Chat

Kojení nedonošených dětí

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová

Záznam chatu z úterý 12. ledna 2010

Pavlína: „Dobrý den.Je odstříkané mateřské mléko stejně kvalitní jako kojení? A kdy začít s příkrmem u nedonošených dětí?Děkuji za odpověď Pavlína“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den. Nezralé dítko je dobré kojit do 6. ukončeného měsíce po termínu porodu / doporučení WHO a Evropské directivy / potém tak jak dozrává celý organismus dítěte je dobré zkoušet podávat jinou stravu- příkrm. je dobré vnímat individuální zralost Vašeho miminka. pokusit se nabízet příkrmy- nejlépe lžičkou- a vnímat, kdy je dítě ochotné příkrm přijmout. Dobré je stále kojit, tak jak cítíte, klidně do 2 let. Mějte se hezky a budte zdraví.“

Jaroslava Janů: „Vážená paní doktorko, chtěla bych vám touto cestou vyjádřit uznání a díky za Vaši práci. Rodila jsem přesně před rokem v havlíčkobrodské porodnici (dcera měla včera narozeniny), stále ji i díky Vašim dopoučením a radám kojím a věřím, že i proto svůj první rok prožila spokojeně a v podstatě zcela bez nemocí. Díky a přeji mnoho úspěchů v práci i soukromém životě! Jaroslava Janů“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Mnohokrát Vám děkuji a přeji pevné zdraví a spokojenost Vám i holčičce. všichni, kteří pečujeme o nemocné děti potřebujeme občas odezvu od spokojených rodičů. Děkuji tedy, hezký den.“

Dobrý den: „Je nebezpečnější když žena čeká dvojčata,která se narodí např. o 3měsíce dříve?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den, každý předčasný porod zasahuje do přirozeného vývoje dítěte v bříšku mamky. každý týden o který se dítě/děti/ narodí dříve tedy chybí. nezralé dítě nemusí být nutně nemocné, ale jeho vývoj "dobíhá" jinde a jinak za přítomnosti jiných podnětů než tomu mělo být v děloze. A tato "jiná" situace na děti může mít vliv velký co se týče zdravotního stavu a dalšího vývoje. Vliv předčasného porodu však může být pro okolí téměř neznatelný. Ve vašem případě se bude jednat o okolnosti porodu, vícečetné těhotenství je samo o sobě větším rizikem, dále se bude jednat o individuální vyzrálost dětí a eventuelní další přítomné komplikace , které s nezralostí souvisí. Všechny tyto faktory se sčítají. Pokud by dítko vycházelo do života s možným nebo jasným problémem záleží dále velice na kvalitěnásledné péče během kojeneckého a batolecího období a podpoře rodiny od okolí. Přeji hodně štíska Vám i dětem.“

Lenka S: „mame nedonosene dite (narozen v 26 tt).Nyni je mu 9 mesicu(korigovane 6).Doted plne kojen, asi 14 dni podavam zeleninove prikrmy. Staci mu k zahnani zizne stale jen materske mleko?Odmita pit caje pro kojence, ovocnou stavu pro kojence i kojeneckou vodu. Muze v jeho veku pit neperlive mineralni vody?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den, kojila jste jistě velmi dobře,plně kojené děti běžně pijí "jenom" mat. mléko.Dostávají dostatek tekutin, nemusíte mít obavu. Jiné tekutiny nabízejte, hrníčkem, lžičkou, nenutte dítko jen nabízejte, ono jistě k jiným tekutinám "dozraje".U dětí ve 3. čtvrtletí činí mléko matky běžně cca 80% dodávky tekutin / starvy/ Minerální vodu bych nedpodávala pro vyšší obsah solí ve vodách různých značek. Mějte se hezky a budte zdraví.“

