Rarity

Stává se celkem pravidelně, že nějaké televizní dílo vzbudí diváckou kreativitu. Bylo tomu tak u Paměti stromů, kdy mi divák z Hradce Králové poslal svůj videoklip, v němž na mou píseň „Tam v korunách“ nastříhal (a velmi dobře) obrázky poráženého stromu u nich před domem, viz webové stránky pořadu, a stalo se tomu tak i v průběhu natáčení Zpět k pramenům.

Píseň

28. května 2004 (měli jsme za sebou desátý den natáčení a v tisku se o nás psalo) mi přišel dopis od pana Ladislava Kleina ze Suchomast. V obálce byl jen text písně s akordy a audio kazeta. Možná to byla nabídka na ústřední píseň, možná jen vyjádření podpory, nevím? Každopádně vám ji nabízím alespoň takto:

Prameny v nás

Prameny v nás

Ladislav Klein

Po vylepšení počítačem:

Prameny v nás

Prameny v nás

Ladislav Klein

Video

Vysílání cyklu Zpět k pramenům se přehouplo do své druhé poloviny a mailová pošta mi 21. února 2005 přinesla tento videosoubor. Pokochejte se spolu se mnou a s panem Munzarem unikátním pramenem, který v Krušnách horách našel pan Petr Zelníček, za jehož svolení ke zveřejnění tímto velmi děkuji.

Pramen

Pramen

Videoklip věnovaný divákem panu Luďku Munzarovi

Setkání s Webovými odpůrci

V pondělí 21. února 2005, v 18.00, zasedli proti mě, v kavárně Dobrá trafika na Malé Straně, tři hlavní Weboví odpůrci cyklu Zpět k pramenům – Faltýn, Judita a Gregor. Ukázalo se, přesně jak jsem předpokládal, že všichni tři mají co do činění s médii – Faltýn a Gregor se živí jako mediální analytici, Judita přednaší na soukromé vyšší odborné škole předmět s názvem masmédia a na FAMU je interní doktorantkou zabývající se teorií fotografie.

Vzal jsem na schůzku syna Jana, taky studenta FAMU (vlastně to byla povedená famácká společnost :-)), aby průběh tohoto unikátního setkání natočil. A opravdu unikátní bylo, protože jsem poprvé od dob školních studií zase vypil víc než jeden fernet :-)

Myslím, že jsem všechny tři přítomné svým dílem a pak i svou osobou dobře pobavil, takže mě nakonec nechali žít. Jen pan Faltýn, jak je vidět z posledních záběrů, měl neodbytnou touhu mě nosit (i když to na záběrech vypadá poněkud jinak), což jsem mu při placení u pokladny umožnil.

Co dodat? Snad jen to, že cyklus je v polovině a já doufám, že až skončí, probereme ho s přáteli Faltýnem, Gregorem a Juditou ještě jednou.

Setkání s Webovými odpůrci

Setkání s Webovými odpůrci

Setkání Bedřicha Ludvíka s příznivci i odpůrci webové diskuze na stránkách pořadu

Objevené fotografie

Cyklus Zpět k pramenům naplňuje i svůj druhý význam, který je obsažený v původním latinském – ad fontes – tedy zpět k původním zdrojům informací, zpět ke kořenům sama sebe. Odkaz latiníků se propojil s nejnovějšími technologiemi, když mi na konci února napsal pan Kráťa, jinak obětavý účastník mailové diskuse na webu ČT, že koupil dětem scanner a posílá nějaké fotografie. Když jsem fotky otevřel, s úžasem jsem hleděl na autentické, dobové fotografie protržené přehrady na Bílé Desné. Zachvátila mě ohromná lístost, že jsem den před tím odevzdal knihu Zpět k pramenům do tiskárny. Ale pak jsem si uvědomil, že pan Kráťa zřejmě oskenoval fotografie z nějaké starší publikace a nemaje k nim autorských práv, stejně bych je nemohl otisknout. Napsal jsem o tom Kráťovi. Neumíte si představit, jaké bylo moje překvapení, když mi prozradil, že fotografie jen tak na zkoušku scanneru vytáhl z rodinného alba a uděluje mi souhlas k přetištění v mé knize, kde je také, díky obětavosti grafika Lukáše Táborského, opravdu uvidíte. A tak se rodinné fotografie pana Kráti dočkaly po bezmála sto letech, díky cyklu Zpět k pramenům, své premiéry.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Setkání s Webovými odpůrci

Na závěr premiérového odvysílání cyklu Zpět k pramenům došlo ve dnech 13. až 14. května 2005 k setkání autora a režiséra cyklu Bedřicha Ludvíka, s nejaktivnějšími Webovými odpůrci cyklu: "Přijal jsem pozvání jejich 'vůdce', Jaroslava Foltýna, k výletu do Albeře a Slavonic. Na břehu lesního jezírka pod hradem Landštejnem jsme si slavnostně výměnili své knihy: já dal Jaroslavu Foltýnovy svou knihu Zpět k pramenům a on mi věnoval svá skripta Teoretická východiska multikulturní andragogiky. Jaroslavův záměr vyměnit si publikace přímo ve vodě jezírka vyšel jen zpola. On se ve svých mladých letech vrhl do ledové vody celý, já vstoupil rozvážně jen po kolena. Vedlejším přínosem tohoto setkání bylo, že jsem ochutnal lesní hamburger a poprvé v životě na vlastní oči viděl značkaře obnovující turistické značení a okamžitě se s nimi vyfotil."

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Odpůrci cyklu se ukázali jako laskaví, vnímaví a příjemní lidé s velkou tolerancí pro stárnoucího a nemohoucího autora kýčovitých televizních seriálů. Svá stanoviska sice po osobním setkání nepřehodnotili, ale velkoryse nechali Bedřicha Ludvíka odjet do Prahy, kde může dožít a dotvořit.