Chat

Rodina a škola - nároky učitele

PhDr. Hana Košťálová

Záznam chatu ze středy 14. října 2009

Hana Mohelská z Hradce Králové: „Jaký je Váš názor na kolektivní ponechání žáků po škole s vysvětlením, ať si to s těmi zlobivými vyřídí v kolektivu sami? Jedná se o šestou třídu, 27 žáků ve třídě.“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, bylo-li to řečeno a míněno skutečně tak, jak píšete, pak je to samozřejmě nepřijatelné. Rušivé chování musí se žáky (ne za žáky) řešit učitel, a to nejlépe s využitím pravidel, která si se žáky dohodl na začátku roku. Ve vážném případě musí učitel přerušit výuku a věnovat náležitý čas řešení rušivého chování, důsledně do řešení zapojovat žáky, ale ne stylem "vyřiďte si to sami". Hana Košťálová“

Eliška, Brno: „Dobrý den. Je možné se přijít podívat do hodiny ke konkrétnímu učiteli? Jak lze o takovou návštěvu požádat? Děkuji.“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, navštivte učitele a sdělte mu, že máte zájem se do výuky podívat, dohodněte s ním pro vás i něj přijatelný termín. Můžete si s ním i jen telefonovat nebo mailovat, ale pokud se ještě neznáte,je lepší osobní domluva. Domluvte se také předem se svým dítětem - některé děti, pokud přítomnost rodičů není v jejich třídě běžná, ji těžce nesou. Pokud by Vaše dítě bylo proti, netlačte a počkejte, až to bude i pro dítě přijatelné. Pěkný den, Hana Košťálová“

Pavlína z Hodonína: „Dobrý den, myslíte že do třídy prvňáčků patří počítač a vyplňuje všechen čas přestávek-děti si hrají závody a různé jiné hry. Pak mi syn chodí ze školy s celou svačinkou, protože neměl čas si ji sníst. Je učitel povinen být s prvňáčky o přestávkách ve třídě nebo alespoň o velké přestávce, kdy je čas na svačinku???Děkuji za odpověď“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, myslím,že by bylo dobré učitelce (učiteli) popsat, jak vidíte situaci. Učitelka by měla s dětmi domluvit, jaký bude režim využívání počítače o přestávce - např. o které přestávce ano, o které ne. Je také možné, že takový režim nastaven byl, ale dětem trvá delší dobu, než se ho naučí respektovat. Mohou být i individuální odlišnosti - třeba Váš syn nesní svačinu i z jiného důvodu, než je počítač ve třídě. Pěkný den, Hana Košťálová“

Kaštovský, Havířov: „Dobrý den, jsem lékař a manželka je učitelka na zákl. škole- 2.st. Jsem často vtažen do "vzdělávacího procesu" současných žáků a mám z toho dojem, že nároky na žáky oproti minulým desetiletím dosti poklesly. Myslím, že je to vinou tzv. ŠVP, zbytečného papírování, které spíše naopak snižuje úroveň vzdělání žáků. Svědčí o tom i poslední mezinárodní srovnávací průzkumy,kde je patrný pokles úrovně vzdělání českých žáků. To je přece špatně! Jaký je Váš názor?“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, to je dost složitá otázka. Děti se opravdu musejí naučit i jiné věci než "jen znalosti" - a to ty nepopulární kompetence. Učitelé sami je ale často nemají dostatečně rozvinuté a pak je tedy nemohou ani rozvíjet u svých žáků, resp. rozvíjet je kvalutně a účinne. Výuka pak nemá postřebnou míru náročnosti. Učitelé také mají problémy s tím, aby propojili výuku mířící k ovádnutí znalostí s rovojem kompetencí - dělají buď to,nebo ono, ale je třeba to propojit. A ono je to opravdu moc těžké a naši učitelé nemají dostatečnou metodickou podporu a nemají vytvořené ani další podmínky. Ale není dobré zobecňovat, jsou učitelé i v běžných školách, kteří vyučují tak, aby každé dítě pracovalo, jak nelépe může. Pěkný den, Hana Košťálová“

maminka ze žďáru n.s.: „máme velké problémy s učitelem TV-ředitel školy o tom ví,ale prý nemá jiného,kam se obrátit se stížností“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, pokud máte pocit, že jste vyčerpali všechny možnosti domluvy ve škole, můžete se obrátit se stížností na Českou školní inspekci. Informujte o tom předem ředitele, pokud je to tak, že se i on pokouší problém řešit. Pěkný den, Hana Košťálová“

