkem za 10, 15 let. Máte-li pochybnosti již nyní, raději vztah ukončete.“

Štěpánka: „Dobrý den, Paní doktorko. Chtěla bych se Vás zeptat, jakým způsobem bych mohla dostat manžela na protialkoholní léčení? On ho totiž kategoricky odmítá.Avšak již zcela ztratil schopnost sebekontroly, odmítá hygienu, není schopen docházet do zaměstnání. Děkuji vám za odpověď!“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, určitě by bylo vhodně motivovat Vašeho manžela, aby s léčbou co nejrychleji začal. Zkuste se spojit s praktickým lékařem Vašeho manžela - často se totiž začínají časem objevovat i zdravotní problémy - zažívání, třes, bolesti hlavy, které je možné také léčit a při té příležitosti získat i náhled na závislost. Je dobré i dát jasně najevo, že i pro Vás je to problém a že nebudete nadále přebírat odpovědnost za následná řešení problémů, které manželova závislost přináší. Pokud budete mít pochybnosti, je možné se poradit nejen na speciálním oddělení poliklinik a nemocnic , nebo v poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v blízkosti Vašeho bydliště.“

macík: „Kam a na koho se při závislosti na alkoholu obrátit?“

PhDr. Marcela Škábová: „Pokud máte problém s alkoholem, je možné se obrátit na ambulantní odělení nemocnic, poliklinik, která se zabývají problematikou závislostí. Dále je možné obrátit se na praktického lékaře, psychiatra, psychologa. Možné je i obrátit se na poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v místě Vašeho bydliště, kde je možné následně pracovat s druhým (nezávislým) partnerem či celou rodinou. Zde však léčba neprobíhá.“

Jana: „Dobrý den, partner je schopen "spadnout" do jakékoliv závislosti, která se mu postaví do cesty - má (doufám!) za sebou automaty, alkoholové dýchánky, kouří, v současné době "ujíždí"na počítačové hře po síti. Jsme spolu 10 let a máme tři syny, takže by potřebovali tátu, který by jim mohl být vzorem. Takhle vyvádět začal přibližně před třemi lety. Je podle Vás možné takovémuto člověku pomoct?“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, podle toho, jak popisujete "karieru závislosti" u Vašeho manžela, je jasné, že sebou jistě přináší spoustu praktikých problémů včetně jeho absence jako výchovného činitele pro Vaše syny. nastavit manželovi zdcadlo v podobě toho, co si synové o jeho absenci jako táty myslí. Bylo by vhodné se pokusit s manželem znovu promluvit, sdělit své stanovisko, již dál jeho excesy netolerovat a naznačit podmínky, za jakých okolností jste schopna a ochotna mu pomoci a v čem již ne. Doporučit mu, aby si o tom promluvil s odborníkem. Kamarádi v tomto směru příliš nepomohou, pokud s ním tyto aktivity také vykonávají. Je nezbytný vyvinout určitý tlak, který pomůže nasměrovat manžela do léčebnoho procesu.“

Martina: „Dobrý den, poradíte, jaký je první krok, jak řešit podezření na problém s alkoholem v rodině? Jedná se o mého staršího sourozence. Na problém nás upozornily právě děti. Trochu se bojíme špatné první reakce. Děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, určitě je třeba problém otevřít a komunikovat o něm. Pokud o tom budete mlčet, tak Váš sourozenec zůstane u svého pohledu, že on problém nemá. Zpětnou vazbou mu můžete naznačit i své stanovisko. Pokud o tom začínají hovořit i děti, je to velmi důležitý moment. Chování dospělých je pro děti vzorem k nápodobě. To bývají i dobré argumenty, které přispívají z rozhodnutí jít do léčebného procesu.“

Lucie: „dobrý den, paní doktorko, mě by opravdu zajímalo, jestli se dá člověku, který byl závislý na tvrdých drogách, jestli se dá svěřit malé dítě do střídavé péče... děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, pokud je ten člověk závislý na tvrdých drogách, nebylo by vhodné mu svěřovat do péče malé dítě, natož do střídavé péče. Střídavá péče předpokládá, že jsou rodiče v zájmu dítěte se o všech záležitostech, týkajících se dítěte, domluvit. Osoba závislá nebývá často schopna dostát svým závazkům, svým slibům, není dostatečnou zárukou bezpečí pro dítě. Bylo by určitě vhodné toto záležitost probrat s odborníky. Navíc soud bude zkoumat, zda se jedná o závislost.“

Glozarova Šárka: „Dobrý den. Mám děti s člověkěm, který je evidentně závislí na alkoholu, možná i drogách, trpí depresemi. Je agresivní , ponižuje mě, vyžívá se v tom mě vidět plakat, následují omluvy atd.... nyní žijeme odděleně, mešlo to jinak, zažádal si o styk s dětmi. K čemu soud přihlíží v takových případech. nedokýžu si představit mu děti dávat.“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, podle toho, co píšete, máte zkušenosti, které Vás nakonec vedly až k oddělenému soužití a k žádosti o rozvod manželství a uspořádání poměrů Vašich dětí. Tyto zkušenosti budou soud určitě zajímat a bude také prošetřovat, jak dlouho to všechno trvá, co všechno jste pro nápravu již podnikla. Pokud nemá rodič zakázán styk se svými dětmi, budete otci muset kontakt s dětmi umožnit. Je možné se obrátit se žádostí o pomoc na Oddělení sociálně právní ochrany na úřadě v místě Vašeho bydliště nebo do poradny pro rodinu, manželství a mezilidsksé vztahy v místě Vašeho bydliště. určitě Vám budou nápomocni i při realizaci styku.“

