Chat

Návrat z porodnice

MUDr. Daniela Sobotková

Záznam chatu z úterý 15. prosince 2009

Radka Chytrá: „Vážená paní doktorko, návrat z porodnice je velké téma a je užitečné se tomuto věnovat. Jenže pokaždé, když je např. v Sama doma toto téma probíráno, vždy se na to dívá jen z té hezčí stránky. Samozřejmě, většina maminek se domů vrací s miminkem. Já už jsem se dvakrát vrátila bez miminka, letos resp. bez dvojčat. Loni i letos jsem přišla v závěru těhotenství o děti. Byly naprosto zdravé, já také. Dost bizardní situace a ani lékaři ani moje psycholožka už nevědí, co mi na to říct. Chci jen tímto upozornit, že takovýchto případů, jak jsem zjistila v mém okolí, je hodně, i když se to pravda stává jen jednou za život a ne jako mě už podruhé. Bylo by vhodné této problematice věnovat nějaký čas v Sama doma. Chápu, že je to nepříjemné téma, ale v životě se to prostě stává a všichni s tím potřebujeme nějak pomoct. Zajímalo by mě, jestli nemáte info o tom, že by se tímto nějaký lékař zabýval. Těch případů je opravdu hodně, jenže se o tom nemluví. Děkuji za Váš čas a budu ráda i za ostatní, kteří si tím prošli, diskuzi na toto téma jistě uvítají. A netýká se to jen maminek, ale i jejich partnerů, ti to mnohdy snášejí ještě hůře. Nevím, jestli stihnu zítřejší Sama doma, můžete mi odpovědět také prostřednictvím chatu? Děkuji a přeji Vám hezký den. S pozdravem Radka Chytrá.“

MUDr. Daniela Sobotková: „Vážená paní Chytrá, máte pravdu, že se stane, že někteří rodiče odcházejí bez miminka a situace je pro ně obtížně náročná moc bych Vám doporučovala hledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit na Help linku občanského sdružení Nedoklubka (WWW.nedoklubko.cz, což je sdružení založené právě pro pomoc takových případů. Mužete se také obrátit na mou e-mailovou adresu daniela.sobotkova@pmd.cz, abych Vám dala případně i další kontakty. Je výborné, že hledáte pomoc, držím Vám palce a srdečně zdravím.“

janapavlickova@volny.cz: „Mám 14denní dceru a neumí usnout. Nechci ji naučit usínání v náručí, při kojení neusne, když chce spát -pláče. Nechci ji nechat plakat. Prosím, poraďte. Děkuji.“

MUDr. Daniela Sobotková: „Předně je potřebné zachovat klid, pokud budete nervózní, budete tuto nervozitu přenášet i na miminko. Možná, že je Vaše miminko hodně živé, stále se hýbe a ruší ho při usnutí vlastní pohyby.V takovém případě bych doporučovala miminko zabalit i s ručkama, aby se omezily jeho pohyby, což děti pěkně zklidní a lépe se jim usíná. Děláte správně, že nechcete uspávat dítě v náručí a při kojení. Není to rozhodně dobrý rituál pro ukládání dítěte ke spánku. Pokud by doporučení nepomohlo, můžete se obrátit na odborníka, který se zabývá chováním nejmenších dětí. Chtěla bych však zdůraznit, že děti potřebují čas , aby se adaptovaly na vnější svět po narození, a že pláče postupně bude s věkem ubývat. Pláč patří k normálnímu chování dítěte, bez pláče to někdy nejde.“

Tamara: „Dobrý den,jak si hrát s 3 měs.miminkem?A jak dlouho má mít klíd.režim a jak dlouho čas na hraní? Děkuji“

MUDr. Daniela Sobotková: „Na Vaši otázku není jednoznačná odpověď, každé dítě je jiné a každé může mít délku bdění různě dlouhou. Ve třech měsících si začne dětátko spojovat ručky a začne sahat úpo hračkách, které má zavěšené nad sebou, a tak se už samo trochu zabaví. Rodiče však jsou pro rozvoj hry velice důležití, měli byste spolu sdílet pozornost na určitou situaci, projevovat radost a sdílet ji společně - to je pro hru děďátka velice důležité. Pokud byste potřebovala nějaké další rady doporučila bych Vám publikaci Hra ve vývojo dětí v prvním roce života (Grada 2009).“

jana Štěrbová: „dobrý den, nejprve vám chci pochválit vaše naušnice. je pravda,že po návratu z porodnice mphu mít deprese?“

MUDr. Daniela Sobotková: „Určitě je to možné. U maminek se vyskytuje v 50-80% tzv. poporodní blus - maminka je lítostivá, plačtivá, ale vše během šestinedělí odezní a nejde o nic závažného. Dále může jít o tzv. poporodní depresi, kdy zmíněné příznaky jsou intenzivnější, může se objevit nechutenství, nespavpost atd. Je potřebné o těchto problémech mluvit se svými nejbližšími, jinými maminkami, neuzavírat se se svým problémem. Poporodní deprese může trvat různě dlouho, třeba i rok a může se objevit i později po návratu s porodnice. Nevážnější je tzv. psychotická deprese, kdy se mohou objevit i bludy a halucinace - v takovém případě je nutné se obráti na psychitra.“