Jana Vašinová: „1.Od jakého stáří - váhy dítě zvládne samo sát z prsu? 2. Při žloutence se mateřs. mléko musí podávat dítěti převařené, z jakého důvodu? 3. Je pravda, že při horečce nad 38stC nemá matka kojit, že do mléka přestupují nějaké škodlivé látky?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „1.Dítě je přírodou programováno k sání, má nachystán komplex vzorců pohybů nejen ústy, který pak směřuje k sání z prsu. sací refex a další reflexy směřující k výživě dozrávají během vývoje v děloze- potažmo v inkubátoru u předčasně narozených dětí. Proto samostatné sání není jen otázkou hmotnosti, ale předvším tzv. gestačního stáří / stáři dítka od početí/. U odstříkaného prsu dítko je schpné sát i od 28. týdne- je to sání, které nevedek výživě, je stimulem pro tělo matky, něco jako výzva, jsem tu a jsem tu dříve, mami zační mléko dělat dříve. několika různě vydatných sání je dítě schopné cca ve 31. týdnu, dobrého sání - plného kojení je dítě schopné mezi 33-35. týdne až je schopné při své individuální zralosti zkoordinovat sání, polykání a dýchání.Záleží pochopitelně i na přidružených komplikacích nezralosti. 2. tento postup je již zastaralý. Pokud se převaří MM tak by mělo jít o l max. 2 kojení, Při tomto postupu se Vycházelo z poznatků, že bilirubin "soutěží" v jaterní bunce s určitými látkami z mléka matky / jde o látky hormonální/ Proto děti plně kojené bývají delší dobu žluté, intenzitu ikteru / žloutenky/ je třeba lékařsky sledovat. 3. Je to nes,yslné tvrzení. matka- pkud je schpná při své nemoci- by měla co nejvíce kojit. V době její nemoci do mléka přecházejí protilátky, které dítěti pomáhají s bojej proti infekci, kterou by se mohlo od nemocné maminky nakazit. Ono se jistě nakazí, ale maminka mu takto účinně pomáhá. V nemoci matky by kojení nemělo být přerušené vyjma několika skupin léků. Běžné léky "na teplotu" a běžná antibiotika jsou s kojením kompatibilní. Přeji Vám pevné zdraví a hezké dny.“

Jana: „Dobrý den.Zajímalo by mě jaký máte názor na homeopatika při rozkojování?Slyšela jsem něco o arnice montane 9ch.Moc děkuji“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den, Nejsem homeopat ale každá podpůrná metoda vedle správné techniky kojení a případného intenzivního odstříkávání může být dobrá. Typ homeopatika konzultujte s tím, kdo homeopatem je ale nezapomente na klid, sebedůvěru, podporu od okolí a hl. správné a časté přiložení maminka. Správná technika kojení je z 85% zárukou pokud možno bezproblémového nástupu a udržení tvorby mléka. Hezký den“

Eva: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda se dá kojení udržet pouhým odsáváním mléka.Máme dvojčata narozená v 36.tt 2,6kg a 2,1kg a nechtěly sát z prsu(žloutenka,hodně spavé) a pouhým odsáváním se mi mléko nepodařilo udržet.Bohužel sestřičky dokrmovaly z lahve a zájem o kojení se nezlepšil ani později.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dbrý den Evo, udělal jste co bylko možné, odstříkávání je velice, velice důležité, pak je ale nutné správnou technikou, dle individuálního stavu dítka často přikládat. Chybou je podávat stravu lahví. Sání z lahve je jiným způsobem a hned / bez čekání na spoustěcí reflex/ a tak je dítě zmatené. Dobrá zpráva. trpělivě lze / lze zkusit/ dítka zpět přecvičit na prs metodami tzv. alternativního krmení. Je to ale hra vašich nervů. nevím jak jsou děti staré, ale cca do 3 měsíců bych to ještě neviděla zcela ztracené. Budte zdraví a když to nevyjde tak je stejně uplně nejdůležitější vaše Láska k dítkám a když k tomu sem tam přidáte trochu odstříkaného mlíčka učinila jste moc.“

Věra Mlynářová: „Paní doktorko, chci Vás jen moc pozdravit. Byli jsme Vašimi pacienty - Adam a Filip Mlynářovi. Klukům je teď 8,5 měsíců a stále kojím. Moc za vše děkuji a do nového roku přeji hodně zdraví, štěstí a pracovních úspěchů.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den děkuji Vám i klukům, budte spokojení a zdraví.“

Lenka Hévrová: „Dobrý den, můj dotaz se sice netýká nedonošeného dítěte, ale kojení. Chtěla jsem se zeptat, zda-li je možné, že by se mi v průběhu noci netvořilo mléko. Malý (10 dní) je po nočním kojení neklidný a stále se dožaduje prsa, kdežto přes den po kojení usne. Cítím to i v napětí prsou. Až k ránu v nich cítím napětí, ale i to je menší, než když jsem odcházela z porodnice. Je možné, že by mléko již odcházelo, i když kojím po 2,5-3 hodinách? Děkuji, Hévrová“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „V noci se tvoří mléka nejvíce. Je nejvíce prolaktinu.Možná je neklidný pro bolest bříška, nená ještě uspořádaný rytmus dne a noci. vytrvejte.“

Zlata: „Narodilo se mi dítě nedonošené a postižené.Když jej odváželi do Brna šla jsem se zeptat jestli se už mám oblékat tak mě bylo řečeno od lékařky a cobyste tam dělala. Potom jsem se odvážila zeptat kam ji odvezli . DO které nemocnice.Bylo mi řečeno at´ si to zjistím na bráně.Všechno jsou to jen hezká slova.Smůla že bylo postižené ...zdravím“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Přeji hodně a hodně sil.“

Anna: „Moje matka nekojila ani jedno ze tří dětí. Jsem v 7. měsíci těhotenství a mám strach, že také nebudu kojit. Je to dědičné?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Nekojení není dědičné. nebojte se, od počátku je nutné správně přikládat k prsu, respektovat individ. rytmus dítka. Žádat pomoc laktačního poradce a nenechat se v odhodlání zviklat. Přeji hodně štíska.“

Zdenka Karvayová: „Dobrý den, první dcera se narodila císařským řezem v termínu, přiložená byla po 12 hodinách a kojila jsem 13 měsíců. Druhá se narodila opět císařským řezem na 31. týdnu. Teď jí je 9 měsíců, kojím, prospívá. Poprve jsem ji mohla přiložit až na 33. týdnu. Mléka jsem měla nadbytek, přebytky jsem darovala do mléčné banky. Dost jsem však trpěla, že ji nemohu přiložit dříve. Jsou nějaká rizika časnějšího přiložení?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Pokud je dítě ve stabilizovaném stavu, mělo by být u prsu co nejdříve - je nutné jej monitorovat. Nevyčítejte si jic. Kojíte dlouho a vše jste učinila dobře“

Jana Skulová: „Dobrý den.Máte prosím nějaké stánky na kterých bych se dozvěděla co nejvíc o spávné technice kojení. Za týden mám termín porodu,tak ať vím co nejvíc.Moc děkuji“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „www.nedoklubko. cz, www. rodina. cz, laktační liga, brožurky Kojení je cesta k sobě navzájem.“

Sedláčková B.: „Dobrý den, mám 8-mi týdenního syna, narozen ve 36.týdnu. Kojen od začátku plně. Dříve si říkal cca po 3 až 4 hod., nyní po 2 hod., v noci i po 1 hod. Piji čaje na podporu kojení, kojím z obou prsů na zvýšení tvorby mléka atd., ale účinek zatím žádný. Bude nutné přikrmovat? Váha je zatím dobrá. Děkuji“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den, vše je normální, možná dítko jen roste- růst. spurt- vydržte- dítěti se mění rytmus a tím často i potřeba sání. Budte zdraví“

Jana Veselá: „Chtěla bych napsat, že moje malá se narodila ve 30tt, bihužel jsem se nerozkojila, malá neměla sílu tahat, 2 měsíce měla sondičku já jsem mlíčko odsávala a odsávám do dneška kdy je Vanessce téměř 9 měsíců, samozřejmě to už nestačí, takže tak z polovina dostává Nutrilon. Chtěla bych se zeptat začaly jsme s příkrmama, ale malá odmítá čajík, mám jí ho nutit, nebo zatím stačí mlíčko?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Stačí i mlíčko, nenutte miminku čaj. Dozraje k němu v čase. Přeji hodně sil“

jana vavrouskova: „Dobrý den paní doktorko, chtěla bych Vám moc poděkovat za vaši pomoc v začátku kojení mé dcery. Měla jsem opakovaně zánět prsu a přes i velkou bolest se nám podařilo v kojení pokračovat a nepřestat. Dceru jsem kojila 19.měsíců a jsem moc ráda a ještě jednou děkuji! Vavroušková“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Děkuji“

Ľuptáčiková Romana: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda je složení mateřského mléka jiné u maminek donošených a nedonošených dětí.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „U maminek nezralýc dětí je mlíčko cca 4-6 týdnů "bohatší" o důležité látky. nezralému dítěti je nutné míčko obohacovat tzv. fortifikací.“

