Chat

Motivace dětí k učení

PhDr. Ondřej Hausenblas

Záznam chatu ze středy 29. října 2008

Zuzana, 23 let, VŠ: „Dobrý den, za dva týdny mě čekají státnice z ekonomie. Ještě jsem se nezačala učit, i když si dobře uvědomuji, že už to vážně hoří. Komise je tvrdá, termíny jsou obsazené a bude hodně těžké se případně přihlásit na další pokus. Měla jsem je dělat už loni, ale odložila jsem si to na poslední rok. Jde do tuhého, ale ani tohle mě nedokáže namotivovat, abych to alespoň otevřela. Co s tím? :-) Díky.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, Vy si to ale delate tezke! Kazda rada je tu draha, ale trebas mate nekoho kolem sebe, kdo je Vam drahy, a koho muzete pozadat, aby na Vas zahartusil? Nebo kvuli komu byste se do toho prece jen honem pustila? Ale mozna jste dost nastudovana za ta leta?“

Zuzana: „Dobrý den,mému synovi je 15 měsíců,ráda bych na něj začala mluvit jak česky tak anglicky je schopné v tomto věku to rozeznat a pochopit.moc děkuji za odpověd“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, na to jsou ruzne nazory. Rok a kousek vsak uz je vek, kdy Vasi cestinu ma snad uz hodne naposlouchanou., tak by ji mohl mit v zakladech vyslovnosti napevno. Ale mozna moc spechate - jestli nemate manzela, kery bude mluvit treba jen anglicky, a Vy jen cesky, tak bych radsi s tim ditetem a cizim jazykem zacal pozdeji. Ono nemusi hned vzdy rozoznat, ktery jazyk prave panuje... a zacne pak mluvit pozdeji. Nevim, kter duvody Vas k tomu vedou, ale povazte, zda nejste ten typ, ktery ve vyssim veku skolnim to dite ustve spousotu krouzku, pinaem, francouzstinou, skautem, florblem... Takovi rodice u nas jsou, a deti pak nemaji cas na nromalni rozvoj lidsky, tak pozor na sebe :-)“

Jindra: „Zdravím vás pane doktore, vy jste takový balzám na duši....“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Taky zdravim, ale nekteri si mysli, ze jsem jed! Nekdy se mi zda, ze musi rict, ze nektere napady, postupy, pomery ve skolach jsou zhovadile, a pak si lidi nemysli nic o balzamu...“

Alena: „dobry den, moje dite se ucit nechce jak na to ?dekuji predem za odpoved?“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „To je vazne, ale ptala jste se ho nekdy? A vyslechla jeho duvody? Mozna rika, ze ho to nebavi, nebo ze si s tim nevi rady, nebo ho neco a nekdo stve? Z toho byste musela vyjit. Nepiste ani, jak je dite stare, tak nevim, co by mu pomohlo. Ale u kazdeho snad pomuze, kdyz mu pomuzete najit v te veci,kerou se ma ucit, neco, c to s nim ma spolecneho - ale zadne ty skolni pravdy jako "jednou to budes potrebovat". Spise potrebuje najit, co z te chemie nebo cestiny ma nekde v nem samem svoje zahackovani: Kdyz jsem nemocny, nebo jaktoze mam takovou silu, nebo jak vyjadrit neco, co mne jako decku lezi na srdci...“

nikola: „nevim jak se mam ucet nevim jak si to mam zapamatovat-nejde mi to“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „A co si pamatujes, Nikolo? Ktere veci ti jdou zapamatovat, mimo skolu myslim. A jaktoze ty si zapamatujes? Obvykle to je tim, ze s nimi nejak zachazis: telefonni cislo kamarada, nebo jak se zachazi s palkou v ping-pongu, nebo co vsechno se musi dat do rachjetle, aby nevybouchla ale svitila, atp. Zkus k te skolni latce si predstavit, co se s ni da dleat - kde ti nejak slouzi. Ale mozna ti pomuze to, co se ucis, rikatnejekekamaradce, ucit se ve dvou? Hodne se da naucit, kdyz to, cemu nerozumime, musime vysvetlit nekomu mladsimu - najednou to jde. Jinemu pomaha, kdyz si uceni kresli, do nejakych map, komiksu, grafu. Anebo z toho dela webovou stranku?“

Marcela: „Mam syna, ktery ma diagnostikovanou disortografii - ze statni i soukrome poradny. Ucitel nebere na jeho specifickou poruchu ohled. Syna to negativne ovlivnuje v domaci i skolni priprave.Poradte ?“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „To nestastna situace. Myslim, ze to nepujde jinak, nez se podari domluvit se skolou. Proc valstne na to ucitel nebe ohled? Co on rika? Mozna i jemu ma syn necimzvaldnutelnym vyhovet, a ucitel pak vyhovi ve vyuce synkovi? Ale jestli s ucitelem neni rec, zkuste - nejprve mirove - mluvit s reditelem, co by se dalo pro kluka udelat, aby se prekonaly jeho vnitrni obtize, na ktere sam nemuze stacit.“

