35 minut

21. ledna 2019

Část: Bohatství zaniklého statku

Obsah dílu

Když má mafie Kliku — Když vám pověsí otce — Bohatství zaniklého statku

Části dílu

01:06
Když má mafie Kliku
  Při studiu rozsudků v kauze konkursní mafie si kolega David Havlík všiml zajímavého jména, které se tam vyskytovalo. Martin Klika, tehdy pracovník bezpečnostní agentury, která pro mafii pracovala. Je to tentýž Martin Klika, který je dnes prvním náměstkem hejtmana a tedy druhým mužem ústeckého kraje. No vida, kam až to u nás může dotáhnout člověk, který začínal jako strážce nevěstinců a firem, zničených konkursní mafií. Jeho přátelé a spolupracovníci si od soudů odnesli různé tresty. Více v reportáži.
  11:07
  Když vám pověsí otce
   Už několikrát jsme vám ukázali pozoruhodné objevy, které přináší digitalizace filmového záznamu z procesu s Rudolfem Slánským a spol. Film se náhodou podařilo najít v opuštěném skladu a stal se studnicí poznání pro archiváře a historiky. Mezi odsouzenými, kteří museli odříkávat naučená přiznání, byl i brněnský komunista Otto Šling. Nám se podařilo natočit rozhovor s jeho synem, který žije v Londýně a popsal, jak na něj, jako na malého chlapce, proces s jeho otcem působil. Více reportér Mirek Petráček.
   21:45
   Bohatství zaniklého statku
    Byl jednou jeden statek, který zabavili komunisti. Kdysi ležel na samotném okraji Prahy, dnes patří do lukrativního širšího centra v Praze 10. Když přišly restituce, původní vlastníci už nežili a objevili se dědicové bez příbuzenského vztahu. Na rozsáhlý majetek, na jehož části dnes stojí například i budova rádia Svobodná Evropa, uplatnili nárok na základě závěti. Jenže brzy se objevily pochybnosti, zda úředníci Pozemkového úřadu postupovali správně a zda se na restituci neobohacují vlivní lidé z pražské politiky. Případ rozplétá Adéla Paclíková a Vojtěch Srnka.
    Přehrát celé video
    Stopáž42 minut
    Další díl
    28. ledna 2019

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám