Máme mít obavy ze silného Německa? Nebo je naopak Německo poslední pevnou záštitou v oslabené Evropské unii? A jaký je vztah Němců a Čechů v rozkolísané Evropě dneška? O těchto otázkách bude Jan Pokorný diskutovat s českou historičkou a spisovatelkou Alenou Wagnerovou, s politologem a publicistou Jaroslavem Šonkou, s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a s pražským dopisovatelem deníku Die Welt Hans-Jörgem Schmidtem

V poslední době v Evropě výrazně posilují odstředivé síly. Zejména po britském referendu oslabila moc bruselských institucí a větší roli převzala mezivládní jednání. Má-li se evropský projekt udržet, je potřebná mocnost ve středu, která se pokusí odstředivým silám čelit? Má tuto vůdčí roli převzít Německo, ačkoli se v takové roli z historických důvodů necítí vůbec dobře? Podle výzkumů jsou totiž jeho občané rezervovaní k vůdčí roli Německa v EU i v NATO.

Češi mají s Němci jako se svými sousedy bohaté zkušenosti. České ekonomika je v současné době na Německu do značné míry závislá. V nadsázce se říká, že jsme 17 spolkovou zemí.

Máme mít ze silného Německa obavy nebo je naopak nutné, aby Německé převzalo odpovědnost, jinak se Evropa ztratí v turbulentním vývoji současného světa?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD