Chat

Role babičky ve výchově

PhDr. Václava Masáková

Záznam chatu z pondělí 3. března 2008

divačka: „Dobrý den, mám otázku na kterou snad nejde odpovědět... Jak říci babičce, že některé věci ve výchově a péči o dítě už nejsou in tak, aby se neurazila. Raději neříkám nic a pak nad tím zbytečně přemýšlím.“

PhDr. Václava Masáková: „babičku vyslechněte v klidu a stejně tak v klidu jí sdělte, že dítě chcete vychovávat trochu jinak. Pokud nemá vnouče ve své péči celodenně, nechte ji některé věci dělat tak, jak to ona vidí.Děti velmi dobře diferencují, kdo od nich a co očekává.“

Andrea: „Jakou.koli hrajo v životě ditěte babičky.Co,když babičky všechno dovoli a ditě doma neposloucha.“

PhDr. Václava Masáková: „Když dítě doma neposlouchá, je pravděpodobně i zádrhel někde jinde.Když se babička dokáže s matkou dítěte dohodnout o jakýchsi praidlech výchovy, dítě stejně tak brzy pochopí, co i kde může dovolit a v jaké míře.“

zuzana: „dobrý den,ráda bych se zeptala co si může babička dovolit,pokud já to nedovolím např.slazení jídla,vzít ho při každém kníknutí,jemu 7 měsíců např.mám ji na to upozornit už ted nebo ještě vyčkávat,je to jejich první vnouče,takže machánek.“

PhDr. Václava Masáková: „V tomhl případě prostě babičku upozorněnte na to, co se Vám nelíbí, i když možná trochu riskujete, že se babička urazí - zůstaňte v tom případě v klidu, vydržte to URČITĚ SE TO PO ČASE UPRAVÍ S TÍM, ŽE BABIČKA BUDE RESPEKTOVAT SVÉ HRANICE, KTERÉ JÍ VYMEZÍTE“

Barbora: „Dobrý den, co delat kdyz babicku durazne upozornim,co me dite bude jist ve vyzive,aby mu nebylo zle a ona ho ve finale vybavi cokoladama a sladkostmi, ktere by jeste nemel jist.diteti je 1.5 roku.diky“

PhDr. Václava Masáková: „Tak milé sladkosti seberte a dítěti je nedávejte - ůpopř. mu je dávkujte./nebo si je snězte sama/“

nina: „dobrý den paní doktorko, nemáte pocit, že v dnešní době dochází trochu ke krizi babičkovské role. ženy po odchodu dětí mají svůj život, chtějí si užívat svých koníčků a vnoučata se tak ocitají lehce odsunutá. ze zkušenosti vlastní i mých kamarádek vím, že dnešní babičky se do hlídání vnoučat moc nehrnou, pokud o to nejsou přímo žádány. máte také tento pocit? samozřejmě je to věc individuální. i tyto mé řádky nejsou ani tak dotazem, jako spíš postřehem k diskusy.“

PhDr. Václava Masáková: „Máte určitě do určité míry pravdu,ale babičky k hlídání nejsou v první řadě určeny , možná že tolze řešit dohodou a dohodnouu se s takovou babičkou na třeba hlídacích dnech či hodinách“

Markéta Segéňová: „Dobrý den paní Masáková jaký máte názor na to aby babička vedla děti proti mamince tím že jim vykladají např. že neumí vařit?“

PhDr. Václava Masáková: „Tam je třeba babičce zdůraznit, že její zásahy tohoto druhu spíše dítě nznejistí ve vztahu jak k ní tak k Vám a že to není nejlepší cesta k získání důvěry dítěte ve svět“

Roman Polanský: „dobrý den chci se zeptat jestli ma babicka dulezitou roli ve vychove“

PhDr. Václava Masáková: „myslím, že to bylo už řečeno - babička může být pro dítě další jistosou a důvěrnou a blízkou osobou v životě a stejně tak nositelem rodinné tradice“

Michaela: „Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako mám vysvetliť babičkám a prababičke, že v dnešnej dobe mnoho vecí ohladne výchovy, výživy detí funguje úplne inak. Ony nechápu, že svojmu synovi 9 mes. nedoprajem sladkosti, že ho ešte neučím na nočník, pritom ešte ani sám nevie sedieť a podla mna má to ešte dosť času. Svojmu synovi rozumiem nalepšie ja sama a poznamky typu "my sme to kedysi robili tak a tak a bolo dobre" ma nesmierne rozčulujú:-) Ďakujem a pekný deň, Michaela“