Mirka Tonarova: „Mila pani doktorka, moc me potesilo Vas uvidet v televizi, mam na Vas jen ty nejlepsi vzpominky, kdyz jste me pred vice jak rokem prijali do nemocnice v HB s dvojcaty jako uplny uzlicek nervu a dnes jsem pysna, ze jsem diky Vam kluky kojila do 14 mesicu. Jeste jednou moc dekuji a preji hodne uspechu ve Vasi smysluplne praci. Mirka Tonarova“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Děkuji moc. mějte se hezky“

pavla: „dobry den,mam dotaz ohledne odsavacek mleka.zvazuji koupi elektricke ale nevim zda je nutne investovat do drahych napr medela swing nebo medela minielectric nebo staci levnejsi napr farlin, dekuji za odpoved“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den, záleží pro jaký účel odsávku máte. Dvoufázové jsou lepší a dúležité pro nastartování laktace. Pokud budete odstříkáat dlouho do odsávky investujte více. U donošeného dítěte zatím nekupujte nic. uvidíte v čase zda budete nějakou potřebovat.“

Hanka H.: „Dobrý den paní doktorko, navštěvuji předporodní kurz v HB a těším se na vaši přednášku o kojení, termín porodu mám v červnu a rozhodla jsem se rodit v nemocnici v HB.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Těším se, budte zdraví.“

Lenka Janošová: „Mám ještě jednu otázku paní doktorko....kojím a dokrmuji Nutrilonem....děti mají 1 měsíc korigovaně, stačí jim tekutiny v mlíčku nebo se má podávat ještě nějaký bylinný čaj? Děkuji mockrát.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Stačí míčko, čaj není nutný. Hezký den.“

Renata Řeřichová: „Dobrý den. Jsem na začátku 3. měsíce těhotenství. Ráda bych se zeptala, jestli již nyní mohu dělat něco co podpoří kojení, až se miminko narodí? Nějaké cvičení, jídelníček... Děkuji.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Navšivte kvalitní předporodní kurz a vyberte porodnici, kde dobře naučí techniku kojení. Budte zdravá“

Magdalena H.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy je možno u nedonošených miminek zavádět příkrmy. Kluk se narodil o 2 měsíce dříve. V 31 týdnu. Tak v 6 měsíci od data narození a nebo 6 měsíců od data, kdy by se měl narodit? Děkuji a přeji hezký den“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Dobrý den- zavádět jinou stravu je dobré až od 6. měs. korigovaného věku. respektujte individualitu dítěte. Až k dokrmu dozraje.“

eva h.: „dobry den malemu bude tento tyden 5 mesicu a stale kojim stacito nebo mam zacit davat prikrmy ? uz jsem slysela mnoho nazoru“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Kojte klidně do 6. měsíce, je to tak WHO doporučeno, pak postupně nabízejte jinou stravu, budte u toho trpoělivá.“

Lenka Janošová: „Dobrý den paní doktorko, kdy prosím začínat s příkrmy? Dvojčátka se mi narodila 7 září, tedy 7. ledna měla 1 měsíc korigovaně, ale 4 měsíce normálního věku. Je lepší počkat až budou mít 4 měsíce korigovaně nebo je možno začít s příkrmy už nyní? Moc Vám děkuji za odpověď.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Počkejte co nejdéle- je dobré plně kojit do 6. měs. po termínu, je to doporučení WHO.ˇCím délekojiíte tím lépe. Ve všem respektujte korigovaný věk. budte zdraví“

Štěpánka Fojtíková: „neteř má nedonošenou holčičku, byla delší dobu v inkubátoru. Nyní má 4 měsíce a každodenně má velký problém s krmením. Než vypije 1 lahvičku mléka, zabere to cca 45 minut, neustále při tom pláče. Už zkusili téměř vše (různé polohy, čas krmení atd.). Čím si myslíte, že to může být?“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Neumím takto odp.- možná v souvislosti se základním problmem dítěte.“

Macháňová Jana: „Dcera kojí nedonošená dvojčátka a řešíme, zda má odsávat, pokud málo vypijí, či ne. Dcera namítá, že by pak pro další kojení měla méně mléka. Děti mají pod 2 kg. Děkuji.“

MUDr. Magdalena Chvílová Weberová: „Čím více se odstříká, čím více se odpije mléka tím více se dotvoří. At přikládá a odstříkává, mléka neubyde. bude víc.“