Zpět k pramenům

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2466  
Sdílet
| Poslat odkaz

O ústřední písni

Ústřední píseň byla složena dávno před natáčením cyklu o pramenech, dokonce ještě před natáčením cyklu o památných stromech. Poprvé jsem ji veřejně zahrál při slavnostním otevírání rozhledny na Čerchově na Šumavě. Od té doby jsem ji občas zahrál na našich koncertech se spisovatelkou Terezou Boučkovou. Tam se k ní jednou Tereza přidala se svým zpěvem a bylo to - jedna z verzí použitých v cyklu je i s jejím hlasem.

Stejně jako předchozí ústřední písně, tak i tuto píseň Zpět k pramenům jsem složil na své prastaré kytaře z roku 1969. Koupil jsem si ji za svou první výplatu z prázdninové brigády. Je to poctivá Cremona Luby za 450 Kčs.

Píseň nevznikla napoprvé a najednou. Vznikala po částech a v počítači mám schováno několik jejich verzí. Nakonec jsem se rozhodl pro tu, kterou znáte. Má jakousi moravskou hybnost, a tak jsem se nejvíc bál srovnáváním se sourozenci Ulrychovými. Co naplat, přece jen jsem taky z Moravy!

Můj oblíbený aranžér a skladatel Jan Jirásek celý rok 2004 učil v Americe, a tak jsem poprosil o "kabát" pro mou píseň klavíristu Petra Maláska. Mou jedinou prosbou bylo, aby to nebylo jako Ulrychovi. Aranžmá, které mi Petr přinesl, sice "nebylo jako Ulrychovi", ale přesto se mi nějak nezdálo. Už když jsem ho nazpívával, tak jsem věděl, že ho nepoužiji. Co teď? Přinejhorším to bude znít celý cyklus jenom s kytarou! Nakonec mě napadla spásná myšlenka. Co to nahrát na místě jenom s klavírem. Petr Malásek je přece především vynikající klavírista. A taky že ano. Petr Malásek usedl za nástroj a nabízel okamžitě verze klavírního doprovodu. Jen jsem si říkal: "Jako Ray Charles, jako Elton John, jako Paul McCartney…" a on hrál. Písničku jsem nahráli na jeden zátah. Byl jsem z té proměny písně tak okouzlený, že jsem vzal hned první verzi, aniž jsem opravil svůj místy nevyrovnaný zpěv. Příště musím být na sebe přísnější. Bude-li ovšem ještě někdy nějaké příště…

Písnička je to jednoduchá, refrén na tři akordy. Množstvím akordů už si dávno nelámu hlavu. A ani té "moravské hybnosti" se není třeba bát. Voda je prostě taková hybná, a tak má i písnička o ní takovou agogiku. Ať se vám píseň líbí a dobře hraje.

Bedřich Ludvík

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Bedřich Ludvík / Bedřich Ludvík

ZPĚT K PRAMENŮM
(ústřední píseň ze stejnojmenného televizního cyklu)

GPřichází Dna svět a Gnemá viny!D
GZvolna se Crozlévá Cdo krajiny!D
CMatkou je mu DZem po Gkteré zvolna Cstéká
GRodí se jako Gpramen a Dumírá jak Gřeka.

Refr.:
GPůjdem Dzpět k prameGnům
CPůjdem Gzpět k prameDnům
K vodě a GkamenůmC
K vodě a GkamenůmC
K vodě a GkamenůmC
Zpět k prameDnům.

Vcházíme na svět a jsme bez viny
Nejdřív jsme lidé pak kus krajiny
Matkou je nám zem co do nás zvolna vtéká
Rodíme se jak pramen
A umíráme jak řeka

Refr.

Vstaňte a vězte že má to cenu
Ponořit své ruce do pramenů
Vždyť matkou je nám zem po které voda stéká
Na začátku je pramen
A na konci řeka

Refr.

Ukázky:

Kytarová verze:

Klavírní verze:

Nepoužitá verze:

Instruktážní video pro kytaristy:

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2005 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Bedřich Ludvík
Bedřich Ludvík

dramaturg

* 1953