Zpět k pramenům

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2463  
Sdílet
| Poslat odkaz

Klikněte pro větší obrázekCo si dramaturg vybaví, když se řekne „Rozhledny”, „Památné stromy” a „Prameny”?

První setkání s krásně zapáleným autorem a režisérem Bedřichem Ludvíkem. Ten nápad tehdy nebyl nic moc – natočit všechny naše rozhledny. Jak to chcete točit? Shora je to tečka zespodu kužel, stojí na stovkách kopců, je tam mlha a déšť a spousta je jich přerostlá lesem. Jenže on měl hned na první stránce námětu větu: „...rozhledna je něco, co si člověk postaví, až když se chce v klidu podívat, co udělal, pokochat se pohledem.” To rozhodlo. A pak ty písničky! Bedřich (dlouho jsem nevěděl, co je jméno a co příjmení) přinesl takový nahozený námět na pár řádek, jenže k tomu už měl složenou titulní píseň. Co složenou, měl ji nahranou a nebo ji přišel zazpívat s kytarou do redakce. Tak vznikal nový televizní formát – vlastivědné, populárně naučné vyprávění s písničkou.

První záběry s Luďkem Munzarem zlomily všechny pochybnosti. Bylo jasné, že takový pořad bude mít u diváků úspěch. Stalo se. Nikdo z nás netušil, že seriál bude mít osm repríz. Nepředpokládali jsme tak velký dopisový ohlas. Diváci nás vyzývali k dalšímu pokračování „Rozhleden”.

Při natáčení cyklu o památných stromech už jsme se poučili. Už jsme věděli, že pořad nebudeme vysílat pouze jednou, zmizely tedy aktuální vsuvky. Věděli jsme, že bez leteckých, vrtulníkových záběrů se neobejdeme. Titulní písnička se objevila v neuvěřitelném orchestrálním aranžmá. Téma bylo velmi blízké i panu Munzarovi. Ale hůř se vybírala konkrétní natáčecí místa, mnoho památných stromů se nám zkrátka do seriálu nevešlo. Odvysílání cyklu mělo opět jeden nepředpokládaný efekt. Řada diváků se na nás začala obracet se žádostí o pomoc při záchraně ohrožených krásných starých stromů. Na to jsme nebyli připraveni, ale snažili jsme se pomáhat, kde se dalo.

Putování k pramenům našich řek předcházela pečlivá příprava. Na rozdíl od rozhleden či stromů neměl autor spolupracovníka, který by ho k prameni přivedl a řekl mu k němu veškeré údaje. Co si tedy dramaturg vybaví? Jízdu televizní škodovkou kamsi do horských lesů, prodírání sotva průchodným křovím a pak – „Bedřichu, tady je to!” Připadáte si jako Humboldt, když stojíte u prokazatelně jediného pramene Punkvy a je vám jasné, že tady pár let nikdo nebyl. Jedete dál a víte, že za den těch pramenů musíte objevit sedm.

Když se odvysílal první seriál, vznikly a byly u nás opraveny desítky rozhleden. Po druhé sérii diváci zachránili a vysadili stovky stromů. Třetí možná trochu přispěje k vyčištění pramenů – a vztahů.
Milan Vacek - dramaturg
Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2005 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Bedřich Ludvík
Bedřich Ludvík

dramaturg

* 1953