Chat

Plavání s dětmi

mgr.Ondřej Šimáček

Záznam chatu ze čtvrtka 17. září 2009

maminka Jana: „Dobrý den, mám dvouletou dceru se kterou jsem od půlroku absolvovala 3kurzy za sebou. Pak tam ale začala bezdůvodně hodně plavat a tak jsme přerušili. Má význam i teď ve dvou letech znovu začínat? Děkuji za odpověď“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dobrý den, u plavání dětí v batolecím věku je důležité plavání nepřerušovat. Nemusíte chodit do lekcí, ale můžete chodit s dítětem sama do bazénu. Doporočuji začít chodit sami a potom přejít do kurzů. Ondřej Š.“

maminka: „Zajímalo by mne pokud jsem chodila s dcerou do plavání a potápět se uměla.(v půlroce) Pak se ze zdrav. důvodů dlouho potápět nesměla a mám pocit, že už to neumí. Z finančních důvodů teď navštěvovat lektorské plavání nemůžeme. Mohu podud vím jak - učit dceru potápět znovu sama -postupně, tak jak v kurzu - metodou žbluňk a polívat nejdříve kelímkem..atdatd“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dobrý den, rozhodně nic nelámat přes koleno :-) Choťte plavat sami a hrejte si ve vodě. Je potřeba, aby si dítě vytvořilo pozitivní vztah k vodě. Po-té zkuste kurzy. Hezký den. Ondřej Š.“

Jarda: „Dobrý den, chtěl bych se zepat jestli je možné se naučit plavat i v pozdějším věku a jaký postup by jste doporučil.Je mi 22 let.“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dobrý den, existují kuzy pro dospělé. U dospělých začátečníků je nejlepší individuální výcvik. Ve 22 letech není rozhodně pozdě. Ondřej.“

Venclová: „Který plavecký styl se má dítě učit jako první a proč?“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dle mého názoru je nejleší znak“

Monika Doušová (monika.dousova@seznam.cz): „Dobrý den, máme syna, nyní 18 měsíců, chodíme s ním na plavánído baby klubu od 3 měsíců, nejprve vanička, pak bazének. Celou dobu si plavání ve vodě užíval, byl spokojený, potápěl se bez problémů a rád, koncem loňského školního roku už do bazénku skákal sám a ani nečekal na signál. Nyní, po prázdninách se situace změnila, ve vodě pobrekává, drží se mě jak klíště a nechce spolupracovat, o potápění ani nemluvím. Během prázdnin jsme s ním byli v bazénu několikrát a vždy byl spokojený a nebyl žádný problém. Instruktorka tvrdí, že mu vadí organizace plavání a že máme vydržet, že si zase zvykne. Co myslíte, máme na čas plavání přerušit nebo pokračovat dál? Děkuji“

mgr.Ondřej Šimáček: „Doporučoval bych nepřerušovat a chodit dále. U malých dětí stačí na chvíli přerušit a začínáte znova. Ondřej“

Alexandra Hulová: „Jsem v osmém měsíci a chtěla bych po šestinedělí začít plavat i s miminkem.Jen mám trochu obavy ze zimy.Jak dlouho čekat než bych mohla s miminkem ven po koupání a do kolika stupnů?“

mgr.Ondřej Šimáček: „S novorozeňaty probíhá plavání v domácím prostředí v vaničce. Instruktor dochází k Vám domů. Ondřej“

Jolana M.: „Dobrý den, jsem alergik, astmatik. Mohlo by plavání mého miminka mít vliv na posilování jeho imunity? Děkuji Jolana M.“

mgr.Ondřej Šimáček: „Zcela jistě, plavání dětí má prokazatelné pozitivní zdravotní účinky. Ondřej“

Eva K.: „Hezky den pane magistre, chtela bych se zeptat, jak se spravne zachovat s ditetem po skonceni plavecke hodiny zejmena v zime?“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dobrý den, po odchodu z šaten chvíli relaxujte v nějakém chladnějším prostředí (vestibul). Nedoporučuji další sportovní aktivitu po plavání a brzo do postele :-) Ondřej“

maminka Šárka: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je podle Vás nejideálnější pomůcka na plavání pro malé děti (cca od 2 let). Uvažovala jsem o zapínacím pásu kolem pasu dítěte. Děkuji za odpověď.“

mgr.Ondřej Šimáček: „Dobrá den, pás je dobrý, třeba i s doplněním rukávků. Dítě by si nemělo na plavecké pomůcky příliš zvyknout. Ondřej“

maminka Romana: „Dobrý den, můj syn téměř v sedmi letech silně protestuje, když mu stříká voda na hlavu. Je jasné, že nějaké pokusy o plavání se zatím míjí účinkem. Máte prosím nějaký návod, jak tento strach z vody v obličeji odstranit? Jinak má totiž vodu rád, jen ne na obličej. Děkuji“

mgr.Ondřej Šimáček: „Ať bublá a potápí hlavu ve vaně každý den při koupání. Pořiďte mu brýle a on objeví nový "prostor" pod vodou. Ondřej“

Lenka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký máte názor na používání rukávků na plavání. Někde jsem zaslechla, že to není dobré pro nesprávné držení rukou.“

mgr.Ondřej Šimáček: „V začátcích při seznamování s vodou rukávky nevadí. Při nácviku paží je lepší využít třeba nudli. Ondřej“

Petra: „Dobrý den, můj syn (3,5roku) plave od narození, vody se vůbec nebojí.Nechce ale plavat na zádech, neustále přitahuje hlavu.Je nějaký způsob, jak ho donutit si lehce lehnout na záda a nebát se?“

mgr.Ondřej Šimáček: „Použijte pásek a přidržte ho ve správné poloze. V začátcích udžujte statickou polohu bez pohybu a po-té připojit pohyby nohou. Jsou na různé hry "mrtvola",... Ondřej“

KVěta Burešová: „DObrý den, chodila jsem se synem na plavání od šesti měsíců. Teď je mu 18 měsíců a nesehnali jsme místo na plavání. Jsme z Olomouce. Jak máme trénovat, aby nezapomněl? Do té doby než místo seženeme?Děkuji“

mgr.Ondřej Šimáček: „Opakujte již známé cviky. V případě, že se už potápíte udržujte rexlex (zadž. dechu) Existuje literatura o plavání rodičůs dětmi. Ondřej“

Jana B: „dobrý den, máme 4-letého syna,který má rád vodu,chodili jsme od půl roku do plavání pro maminky s dětmi,ale nechce si dát rukávky či kruh.máme bazén, v létě tam jdem buď se mnou nebo s někým dospělým,drží se,nebo se drží schůdků sám a kope...ale nechce se pustit či si dát nasadit pomůcky.jak na něj?už je to druhé léto.děkuji“

mgr.Ondřej Šimáček: „upuste vodu aby stačil, dejte mu hračky a hrajte si s ním ve vodě. Postupně připouštějte vodu. Ondřej“