Chat

Vykázání násilníka

P. Vitoušová

Záznam chatu z úterý 29. ledna 2008

Alena, Znojmo: „Dobrý den. Prý vešel v platnost zákon, že není omezen věk vyživované osoby, která studuje. Doposud to bylo do 26 let, pokud studoval, je to stále tak nebo je změna? Díky a hezký den“

P.Vitoušová: „Dobrý den, o takové změně zákona nic nevím, zkuste se podívat na webove stranky mpsv.cz nebo sbirkazakonu. cz Dovolím si pochybovat, že by současná vláda prodloužila věk vyživované osoby.“

Alena: „Můj muž platí na exmanželku 1500, a na dítě 1500, o dítě se můj muž stará, bere si ji i na víkendy. Exmanželka 1500kč nenahlásila na sociální úřad, proto má větší soc. dávky. Teď chce dát alimenty k soudu, chce dostávat více. Co se stane až se sociálka doví, že dostávala více než nahlásila? Bude to muset vracet? A pokud tolik peněz nebude mít, nebude to soc. nějak vymáhat po mém muži? S manželem máme dohromady 27000 kč měsíčně, a příští rok budu dostávat mateřské jen přes 3000kč. Máme 6měsíční miminko, a plánujeme další. Je reálné, že bývalé manželce může platit alimenty jen 1500kč? A nezvedne to soud přes 3000?Nechce pracovat, jen pobírat dávky. Prosím otázku nezveřejňujte v pořadu, chtěla bych jen odpovědět, nejlépe na e-mail. Děkuji! Ha7@seznam.cz“

P.Vitoušová: „Dobrý den, vaše otázka je poměrně komplikovaná a pomoc při přesnějším výpočtu vám může poskytnout například občanská poradna (diskrétně)nebo OSPOD či pracovnice sociální služby (zaměřená na dávky). Jinak o všech věcech, které vás trápí, s konečnou platností rozhoduje soud (o výši výživného, o sankci za zneužívání sociálních dávek. Adresy a telefonní spojení na místa, která vám mohou pomoci, dostanete na DONA lince 251 51 13 13.“

divačka: „Dobrý den, manžel se pár krát pokusil mě uhodit, snažila jsem se mu to vrátit, ale nepodařilo se mi to. Pokaždé když to zkusil, pohrozila jsem mu rozvodem. Aby však nezůstalo jen u planých řečí - jak správně zareagovat, pokud nechci situaci vyhrotit až k rozvodu. Jsme spolu již 10 let, stalo se to 4x a jinak je manželství dobré, nechci ale aby se to někdy vymklo kontrole. Děkuji (prosím, nejmenovat)“

P.Vitoušová: „Dobrý den, s přihlédnutím k délce trvání vašeho soužití (10 let je již dost na stabilní vztah) by bylo dobré vědět víc o tom, kdy a jak se násilí ze strany vašeho manžela objevilo. Zda je to záležitost posledních let, měsíců, či jsou 4 útoky rozloženy do celého období. Každopádně je dobré, dát okamžitě najevo, že takové chování nebudete akceptovat. Ať už tak učiníte jakkoliv. Nemělo by však dojít ke rvačce nebo k oplácení a eskalaci násilí z obou stran. I když znám situace, kdy na první facku přišla odezva - také facka. A tím to jednou provždy skončilo. To však, jak se zdá, není váš případ. Zkuste zavolat na DONA linku a popovídat si o tom (2 51 51 13 13 - nepřetržitý provoz). Možná by bylo dobré si jeden od druhého "odpočinout" a poznat, zda jeden druhému chybíte a uděláte pro trvalý vztah maximum. To nelze rozhodnout z krátkého emailu.“

Hana V.: „Dobrý den, násilník může být vykázán z domova na 10 dní ale pak se může opět vrátit. Myslím si, že vykázání z domova je správné ale jak jinak je ošetřena bezpečnost obětí násilí po uplynutí doby 10 dnů? Děkuji za odpověď.“

P.Vitoušová: „Na desetidenní policejní vykázání může navázat prodloužení, o kterém rozhoduje soudce. V rámci předběžných opatření. Tuto žádost si podá a soudci odůvodní ohrožená osoba nejpozději do 10. dne. Do doby rozhodnutí soudcem (to musí učinit do 48 hodin) se automaticky prodlužuje policejní vykázání. Takže ochrana je zajištěna. Navíc ji kontroluje povinně policie.“

Mufík: „Máte ráda svoje povolání?? A jakou školu jste vystudovala??“

P.Vitoušová: „Svou práci mám velmi ráda. Vystudovala jsem novinařinu.“

Dana Hlaváčová, Přerov: „To není otázka, to je dík....moc jste nám paní Vitoušová pomohla...nebýt Vás a Vaší organizace náš život by se po tragédii ubíral nevíme kam....díky že jste.“