Romana: „dobrý den.Manžel je přeléčený alkoholik.Nepije 4 roky.Může si dát na oslavě přípitek,nebo mu to mám vymluvit.Děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den. Pokud se Vašemu manželovi podařilo abstinovat 4 roky, je to úžasný úspěch a určitě by bylo škoda ho znehodnotit tím, že by trvalou abstinenci porušil. Vyléčený alkoholik musí absinovat doživotně, oslavy nevyjímaje.“

štěpánka: „Dobrý den, sleduji pořad sama doma a téma o závisloti je mi blízké.mám maminku,která již dlouho částečně bojuje s alkoholem.bývaly tyto situace dřív,tak deset let zpátky,nyní se to opakuje. Většinou když je doma sama,nebo jíčeká naše nebo jiná návštěva,zřejmě,nevíme to jistě si vezme nějaký prášek a napije se nějakého alkoholu.dříve měla ve své kabelce lahve a ibuprofen,ted to tak není,ale nějaký alkohol typu vína a rumu na vaření je vždy doma. stav je takový,že jakoby neví,co dělá, motá se, oči má skleněnné a dívají se jakoby jinam,moc vlastně nevnímá a uhýbá. je to dost střašné,občas vlastně neví co a jak dělá. nevíme,čím by to mohlo být způsobenoa nevíme,jak jí pomoci.sestra jí to ted řekla a je na nás naštvaná.ona má nyní po operaci rakoviny střeva,ale ten dlvod to zřejmě není.vím,že dotaz je dlouhý,ale nevíme co dělat.děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, Vaše maminka má opravdu problém, který je třeba konzultovat s odborníkem. Samy to nezvládnete. Vše, co popisujete, svědčí o tom, že maminka nemá nad sebou kontrolu a potřebuje pomoci. Tím, že jí nasměrujete na praktického lékaře, specialistu, dáte jí zpětnou vazbu, že si všímáte dlouhodobě změn jejího chování, jejích zvyků, máte o ni obavy a chcete, aby se zamyslela nad problémem a něco pro sebe udělala. Pokud je po Vaše pokusu si s ní o tom promluvit naštvaná, zkuste to znovu, určitě je to douhodobá práce, ve které Vám mohou pomoci i odborníci.“

šárka: „Dobrý den, 35letá svobodná bezdětná kamarádka se několikrát léčila ze závislosti na alkoholu- nikdy však léčbu nedokončila, nyní opět po rozchodu s partnerem upadla do závislosti. Je navíc anorktička. Mohu ji pomoci? mluvit o tom se mnou nechce , navíc když se sní sejdu, bere to spíš jako provokaci-mám 3 děti , hodného muže, všichni zdraví. Děkuji za odpověď.Šárka.“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, Vaše kamarádka má kombinovaný problém, poruchy příjmu potravy, mezi které anorexie patří, je také záležitost, která patří do rukou odborníků. Chápu, že je pro Vás těžké přijmout to, že kamarádka Vaši nabízenou pomoc odmítá. Někdy je možné dát k dispozici literaturu, odkaz na podobný příběh jiné ženy, který jste např. viděla v TV, filmu. Možná tohle bude mít větší efekt, když potřebné informace zazní z úst osob, které si prošly podobným vývojem a zvládli ho.“

Blanka Takáčová: „syn 21let, student VŠE poslední dobou zintenzivnil "sezení" u PC, tvrdí, že není závislý, ale stále vyhledává pobyt u PC, všechny ostatní činnosti dělá co nejrychleji, aby se mohl hned vrátit k počítači, s přítelkyní přestává chodit za kulturou a do společnosti, vysvětluje mi, že po netu jen komunikuje a údajně hraje "jen" dvě hodiny denně...přitom skutečný pobyt u počítače je denně, pokud není ve škole až 12 hodin! v tomto věku je těžké ho ovlivnit, ale prosím o názor, je-li toto už závislost a jakým způsobem zkusit ovlivnit...děkuji“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den, závislost na PC je opravdu velký problém, který vblastně podporuje i naše školství - již na základních školách zadávají někteří pedagogové úkoly po internetu a na VŠ se práce na internetu přímo považuje za nedílnou součást studia. 12 hodin je hodně. Pokud se ale studenti VŠ učí před zkouškami, dívají se do skript, knížet často také takto dlouho. Záleží tedy na tom, co na PC Váš syn dělá. Pokud ale zanedbává věku přiměřené aktivity, sport, partnerství, určitě to nebude jen záležitost zkouškového období. Bylo by určitě vhodné obrátit se na odborníky, kteří s Vámi podrobně proberou jednotlivé okolnosti. Je to náročné, ale určitě najdete společnou cestu.“

Hana: „Dobrý den,manžel rok abstinuje po ústavní léčbě.Hrál skoro 10 let,vlastně celý náš vztah je gemblerstvím narušen a nevíme kde teď začít,jak navázat kdo komu má pomoct a jak pokračovat abyvh já mu víc věřila a aby on si víc věřil.je to složité díky“

PhDr. Marcela Škábová: „Dobrý den. Je skvělé, že Váš muž abstinuje po ústavní léčbě. Návrat důvěry a smysluplného fungování páru a rodiny je třeba budovat. Určitě je dobré, pokud budete pokračovat v ambulantní spolupráci s léčebnou, rodinných a skupinových sezeních. Držím palce.“