Manipulace se spisem, přešlapy policie, nejasné obvinění. Stíhání vlivného podnikatele Zátorského. Nenávist, výhrůžky, střelba. Romské děti ze sboru Idy Kelarové a jejich trnitá cesta z ghetta.

Obsah dílu

Přehrát vše

Pád mocného muže

Ještě před několika lety patřil mezi bohaté a vlivné lidi. Vlastnil velké firmy, které zaměstnávaly stovky lidí. Teď je však už déle než 3 měsíce ve vazbě. Mluvíme o šestačtyřicetiletém ostravském podnikateli Daneši Zátorském. Policie ho viní z více než 120 milionového podvodu, který měl v letech 2005 až 2011 spáchat společně se dvěma vysokými manažery družstevní záložny Unibon. Reportérovi Daliboru Bártkovi se však podařilo zjistit, že vyšetřování policie a státního zastupitelství provázejí zvláštní okolnosti: manipulace se spisem, přešlapy při zatýkání, nejasné obvinění. Opravdu se Zátorský a spol. dopustili podvodu, nebo mu někdo mydlí schody?

Autor reportáže: Dalibor Bártek


Výstřely na táboře

Pro začlenění mladých Romů do společnosti dělá zpěvačka Ida Kelarová možná víc, než leckterá nevládní či vládní organizace. Její pěvecký soubor Čhavorenge, do něhož vybírá talentované romské děti z chudých rodin, koncertuje v Česku, na Slovensku i na zahraničních festivalech. Loni vystoupil i v Evropském parlamentu. V Čhavorenge začínal i romský klavírista Tomáš Kačo, který studuje na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu. A přesto se děti Idy Kelarové setkávají s nenávistí, výhrůžkami a agresivitou. Naposledy dokonce i se střelbou. Co na to policie? Zjištoval reportér Jiří Leschtina.

Autor reportáže: Jiří Leschtina


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 113,00 kB; datum: 4. 10. 2016)

Stopáž37 minut
Rok výroby 2016
 P ST