P.Vitoušová: „Moje milá a zlatá paní Dano, posílám pozdrav ze studia, které voní čokoládou a zkusím vás pozravit i slovně, bude-li to možné. Vaše Petra V.“

Mufík: „Máte ráda svoje povolání?? A jakou školu jste vystudovala??“

P.Vitoušová: „Ano, mám a velmi. Vystudovala jsem novinařinu.“

Monika: „Dobrý den, již od května loňského roku jsem musela čelit jak psychickému, tak fyzickému týrání ze strany partnera. Policie zasahovala několikrát, ale protože partner vždy tvrdil, že já napadám jeho (což samozřejmě absolutně nebyla pravda), policie to vždy posoudila i přes mé četné modřiny, roztržený ret, vyraženou sanici apod. jako vzájemné šarvátky a násilníka nikdy nevykázala. Musela jsem na konec za podpory nadace Rosa opustit společný dům a i s dětmi jít do azylového domu a pak k rodičům. On nadále v domě bydlí, vyměnil zámky atd, takže se nedostanu ani ke svým věcem. Je možné iniciovat nějakým způsobem vykázání násilníka dodatečně? Jak postupovat? I když spolu již nebydlíme, setkáváme se při předávání dítěte a i když už nedochází k fyzickému ohrožování, pokračují noční telefonáty, hrubé sms apod. Je něco, co mohu v této situaci udělat, abych se mohla vrátit s dětmi domů? (dům je ve vlastnictví nás obou napůl). Předem děkuji za odpověď“

P.Vitoušová: „Vykázat nemusí jen policie, ale přímo soudce civilního soudu. Můžete se obrátit se svým odůvodněním návrhem přímo na civilního soudce a požádat o vydání předběžného rozhodnutí. Podporu a praktickou pomoc můžete získat také v Intervenčním centru, zřejmě v Praze. Adresu a spojení naleznete na www.domacinasili.cz (intervenční centra).“

Klára Šťastná Neonka@seznam.cz: „Dobrý den. K čemu je vlastně takové vykázání násilníka dobré, když je jen na 10 dní? Kde násilník těchto 10 dní pobývá, a co se s ním děje? Jak by se mělo změnit jeho chování? A co když se nezmění? Děkuji“

P.Vitoušová: „Policejní vykázání má dva cíle, první - stopnout násilí a předejít budoucímu hrozícímu útoku, druhý - ochránit ohrožené osoby (kontrola policie v místě bydliště). A to není málo. Násilná osoba je policisty informována o místech, kde se může ubytovat. Je-li nutná asistence (převoz v noci), tuto jí policie poskytne. Ve většině případů tato intervence má významný dopad na lepší chování násilné osoby v domácnosti.“

Míša MSK II: „Dobrý den, přeji brzké uzdravení.“

P.Vitoušová: „Díky za podporu, je tu vedro a suchý vzduch. Musím přežít.“

.: „Dobry den, ma kamaradka jiz vyuzila vykazani (nyni jiz exmanzela). Ten ji vsak pise i 20sms denne v kterych ji urazi , vyhrozuje atd. Policie i social.obor (kde to na oboje ohlasila-na soc.obor kvuli jejich diteti) nic s tim nedelaji. On jezdi k nim pred barak pohazuje odpadky po zahrade a krici pred barakem atd... Vubec nevime co by jiz mela delat - je bezradna. Prosim dokazala by jste ji pomoci co by mela delat. Moc moc dekuji“

P.Vitoušová: „Rozhodně nepodceňovat tento druh pronásledování, kerý u nás není trestným činem. Kontaktujte DONA linku (2 51 51 13 13), případně vyhledejte Bílý kruh bezpečí v Praze - přímo Centrálu na tel. 257 317 110. Situaci je dobré konzultovat osobně a co nejdříve.“

otrapa: „Jste se tam nějak rozkašlala nejste nemocná??“

P.Vitoušová: „Sám vidíte.“

Lenka: „Dobrý den, zajímalo by mne jestli se vykázání týká i psychického týrání?“

P.Vitoušová: „Týká se i případů, kdy je útok veden proti lidské důstojnosti, sem patří i psychické týrání. Ovšem velmi těžko se prokazuje. Přesto sem patří.“

Magdalena Řepná: „Slyšela jsem že když oba dva manželé nepijí kafe že rozvod hrozí prý méňe.... Vychazí to ze statistyk“

P.Vitoušová: „Nevím o tom, zajímavé a vy tomu věříte“

Petra: „Slyšela jsem, že pokud je násilník vykázán z domu, po navrácení je to pro ženu ještě horší - muž se jí mstí. Jaké zkušenosti s tím máte vy?“

P.Vitoušová: „Může se stát, ale během vykázání je ohrožené osobě nabídnuta pomoc intervenčního centra a tady se konzultuje v každém daném případě bezpečí po návratu násilné osoby zpět domů.“

Barbora: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se problému domácího násilí, příp. stalkingu v ČR věnují také nějaké zahraniční programy a případně jak ji lze využívat. Velice Vám děkuji za odpověď.“