Jindra: „Dobrý den, syn chodí do 4.třídy a p. učitelky dává vždy úkol clou stranu A4.Syn má samé jedničky, ale přesto se mi to zdá přehnané celkou stranu vypracovat,říkala jsem to p.učitelce,říká,že to bylop mimořádně,ale dělá to i nadíle,je to normální?Děkuji“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, takhle na dálku je těžké to posoudit. Můžete se paní učitelky zeptat, co si od takových úkolů slibuje, k čemu je dobré, aby je děti vypracovávaly - a zda by ke stejnému účelu neposloužily i úkoly jiného typu nebo úkoly diferencované, tj. pro každého žáka jiné podle jeho aktuálních potřeb. Pěkný den, Hana Košťálová“

monca.hoskova@seznam.cz: „Ahoj Hano,moc zdraví Monča Hošková (dříve ze Sdružení TEREZA)dnes na mateřské s 11měsíčními dvojčaty. Prošla jsem tvým kurzem čtením a psaním.... a od příštího týdne bych měla učit ciczince češtinu v mateřském centru v Liberci. Máš nějakou zkušenost, jaká aktivita z kritického myšlení, by cizince, co se budou ucit cesky, bavila, zvládali ji?Moc děkuju za odpověď, ač úplně nesouvisí s dnešním tématem sama doma.“

PhDr. Hana Košťálová: „Moniko, napsala bys mi mail? Tady je to opravdu mimo téma. Díky, Hana“

Jana: „Dobrý den,jak mám řešit situaci s učitelkou kterou mají letos nově na AJ a ona po nich vyžaduje znalost slovíček které loni nebrali a také nebere ohled na žáky s dys problémy,takže při diktování textu se řídí podle těch nejrychlejších,takže ti pomalejší mají zbytečně horší známku jen proto že nestíhají?“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, je potřeba se s paní učitelkou sejít a bez vyčítání nebo kritiky jí popsat, jaké potíže mají děti v jejích hodinách, a požádat ji, aby navrhla nějaké řešení - je potřeba vyjít z toho, že učitelka stejně jako Vy (a jako vaše dítě) chce, aby dítě propívalo. Pěkný den, Hana Košťálová“

Eva Venzhöferová, Vysočina: „Dobrý den, jaký je Váš názor na změnu učitele na 1.st.ZŠ. Měl by učitel vést třídu po celý 1.st. nebo je dobré např. po 2 letech kantora změnit? Je také vhodné, aby se na 1.st. např. ve 4.tř. střídali vyučující podle předmětů? Ďěkuji za odpověď. Prosím, abyste neuváděli mé jméno.“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, obě varianty - nechat učitele i střídat učitele, mají výhody i nevýhody, nelze říct obecně, co je lepší. Osobně bych se spíš klonila k tomu, že je dobré učitele po dvou nebo třech letech vystřídat. Ve 4. nebo 5. třídě může být výhodné, když některý předmět učí jiná než třídní učitelka. Pěkný den, Hana Košťálová“

babička Novotná z Jihlavska: „Vnučka-výborná žákyně, byla trochu nachlazená z plaváku a požádala v hodině paní uč.,že nutně potřebuje na WC. Ta ji však odbyla, že měla jít o přestávce (byla!) a nepustila ji. Vnučka se pomočila,byla celý den v mokrém prádle a o posměchu ani nemluvě..bylo to správné???“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, to je jasné, že to správné nebylo, i kdyby to bylo nedošlo tak daleko,jak píšete. Ve školách se to naštěstí už celkem vžilo, že děti mohou uspokojovat svoje základní fyziologické potřeby i během výuky. Pěkný den, Hana Košťálová“