PhDr. Václava Masáková: „Milá Michaelo, moc jim nevysvětlujte, pokývejte hlavou a v klidu jim sdělte, že jste ráda za jejich zkušenosti, ale že si dítě bufdete vychovávat podle svého přesvědčení - nicméně zkuste z rad babiček a prababiček nalézt alespoň jednu, kterou můžete přijmout.“

Jarka: „Dobrý den paní doktorko, je v pořádku, když babička učí 2,5 leté děcko písmena?A na druhou stranu se vším, co už sám umí a dělá mu neustále pomáhá (chození na nočník - svléknutí se a krmení). Děcko již všechno umělo a tímto zásahem mám pocit zlenivělo, takže občas stojí a čeká před nočníkem a počůrá se nebo se samo nenají? Děcko velmi dobře mluví a narozdíl od svých vrstevníků nebo starších dětí toho umí velice mnoho a je šikovné. Velice děkuji. Jarka.“

PhDr. Václava Masáková: „Trochu bych se zamyslela, zda je to jen babičkou - pokud je s dítětem denně delší dobu, možné to je.Jinak se zkuste zamslit nad tím, zda ta lenivpost dítěte není trochu také voláním po pozornosti a péči z vaší strany, zda za tím není třeba žárlivost na mladšího sourozence“

Katka: „dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vysvětlit babičce že dítě v jednom roku by nemělo jíst hranolky, čokoládu a podobné věcy. Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „Nevysvetlujte, prostě oznamte, že hranolky apod. to dítě jíst nebude.“

Věra: „Dobrý den,mám 25měsíční dvojčátka,moji rodiče jsou rozvedený,táta děti miluje a když muže tak hlídá a sám se i nabídne ale mamča o děti nejevý takový zájem což mě mrzí.Mám jí prostě děti šoupnout na hlídání,třeba na dvě hodinky???Nebo mám čekat jestli si o ně sama neřekne??Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „Těžkou soudit - myslíte, že Vaše matka čeká na zavolání anebo že má svůj život a nechce být spojována s tím minulým????Zajděte k ní na návštěvu, zeptejte se v klidu, zda se jim někdy věnovat.V žádném případě děti násilím matce nedávejte.“

Jaroslav: „Dobrý den. Jsem dědečkem, cítím se ještě celkem mladý a klučičí :-) Hodí se, aby mě jedna a půl letý vnuk oslovoval třeba křestním jménem namísto dědečkem? Hodí se to vůbec ve společnosti nebo se to dá řešit ještě jinak?“

PhDr. Václava Masáková: „A co děda Jaroslav - děda není mnadávka, ale funkce.I kkyž nejste výjimka.“

Máci: „Zdravím, máme babičku-skorotchýni, která se nám neustále plete do života. Máme miminko 2 měsíce a od té doby čelím neustálému nátlaku-jako kdy může ona přijet, že máme přijet my, že nám dítě pohlídá atd. Když zjistila, že jsem těhotná, tak dělala scény před mou mámou, že jsme ještě mladí, že její syn je ještě kluk, že nemá vlastní názor, že sem to udělala z vypočítavosti atd (je nám oběma 23). Co se malej narodil, tak ihned zavrhla svoje dvě starší vnoučata (3+7let) a ´její pozornost se soustřeďuje jen na to naše. Vyhledává sebemenší záminku, jen aby byl nějaký kontakt. Taky se mi plete do všeho okolo dítěte a argumentuje tím, že jim v porodnici říkaly to a to... Jednou už sem to nevydržela a zakřičela sem na ni, ale s ní to ani nehlo-chtěla dávat syna ve 2týdnech na břicho, aby viděla jak prý už UMÍ zvedat hlavičku,ale já si to nepřála. Nedávno sme jí ho nechaly hlídat na hodinku, ale já byla jak na trní co s ním provádí a teď si to neustále vyčítám. Myslíte že je to normální? Já už sem z ní zralaá na psychiatrii..“

PhDr. Václava Masáková: „Asi io za cenu dočasné roztržky vymezte skorotchýni prostor, třeba i formou dohody o procházkách jednou týdně mezi kojením a sdělte jíúne přes jejího syna, ale s jeho podporouú že dítě je hlavně vaše a jeji funki vítáte v občasné pomoci a když budete poztřebovat poradit, ráda se na ni obrátíte.Vydržte.“

Pavlína: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak častý by měl být asi kontakt dítěte s babičkou.Měla jsem s ní velký problém,že si dceru neustále přivlastňovala a vynucovala si,aby dcera byla co nejčastěji u nich doma.Stále jsem slyšela "až přestaneš kojit,tak mi ji dáš a běž si klidně do práce"nebo "už někam jeďte aspoň na týden,ať si holku užiju".Měla jsem z toho velké stavy úzkosti,že jsem kontakt s ní omezila a ulevilo se mi.Teď je mi zas vyčítáno,že si dcerky neužije.Jsou ji 3roky a nerada bych ji nějak ubklížila,vím,že prarodiče jsou v životě dítěte taky důležití.Děkuji!“

PhDr. Václava Masáková: „myslím, že jste se zachovala moudře, dítě má jednu matku a v tomlhle případě to vypadá, jakoby babička terovchu nepochopila své místo v rodině.nenechtze se citově vydírat -vnoučete si babička užije ještě dost, až začne chodit do školy, bude nemocné a vy budete opravdu pomoc potřebovat.Pokud je vnouče s babičkpou byť v řidším ale pravidelném kontaktu, je to v pořádku.A babičkám nerodíme děti, aby si užívaly - to je jen vedlejší produkt babičkování.“

Sylva: „Dobrý den, jak postupovat v případě, kdy po více jak 7 letém vztahu s manželem si s tchýni nerozumíme. Nyní máme 9 měsiční dceru a přála bych si pro ní 2 babičky. Bohužel s tchýni nekomunikujeme a obávám se problému do budoucnosti, kdy nyní veškerá komunikace probíhá pouze přes manžela. Nevím jak to změnit, snažila jsem se 5 let, ale bez úspechu a poté jsem to vzdala. Dekuji“

PhDr. Václava Masáková: „To bych Vám spíš dopúoručila poradit se v poradně pro mezilidské vztahy nebo v podobné instituci, jedná se hlavně o nějaký hlubší problém.“

Bibiána: „Mám soudně ve výchově vnučku od narození ,teď má 4roky a říka mi mami . Synovy se to nelíbí ale zatím to vnučce neumím vysvětlit žwe mi má říkat babi ,ona ví že jsem její babička ale trvá na tom že mi bude říkat mami.mám doma ještě dvě děti a ty mě oslovují samozřéjmě mami.Co mám dělat ze synem jak mu vysvětlit že to časem se u malé změní.Syn ani bývalá snacha se o vnučku nestarají a nazajímají a na výživném dluží 30 000.-. Hlavně se mi jedná o to oslovování Děkují Bibi“

PhDr. Václava Masáková: „Když Vám říká mami, asi to potřebuje.Nikomu nic moc nevysvětlujte - byla to její volba a děti jsou ve své podstatě modré a vytuší, co je pro ně dobré.“

Jitka: „Dobrý den, jak babičce vysvětlit, že velké peněžní dárky a časté ostatní dárky nejsou ve výchově dobré? Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „je třeba jí to vysvětlovat ? Peníze dejte dětem na účet a dárky nekupujte - využijte ty od babičky k potěšení dětí“

Michaela S. Kladno: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,syn 4 roky se nedostane bohužel do školky dříve než za rok(mnoho dětí)já jsem na další mateřské se synem 7.měsíců.Začal dělat problémy-nechce jíst,nechce se převlékat,nechce ven,úplně mne ignoruje,každý den se dohadujeme kvůli stejným problémům.Myslím si že potřebuje školku, nebo nějakou změnu.Myslíte že by pomohlo kdyby trávil více času s babičkami?Jsou 250km od nás.“

PhDr. Václava Masáková: „Problémy vašeho syna spíše souvisí se žárlivostí na nového sourozence - zavolejte si do nejbližší pedagogicko-psychologické poradny, kde se můžete dozcvědět víc“

Petra V.: „Dobrý den paní doktorko, jak často by měl kojenec ve 3 měsících vidět babičku, aby na ní byl zvyklý. Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „To nejde jednoznačně popsat - děti v tomhle raném věku si nepamatují tolik, když není denní kontakt, ale v průběhu doby, když začnou více navazovat kontakt s okolím, zhruba jednou týdně je optimální.“

michaela: „dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak říci babičce a dědovi, aby pred mým synem nemluvili sprostě a nedělali věci, které já mu zakazuji?“

PhDr. Václava Masáková: „Milá Micxhaelo, nic jiného Vám nezbývá, než nrmálně pojmenovat to, co Vám vadí - bez tanečků kolem.Iza ceno možná uražení se - ne Vašeho, ale babičky s dědou.“

Petra: „Dobrý den, máme nějakým způsobem řešit, pokud babička (tchyně) upřednostňuje stejně staré děti od švagrové, tedy od svojí dcery. Je s nimi velmi často, neustále jim něco kupuje, dostanou např. jenom ony dárky před našimi dětmi, zdůrazňuje našim dětem, že sestřenice umí to a to lépe. Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „S tím asi moc neuděláte - zkuste to říct, ztřeba si to babička ani neuvědomuje.“