Lenka: „mé dite je dobre v uceni ale nedokáze se koncetrovat v hodine co stim už sme vse vyskouseli nejde to ja nevim prosim poradte pak to dopada snim spatne“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Nepisete, co vsecko jste zkouseli, zda jste byli u nejake rozumne poradkyne psychologicke, takze neumim rict. Nektere deti maji horsi sousterdeni vrozene nebo zpusobene porodem, jine vsak jsou jen naucene nepozorne, protoze je vzdy nekdo bud ridil, nebo jim branil v hrani. Ale obratte se jiste na poradnu, nebo mozna predem si pohovorte s ucitelkou, pokud ji znate jako rozumnou.“

martina: „Dobrý den, zdravím Vás coby člověka, kterého si nesmírně vážím už z dob před lety na akcích PAU:) Často nás ve škole napadlo, že mít Vás na třídní schůzce, tak by možná rodiče lépe pochopili, o co nám jde. Obrovské štěstí, že se občas objevíte v nějakém pořadu, osvěta je nezbytně nutná a bohužel stále ne dostačující. Přeji i nadále velké zapálení pro věc, s pozdravem“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Diky, Martino, ale mela byste chvalit sebe: totiz tim, kdo dovede rodicum neco vysvetlit, musite byt hlavne vy jako ucitelka. On takovy cizi clovek nikdy nezna tu situaci, co oni a co vy.“

kateřina: „dobrý den, moje dcera 14letá dcera se nechce učit.Jednoho dne si vzala sukni a kluci ji ze třídy obtěžovaly.A od té chvíle nevěnuje přípravě doma ani minutu.Před tím dělala tak hodinu.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „To jste rekla moc hezky - vzala si sukni, a kluci zacali. Vzdyt jsou v tom veku! At si toho uzije (s mirou...). V puberte proste nemuzete cekat, ze se soustredi jako hodna holcicka. Ale muzete mit doma nejaky rezim, spolecne domluvena pravidla, ktere prece jen musi respektovat ona i vy? To, ze vy budete neco dodrzovat, je pro ni moc dulezite...“

Mirka: „Dobrej den pane doktore ja mam takovej menši problem.Muj syn se strašně rád uči ale co mu nejde jsou domaci ukoly.On se uci,ale ne to co ma a přinutit ho je nad me síly.On si radeji uci to co ho bavi a ne to co ma.Je mu 13let.Dekuji predem za odpověd“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, to je dobry stav! Ve skole ma jit o to, aby se dite chtelo intenzivne ucit, a jestli je to zrovna v tom predmetu, ktery chce pan ucitel, to je vedlejsi, to za par let pomine, ne? Treba by mu pomohlo taky domluvit si nejake zasady, co se holt splnit musi, co se da jen tak prolezt, aby byl cas na valstni badani, ne? A pokud by slo se domluvit s uciteli, aspon nekterymi, ze by si synek treba sam zadaval ukoly v jejich predmetu? Osviceny ucitel by to umel snaset, a rad.“

Michaela Macháčková: „dobrý den, mám 2 děti starší dcera 6 třída a syn 3 třída, oba mají dislexii, dcera se snaží, ale syn už od 1. třídy bojkotuje školu. Odmítá se učit, teď se v září začal přes noc počůrávat, psycholog řekl že se s ním má postupovat jako s dislektikem, ale on prostě vše odmítá, chodí na školu s rozšířenou výukou jazyků, vím že by asi bylo lepší školu změnit, ale on se špatně začleňuje do kolektivu a zvyká si na nová prostředí. Existuje nějaká motivace která nezklame? děkuji moc za radu, už jsme nešťastní všichni“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, v tom vam asi opravdu nejlip poradi nektery vyborny psycholog, treba dr. Mertin? Rozhodne potrebuje solidaritu.“

Monika Rambousková: „Dobrý den. V současné době mám doučovat prváka na střední škole matematiku. Jak mu vysvětlit, že to dělá pro sebe že všechno záleží jenom na něm a že na střední škole musí chtít především on sám? Díky za odpověď.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, doucovat obvykle znamena dohanet skolni latku, a ta umi byt uplne nesrozumitelna a beze smyslu. Kdyby se vam podarilo si domluvit, ze nejdrive si spolecne najdete duvody, pro ktere by stalo za to se te matice ucit, hodne byste si oba ulevili. Najdete v knihkuectvi dnes uz knizky, ktere berou tu matematiku jako oblast zvdaveho hledani, naprikald vknizce Matematicky cert (tak je tak pro sedmaky svou destkosti, ale matikou by byla i pro kvintana. Poptejte se i pdasich. A sama si promyslete, jak by se napriklad k algebraickemu problemu dal pripojit nejaky geometricky vyklad, nejake nakrsy, strihy z papiru atp. Necekejte, ze se hned nauci chit se sam ucit - to ho mela naucit zakladni skola, a ta to evidentne zanedbala. Mozna zkousejte matematicky vyjadrovat a resit ruzne situace kolem sebe ve meste, v provozu, ve fungovani veci.“