P.Vitoušová: „Stalking je trestný v mnoha zemích. U nás již existují podněty k zákonodárné iniciativě a byla publikována řada odborných statí.“

Blanka: „Dobrý den, je pravda, že když policii kontaktuji poprvé ohledně týrání a chci, aby byl partner vykázán, poicie jej vykázat nemůže ? Prý se poprvé jde pouze k přestupkové komisi a teprve až když se násilí opakuje, může policie násilníka vykázat. Myslela jsem, že ho může vykázat hned.“

P.Vitoušová: „Policie může vykázat již při prvním kontaktu s případem domácího násilí. K tomu však nestačí přání ohrožené osoby, ale policie musí situaci analyzovat a zjistit, zda tu existuje vážná hrozba budoucího násilí. pokud ne, situace není zralá na tak závažné omezení lidských práv občana, jakým vykázání je. V tomto směru jsou policisté proškoleni a instruováni.“

Jarmila, Severní Čechy: „Může matka nechat vykázat 17letého syna, který se chová agresivně, přestal chodit do školy, z evidence úřadu práce byl vyřazen, protože nedocházel, a nyní je doma a ostatní členy (ne nezletilé děti a matka) domácnosti psychicky týrá a došlo i k drobným násilnostem? Jeho chování se rapidně zhoršilo před 3 lety po rozvodu rodičů.“

P.Vitoušová: „Ano, je to možné. Podmínky musí být naplněny stejně jako u dospělých osob. Tj. musí se jednat o domácí násilí ze strany syna vůči rodičům a musí hrozit další útok. V těchto případech hledejte rady a informace například na DONA lince 2 51 51 13 13.“

Katka: „Dobrý den! S partnerem žiji ve společné domácnosti čtyři roky. On má byt ve svém vlastnictví, já mám trvalé bydliště na jiné adrese. Máme syna, který má ardesu stejnou se mnou. Jestliže dojde k násilí z jeho strany, může ho policie z jeho bytu vykázat? Děkuji a mějte se hezky! Katka“

P.Vitoušová: „Ano, může.“

Renata: „dobrý den, moje sestra se po rozvodu nastěhovala k našim rodičům. Mám velké podezdření, že rodiče psychicky týrá a jednou se mi mamka přiznala k tomu, že po nich hází různé předměty. myslím si, že z ní mají strach. chtěla bych jim pomoct, ale nevím jak. vím, že to musí řešit předevsím oni, ale chtěla bych nějaký kontakt v Brně na koho se obrátit. Děkuji Štěpánková“

P.Vitoušová: „Zavolejte na DONA linku 2 51 51 13 13. Tam vám kontakty předají. Doporučuji intervenční centrum Brno. Konzultujte určitě. I zde je možné vykázat a poté situaci soužití definitvně řešit ve prospěch bezpečí rodičů.“

zajickova.jit@seznam.cz: „Paní Vitoušová, zkuste pastilky s islandským lišejníkem-lékárna.Prosím moc o odpověď, měla jsem dotaz ohledně sestry.Děkuji Jitka“

P.Vitoušová: „Už jsem odpověděla. Ve studiu velmi zlobí email.“

sestra V.: „Dobrý den, moje matka žije ve společné domácnosti s mým 26 ti letým bratrem, který odmítá prcovat i navštěvovat ÚP(tzn.,že mu narůstají dluhy na zdrav.pojišťovně (hrozící exekuce).Má v domě trvalé bydliště.Nyní se matka rozhodla dům prodat a přestěhovat se do bytu.Prodejem prý zaniká bratrovi trvalé bydliště, jelikož matka je po rozvodu výhradním majitelem nemovitosti. Chci se zeptat, zda nevíte, jestli je toto tzv."vyhození z domu"za takových podmínek slučitelné se zákonem.Předem děkuji za odpověď.“

P.Vitoušová: „Volejte DONA linku 2 51 51 13 13 a konzultujte tam.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co můžeme dělat, či jak pomoci - kolegyně z práce je momentálně ve špatném psychickém stavu (žije u přítele a jeho matky, kde jí sprostě nadávají, dělá tam v podstatě služku),v práci se jednou objevila se zlomenou rukou - ruku jí údajně zlomil přítel... Podařilo se nám ji poslat na vyšetření, nyní je v nemocnici - těžký zápal plic (nezavezli ji na pohotovost),naštěstí doktorka při kontrole ruky, jí okamžitě zavolala pohotovost. Zajímalo by mne, jakou možnost má zaměstnavatel, při případném dalším podozření na týrání - kam se obrátit, koho jí doporučit, jak postupovat. Budu moc ráda za odpověď. Chceme jí pomoci, jen se bojíme, aby sme víc neublížili, sama je na tom dost psychicky špatně (je rozvedená, má dítě a bojí se, aby o něj nepřišla..) Děkuji.“

P.Vitoušová: „Prosím volejte DONA linku 2 51 51 13 13“