Zpět k pramenům

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2463  
Sdílet
| Poslat odkaz

Klikněte pro větší obrázekDo svých patnácti let jsem byl přesvědčen, že budu pilotem. Lepil jsem si modely letadel a těšil se, až zasednu do kokpitu jednoho z nich. To se však změnilo, když jsem zjistil, že existuje Filmová průmyslovka v Čimelicích. Hned jsem se chtěl stát kameramanem. To se mi kupodivu podařilo. Netušil jsem, že propojím své zaměstnání kameramana s létáním, které miluji. Během 20 let co koukám do kamery, jsem tu a tam natáčel letecké záběry, ale byly to jen paběrky. To hlavní létání přišlo až s projekty režiséra Bedřicha Ludvíka.

První byly „Rozhledny” a následovaly „Památné stromy”. Denně jsem létal asi 12 hodin po celé republice. Překrásné oblety rozhleden a stromů, díky obrovské zkušenosti pilotů. I pro ně to byla velká letecká škola. Rozhledny jsem létal s Bedřichem, ale stromy jsem už hledal sám s pilotem. Měli jsme pouze dvoumístný vrtulník Robinson. Bedřich mi strašně záviděl a já se mu nedivím. To létání kolem stromů bylo úžasné. Ale to hlavní teprve přišlo.

Objevil se nový projekt „Zpět k pramenům”. Zdánlivě velmi jednoduchá práce. Obletět soutok řek a vydat se proti proudu k prameni. Ale těch řek bylo hodně, a tak bylo potřeba létat 5 dní po 10 hodinách. Když si uvědomíte, že chyběly dveře, a celou tu dobu na mne foukal ledový vichr - nic moc. Bylo to opravdu mé nejdelší létaní - zatím. A hlavně to bylo nejkrásnější létaní. Soutoky řek byly nádherné - škoda, že lidé nemohou tyto krásy vidět také. Více by si vážili přírody a neničili by ji. Všechny soutoky jsem spolu s piloty bez problému vždy našel. Ale horší to bylo sledovat řeku proti proudu. Mnohokrát se nám řeka ztratila v lese, ve stromořadí, v kaňonech, ve skalách. Ani mapa nepomohla. Museli jsme vždy vystoupat do větší výšky a hledat. Několikrát se stalo, že jsme řeku ztratili a napojili se na jinou, kterou jsme nechtěli. To jsme třeba zjistili až po 10 minutách natočení a museli se vrátit - tady mapa pomohla. Někde jsme se spletli a nepoznali to. A tak pan režisér s údivem sledoval ve střižně řeku, kterou nepotřeboval, naopak mu chyběla ta pravá. Také jsem natočil několik přehrad, které vůbec neměly být filmovány, a já s pilotem jsme byli přesvědčeni, že točíme tu správnou. No alespoň se naplnil koš. Všechny řeky byly z vrtulníku opravdu nádherné a myslím, že se divák bude divit, jaké máme v republice krásy.

Na „Pramenech“ jsem vystřídal tři piloty a všichni toho měli dost. To věčné koukání na GPS a do mapy a z okna ven a hledání a hledání. To ještě museli hlídat vedení elektrického proudu a občas nějakého ptáka, který se velmi nebezpečně mihnul vedle listu rotoru. Ale vrtulník létá asi jen tři hodiny a pak musí natankovat. A tak jsem poznal velké množství Aeroklubů po celé republice od Plzně až po Ostravu. Tankování vždy bylo propočítáno na vteřiny. Většinou jsme přistávali jak já říkám „na výpary”. Jen tak tak. Ale jednou nám to nevyšlo. Blížili jsme se na přistání a tankování v Hradci Králové. Vše probíhalo v pořádku, ale najednou začal foukat silný protivítr a naše rychlost se viditelně zmenšila. Pět minut od letiště nám došlo palivo a my jsme museli přistát v pšenici. Vůbec jsme nevěděli kde jsme a tak nás asi hodinu hledal technik s kanystry. Natankovali jsme v poli a letěli na Orlici. Jen ta hodina zdržení nám pak velice chyběla.

A nejvyšší bod natáčení? Přehrada Dlouhé stráně v Jeseníkách. Byl velký vítr a pilot bojoval do posledního dechu. Vrtulník kvílel na plný plyn, ale příroda zvítězila nad strojem a my museli klesnout a dál natáčet řeku Desnou. Pilotovi však bylo líto toto velmi zajímavé místo nenatočit, a tak se pokusil další den o to samé. Tentokrát zvítězil. Průlety vrtulníku nad přehradou jsou velmi efektní a bylo dobře, že jsme se nevzdali.

A co mi dalo létání na „Pramenech”? Chuť do života, že to opravdu stojí za to žít na tomto světě a obdivovat tu překrásnou přírodu, která nás obklopuje. Bohužel civilizace nás ničí, ale my se nesmíme dát. Stojí to za to.
Josef Nekvasil - kameraman
Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2005 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Bedřich Ludvík
Bedřich Ludvík

dramaturg

* 1953