Iveta: „Dobrý den pane doktore,prosím můžete poradit jak velký vliv na učení může mít předčasné narození dítěte - chlapec 34.týden?Nyní je mu 14let a problémy v učení,známkách jsou velmi vážné..Jinak do školy chodí a někdy přinese i trojku nebo jedničku.Tak nevím jestli je to učitelem nebo synem.Děkuji za odpověď předem.Přeji hezký den“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Je mi lito, ale tohle by vedel jen psycholog. Ale napada me: a co kdby to bylo pubertou? Napadlo vas to, je mu prece 14 let! Mel-li vazen potize i drive, pak asijde o nejake nasledky nedonosenosti, ale i cehokoliv dalsiho. Jestli to je az ted, spolehejte na pubertu - prejde.“

Helena Bláhová: „Zdravím,chtěla bych se zeptat,jaký máte názor na znakování pro batolata při učení mluvení???Zda je to plus nebo mínus pro další rozvoj řeči,když děti používají na dorozumívání znaky....Děkuji.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „V tom se muzu vyjadrit jen velmi laicky - znakovani na deti je velka novinka, kdovi, zda uz neco vime o tom,jak se pak chovaji ve vyssim veku. Ale ja bych tipoval, ze to muze byt moc dobre: protoze manipulace rukama a prsty je vubec velmi potrebna pro rozvoj mozku, kdyz je to znakovani provazeno hlasitou reci. A jiste se to decku muze hodit v zivote, kdyz se bude umet stykat s lidmi, kteri neslysi. A ja bych vital, kdybychom to umeli obecne mnozi - vzdyt je to domlouvani na dalku, ve velkem hluku, tak jako jsme kdysi umeli morseovku.“

jana: „Moc zdravím a díky, že jste. Vaše názory narážejí na předsudky, které bohužel v našich školách stále přežívají. Učím v programu Začít spolu a snad se i řídím Vašimi radami.Možná by nebylo od věci říct, co to vůbec je program Začít spolu, aby se ho rodiče přestali bát - myslím rodiče budoucích prvňáčků. Krásný den.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den. Mate pravdu, ze panuji predsudky a nevedeni, ale takovych temat, ktera by mela zaznit, je mnoho! Ale je to dobry tip, navrhnu to zde redakci! Vic o Zacit spolu asi najdou zajemci na www.sbs-cr/cz“

Milan Jaký: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jak je to s motivací dětí na vysoké škole,jak tyto už prakticky dospělé lidi,ale pro nás stále děti motivovat na vysoké škole..Děkuji za odpověď“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, tohle je moc vazna vec: jak je mozne, ze takove motivovani od jinych by dospely student VS potreboval? A ja vim, ze to potrebuji nekteri velmi znacne - protoze nebyli vychovani k nezavislosti? Protoze maji takovou povahu, ze chteji byt rizeni? Ale nemyslim, ze o to mame pecovat jinak nez tim, ze vyuka na VS bude davat smysl. Jinak bychom delali z VS nejakou zakladku. A dat dobry smysl mnoha prednaskama seminarum vubec neni maly ukol pro prednasejici.“

Kristýna Marečková: „Dobrý den,mám otázku týká se to mé 10leté sestřenice.Ze školy nosí velmi často špatné známky.Učitelka jim známkuje každé cvičení i domácí úkoly,přijde mi,že známkuje zbytečně moc cvičení.Když se sní učím nedokáže se soustředit.Jinak řečeno dělá 100 věcí okolo a nesoustředí se na to na co by měla.Předem děkuji za odpověď.“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, těžko říct: známkování, kterém dítě nerozumí, tj. neví, co by tedy mělo udělat jinak a JAK, může odrazovat od jakéhokoliv učení. Ale sestřenice může taky mít potíže se soustředěním "od přírody", a známky to pak pouze zhoršují. Možná by pomohlo zkusit nad těmi oznámkovanými úkoly zkoumat, co se mělo a mohlo udělat, aby ty chyb nenastaly a známka nebyla špatná - třeba si neví rady, a nikdo jí nepomáhá.“

Dominika Pelikánová: „Dobrý den, píšu za svou maminku. Mám jedenáctiletého bratra, který se poměrně nerad učí. Jde především o to, že když se s ním učí mamka, tak se vše docela dobře naučí, ale neumí a nechce se učit sám. je to pro něj jako za trest. Je potom vzteklý, bouchá s věcmi a v podstatě do toho "jen tak kouká", což je naprosto neefektivni a snaží se mamku donutit k tomul, aby se učila s ním. Ona mu to předříkává, on to opakuje...Takhle to ale dál nejde..Měl byste radu jak bratra namotivovat?Děkuji moc“

PhDr. Ondřej Hausenblas: „Dobry den, co kdyz vasemu braskovi proste to uceni ve dvou jde nejlip ze vseho? a on pak vidi, jak se marne namaha, kdyz je sam? Co kdyby zkusil, jestli uz je pocitacove gramotny, vytvorit takoveho partnera pro sebe nebo pro druhe, ktery by mu k uceni rikal takove rady nebo otzaky, jako maminka? naplanovat a napsatsi takove rozhovory pro uceni? Anebo mozna proste nevi, jak si pocinat, a v tom potrebuje trenink.“